toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Kar üzerine ÜRE gübre atılır mı?  (Okunma sayısı 830 defa)

Çevrimdışı naksoy71

Kar üzerine ÜRE gübre atılır mı?
« : Şubat 14, 2021, 02:13:53 »
Arkadaşlar,Yağmur yağışlarından dolayı buğdaylara üre gübreleri atamadım.Bildiğiniz gibi Trakya da kar yağışı başladı,bu karın üzerine Üre gübre atılır mı?

Çevrimdışı Murat1919

Ynt: Kar üzerine ÜRE gübre atılır mı?
« Yanıtla #1 : Şubat 14, 2021, 03:39:25 »
Arkadaşlar,Yağmur yağışlarından dolayı buğdaylara üre gübreleri atamadım.Bildiğiniz gibi Trakya da kar yağışı başladı,bu karın üzerine Üre gübre atılır mı?
Atılır neden atılmasın ben geçen sene attım üstüne kar yagdı çokta güzel oldu. Tabi havalar ısınıp karlar erirse tadından yenmez uzun süre soguk giderse olmayabilir.

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #2 : Şubat 14, 2021, 03:52:17 »
Icanadolu icin danistigimiz bir ziraat muhendisi onumuzdeki gunlerde sicaklik cok dusecegi icin atmamayi onerdi. Biz de bekliyoruz.

Çevrimdışı Murat1919

« Yanıtla #3 : Şubat 14, 2021, 03:59:18 »
Icanadolu icin danistigimiz bir ziraat muhendisi onumuzdeki gunlerde sicaklik cok dusecegi icin atmamayi onerdi. Biz de bekliyoruz.
Memleket nere hocam sizin.

Çevrimdışı Ersenacar22

« Yanıtla #4 : Şubat 14, 2021, 09:11:42 »
Karın üstüne üre atılmamalı. Kar ince bir tabakaysa tabiki ayrı. Ürenin salgıladığı hava karın erimesine sebep olur. Kardan önce gübre atılan yerlere dikkat edin. Kar birikimi azdır. Kar buğdayın yorganıdır neden eritelim ki. Trakya da hava bir hafta daha don olacak. Ben de atacağım karın erimesini, donu bekleyeceğiz artık. Kar ürenin vereceği değerler kadar olmasa da can olacaktır. Sıkıntı yapmayın bence.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Şubat 14, 2021, 09:17:13 »
Aynı fikirdeyiz. 3-4 hafta sonra soğuk görünüyor. Bu ara atılan ürenin etkisi tamda bu soğuk döneme denk gelecek. İkisinin aynı anda olması risk.
Trakya'da ekinler kardeşlenme döneminde ya da kardeşlenmeye yakın diye biliyorum. Hiç azotlu gübre verilmediyse üreden vazgeçip AS vermek daha mantıklı geliyor.

Çevrimdışı ErenDemirbass

« Yanıtla #6 : Şubat 14, 2021, 09:40:32 »
Su soguklar gecsin yavastan bizde gireriz artik

Çevrimdışı naksoy71

« Yanıtla #7 : Şubat 14, 2021, 11:23:38 »

Kar yağmadan önce atmak çok daha iyi fakat yağışlardan dolayı atamadık.
Kar eridikten sonra tarlalara uzun süre yine girilemeyceği için karın üzerine atmayı düşünüyorum,bu durumda gübrede kayıp olur mu?

Çevrimdışı Wallace22

« Yanıtla #8 : Şubat 14, 2021, 11:25:32 »
Kar yağmadan önce atmak çok daha iyi fakat yağışlardan dolayı atamadık.
Kar eridikten sonra tarlalara uzun süre yine girilemeyceği için karın üzerine atmayı düşünüyorum,bu durumda gübrede kayıp olur mu?
Biz kar yağmadan önce attık :)

Çevrimdışı Cemal ÖZTÜRK

« Yanıtla #9 : Şubat 14, 2021, 11:58:35 »

Çevrimdışı Husam1919

« Yanıtla #10 : Şubat 14, 2021, 12:31:54 »
Bende dün atmıştim şuanda 10 cm kar var
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Maşallah oraların iklimi çok güzel hem ılıman hem karda yağıyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Husam1919

« Yanıtla #11 : Şubat 14, 2021, 12:32:30 »
Nuri abi martta atarız artık çamur o zamana kadar en iyisi donda ayçiçek yerlerine çizel çekelim

Çevrimdışı Cemal ÖZTÜRK

« Yanıtla #12 : Şubat 14, 2021, 12:33:12 »
Maşallah oraların iklimi çok güzel hem ılıman hem karda yağıyor

Sağilasin bizim burasi 1 gün antalya ertesi gün erzurum

Çevrimdışı DuSTeRo

« Yanıtla #13 : Şubat 14, 2021, 12:44:00 »
Öncesine atılır ama sonrasına atmak pek sağlıklı değildir gübre toprağa geçene kadar etkisini kaybeder.

Çevrimdışı barbarian

« Yanıtla #14 : Şubat 15, 2021, 18:02:56 »
4 yıldır bitkisel üretimden uzağım. Arılarla ilgileniyorum, forumdanda uzağım haliyle.
İnegöldeyim şu an 30 cm kar var. Buğdayım olsa güle oynaya üreyi atardım. Tarlaya batmadıktan sonra hiç sıkıntı çılarmaz. 1000 m2 de 10-15 kg üre yukardaki iletilerdeki olumsuzlara sebep olduğuna şahit olmadım bugüne kadar.

Düşük sıcaklıklar sayesinde azot kaybıda olmaz. Hatta üzerine 10 cm daha yağarsa değme keyfine derim.

Buğdaylar ne durumda. Tarlanın kar eriyip tekrar girilebilecek hale gelmesini beklersen azot için geç kalmış olursun.

Saygılar

Çevrimdışı Ersenacar22

« Yanıtla #15 : Şubat 15, 2021, 20:27:23 »
4 yıldır bitkisel üretimden uzağım. Arılarla ilgileniyorum, forumdanda uzağım haliyle.
İnegöldeyim şu an 30 cm kar var. Buğdayım olsa güle oynaya üreyi atardım. Tarlaya batmadıktan sonra hiç sıkıntı çılarmaz. 1000 m2 de 10-15 kg üre yukardaki iletilerdeki olumsuzlara sebep olduğuna şahit olmadım bugüne kadar.

Düşük sıcaklıklar sayesinde azot kaybıda olmaz. Hatta üzerine 10 cm daha yağarsa değme keyfine derim.

Buğdaylar ne durumda. Tarlanın kar eriyip tekrar girilebilecek hale gelmesini beklersen azot için geç kalmış olursun.

Saygılar

Hazırlıklarım tamam. 10-12 ocakta 10 kg kadar atmıştım. Havayı yakalayınca 15 daha atacağım hayırlısıyla. Bende sizin görüşünüz fikrindeyim. Ziraatçi arkadaşlara da bir kez daha fikrimi söyledim. Onlar da elzem bir sorun olmadığını söylediler. Havalar ısınıyor ve zaman kaybetmeden atmak zorundayım. Az olsa bir kaç gün daha bekliyeyim elle atmak için ama hiç gerek yok 3-5 kg fazla atarım kaybı ordan karşılarım mantığımdayım.

Çevrimdışı Adil

« Yanıtla #16 : Şubat 15, 2021, 20:34:06 »
Kolay gelsin Ersen  işlerini iyi takip ediyorsun.yağ filtresine tarih,saat ve saat yazmak iyi fikir

Çevrimdışı Ersenacar22

« Yanıtla #17 : Şubat 17, 2021, 00:09:54 »
Kolay gelsin Ersen  işlerini iyi takip ediyorsun.yağ filtresine tarih,saat ve saat yazmak iyi fikir
Sağol agacım. Sabah devam. -12 derece olacak akşamdan hAzırlık yapıyorz çalışmama durumuna karşı motorları gece 2-3 kez ısıtıyoruz.

Çevrimdışı DuSTeRo

« Yanıtla #18 : Şubat 17, 2021, 02:41:12 »
Fişekle Ersen artık kolay gelsin 😊

Çevrimdışı Sinan22

« Yanıtla #20 : Şubat 17, 2021, 21:59:19 »
Kolay gelsin kardeşim bereketli olsun