toprakbilgi.com

Gönderen Konu: 60 hp Traktör İçin En Uygun Hububat Mibzeri  (Okunma sayısı 414 defa)

Çevrimdışı Demir

60 hp Traktör İçin En Uygun Hububat Mibzeri
« : Kasım 26, 2017, 23:06:20 »
Herkese merhabalar,

Bu sezon geçse de önümüzdeki sezon için araştırmalar yapıyorum. Kendim 23 sıralı uygun olacağını düşünüyorum. Mibzer asılır tip ve şanzımanlı olacak. Baltalı mı yoksa tek diskli mi kara veremedim. Marka olarak İrtem, hms, ekermak ve özdöken arasındayım. Mibzerle piyasaya da çalışacağım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı cem ispir

Ynt: 60 hp Traktör İçin En Uygun Hububat Mibzeri
« Yanıtla #1 : Kasım 27, 2017, 02:33:11 »
Herkese merhabalar,

Bu sezon geçse de önümüzdeki sezon için araştırmalar yapıyorum. Kendim 23 sıralı uygun olacağını düşünüyorum. Mibzer asılır tip ve şanzımanlı olacak. Baltalı mı yoksa tek diskli mi kara veremedim. Marka olarak İrtem, hms, ekermak ve özdöken arasındayım. Mibzerle piyasaya da çalışacağım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.
23 sira asili 60 bg için çok gelebilir, biz 3 mt cift diskli için gübre tohum tam yuklendiginde rahat kaldirsin diye yardimci piston olan jd 5083'ü kullanıyoruz. Asili makinada tohum gübre yuklu ağırlık, dolaysiyla motorun hidrolik kaldirma kapasitesi önemli. Kaldirirken zorlanirsa dönüşler büyük dert oluyor.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #2 : Kasım 27, 2017, 06:05:27 »
23 sıralı makina 60 beygirlik bir traktöre bana göre de ağır gelir ama gübreyi serpme yapılıp , birde araziniz düzse yavaş yavaş iş görür kanaatindeyim. çünkü arkadaşın 23 lü kurt mibzerini boş olarak arkama taktığımda arka lastiklerin bayaca esnediğini fark ettim. bir de 800 kg lık gübre serpme makinasını tam doldurduğumda çift çeker dik bayırda önler kesilince artık dik rampaları tersine çıkıyorum.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #3 : Kasım 27, 2017, 08:22:38 »
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Traktörün kaldırma kapasitesi bence yeterli gelecektir. Tam yüklü mibzer yaklaşık 2 ton geliyor. Traktörün 2600 kg kaldırma kapasitesi var. Ek piston takılarak 3 tona çıkartılabilir. 19 sıralı mibzerin de dolu ağırlığı 1600 kg civarı geliyor. 23 sıralı olan mibzeri kaldırır ama önü de kalkabilir o zaman. Çekili mibzer de almak istemiyorum çünkü çok fazla yol gideceği için askılı olması daha iyi. Dediklerinize bakarsak 19 sıralı daha iyi olacak gibi.

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2017, 16:40:55 »
19 lu koymak yada irtem alabilirsin.
Piyasaya is yapicaksan hem tohum hem gubre gozlu cift sanzimanli ve en onemlisi yayli ayakli mibzer almani tavsiye ederim.
Hatta mikro gubre aparatida takili olmali bence.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2017, 18:05:32 »
19 lu koymak yada irtem alabilirsin.
Piyasaya is yapicaksan hem tohum hem gubre gozlu cift sanzimanli ve en onemlisi yayli ayakli mibzer almani tavsiye ederim.
Hatta mikro gubre aparatida takili olmali bence.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Mikro gübre aparatı hariç diğerlerinin olması konusunda hemfikiriz. Mikro gübre aparatı şu an için bizim bölgede gereksiz bir aparat. Çoğu kişi gübre atmıyor. Atanlar da zaten bildiğimiz klasik taban gübrelerini kullanıyor. Eğer şart olmaya başlarsa ilerde o aparatı da temin edebilirim.

ASUS_Z00VD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2017, 22:21:33 »
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Mikro gübre aparatı hariç diğerlerinin olması konusunda hemfikiriz. Mikro gübre aparatı şu an için bizim bölgede gereksiz bir aparat. Çoğu kişi gübre atmıyor. Atanlar da zaten bildiğimiz klasik taban gübrelerini kullanıyor. Eğer şart olmaya başlarsa ilerde o aparatı da temin edebilirim.

Mikro gubre aparati gerekliligi mikro gubre kullanmanin haricinde bi cok urunu tohum yatagina basarili bir sekilde birakmani saglayacaktir.
Örn :
2,5 kg/da cinko sülfat

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #7 : Kasım 27, 2017, 22:37:22 »
Mikro gubre aparati gerekliligi mikro gubre kullanmanin haricinde bi cok urunu tohum yatagina basarili bir sekilde birakmani saglayacaktir.
Örn :
2,5 kg/da cinko sülfat
Mikro gübre işini biraz araştırmam gerekir sanırım. Bu konu ile ilgili pek bilgim yok.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2017, 23:19:36 »
Sıradan başlayalım.

Aradığın özelliklerde (gübreli 3 metre)
9.500 ile 16.500 lira arasında ürünler mevcut.

9.500 lira olan ürün 4. Senesinde dağılmaya başlar.
16.500 lira olan ürün 8. Senesinde hala cam gibi olur.

9.500 liraya aldığın ürünün parçasını 3. Yıl bulmakta zorlanırsın.
16.500 lira olan ürünün her parçasını 12. yılında bulursun

9.500 lira olan üründe arıza olduğunda muhattab bulman biraz sıkıntılı (hele üretici uzaksa)
16.500 lira olanda her daim muhattab bulursun.

Burada çalışacağın alan önemli. 200-300 dekar yeri her makine ile işlersin. Ama senede 1000 dekarı aşacağım diyorsan servis ağı olan bir marka almanı öneririm.

Opsiyonlara gelirsek.

Mikro granül tertibatı:
- ortalama 100 litre hacimli ekstra bir depo ve
- bu depoda bulunan küçük tohum atabilen kursaklardan oluşuyor.

Yalnız burada ufak bir detay var, burada bahsedilen mikro-granül, “mikro element değil”. Burada bahsedilen şey bir gübre formu.

Yani mikro-granül ünitesi, kristal haldeki çinko sülfatı ya da amonyum sülfatı atmaz.

Gerekli mi?

Bence, gübre dişlilerine tohum dişlisi taktırmak (yani gübre kursaklarına hassas atım kabiliyeti kazandırmak) çok daha etkili ve iyi bir yol.

İlave depo, 60 hp için gerekli olmaz.

Çift Pistonlu markör tertibatı, öneririm. Sadece hangi firmadan alırsan al, bunun için ekstra para verme. Yukarıda verdiğim fiyatlara dahil ettir. Tek dikkat edeceğin nokta, hız ayar valfi olsun. Yoksa hız sorunu yaşarsın.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #9 : Kasım 28, 2017, 18:29:10 »
Sıradan başlayalım.

9.500 lira olan üründe arıza olduğunda muhattab bulman biraz sıkıntılı (hele üretici uzaksa)

Burada çalışacağın alan önemli. 200-300 dekar yeri her makine ile işlersin. Ama senede 1000 dekarı aşacağım diyorsan servis ağı olan bir marka almanı öneririm.

Opsiyonlara gelirsek.

Mikro granül tertibatı:

Yalnız burada ufak bir detay var, burada bahsedilen mikro-granül, “mikro element değil”. Burada bahsedilen şey bir gübre formu.

Yani mikro-granül ünitesi, kristal haldeki çinko sülfatı ya da amonyum sülfatı atmaz.

Gerekli mi?

Bence, gübre dişlilerine tohum dişlisi taktırmak (yani gübre kursaklarına hassas atım kabiliyeti kazandırmak) çok daha etkili ve iyi bir yol.

Çift Pistonlu markör tertibatı, öneririm. Sadece hangi firmadan alırsan al, bunun için ekstra para verme. Yukarıda verdiğim fiyatlara dahil ettir. Tek dikkat edeceğin nokta, hız ayar valfi olsun. Yoksa hız sorunu yaşarsın.
Tavsiyelerin için teşekkürler Yılmaz Abi.
Markör tertibatı ve hız ayar valfi nedir? Hız sorunu nedir?

Çevrimdışı SmgAgriPassion

« Yanıtla #10 : Kasım 28, 2017, 22:48:53 »
Sıradan başlayalım.

Opsiyonlara gelirsek.

Mikro granül tertibatı:

Gerekli mi?

İzniniz ile ilave olarak ben de bir soru sorsam sıkıntı olmaz umarım, altınay 21 ayak baltalı ile başak (güngör) 20 ayak baltalı arasında kararsız kaldık sizin öneriniz ne olur bu konuda fiyatları hemen hemen aynı

ASUS_Z00MD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #11 : Aralık 03, 2017, 10:34:24 »
Tavsiyelerin için teşekkürler Yılmaz Abi.
Markör tertibatı ve hız ayar valfi nedir? Hız sorunu nedir?

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #12 : Aralık 03, 2017, 10:43:13 »
İzniniz ile ilave olarak ben de bir soru sorsam sıkıntı olmaz umarım, altınay 21 ayak baltalı ile başak (güngör) 20 ayak baltalı arasında kararsız kaldık sizin öneriniz ne olur bu konuda fiyatları hemen hemen aynı

Fiyatları ne kadar?

« Yanıtla #13 : Aralık 03, 2017, 18:50:59 »
Fiyatları ne kadar?
Başak 24lü olanı bursa fuarında 12500e pazarlığını yapmıştık 24lünün nakliye esnasında sıkıntı yaratacağını düşünerek 20li almaya kadar verdik ancak 20li stoklarda olmadığı için 14000 lira fiyat verdi başak, bizde 11250ye 21li markörlü altınay aldık

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #14 : Aralık 03, 2017, 18:59:05 »
Başak 24lü olanı bursa fuarında 12500e pazarlığını yapmıştık 24lünün nakliye esnasında sıkıntı yaratacağını düşünerek 20li almaya kadar verdik ancak 20li stoklarda olmadığı için 14000 lira fiyat verdi başak, bizde 11250ye 21li markörlü altınay aldık

Hayırlı olsun. Ben hala araştırma aşamasındayım. En son İrtem 24 ayaklı baltalı markörlü modeli için 2 yerden fiyat aldım. İlk sorduğum yer bayiydi. Burada 16500 fiyat aldım. Diğer yer pancar kooperatifiydi burada 12300 fiyat aldım aynı makine için.

Ben diskli makine almayı düşünüyorum. Zaman ne gösterecek belli değil. Aldığınız makinenin kullanımı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

« Yanıtla #15 : Aralık 03, 2017, 20:32:21 »
Hayırlı olsun. Ben hala araştırma aşamasındayım. En son İrtem 24 ayaklı baltalı markörlü modeli için 2 yerden fiyat aldım. İlk sorduğum yer bayiydi. Burada 16500 fiyat aldım. Diğer yer pancar kooperatifiydi burada 12300 fiyat aldım aynı makine için.

Ben diskli makine almayı düşünüyorum. Zaman ne gösterecek belli değil. Aldığınız makinenin kullanımı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkürler, makineyi daha teslim almadık. Makine geldiğinde ayrıntılı fotoğraf paylaşırım. :)

Çevrimiçi triticum

« Yanıtla #16 : Aralık 03, 2017, 20:39:10 »
Piyasaya çalışacağın için 2.5 metre gübreli çift diskli önerirdim ama bunlarda çok ağır. Mibzer fiyatlarıda çok artmış. Şu fotoğraftaki mibzer iki yıl önce 9 bin lira civarındaydı.

Arıcanın fiyatını ve kilosunu sor. Bu biraz hafif olabilir. http://www.hayraboluaricantarim.com/urun_detay.php?ist=&urun=15

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #17 : Aralık 03, 2017, 20:40:50 »
Hayırlı olsun.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #18 : Aralık 03, 2017, 20:46:39 »
Piyasaya çalışacağın için 2.5 metre gübreli çift diskli önerirdim ama bunlarda çok ağır. Mibzer fiyatlarıda çok artmış. Şu fotoğraftaki mibzer iki yıl önce 9 bin liraydı civarındaydı.

Arıcanın fiyatını ve kilosunu sor. Bu biraz hafif olabilir. http://www.hayraboluaricantarim.com/urun_detay.php?ist=&urun=15

Çift diskli hem ağır hem de pahalı olduğu için düşünmüyorum. Tek diskli ya da baltalı olacak.

Markaya gelirsek bana uzak olan bir yerel markadan almak istemem. Fabrika bana uzak olacaksa ulusal bayi ve servis ağı gelişmiş bir marka almak isterim. En azından bayisi olmalı. Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Dediğim gibi Ülke çapında bilinen markalar tercihimdir. :)

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #19 : Aralık 03, 2017, 20:47:43 »
Çift diskli hem ağır hem de pahalı olduğu için düşünmüyorum. Tek diskli ya da baltalı olacak.

Markaya gelirsek bana uzak olan bir yerel markadan almak istemem. Fabrika bana uzak olacaksa ulusal bayi ve servis ağı gelişmiş bir marka almak isterim. En azından bayisi olmalı. Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Dediğim gibi Ülke çapında bilinen markalar tercihimdir. :)

Ali kooperatifteki o baltalıyı kaçırma sen.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #20 : Aralık 03, 2017, 20:53:57 »
Ali kooperatifteki o baltalıyı kaçırma sen.

Abi benim için ödeme zamanı önemli. Seneye bugün ödeme yapamayacağım için yaz sonuna sipariş verdireceğim. Fiyat çok artacak ama başka seçeneğim de yok.

Çevrimiçi triticum

« Yanıtla #21 : Aralık 03, 2017, 21:14:44 »

Kardeş ne alırsan şimdiden hayırlı olsun. Yalnız mibzerin servisini filan düşünme. Bir yeri bozulursa kendin söküp takarsın. Bayilerde yedek parça olmaz. Arıcanı bilmem ama Ceylan mibzerin ulusal çaptaki mibzerlerden farkı yok. Kurt'un birebir aynısı. Edirne'de ikinci el 3-5 bin liraya gıcır gıcır İrtem görüyorum arasıra. İkinci el düşünürsen  bakarız.