toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Kuzu sütten kesilmesi  (Okunma sayısı 184 defa)

Çevrimdışı atila

Kuzu sütten kesilmesi
« : Şubat 08, 2021, 18:07:39 »
Kasım ayında doğan kuzularımızı nasıl sütten kesmemiz gerekiyor?

Bunun metodu / uygulaması nedir /nasıldır?

Kuzular gece gündüz anneleri ile beraberler, sabah-akşam kuru ot (korunga) veriyorum, ayrıca anneleri ile merada geziyorlar.

Çevrimdışı Mitralyöz

Ynt: Kuzu sütten kesilmesi
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2021, 20:39:31 »
Kuzu yemine alıştırmanız lazım öncelikle. Sütten kesildiklerinde düşüş yaşamamaları çok önemli bunun en kolay yoluda kuzu yemi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #2 : Şubat 10, 2021, 13:42:55 »
Gündüz meraya çıkıyorsa gece annelerinden ayırıp otomatik yemliklere yem koyun. Kuzular tamamen yeme alışana kadar böyle devam edin. Daha sonra da meraya giderken de ayırmaya başlayın. Kapalı yerde kaba yem de vermeye başlarsınız o zaman ya da ayrı olarak merada güdülür. Kuzular annelerinden ayrılınca sütü çabuk unutur

CPH2125 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı atila

« Yanıtla #3 : Şubat 10, 2021, 19:15:10 »
Gündüz meraya çıkıyorsa gece annelerinden ayırıp otomatik yemliklere yem koyun. Kuzular tamamen yeme alışana kadar böyle devam edin. Daha sonra da meraya giderken de ayırmaya başlayın. Kapalı yerde kaba yem de vermeye başlarsınız o zaman ya da ayrı olarak merada güdülür. Kuzular annelerinden ayrılınca sütü çabuk unutur

Şu anda kuzulara (kuzu bölmesinde) sabah ve akşam (anneler ile beraber meraya çıkmadan önce) bir miktar kuzu büyütme yemi ve serbest tüketim kuru ot (korunga) veriyorum.

Anladığım kadarı ile, kuzuları ayrı-kapalı tutup, ilk etapta günde sadece bir defa annelerini emmelerine müsade edilecek. Peki, kaç gün sonra gün atlamak gerekiyor (yani 1 gün emzirme, 2 gün emzirmeme gibi). Ayrıca bu sistem kaç gün / hafta uygulanmalıdır? 

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #4 : Şubat 10, 2021, 19:53:28 »
Şu anda kuzulara (kuzu bölmesinde) sabah ve akşam (anneler ile beraber meraya çıkmadan önce) bir miktar kuzu büyütme yemi ve serbest tüketim kuru ot (korunga) veriyorum.

Anladığım kadarı ile, kuzuları ayrı-kapalı tutup, ilk etapta günde sadece bir defa annelerini emmelerine müsade edilecek. Peki, kaç gün sonra gün atlamak gerekiyor (yani 1 gün emzirme, 2 gün emzirmeme gibi). Ayrıca bu sistem kaç gün / hafta uygulanmalıdır?

Hocam biz kendimiz kuzuları 2.5 - 3 ay olunca ayırırız. Dişi kuzular için söylüyorum. Erkekler zaten sütten kesilmeden 3 aylık olduklarında kasabın yolunu tutuyor. Dişileri de dediğim gibi en başta 12 saat annesiyle beraber 12 saat ayrı tutmaya başlayarak ayırıyoruz. Daha sonra da kuzu tamamen kaba ye kesif yemle doymaya başladığında tamamen ayrılıyorlar.
Sizin dediğiniz 2 öğün atlatma gibi şeyleri yapmıyoruz.