toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Bataklık Tarlanın Islah Problemi  (Okunma sayısı 849 defa)

Çevrimdışı Demir

Bataklık Tarlanın Islah Problemi
« : Haziran 11, 2019, 22:48:05 »
Herkese iyi akşamlar,

18 dekarlık bir tarla var kullandığım. Tarlayı sürekli batmasından dolayı işleyemiyorum. Diğer tarlalardaki reygrasları hasat etmeme rağmen bu tarlanın bir bölümünü bata çıka ancak biçebildim. Onu da balya makinasının batmasından dolayı balya yapamadık. Bu tarlaya bir çare bulmazsak tarladan hiçbir şekilde verimli bir ürün elde edemeyeceğim.

Aklıma gelenler şunlar:

1. Tarlaya filtre borularla drenaj yapmak: Bu çözüm hem pahalı hem de eğim az olduğu için pek pratik bir çözüm değil. Ama en garanti çözüm bu.

2. Tarlanın üst tarafından kış aylarında akan dereyi boruya almak: Bu da bir çözüm ama sadece taban sunun bir kısmını engellemeye yarar. Bu iş de biraz pahalı ama komşu tarla sahiplerinden de destek alınabilir. Diğer bir dezavantajı aşırı yağmurlarda boru suyu taşımayabilir.

Tarladan iki ürün almak zorunda değilim. Ancak barajdan sulama imkanı var bu da iki ürün almam için beni dürtüyor. Tarla ancak haziran sonunda falan ekilebilir. Eğer aklınıza gelen çözüm önerisi varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı Cenap

Ynt: Bataklık Tarlanın Islah Problemi
« Yanıtla #1 : Haziran 11, 2019, 23:30:05 »
Drenaj dışında bir çözümü yok. Biraz maliyetli olabilir ama enazından kesin ve ömürlü olur.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #2 : Haziran 12, 2019, 01:18:37 »
Kepçe ile kenarlarına kanal açsan nasıl olur

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #3 : Haziran 12, 2019, 12:31:28 »
Kepçe ile kenarlarına kanal açsan nasıl olur
Kanal açtık zaten ama yetersiz geldi.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #4 : Haziran 12, 2019, 20:37:47 »
bence drenaj o kadar pahalıya çıkmaya bilir ama emek ister. drenaj için 110 luk tabir edilen boruyu ikinci ek satan yerlerden bulabilirsin illaki sağlam olmasına da gerek yok delik yerlerini koli bandıyla sarıp tamir edebilirsin. matkapla delikler açarak suyun içine girmesini sağla. beko veya paletliye kanal açtırıp boruları kanala yatır üstüne de uzun ömürlü olsun diye biraz mıcır ser uzun yıllar sorunsuz kullan. ama kısa vadeli istiyorsan en çukur yerine kuyu veya havuz açtır arada suyunu boşalt. 

Çevrimdışı sadesoda

Bataklık Tarlanın Islah Problemi
« Yanıtla #5 : Haziran 13, 2019, 12:46:58 »
En kurak vakit de derin bir dipkazan is görür mü acaba?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2019, 21:48:21 »
sonbaharda dipkazan çektim zaten. Bu yıl geçen senekinden daha ağır oldu toprak.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #7 : Haziran 13, 2019, 21:51:50 »
Hadi ya. Uygulamayi nasıl yaptın? Bende çiftlik onundeki araziye yapacam.

Senin care drenaj gibi görünüyor. Bi DSİ ye cat bakalım nolacak

Çevrimdışı yenikentli123

« Yanıtla #8 : Haziran 13, 2019, 22:07:54 »
Tarlanın 2 tarafını en az iki metre kepce ile kazarak tek noktaya eğim verin genisce 5 metre bir kuyu actirin en ucuz yol bu görünüyor yuzekdeki su aşağıya birikir bu sekilde uygulama yaptık başarılı oldu.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #9 : Haziran 14, 2019, 23:12:38 »
Tarlanın 2 tarafını en az iki metre kepce ile kazarak tek noktaya eğim verin genisce 5 metre bir kuyu actirin en ucuz yol bu görünüyor yuzekdeki su aşağıya birikir bu sekilde uygulama yaptık başarılı oldu.
Bi tane de su motoru koydun mu çiçek gibi is olur