toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Bir ciftcide olmasi gereken ozellikler nelerdir  (Okunma sayısı 4881 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Bir ciftcide olmasi gereken ozellikler nelerdir
« : Eylül 12, 2016, 00:44:18 »
Arkadaslar ozellikle biz yastakilerin artik yavas yavas yerlerini dolduracak yeni ciftci ya da ciftciler yetistirme hazirligina baslamalari gerekiyor.
Bu amacla gerek burada bulunan genc arkadaslarimizin goruslerine de kulak verip gelecegimizi teslim edecegimiz ureticilerin yetistirilmesinde dikkat edilecek hususlarin burada konusulmasini ve bu yolla eksiklerimizin giderilmesini umuyorum.

Ilk gorus benden olsun. Ciftci yetistirmede ilk husus tarim alet ve makinelerini kullanirken dikkatli olmasi gerektigi mutlaka soylenmeli ve bundan asla bikilmamalidir. Gerekirse orneklerle olabilecek kazalar anlatilmalidir.

Aklimda baska maddelerde var konuyu beraberce zenginlestirelim.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Demir

Ynt: Bir ciftcide olmasi gereken ozellikler nelerdir
« Yanıtla #1 : Eylül 12, 2016, 00:51:13 »
Bu iş için merak olacak içinde.
Öğrenme hevesi olacak.

Çevrimdışı trakyalıuzunadam

« Yanıtla #2 : Eylül 12, 2016, 00:52:54 »
Çiftçide bence bulunması gereken ilk özellik, tarım aleti kullanma becerisi teknik beceri falan değil. Önce bilinç önemli,

1. Bilinç
2. Açık Görüşlülük
3. Heves

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2016, 01:54:43 »
Babası çiftçi olacak.

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #4 : Eylül 12, 2016, 02:24:39 »
Sabır ve hırs önemli. Başarmayı istemek ile olmayacak şeyi oldurmaya çalışmak arasındaki farkı bulabilmek çok zor olabiliyor.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #5 : Eylül 12, 2016, 04:52:39 »
Dikkatli olacak .

Kaç insanı kaybettik bu kazalardan.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #6 : Eylül 12, 2016, 09:20:06 »
Aslında olmazsa olmaz özellikler tevekkül sahibi ve sabırlı olmak.

Yoksa ilk afet girişiminde sinir hastası olur, kafayı kırar, ilk dolandırılma ya da spekülasyonda katil olursunuz.

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #7 : Eylül 12, 2016, 10:39:25 »
Cesaretli olacak. İşi bugün yarın diye ötelemeyecek. Gerekirse gece gündüz çalışmayı göze alacak.
Sosyal yaşantısını da çiftçiyim diye ihmal etmeyecek. Bizim buralarda bi söz vardır. At gibi çalışıp it gibi yiyeceksin diye. Tasarruf yapacaksın ama hobi ve zevklerine de ölçülü oranda para harcamayı bileceksin.
Yoksa çekilecek dert değil çiftçilik.

Ve en önemlisi tarımda teknoloji ve makinalaşmayı yakından takip edip uygulayacak.

Ya bir yol bul
Ya bir yol aç
Ya da yoldan çekil....

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #8 : Eylül 12, 2016, 15:59:32 »
Onemli bir hususta parasini yonlendirmeyi cok iyi bilecek. Pozisyon almayi gubreyi mazotu ne zaman alacagini ve onceliklerini iyi belirleyebilecek. Sadece calisip kazanmak yetmek parayi da iyi yonetebilmeli. Yoksa bir sey elde etmesi cok zor.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #9 : Eylül 12, 2016, 18:00:11 »
İs yapmayida yaptirmayida ogrenmesi lazim.
Fizik kimya biyoloji bilmeli matematikte kuvvetli olmali.

Çevrimdışı DuSTeRo

« Yanıtla #10 : Eylül 12, 2016, 21:06:37 »
Malını ambarda tutup malının fiyatını kendi belirleyecek kadar dik duruşlu olacak

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #11 : Eylül 12, 2016, 23:02:13 »
İs yapmayida yaptirmayida ogrenmesi lazim.
Fizik kimya biyoloji bilmeli matematikte kuvvetli olmali.
Fizik matematigi bilmiyorum ama insanlara isini gordurmeyi cidden iyi bilmesi lazim. Yerine gore bir bicerciye "uzerine alinma Suleyman ☺" ya da bir kamyoncuya dil dokmek zorunda kaliyoruz. En kotusude ilce tarimdaki bir memurun tribine katlanmak zorunda kaliyoruz bazen. Tuccarin kaprisi ayri bir alem zaten onu saymiyorum bile..

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #12 : Eylül 12, 2016, 23:44:40 »
Fizik matematigi bilmiyorum ama insanlara isini gordurmeyi cidden iyi bilmesi lazim. Yerine gore bir bicerciye "uzerine alinma Suleyman ☺" ya da bir kamyoncuya dil dokmek zorunda kaliyoruz. En kotusude ilce tarimdaki bir memurun tribine katlanmak zorunda kaliyoruz bazen. Tuccarin kaprisi ayri bir alem
Abi Fizik bilmesi lazim kullandigi ekipman ve traktoru olmayacak ise kosmasin ve verimli kullanmasini bilsin diye. Biyoloji lazim bitkinin isteklerini farketsin diye kimya lazim ilacini gubresini ezbere degil isin mantigini kavrayarak yapsin diye matematik lazim hesabini kitabini iyi yapsin parasinin idaresini borcunu sermayesini hesaplasin diye

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #13 : Eylül 13, 2016, 01:38:14 »
Önemli bir tarafı da sosyal olması lazım, komşuları ile geçinmenin, yardimlaşmanin yollarını bulabilmeli, iyi bir müzakereci olmalı.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #14 : Eylül 13, 2016, 23:08:53 »
Önemli bir tarafı da sosyal olması lazım, komşuları ile geçinmenin, yardimlaşmanin yollarını bulabilmeli, iyi bir müzakereci olmalı.
Aynen Cem. Hic bir yerde barinamaz yoksa.

Çevrimdışı İskender

« Yanıtla #15 : Ocak 19, 2017, 22:54:55 »
Zamanı çok ama çok iyi kullanmalı.hem fabrika da çalışıp yerine göre hiç uyumadan 38 saat dayanabilmek. Hatta traktörü tarla da otomatik pilota bağlamalı. Yerine göre güneş doğmadan tarlaya doğru yola çıkmalı güneşin doğuşunu,rüzgarın hızını yağmurun yağışını hesaplamalı.kendi atölyesi olmalı.

Çevrimdışı ELPRESACANARİO

« Yanıtla #16 : Ocak 19, 2017, 23:34:26 »
1-İşini sevecek. Söve söve işe başlamayacak.
2-Vicdanlı olacak, doğayı ve hayvanları sevecek. Hayvanlara vura vura, küfür ede ede hayvancılık yapmayacak.
3-Kendisini ve yaptığı işi küçümsemeyecek. Yani "biz cahiliz ne anlarız" diye kendisini ezmeyecek.
4-Dik duracak, kendisini ezdirmeyecek, hak yemeyecek, hakkını da yedirmeyecek...
5-2 okul okudu diye elalemin önünde el pençe divan durmayacak.
6-Yenilikçi olacak. Kendisini ve işini geliştirmek için çaba gösterecek.
.
.
.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #17 : Ocak 20, 2017, 00:28:34 »
Sabırlı olacak. Tek şart bu. Her sene "kısmetse seneye" diyemeyen biri çiftçilik yapamaz.

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #18 : Ocak 20, 2017, 03:02:08 »
3 kuruş fazla veriyorlar diye tarlasını satmayacak,sattirmayacak.Bunu çocuklarına da öğretecek .

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı niyazicin

« Yanıtla #19 : Ocak 20, 2017, 16:01:40 »
Selamlar değerli kardeşlerim ve abilerim. Hepinizin mesajlarını dikkatlice okudum ve hepiniz tamamiyle haklı, bir o kadar da samimisiniz. 20 yaşında İzmir'de Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Doğma, büyüme Samsunluyum. Samsun'da ki köyümüzde 45 dönümlük bir yer işleniyor. 20 senemin yarısı burada geçti ve gerçekten de toprağı, hayvanları ve doğayı çok seviyorum. Çocukluğumdan beridir köy ve TRAKTÖR aşığıyım :) Bende köy ayrı bir sevda, traktör ayrı bir sevda. En önemlisi de şehir hayatının kalabalıklığı ve karanlığı. İnsanlar hiçbir şey üretmeden, emek vermeden hayatlarını sürdürmeye çalışıyor (bir patronun emirleri altında) ve bu gibi şeyler beni şehir hayatından nefret ettirdi. Benim tarlam yok, çiftliğim yok, bir köyüm var orada da dayımlar yaşıyor ama yinede benim hayalim bu ve hayaller mücadele edildikçe anlamlaşır. Bir çiftçi de bulunması gereken en önemli şey bence yaptığı işi sevmesi, hemde çok sevmesi. Hayallerinin, planlarının olması. OKUMASI! Hem de çok okuması. Çok duydum ben, o kitaplarda yazılanlar gibi olmuyor bu işler diye. Ama oluyor arkadaş! O kitaplarda yazan şeyler sayesinde sen tarlana gübre atıp verimini attırıyorsun. Benim tarlam yok, evim yok, arabam yok, traktörüm yok ama ben yine de bu yola baş koydum. Ben ileride kendimi bilinçli ve örnek bir çiftçi olarak görüyorum. Kendimi taa bu yaştan besliyorum, bissürü kitaplar, makaleler okuyorum. Belki şuan onlarca dönümlük tarlaları olan bir klasik çiftçiden daha bilgili haldeyim. Tabi bu bilgileri pratiğe dönmek biraz zor olabilir, bunu biliyorum. Ama yine de okumak her zaman en iyisidir. 20 yaşımdayım, Elektrik-Elektronik Mühendisliği okuyorum ama kendimi bir çiftçi olarak görüyorum, elbet bir gün. Bu yaştan para biriktiriyorum hayallerim için :) Okuyorum, araştırıyorum. Türkiye'de çiftçilik ne kadar zor olsa da hayallerim peşinden yürüyorum. Bir gün bende sizlerin arasında olacağım, o günü iple çekiyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyor, ellerinizden öpüyorum. Okuyalım, okutalım.

---

Bu arada bana yardımcı olmak, yol göstermek, yardımcı olmak isteyen abilerimin tavsiyelerine ve akıllarına her zaman açığım ve bu beni gerçekten çok ama çok mutlu eder. İzmir'de okuyorum isteyen herkesle bir çay da içebilirim  :) Çocukluğumdan beridir biriktirdiğim paralarımla, şimdiden bir tarla almak gibi bir planım da var, bununla ilgili de yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #20 : Ocak 20, 2017, 16:19:00 »
Selamlar değerli kardeşlerim ve abilerim. Hepinizin mesajlarını dikkatlice okudum ve hepiniz tamamiyle haklı, bir o kadar da samimisiniz. 20 yaşında İzmir'de Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Doğma, büyüme Samsunluyum. Samsun'da ki köyümüzde 45 dönümlük bir yer işleniyor. 20 senemin yarısı burada geçti ve gerçekten de toprağı, hayvanları ve doğayı çok seviyorum. Çocukluğumdan beridir köy ve TRAKTÖR aşığıyım :) Bende köy ayrı bir sevda, traktör ayrı bir sevda. En önemlisi de şehir hayatının kalabalıklığı ve karanlığı. İnsanlar hiçbir şey üretmeden, emek vermeden hayatlarını sürdürmeye çalışıyor (bir patronun emirleri altında) ve bu gibi şeyler beni şehir hayatından nefret ettirdi. Benim tarlam yok, çiftliğim yok, bir köyüm var orada da dayımlar yaşıyor ama yinede benim hayalim bu ve hayaller mücadele edildikçe anlamlaşır. Bir çiftçi de bulunması gereken en önemli şey bence yaptığı işi sevmesi, hemde çok sevmesi. Hayallerinin, planlarının olması. OKUMASI! Hem de çok okuması. Çok duydum ben, o kitaplarda yazılanlar gibi olmuyor bu işler diye. Ama oluyor arkadaş! O kitaplarda yazan şeyler sayesinde sen tarlana gübre atıp verimini attırıyorsun. Benim tarlam yok, evim yok, arabam yok, traktörüm yok ama ben yine de bu yola baş koydum. Ben ileride kendimi bilinçli ve örnek bir çiftçi olarak görüyorum. Kendimi taa bu yaştan besliyorum, bissürü kitaplar, makaleler okuyorum. Belki şuan onlarca dönümlük tarlaları olan bir klasik çiftçiden daha bilgili haldeyim. Tabi bu bilgileri pratiğe dönmek biraz zor olabilir, bunu biliyorum. Ama yine de okumak her zaman en iyisidir. 20 yaşımdayım, Elektrik-Elektronik Mühendisliği okuyorum ama kendimi bir çiftçi olarak görüyorum, elbet bir gün. Bu yaştan para biriktiriyorum hayallerim için :) Okuyorum, araştırıyorum. Türkiye'de çiftçilik ne kadar zor olsa da hayallerim peşinden yürüyorum. Bir gün bende sizlerin arasında olacağım, o günü iple çekiyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyor, ellerinizden öpüyorum. Okuyalım, okutalım.

---

Bu arada bana yardımcı olmak, yol göstermek, yardımcı olmak isteyen abilerimin tavsiyelerine ve akıllarına her zaman açığım ve bu beni gerçekten çok ama çok mutlu eder. İzmir'de okuyorum isteyen herkesle bir çay da içebilirim  :) Çocukluğumdan beridir biriktirdiğim paralarımla, şimdiden bir tarla almak gibi bir planım da var, bununla ilgili de yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Niyazi hoşgeldin aramıza. :) Çiftçi olmak için hazırlanıyorsun anladığım kadarıyla. İnşallah hayallerin gerçek olur. :)

Çevrimdışı niyazicin

« Yanıtla #21 : Ocak 20, 2017, 16:28:37 »
Niyazi hoşgeldin aramıza. :) Çiftçi olmak için hazırlanıyorsun anladığım kadarıyla. İnşallah hayallerin gerçek olur. :)

Çok teşekkür ederim, hoş bulduk :) Mücadele edersek hepimizin hayalleri, istekleri ve planları gerçek olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #22 : Ocak 20, 2017, 16:31:17 »

---

Hoşgeldin Niyazi, tarla almak istiyorum demişsin çok güzel bir düşünce. Tavsiye istemişsin kendimce tek tavsiyem şu olur: Alabiliyorsan tarla al sürekli. Neden dersen, vaktinde Yahudi bir kadın dedeme "İnsan çoğalır ama toprak hep aynı kalır, o yüzden her zaman toprağa yatırım yapacaksın" demiş.

Yahudiler'in ticari zekası tartışılmaz biliyorsun :) Ki dediğinde de çok haklı ;)

Çevrimdışı niyazicin

« Yanıtla #23 : Ocak 20, 2017, 17:38:08 »
Hoşgeldin Niyazi, tarla almak istiyorum demişsin çok güzel bir düşünce. Tavsiye istemişsin kendimce tek tavsiyem şu olur: Alabiliyorsan tarla al sürekli. Neden dersen, vaktinde Yahudi bir kadın dedeme "İnsan çoğalır ama toprak hep aynı kalır, o yüzden her zaman toprağa yatırım yapacaksın" demiş.

Yahudiler'in ticari zekası tartışılmaz biliyorsun :) Ki dediğinde de çok haklı ;)

Teşekkür ederim abi  :) Fiyatlar ne kadar uçuk olsa da bir gün bir toprak parçam olacak. Yatırım ićin değil hayallerim ićin  :)

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #24 : Ocak 20, 2017, 21:07:55 »
Hosgeldin Niyazi kardesim. Yarin fuarda olacagiz vaktin olursa bekleriz saat 11 ya da 12 gibi gorusebiliriz. Tel: 533 330 01 22 ismim Yakup.