toprakbilgi.com

Gönderen Konu: İmar Barışı hakkında yardım  (Okunma sayısı 500 defa)

Çevrimdışı Wallace22

İmar Barışı hakkında yardım
« : Ağustos 09, 2018, 13:01:17 »
Merhaba,

Geçenlerde köyde muhtarımız imar barışı hakkında ısa bir bilgi vermiş.
Oturduğu ev ve ya kullandığı ahır, garaj gibi yerler tapuda görünmüyorsa yani o yapilarin bulunduğu parseller tarla olarak görünüyorsa başvuru yapın demiş.
Bizim de oturduğumuz evin bulunduğu parsel tapuda tarla olarak görünüyor.

Köyde olup da imar barışı için başvuru yapan varsa süreç ve maliyeti konusunda bilgi verebilir mi?

Çevrimdışı of@s

Ynt: İmar Barışı hakkında yardım
« Yanıtla #1 : Ağustos 09, 2018, 14:19:03 »
Süreç nasıl bilmiyorum.

Aynı durum bizde de var. Evin m² si fiyatta etkili oluyormuş. 150m² dubleks ev için proje ve masraf toplam 6.000₺ civarında bir rakam çıkar demişler.

Bu işe bu parayı şimdi ayiranayacagım için ben başvuru yapmadım.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #2 : Ağustos 09, 2018, 23:51:20 »
Valla ben Çiftliği sokacam kapsama ama nasıl işliyor bende bilmiyorum. Metre kare olarak da yüklü bir iş var. Süreci buraya yazacam

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı sebazios

İmar Barışı hakkında yardım
« Yanıtla #3 : Ağustos 11, 2018, 13:07:08 »
Başvuru süreci basit.

Bir şikayet halinde, ruhsatsız bir binanın yıkılması ile yıkılmaması arasındaki farkı bu belge sağlayacak. Üstüne arazi değeri verdiğimiz para ile kıyaslanamayacak oranda artacak.

İki eliniz kanda olsa dahi bu belgeyi almaya çalışın.

Çevrimdışı Wallace22

« Yanıtla #4 : Ağustos 11, 2018, 14:50:14 »
Başvuru süreci basit.

Bir şikayet halinde, ruhsatsız bir binanın yıkılması ile yıkılmaması arasındaki farkı bu belge sağlayacak. Üstüne arazi değeri verdiğimiz para ile kıyaslanamayacak oranda artacak.

İki eliniz kanda olsa dahi bu belgeyi almaya çalışın.

Yorum için teşekkür ederim.
Başvuru sırasında nelere dikkat etmeliyiz ?
Tarla olarak gorunen parselin üzerinde bulunan tüm yapı ve binaları göstermek zorunlu mu?
Örneğin köyde oturdugumuz evin yani sıra ahır, metal saç ve demirden buyukce bir depo, yazlık mutfak gibi yapılar var.  Tamamı 600 m2 yi buluyor. Sizce yaklaşık ne kadar bir tutar çıkar?

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #5 : Ağustos 11, 2018, 17:41:45 »
Ev 110 m2 tek katlı müstakil ev
Evin içinde olduğu işgal ettiğim, avlu çektiğim arazi 5500 m2
Arazi mera diye görünüyor ama mera vasfını kaybetmiş diye not düşülmüş belediyede
Arazinin m2 değeri belediye tarafından 4,5 tl olarak belirlenmiş
Toplam 2700 küsür liraya yapı kayıt belgesini aldım.

Evin ayrı ahir hangar gibi çiftlik yapılarının ayrı başvurusunu yapmak daha karlı. Ev için m2 fiyatı 600 çiftlik binaları için 200 lira idi yanlış hatırlamıyorsam.

Son olarak başvuru yapılan arsanın ada ve parsel numarası yok ise 0 olarak girilecek. Hazine yada özel mülkiyet mi onu da soruyor basvuruda

Çevrimdışı Wallace22

« Yanıtla #6 : Ağustos 11, 2018, 18:14:19 »
Ev 110 m2 tek katlı müstakil ev
Evin içinde olduğu işgal ettiğim, avlu çektiğim arazi 5500 m2
Arazi mera diye görünüyor ama mera vasfını kaybetmiş diye not düşülmüş belediyede
Arazinin m2 değeri belediye tarafından 4,5 tl olarak belirlenmiş
Toplam 2700 küsür liraya yapı kayıt belgesini aldım.

Evin ayrı ahir hangar gibi çiftlik yapılarının ayrı başvurusunu yapmak daha karlı. Ev için m2 fiyatı 600 çiftlik binaları için 200 lira idi yanlış hatırlamıyorsam.

Son olarak başvuru yapılan arsanın ada ve parsel numarası yok ise 0 olarak girilecek. Hazine yada özel mülkiyet mi onu da soruyor basvuruda
Bilgi için teşekkür ederim.

Bu durumda hem arsa yani tarla hem de tarlanin üzerindeki yapı için ayrı ayrı ücret mi oduyoruz?
Yani ev 150 m2 ise 150 ×600= 9.000 tl mi ödeyeceğiz?

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #7 : Ağustos 11, 2018, 18:26:22 »
Hayır hayır. 150x600= 90.000 bunun yüzde üçü olan 2700 TL sadece ev için.
Evin içinde olduğu işgal ettiğiniz arsayı da imara katmak isterseniz belediyece belirlenmiş arsa değeri ile kaç metrekare ise onu çarpıp çıkan rakamın yine yüzde üçünü ödeyeceksiniz.

Çevrimdışı Wallace22

« Yanıtla #8 : Ağustos 11, 2018, 18:30:54 »
Hayır hayır. 150x600= 90.000 bunun yüzde üçü olan 2700 TL sadece ev için.
Evin içinde olduğu işgal ettiğiniz arsayı da imara katmak isterseniz belediyece belirlenmiş arsa değeri ile kaç metrekare ise onu çarpıp çıkan rakamın yine yüzde üçünü ödeyeceksiniz.
Ok, kusuru bakmayın , bu konu hakkinda bilgi sahibi olmadığımı fazlasıyla gösterdim sanırım :)
belediyece belirlenmiş değeri nereden öğrenebiliriz?
Ayrıca ev yani konut, ahır, depo gibi yapıların fiyatları standart olarak m2 fiyati 600 tl ve 200 tl mi?

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #9 : Ağustos 11, 2018, 18:47:35 »
Belediyenin internet sitesinde bi yerde yazar yada en kolayı belediyeyi arayıp sormak.
Başvuru esnasında binanın hangi yapı türüne ait olduğuna göre fiyatları var seçmeniz gereken
Bence siz en iyisi başvuru yapıyormuş gibi girip istenen bilgilere göz atın. Sonra başvuru yapmadan sayfayı kapatın.

Çevrimdışı Wallace22

« Yanıtla #10 : Ağustos 11, 2018, 18:55:34 »
Belediyenin internet sitesinde bi yerde yazar yada en kolayı belediyeyi arayıp sormak.
Başvuru esnasında binanın hangi yapı türüne ait olduğuna göre fiyatları var seçmeniz gereken
Bence siz en iyisi başvuru yapıyormuş gibi girip istenen bilgilere göz atın. Sonra başvuru yapmadan sayfayı kapatın.
Çok teşekkür ederim. Belediyenin web sayfasından  m2 birim fiyatini gördüm. Dedidiginiz taktik ile de tutarı ogrenirim.

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #11 : Ağustos 11, 2018, 19:17:13 »
:) yalnız tutar başvuru yaptıktan sonra cep telefonuna sms olarak gönderiliyor. Üst mesajlarda bilgiler mevcut. O bilgilere göre hesaplayabilirsiniz

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #12 : Ağustos 11, 2018, 21:26:32 »
2 tane yayla evimiz var. Hazine arazisi üzerinde ama mera vasfında olan alanda. Bu evler için imar barışından faydalanabilir miyim?

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #13 : Ağustos 11, 2018, 21:31:34 »
Mera vasfını zaten ev yaparak bozmuş oluyorsun. İmar barışı da dediğine göre gel kardeşim ben senin evini yıkmayım sende az biraz ateşle bi hal yoluna koyalım diyorlar.
Tapusunu almasan bile ne evini yıkabilirler ne de elektrik su aboneliği alırken sıkıntı çıkar bu belgeyi aldıktan sonra.

Çevrimdışı ihsankara

« Yanıtla #14 : Ekim 09, 2018, 11:13:50 »
Kaçak yapı sahiplerinin imar barışı konusunu es geçmemesi gerek diye düşünüyorum.