toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Çiftlik Gübresi Kullanımı ve Püf Noktaları  (Okunma sayısı 61734 defa)

Çevrimdışı sebazios

Çiftlik Gübresi Kullanımı ve Püf Noktaları
« : Ağustos 19, 2016, 15:22:09 »
Sorulan bir soruya istinaden yazılmış cevap olup, konuşma dili kullanılmıştır:

Hayvansal gübre ağırlıklı tarımsal üretim yapılabilir mi?

Eğer doğru gübreleme yapılırsa, harikalar yaratılabilir.

Doğru gübrelemeden kasıt ne?

Hayvan gübresinde, bitki gelişimi için önemli olan hemen hemen tüm besin maddeleri vardır.

Azot
Potasyum
Magnezyum
Çinko
Amino asitler vs.

Sadece bir şey azdır: 'fosfor'

Çünkü doğudaki fosforun ana kaynağı kayaçlardır. Yani bildiğiniz taşlar.

Bu kayaçlar zaman içerisinde parçalandıkça, içerisindeki fosfor mineralleri çözülür ve topraktaki fosforu meydana gelirler. Zaten işte bu yüzden taşlı tarlalar fosfor bakımından zengindir.

Hayvan gübresinde neden fosfor olmadığını anlamışsındır şimdi. Çünkü etobur canlılar doğrudan taş tüketmezler ve bitkilerden aldıkları fosfor da sınırlı kalıyor.

Aslında fosfor konusu çok daha uzun ve karmaşık. Çünkü hayvanlar, yedikleri bitkilerden bazılarında önemli düzeyde fosfor alıyor. Lakin bu fosforun ciddi bir kısmı, yine hayvan tarafından kullanılıyor.

Ikinci kayıp da fermantasyon sırasında oluyor. Fosfor, bekleme esnasında bazı maddeler (bkz. Kireç) ile etkileşime girerek yarayışsız forma dönüşüyor. Bu nedenle, aslında gübre içerisinde fosforumuz var ama yarayışlı formda değil.

Fosfor kaynağı olarak herhangi bir fosforlu gübre türünü seçebilirsiniz. 20-20, 18-46, 20-32.0, 15-15-15 gibi. Ama zaten gübre ile bol miktarda potasyum ve azot verdiğimiz için, bu maddelere tekrar Pera vermenin bi mantığı yok. Pahalı olmasına rağmen 18-46, hem ihtiyacımız olan fosforu bol miktarda içermesi, hem de tohumun kök salıp hayvan gübresine ulaşmasına kadar az miktar gereken azotu içerdiği için iyi bir tercih.

Eğer hayvan gübresi kullanılmayan bşr araziye ekim yapıyorsak, 20-20+me daha iyi bir tercih. Ama gübreli yer içim 10kg 18-46 yeteri.

Neyse. Konuyu toplayalım.

Yoğun şekilde çiftlik gübresi ile buğday tarımı yapacaksan, arazim taşlı ise biraz, taşsız-taban arazi ise orta miktarda fosfor vermen gerekebilir. Örneğin 10 kg/da 18-46 gayet yeterli olur.

Bölüm özeti: hayvan gübresinde fosfor yok. Bu yüzden mibzer ile dekara 10 kg kadar 18-46 vermek doğru olur.

Gübrelemenin şekli:

Not: gübre yaş olursa daha iyi olur.

1-) çıkardığın ve beklettiğin fermante olmuş gübreyi, yığınlar halinde tarlaya çek. Çek ama dağıtma. Çünkü dağıttığında azot kaybı meydana gelir. Biz azotu kaybetmek istemiyoruz. Peki ne yapıyoruz? Dağıtacağımız yerlere öbek öbek döküyoruz.

2-) sürümden hemen önce dağıtıyoruz. Ne kadar homojen dağılırsa o kadar iyi. Gübre saçma kovası ile falan olacak iş değildir bu. Gerçek bir randıman almak istiyorsak, dekara en az 3-4 ton gübre vermeliyiz ki, hem faydasını görelim, hem de her sene uğraşmayalım. Etkisi 4-5 yıl sürsün.

3-) bıçak ile adam akıllı, eşit şekilde dağıttık. Hemen ardından, toprağı iyi çeviren bir pulluk ile, gübre tamamen toprağın altında kalacak şekilde sürüyoruz. Çok derin sürmeye gerek yok. Çok sığ da olmasın. Gübre tam olarak örtülsün yeter. Sürüm esnasında gübreyi iyi örtemezsek, gübre içerisindeki yabancı tohumlar yüzeyde kalır ve çimlenir. Bu da ot problemi olarak çıkar karşımıza.

Gübre işimiz bitti.

4-) Ekim için toprağı incelttik. Tohum yatağını hazırladık ve dekara 10 kg 18-46 yada 15 kg 20-20 ile ekim işlemini yapıyoruz. Burada önemli nokta, gübreyi mibzer ile vermek. Saçma yapma. Çünkü bizim amacımız toprağa fosfor vermek. Bunun da en iyi yolu, mibzer ile banda vermektir.

5-) Organik madde ve azotu gören toprak birden coşar. Harika bir çıkış elde ederiz. Lakin coşan bu toprak, sadece buğdayı değil, koynundaki tüm tohumları kudurtur. Bu yüzden yoğun hayvan gübresi verdiğimiz yerlerde, biri erken dönem ve biri geç dönem olmak üzere, 2 kez yabancı ot mücadelesi yapmamız, verim açısından önemlidir. Çünkü mücadele geçe bırakıldığı anda, yabancı otlar gelişir ve öldürülmesi zor bir hal alır.

O zaman ne yapıyoruz? Biri erken (buğday 4 parmak olduğunda), biri geç dönem (1 karışı geçip dize yaklaştığında) 2 kez ot ilacı atıyoruz.

6-) üst gübrede üreyi erken dönemde (Şubat ortası), nitratı da yine erken dönemde (Mart sonu) gibi atıyoruz. Özellikle nitratı geçe bırakmıyoruz. Kullacağımız gübreleri abartmadan, az ama eşit şekilde atmamız önemli. Hatta her zaman kullandığımızın yarısı kadar yeterli olur. Yoksa azot fazlalığı ile ihtiyaç olan su gelmezse, susuzluk yüzünden bitkiyi yakabiliriz. Yani gübreden en az %50 kar ediyoruz. Kimyasal gübreyi atarken bize referans olan konum bitkinin durumu. Ne yapacaksak, bitkiye bakarak yapıyoruz.

7-) topraktaki organik madde ve fazla azotun etkisi ile fungus / bakteri üretimi artacaktır. Bu nedenle kesinlikle kaliteli bir hastalık ilaçlaması yapıyoruz. Gerekirse 2 kez.

8-) son konu da, pek rastlanmayan besin maddesi noksanlıklarının görülmesi. Organik madde ve besin açısından güzel ortam bulan buğday coşar ve üst verim sınırlarına yaklaşır. Yaklaştıkça da, daha önce ihtiyacı olmamış yada ihtiyacı olsa bile belirti vermemiş bazı besin noksanlıkları ile karşılaşmaktır. Bakır noksanlığı, kalsiyum noksanlığı vs. Bu noksanlıkları da zamanında görüp müdehale etmek gerekir. Çünkü bunlar verimi sınırlandırıcı etkenlerdir.

Tüm işlemler tamamlandığında, normalde 350 kg biçtiğimiz bir tarladan 650 kg biçiyoruz ve harman yerinde şapkayı havaya atıyoruz.

Organik maddeyi % 20 ' nin üzerine çıkana kadar arttırmaya devam edebilirsin. Arttırdıkta da verimin artar. %5 ' in altında organik madde bulunana topraklar, 'fakir' olarak nitelendirilir.

Ülkemiz topraklarının organik madde ortalaması %1.3

Bu yüzden verim alamıyoruz.

Devlet bunu farketti ve başvurduğunuzda en kolay çıkacak ekipman desteklemesi 'katı gübre dağıtım romorku'

Taban gübresi dışında hiç kimyasal gübre atmazsan, her yıl aldığın verimin üzerine çıkabilmek için, atacağın gübre miktarını dekara 10 tona çıkartman gerekir.

Not: bu gübrelemenin etkisi, en az 4 yıl sürer. 4 yıl boyunca gübreden kar edersin. Öyle ki, traktörün ve kimyevi gübrenin icadından önce, her 4 yılda bir bir tarlaya eşekler-beygirler ile gübre çektikleri anlatırlardı bizim eskiler.

Peki hangi gübre daha iyi?

'Bir hayvan yemden ne kadar faydalınıyorsa, gübresi o kadar kötüdür'. Bu mantık her zaman aklınızın bir köşesinde dursun.

Süt veren hayvanların gübresi, süt vermeyenlere göre daha kalitesizdir. Çünkü sütü üretebilmek için yemden iyi şekilde faydalanır.

Genç hayvanların gübresi, yaşlılara nazar daha kalitesizdir. Çünkü genç hayvanlar büyüyüp et üretebilmek içim yemden daha iyi faydalanırlar.

Öyle ise sıralamak gerekirse, iyiden kötüye:

Yarasa
Güvercin
Koyun
At
Et tavuğu
Keçi
Yumurta tavuğu
Inek
Kuzu
Dana

Diye sıralayabiliriz. Lakin burada dikkat edilecek nokta, her hayvanın gübresi, bazı maddele tarafından fakir iken bazıları açısından zengindir.

Mesela tavuk gübresi azot bakımından iyidir lakin yumurta tavukları, yedikleri maddelerdeki kalsiyumun büyük çoğunluğunu yumurtanın kabuğunu üretmekle kullandıklarından, gübreleri kalsiyum bakımından fakirdir. Keza ineklerde de aynı durum süt yüzünden vardır. Oysa koyunların süt üretimi düşük olduğundan, gübrelerinde bol miktarda kalsiyum bulunur.

Her kes bilir ama biz yine de faydalarına bir gelelim.

1-) organik madde artışı (toprağa can vermek)

2-) toprak arasında boşluklar bırakarak su tutma kapasitesinde artış. Doğal olarak kuraklığa karşı dayanıklılık

3-) toprağın yapısını düzenlediği için işleme kolaylığı sağlar. Hayvan gübresi ile yoğun gübreleme yapılan yerler, yapılmayanlara göre çok daha kolay sürülür, çok daha uzun süre tavı muhafaza eder.

4-) Gübre maliyetini azaltır. Para ile satın alamayacağınız kadar organik gübre verir toprağa. Dekara 4 ton hayvan gübresinde:

120 liralık azot
200 liralık potasyum
25 liralık fosfor
30 liralık kireç
85 liralık fülvik asit.
Haseplayamayacağım kadar da mikro element bulunur.

5-) etkisi (azalarak) uzun süre devam eder.

6-) mikrobiyolojikmcanlı sayı ve çeşitliliğini arttırır.

Özet olarak organik madde ilk etapta uygulaması zor gibi görülse de en hızlı sonuç veren, en başarılı ıslah faaliyeti. Ayrıca artık kaçınılmaz noktaya geldik. Organik madde %1 ' in altına düştükten sonra, toprakta telafi edilemeyen hasarlar meydana gelmeye başlıyor. Bu şekilde söyleyince kulağa kibar geliyor. Tam türkçesini söyleyeyim:

Toprak ölüyor.

Organik maddeden sonra, toprak için en önemli, en ihtiyaç duyulan şeylerden biri. Uygulanması mutlak faydalı. Lakin organik madde ile kıyaslandığında, öncelik sırası ikincil oluyor.

Eğri oturup. Doğru konuşmak lazım.

Dünya liderleri, maliyet falan gözetmeden bunları yaparken:

Bizim başka noktaya odaklanmamız hatadır.

Çevrimdışı Cebrail68

Ynt: Çiftlik Gübresi Kullanımı ve Püf Noktaları
« Yanıtla #1 : Eylül 25, 2016, 20:40:44 »
Gayet Başarılı Çalışma Olmuş.Paylaşım İçin Teşekkürler

Çevrimdışı barbarian

« Yanıtla #2 : Kasım 26, 2016, 22:42:40 »
MANDIRA FİLOZOFU
Mustafa Ali

”Bok bir mucizedir. onu iğrenç diye kodlayan modern dünyadır.”

Tecrübesi olan bir arkadaş taze gübreyi olgunlaştırma aşamalarını da yazıverse gari...

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #3 : Kasım 27, 2016, 18:08:32 »
Ciftlik sahipleri gubre biriktirdikleri yeri çöp gibi kullanmasa cok guzel olacak. Her gubre atimindan sonra tarladan tas, balya ipi, camasir, ilac sisesi, pet sise toplamaktan gina geliyor.
Bugun ugrastim gubre isi ile hele ki koyun gubresi resmen mucize. Bizim teknolojimizde boyle ☺

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı Mitralyöz

« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2016, 19:36:04 »
Yılmaz okumaya doyamadım resmen, bu yıl bende 100 dönüm tek parca bi tarlama bu uygulamayı yapmayı düşünüyorum lakin kafamı karıştıran ufak bir kararsızlık var.
1- 100 dönüm tek parça tarlam köyün en iyi en verimli mevkisinde, birde bikac parca halinde (20,32,40) 3 parca tarlam var. Bu 3 parca tarlam ise diger 100 dönüme nazaran daha düşük kalitede tarlalar...

2- İşin özü sence iyi mevkideki 100 dönümemi yoksa sıradan olan diğer 3 parçalaramı bu uygulamayı yapmalıyım? İkisine birden yapacak kadar gübrem yok... Ve gercekten kararsız kaldım; verimi iyi olan mevkiyi süpere cıkarmak mı? Yoksa verimi normal olan mevkiyi artırmak mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı barbarian

« Yanıtla #5 : Kasım 28, 2016, 17:03:00 »
Yılmaz okumaya doyamadım resmen, bu yıl bende 100 dönüm tek parca bi tarlama bu uygulamayı yapmayı düşünüyorum lakin kafamı karıştıran ufak bir kararsızlık var.
1- 100 dönüm tek parça tarlam köyün en iyi en verimli mevkisinde, birde bikac parca halinde (20,32,40) 3 parca tarlam var. Bu 3 parca tarlam ise diger 100 dönüme nazaran daha düşük kalitede tarlalar...

2- İşin özü sence iyi mevkideki 100 dönümemi yoksa sıradan olan diğer 3 parçalaramı bu uygulamayı yapmalıyım? İkisine birden yapacak kadar gübrem yok... Ve gercekten kararsız kaldım; verimi iyi olan mevkiyi süpere cıkarmak mı? Yoksa verimi normal olan mevkiyi artırmak mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Toprak analizi yoksa eğer orta halli yerlerde organik maddenin düşük olduğunu varsayarak buralara odaklanmalı derim. Diğer tarafta verime katkısı 10 kg olacaksa buralarda 30 olur, yapacağınız masrafa değer.

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #6 : Aralık 02, 2016, 18:19:43 »
MANDIRA FİLOZOFU
Mustafa Ali

”Bok bir mucizedir. onu iğrenç diye kodlayan modern dünyadır.”

Tecrübesi olan bir arkadaş taze gübreyi olgunlaştırma aşamalarını da yazıverse gari...
Tecrübem yok ama affınıza sığınarak, araştırmalardan elde ettiğim bilgileri paylaşayım.
Bunun için yapılacak ilk iş sıvıdan ayrıştırma. Bunun için Seperatör gerekli. Yani su ve idrar yükünden de kurtulacağız.  İkinci işlem serme karıştırma. Bunun için  beton zemin gerekli diyorlar. Ben kilit parke taşı  ya da iş görürse taban brandası gibi bir şey kullanırdım.
Bir de 1 metreküp gübre için 10 kg. kireç 10 kg üre gerekli diyorlar. Bunları karıştırıp brandayla örtüyoruz. 80 derece sıcaklık oluyormuş. Böyle de 30+20 =50 gün diyorlar.
Bir de fosfor katarak zenginleştirdiklerini duymuştum.
Fosfor ile zenginleştirmeye gelince, Tonuna 7-8 kg fosfor gerekli diyorlar. Bu Azotu bağlayacak. Gübre yığını yüksekliği 1,5 metreyi geçmesin.
Yapılacak işlem sırası:
1. Gübreyi sıvıdan süzme. Bu işlem ahırda yapılabilir. Daha sonra koyulaşınca gübre serme yerine götürmeliyiz.
2. Buranın altı beton olmalı. Buranın altı toprak olursa oksijen alma ya da uçma ve sıvı kaybı olur. Ya da sıvı kaybını önleyecek başka ucuz bir zemin. Burada 1 metreküpe 10kg üre ve 10 kg toz kireç katıp harman edilir ya da 1 tona 8 kg TSP veya DAP harman edilir. Yığın 1,5 m yüksekliği geçmemelidir. Genişlik de değişebilir ortalama 1,5 - 2 m civarı olabilir.
3. Yığının üstü mutlaka naylon branda ile kapatılır. Oksijen ya da yağmur almamalı. İçten yanmalı. 1 hafta sonra sıcaklık artacak. Kontrol için termometre şart gibi duruyor. Sıcaklık 60-80 civarı olmalı
4.30 gün sonra açıp harman edilir. Bunun için özel ekipman var ama eldeki ekipmanlar da kullanılabilir ve karıştırdıktan sonra hemen kapatılır.
5. 20 gün daha beklenir. Gübre fermente olmuştur.

affınıza sığınıyorum, tecrübe etmedim, fakat bilgi bu, paylaşmak istedim.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #7 : Aralık 02, 2016, 21:30:15 »
Eline saglik Yilmaz.
Konuyu zenginlestirdigin icin  senin eline 2 kere saglik kurelee
Bu arada yakup abi 240 in canini cikaracaksin yahu. o nasil bir yukleme oyle

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #8 : Aralık 02, 2016, 22:44:34 »
Tecrübem yok ama affınıza sığınarak, araştırmalardan elde ettiğim bilgileri paylaşayım.
Bunun için yapılacak ilk iş sıvıdan ayrıştırma. Bunun için Seperatör gerekli. Yani su ve idrar yükünden de kurtulacağız.  İkinci işlem serme karıştırma. Bunun için  beton zemin gerekli diyorlar. Ben kilit parke taşı  ya da iş görürse taban brandası gibi bir şey kullanırdım.
Bir de 1 metreküp gübre için 10 kg. kireç 10 kg üre gerekli diyorlar. Bunları karıştırıp brandayla örtüyoruz. 80 derece sıcaklık oluyormuş. Böyle de 30+20 =50 gün diyorlar.
Bir de fosfor katarak zenginleştirdiklerini duymuştum.
Fosfor ile zenginleştirmeye gelince, Tonuna 7-8 kg fosfor gerekli diyorlar. Bu Azotu bağlayacak. Gübre yığını yüksekliği 1,5 metreyi geçmesin.
Yapılacak işlem sırası:
1. Gübreyi sıvıdan süzme. Bu işlem ahırda yapılabilir. Daha sonra koyulaşınca gübre serme yerine götürmeliyiz.
2. Buranın altı beton olmalı. Buranın altı toprak olursa oksijen alma ya da uçma ve sıvı kaybı olur. Ya da sıvı kaybını önleyecek başka ucuz bir zemin. Burada 1 metreküpe 10kg üre ve 10 kg toz kireç katıp harman edilir ya da 1 tona 8 kg TSP veya DAP harman edilir. Yığın 1,5 m yüksekliği geçmemelidir. Genişlik de değişebilir ortalama 1,5 - 2 m civarı olabilir.
3. Yığının üstü mutlaka naylon branda ile kapatılır. Oksijen ya da yağmur almamalı. İçten yanmalı. 1 hafta sonra sıcaklık artacak. Kontrol için termometre şart gibi duruyor. Sıcaklık 60-80 civarı olmalı
4.30 gün sonra açıp harman edilir. Bunun için özel ekipman var ama eldeki ekipmanlar da kullanılabilir ve karıştırdıktan sonra hemen kapatılır.
5. 20 gün daha beklenir. Gübre fermente olmuştur.

affınıza sığınıyorum, tecrübe etmedim, fakat bilgi bu, paylaşmak istedim.

Eline sağlık ağabey :)

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #9 : Aralık 03, 2016, 00:02:13 »
Eline saglik Yilmaz.
Konuyu zenginlestirdigin icin  senin eline 2 kere saglik kurelee
Bu arada yakup abi 240 in canini cikaracaksin yahu. o nasil bir yukleme oyle
Fatih 240'in gubreli misir mibzeri cektigini gormussundur. Adi gibi efsane ☺

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #10 : Aralık 03, 2016, 00:44:54 »
Sizler de sağolun, bu sene bir emanet 240 da ben koşacağım işlere. Inşallah bir kaza bela olmadan, kendi traktörümü alırım. 240 gerçekten efsanedir, Türk tarımında. Düzde gübre çekerken zorlanmaz.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #11 : Aralık 03, 2016, 01:02:20 »
Hasan hocam 2005 2006 2007 ler hayli guclu biraz yakiti acmislar sanirim. Tek kusurlari fazla seri. Fakat pullukta eski 240 larin seri 1 ile gittigi kadar 4 takviye ile gidiyor ve daha agir sartlarda bayilmiyor.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #12 : Aralık 03, 2016, 01:52:52 »
Koyun gübresi iyi fermente olmuştur inşallah. Ben sığır gübresi bulamayıp bir akrabadan 10 römork keçi gübresi bulmuştum, bağ diktiğim yere. Aslında o yıl sermeyecektim. Ama dikimden önce, hazır yer boşken yayalım dediler. İşime geldi. Yaydık. Gübre de bizi yaydı tabi :) Bağ diktiğim yıl sirkenler orman gibi yükseldi, bağların dibinde. Arayı sürsek de fidan diplerinden kurtulanlar, boyumu geçti. Bu benim yaptığım büyük bir hata oldu. 200 kmden bağcılık da böyle oluyor :) Bir daha iyice fermente etmeden küçükbaş gübresi sermem. Kimseye de tavsiye etmem.

Çevrimdışı Kubilay

« Yanıtla #13 : Aralık 03, 2016, 02:35:04 »
Koyun gübresi iyi fermente olmuştur inşallah. Ben sığır gübresi bulamayıp bir akrabadan 10 römork keçi gübresi bulmuştum, bağ diktiğim yere. Aslında o yıl sermeyecektim. Ama dikimden önce, hazır yer boşken yayalım dediler. İşime geldi. Yaydık. Gübre de bizi yaydı tabi :) Bağ diktiğim yıl sirkenler orman gibi yükseldi, bağların dibinde. Arayı sürsek de fidan diplerinden kurtulanlar, boyumu geçti. Bu benim yaptığım büyük bir hata oldu. 200 kmden bağcılık da böyle oluyor :) Bir daha iyice fermente etmeden küçükbaş gübresi sermem. Kimseye de tavsiye etmem.

Çözüm biyogaz çıkması abi :)

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #14 : Aralık 03, 2016, 11:08:31 »
SağolKubilay kardeşim. Biyogaz tesisleri de bize çok uzak, Nakliye işi bizi zorlar :) en iyisi kendi göbeğimizi kendimiz kesmek. Bu tecrübe etmediğimiz fermente işlemini gerçekten düşünüyorum.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #15 : Aralık 03, 2016, 11:40:48 »
Çözüm biyogaz çıkması abi :)
Çok para onlar da Kubilay.   

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #16 : Aralık 03, 2016, 15:33:12 »
Bizi aramislardi biogas tesisine gübre verir misiniz diye? Olursa çık güzel olur bizim için .mis gibi yanmış gübre . İlaç derdi yok .

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #17 : Aralık 03, 2016, 17:03:42 »
Bizi aramislardi biogas tesisine gübre verir misiniz diye? Olursa çık güzel olur bizim için .mis gibi yanmış gübre . İlaç derdi yok .

Çıktısını size mi.verecekler peki?

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #18 : Aralık 03, 2016, 18:16:34 »
Girişim sanırım sütasin.  Tire organize de 3 tane görebildiğim devasa reaktör var. 

Abu bunları işledik bunu deyip nakliye bile yazar ustune

Çevrimdışı Likos

« Yanıtla #19 : Aralık 27, 2016, 23:17:55 »
1-2 yıllık büyük baş hayvan gübresini en iyi nasıl olgunlaştırıp ,yakma işlemini yapabiliriz,?katkı maddeleri ve dozları hakkında yardım lütfen.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #20 : Aralık 27, 2016, 23:27:19 »
1-2 yıllık büyük baş hayvan gübresini en iyi nasıl olgunlaştırıp ,yakma işlemini yapabiliriz,?katkı maddeleri ve dozları hakkında yardım lütfen.

Merhabalar sitemize hoşgeldiniz.

Ben üzerine yeni sıvı gübre eklenmediği sürece zaten 1 2 yıl bekleyen gübrenin yanmış olacağını düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse, bizim keçilerden kışın elde ettiğimiz gübreyi sonbaharda yanmış gübre olarak tarlaya götürmemizi örnek gösterebilirim.

Eğer tamamen yanmış gübre isteniyorsa sıcak günlerde ıslanıp ıslanması, alttaki gübrenin yandığından emin olduktan sonra ise dıştaki gübrenin alta alınması gerektiğini düşünüyorum. Ama bu iş zahmetli olunacağından gübre karışık olarak değilde eskiden yeniye doğru dökülürse en eski gübreden başlamak kaydıyla tarlaya taşınabilir.

Çevrimdışı Likos

« Yanıtla #21 : Aralık 28, 2016, 00:43:22 »
teşekkür ediyorum,dışarda açık havada öylesine duran gübrelerin yanmış gübre olmadığı söyleniyor,bu yüzden bende herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağını sordum,fidan dikim çukurlarında kullanacam ,bu yüzden bilgi alayım dedim,internette baktığım kadarıyla kireç ,üre vs eklenir diye yazılıyor ama ne derece doğru bilemiyorum,

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #22 : Aralık 28, 2016, 00:52:24 »
teşekkür ediyorum,dışarda açık havada öylesine duran gübrelerin yanmış gübre olmadığı söyleniyor,bu yüzden bende herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağını sordum,fidan dikim çukurlarında kullanacam ,bu yüzden bilgi alayım dedim,internette baktığım kadarıyla kireç ,üre vs eklenir diye yazılıyor ama ne derece doğru bilemiyorum,

Yanmış gübrenin elde edilmesi için gübrenin nemli ve havasız olması gerekir. Açıkta olan gübrelerde hava ile temas halinde olmayan, yani derinde kalan gübreler yanmış gübre haline gelir. İlk iletimde aklıma gelmemişti, gübreyi karıştırmak yerine silaj örter gibi naylonla da örtebilirsiniz. (Naylonla örtmek kepçesi olmayanlar için daha pratik.) Havasız ortamda çeşitli organizmalar aktif hale gelecek ve yanma işlemi gerçekleşecektir.

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #23 : Aralık 28, 2016, 19:32:38 »
Sizin gübre zaten yanmıştır. Siz kireci toprak yapınızdan dolayı ekleyin kardeşim. Sizin oralarda yağmur çok yağdığından kireç ve ph çok düşüyor.

Çevrimdışı Ali Rıza ÇİÇEK

« Yanıtla #24 : Şubat 08, 2017, 22:05:05 »
Selamin aleykum abiler arkadaslar. Belki biraz tuhaf bi soru olacak ama gercekten bilmiyorum ve kafami kurcalayan bisey. Ciftlik gubresini yakmadan tarlaya uygulasak yani gubrelikten aldigimiz gibi dagitip tarlayi sursek tarlada ne gibi bi degisiklik olur. Gubrenin yanmis olmasindaki amacimiz ne. Bizim taraflarda buna dikkat eden pek yok