toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Traktör Klima Temizliği  (Okunma sayısı 4389 defa)

Çevrimdışı sebazios

Traktör Klima Temizliği
« : Ağustos 19, 2016, 16:08:01 »

Konfor, alışması en kolay, vazgeçmesi en zor alışkanlık. Bu yıl balyacı bir arkadas, traktörün kliması arızalı diye şoförü işe yollayamadi. Klima yaptirilana kadar 2 gün yattı makina :)

Tamam, konfor mutlaka gerekli ama mal tarlada yatarken konforu bahane edip iş yapmamak da abartı.

955 ' lerle biçip tentesiz 640 ' larla bağlama yapılan zamanlara yetişmeyen nesillere bunları anlatmak zor..

Biz yine de traktorlerimizde bulunan klimalardan randiman almak için yapılacakları listeleyelim:

1-) Klima radyatörunu tazyikli hava ile temizleyin:
Nasıl?
Klima radyatoru traktörde çok farklı yerlerde bulunabiliyor. Ornegin benim Kubota ' da su radyatoru ile sanziman yağı radyatorunun arasında. Bu radyator cogu motorda kabınin üzerinde yada traktorun on kisminda bulunur.genel görünüşü de şu şekilde:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Temizlerken asla tazyikli su kullanmayın. Petekler çok ince bir aleminyum alaşımından yapıldığı için anında yamulur. hatta kullanacağınız tazyikli hava dahi çok güçlü olmamalı.

Daha da kötüsü su kullanmanız, radyatorun o an üzerindeki tum tozu ve kiri, çamur haline getirip peteklerin içirisine ittiği için radyatörunuzun zamanla kullanılmaz hale gelmesine neden olur.
Not: Bu durum tüm radyatör petekleri için geçerlidir!

2-) Klima Filtresini temizleyin:
Nasıl?
Yeri genelde tavanda, hemen basınızın üzerindedir. Yoğun tozda çalıştığınızda bu filtre kolayca dolar/tıkanır ve hava geçişini engeller. Bu da istenilen soğutmanın sağlanamamasına neden olur.
Filtrenin tıkali olup olmadıgını anlamanın en kolay yolu, klimayı açtığınızda içeri gelen kokudur. Eğer klima ilk açıldığında toz, toprak kokusu yada kötü bir koku alıyorsanız filtremiz tıkalidir. İkinci yol da fanin üfleme hızı. Tıkali filtreler üfleme hızını düşürür.

Filtre delinmedigi sürece değiştirmeye gerek yoktur. Temizlemek için biri basit, biri zor iki yolunuz var:

A-) Basit: Tazyikli hava tutma (klima radyatörunu temizlerken yapılan işlemin aynısı) bunu için filtreyi dışarı çıkarmanız gerekir. (Bilmiyorsanız bir ustadan yardım alın.)

B-) Zor: Su ile Yikama. (filtreyi bol deterjanli ılık suyun içerisinde yavaş haraketlerle sallayın. Üzerindeki kir cozulecektir. Filtre kir salmayıncaya kadar aynı işlemi tekrarlayın. En son temiz su ile durulayip günesin gören bir yere kurumaya bırakın.nkurumadan asla takmayın.
Not: filtreyi yikamadiginiz yada değiştirmediğiniz sürece üzerine koku, parfüm, esans sıkmayın. bu işlem filtre üzerindeki tozun yapışip filtrenin kullanılmaz hale gelmesine neden olur! Koku yada esans sadece sadece ilk kullanımda sıkılır.
Bence sezon basında filtreyi yıkayıp haftada bir hava tutmak en ideali.

3-) Klima gazını tamamlayın
Nasıl?
Hemen hemen tüm soğutucular gibi traktor klimalarının da soğutucu gazları ve gaz tüpleri vardır. Bu tup cogunlukla klima radyatorunun hemen yanindadir. Bu tüp içerisindeki gaz zamanla ve kullanımla azalir yada özelliğini yitirir. İstediğiniz herhangi bir buzdolabı tamircisine yada dolum yapabilen bir oto elektrikcisine gidip gaz dolturtabilirsiniz. İşlem yerine ve ustasına gire 20-50 tl arasındadır.

4-) Kabindeki tüm hava deliklerini kapatın.
Nasıl?
İzolasyon yani hava yalıtımı olmadıgı sürece klima ile ilgili yaptığınız tüm işlemler bosa gider. Nasıl ki kışın kapı açık olduğu sürece içeride soba yakmak mantiksizsa, kabin icersinine hava sicak hava girdigi surece hem kabin içerisi soğumaz, hemde soğuğu muhafaza edemez. Bu yüzden klima çalıştırmak anlamsizdir. Bu bosu bosuna klima çalıştırma ve yakıt harcamanıza neden olur.

Bu yüzden kabin icerisinde farkettiginiz, fabrikasyon yada sonradan oluşmuş tüm delik ve boşlukları kapatın. Ozellikle vites, pedal ve hidrolik kontrol aksamina, yani platformun alt kismina dikkat edin. Gerekiyorsa kapı ve camların contalarini değiştirin. Contalar çok yüksek bir maliyet tutmadığı gibi ses izolasyonuna da fayda saglar.

Yukarıda siralanmis işlemleri yaptığınızda, her adımda biraz daha iyi bir soğutma sağlarsınız. Sonuc sizin konforunuza ve cebinize artı olarak doner.

Unuttuğum noktalar varsa hatırlayanlar ekleyebilir.

Herkesin serin yaz günleri geçirmesi dileğiyle..

Çevrimdışı sebazios

Ynt: Traktör Klima Temizliği
« Yanıtla #1 : Ağustos 19, 2016, 16:19:29 »
Bu arada klima kullanırken, bu teknolojinin bir de götürdükleri olduğunu unutmamak gerekir.

Peki klimanın götürdükleri neler?

1-) Yakıt:
Standart bir klima, hava sıcaklığına ve büyüklüğüne göre değişmekle birlikte motordan 4-7 hp aralığında bir güç çeker. Bu durum 70 hp bir traktörde %10 gibi yüksek bir yakıt artışına neden olur. Yani günde 300 liralık yakıt harcayan klimalı bir traktör aslında bu paranın 30 lirasını, sırf sizi serin tutmak için harcamış oluyor. Ayda 1000 liraya yakın bir maliyet demek. Klimayı açarken bunu da göz önünde bulundurun!

2-) Güç Kaybı:
yukarıda değindik, bir klima açıldığı anda motorumuzdan 4-7 hp çalıyor. Yalnız bu rakamlar fabrika verisi. Özellikle ekstrem güç gerektiren işlemler, yani motor aşırı yük altında iken, yada aşırı sıcak havalarda klimanın çekektiği gücün 10 hp ' ye kadar çıktığı da biliniyor. Bu aslında traktörünüzün 10 hp kayıpla işe başlaması demek. O 10 beygire gerçekten ihtiyacımız olan durumlarda, yani traktörü limitlerinde kullandığımız anlarda, traktör hararet yaparken kendi serinliğinizden taviz verebiliyorsanız, klimayı kapatmak bir çözüm olarak aklınızda bulunsun.

Zaten yakıt, güç kaybı ve hararet gibi nedenlerden dolayı çoğu traktör üreticisi, 70 hp ' den daha düşük beygir gücündeki traktörlere klima koymaz yada koymak istemez. 50 hp bir traktörün klima yüzünden 10 hp güç kaybetmesi, %20 ' lik bir performans kaybı ve. %20 ' lik bir yakıt artışı demek olur ki bir iş makinası için kabul edilemez rakamlar..

3-) Soğuk algınlığı.
Detaya girmeye gerek yok. Klimalı traktör kullanan çok kişinin başına gelmiştir. Biraz dozajı kaçırmak yeterli.

Burda dikkat edilecek nokta, soğuk algınlığını önemsemeyip hatalı kullanıma devam edince ortaya çıkıyor. Kronik bronşitten kadar çiddi sorunlar yaşanabiliyor. Böyle basit bir sebepten sezonda 1 hafta yataktan çıkamamanın bedeli tahmin edilenden ağır olabilir.

4-) Bakteriler. Arazi şartlarında çalışan bu araçlarda bulunan klimala ve havalandırma kanalları içerisinde, özellikle çalışmadığı kış dönemde çok sayıda bakteri buralarda çoğalıyor. Bulundukları ortam dolayısı ile mutasyona uğrayan bu dirençli bakteriler, ilk çalıştırma sırasında hali ile üstünüze boşaltılıyor. Bu nedenle meydana gelmiş, tedavisi güç pek çok solunum yolu rahatsızlığı mevcut. Özetle imkanınız varsa, klimanın ilk çalıştırması sırasında kabin içerisinde olmamaya özen gösterin.

Kısaca herşeyin bir bedeli var. Önemli olan ne kadarlık bir bedeli göze alabildiğiniz..