toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Makrobat Ise yarar mi bilinmez  (Okunma sayısı 1193 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Makrobat Ise yarar mi bilinmez
« : Eylül 09, 2019, 13:58:15 »
Enteresan oldugu kesin;
Çevrimdışı Demir

Ynt: Ise yarar mi bilinmez
« Yanıtla #1 : Eylül 09, 2019, 17:54:28 »
Pratik olmadığı kesin. Bana pek tutmaz gibi geldi. Yine de ormancılık yapan arkadaşlar kullanabilir.

Çevrimdışı Hacı Mehmet Coşkun

Ynt: Ise yarar mi bilinmez
« Yanıtla #2 : Eylül 10, 2019, 15:40:49 »
Zorlu adam harcar bu sistem.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Ise yarar mi bilinmez
« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2019, 04:21:29 »
Bu sistemle 4x4 traktörü 6x6 ya çevirmişler.
Bu şekilde engebeli arazide çalışan orman işi yapanların hayatını kurtarır .
Gördüğüm kadarı ile ortaya alınarak da kullanılabiliyor. Aynı sistemle 2wd yide 6x4 e çevirebilirler sanırım eğer maliyet yuksek değilse asıl potansiyelin orada olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Ise yarar mi bilinmez
« Yanıtla #4 : Eylül 12, 2019, 16:35:38 »
Bu arada bu traktörün en büyük eksisi foton benzeri piyasada hiç tutulmayan çoğu insanın tipini görünce uzaklaştığı bir modele uygulanmış olması
Ben olsam 2 tane tanıtım traktörü yapar birisini türkiye de en yaygın 2wd olan mf 240 diğerini ise türkiye de en çok satan 4wd modelleri arasında olan nh den seçerdim
Tanıtımda da bu traktörlerin normalleri ile karşılaştırmalı bir.video çekerdim.
Bu sayede bunun bir traktör modeli değil bir donanımı olduğu daha net anlaşılırdı.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Ise yarar mi bilinmez
« Yanıtla #5 : Ekim 14, 2019, 20:04:56 »

"Traktörüm devrilmesin" diyen "Makrobat" için sıraya giriyor

İstanbul'da 18 yaşındaki üniversite öğrencisi ile babasının, Yıldız Teknik Üniversitesinden (YTÜ) uzmanların iş birliğiyle geliştirdiği "Makrobat" sistemi, traktörlerin yüzde 75 eğimde bile rahatlıkla çalışmasını sağlıyor.

Bursa'da düzenlenen Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı'nda (BURTARIM 2019) tanıtılan sistem, çiftçilerden yoğun ilgi gördü.

YTÜ Teknopark'ta yaklaşık iki yıllık Ar-Ge çalışması sonucu üretilen "Makrobat" sistemi tüm traktörlere monte edilebiliyor. Ön ve arka lastikler arasına takılan sistem sayesinde çift çeker bir traktör dört çekere, dört çekerler ise altı çekere dönüşüyor.

Sonradan eklenen iki lastik, sistem sayesinde ön ve arka lastiklerin etrafında 360 derece dönebiliyor. "Makrobat" ile adeta bisiklet gibi ön lastikleri havada ilerleyebilen traktör 1,5 metre yüksekliğe rampasız çıkabiliyor.

Traktörlerin yüzde 75 eğimde bile devrilmeden çalışabilmesini sağlayabilen bu sistemi edinmek isteyenlere 3-4 ay sonrasına gün veriliyor.

"Sistemin patentini de aldık"
Projeyi elektrik teknisyeni babası Halit Yazıcı ile yürüten Uluhan Yazıcı, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi Bölümü'nde eğitimine bu sene başladığını söyledi.Uluhan Yazıcı, proje hakkında şu bilgileri paylaştı:

"Ülkemizde engebeli arazi çok fazla. Traktör kazaları çok oluyor, bunların birçoğu da ölümle sonuçlanıyor. İki yıl önce babam ve kardeşim traktör kazası geçirdi. Traktörümüz devrilmişti. Kazanın ardından, 'Baba traktörün devrilmesini önleyecek bir sistem geliştirmemiz lazım' dedim. Sonra bu projeye başladık. YTÜ Davutpaşa Yerleşkesi'nde bulunan teknoparkta akademisyenlerle iş birliği yaparak sistemi yaptık. 'Makrobat' adını verdiğimiz sistemin patentini de aldık."

"Hidrolik kollar aracılığıyla yönlendiriliyor"
Yazıcı, normal bir traktörün yüzde 50-55 eğimde çalışabildiğini aktardı.

Bu sistemle traktörün yüzde 75 eğimde bile çalışabildiğini vurgulayan Yazıcı, "Sistem, takılan traktöre iki çeker ekler. Bunun dışında yüzde 8 ila yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlar. Traktör 20 beygir artı güçle çalışır. Bu sistem ayrıca traktöre fazla yakıt sarfiyatı yaptıran, önüne ağırlık konulmasını engeller. Sistemle, traktörler önündeki ağırlıklardan kurtulur. 1,5 metre yüksekliğine kadar her türlü engeli aşabiliyoruz." ifadelerini kullandı.

Uluhan Yazıcı, "Makrobat"ın hidrolik kollar aracılılığıyla yönlendirildiği bilgisini verdi.

Çiftçilerin bu ürüne büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Yazıcı, "Siparişlerimiz çok fazla. Sipariş veren kişiye 3-4 ay sonrasına gün veriyoruz. Sistem her traktöre uygulanabilir. Ortalama 13 bin 500 lira maliyeti var. Traktörün takla atma riskini yüzde 80 oranında kaldırıyoruz. Bu sistem sayesinde engebeli her türlü arazi değerlendirilir. 2021 itibarıyla da yurt dışı fuarlarına katılacağız. Yurt dışından bile şimdiden çok fazla talep geliyor." diye konuştu

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Ise yarar mi bilinmez
« Yanıtla #6 : Ekim 14, 2019, 20:05:29 »
13500 lira maliyet fena değil sanki

Çevrimdışı sadesoda

Ynt: Makrobat Ise yarar mi bilinmez
« Yanıtla #7 : Ekim 15, 2019, 19:25:32 »
3. Sınıf traktör yerine NH yada jd grubundan birsey kullansalardi çok iyi izlenim olurdu. Kaput acilmayaydi eyiydi


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı FEHİM

Ynt: Makrobat Ise yarar mi bilinmez
« Yanıtla #8 : Ekim 16, 2019, 06:30:21 »
3. Sınıf traktör yerine NH yada jd grubundan birsey kullansalardi çok iyi izlenim olurdu. Kaput acilmayaydi eyiydi


yazdığın markaların maliyeti yüksek sponsor olmadan bu gibi işler biraz zor. birde o makinalarda değişiklik yapmak için bildiğim kadarıyla fabrikadan izin almak gerekiyor. buda yüklü rakamlara ulaşıyor.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi