toprakbilgi.com

Gönderen Konu: 300 Baş koyun ve mazotun yarısı bizden projesi  (Okunma sayısı 907 defa)

Çevrimdışı Mehmet Tolga AKALIN

300 Baş koyun ve mazotun yarısı bizden projesi
« : Şubat 20, 2018, 20:43:43 »
      Bugün yetkililerin ilk ağızdan açıklamalarını dinledim... İnternet üzerinden gazete manşetlerine  baktım... Bazı gariplikler tespit ettim. Paylaşmak istedim.

1- 300 DAMIZLIK KOYUN
           Sn Cumhurbaşkanı  300 baş damızlık koyun verileceğini açıkladı. Gazeteler her eve 300 baş koyun diye yazdılar. Tarım Bakanı verilecek toplam damızlık koyun sayısını  500.000 adet olarak açıkladı.
Basit bir matematik ile 500.000 / 300 = 1.666 aileye tekabül ediyor. Yuvarlak bir hesap ile 81 ile bölsek yaklaşık her ilde 20 çiftçi ailesi demek bu.  Yine konu destek olarak tanımlanıyor ancak 2018 bütçesinde böyle bir kalem yok. Görünen o ki ortada bir destekte yok sadece uygun şartlarda kredi var...Türkiye 90 lı yıllarda ki 40.000.000 koyun varlığının halen çok gerisinde ... 500.000 koyunla bu sorunun çözülebileceğini ifade etmek gerçekçi olmamış...

2-  MAZOTUN YARISI BEDAVA

2018 bütçesinde geçtiğimiz yıla göre  mazot destek miktarına 1.1 milyar TL ek pay ayrıldığı doğru. Ancak bu para diğer destek kalemlerinden alınmış. Şöyle ki  Geçtiğimiz yıl gübreye 877 Milyon TL ayrılmış bu yıl bu rakam 553 milyona düşürülmüş .  Olağan artış oranı ile birlikte yaklaşık 300 Milyon buradan toplanmış.  Ayrıca Çiğ Süt lt primi 8 kuruştan 4 kuruşa indirildi. Türkiye'de yaklaşık 19.000.000 Ton süt üretiliyor. Yani litredeki 4 kuruşluk indirimden yıllık 760 milyon TL tasarruf edilmiş.(Çiftçiye eksik ödenmiş)
Çiğ süt ile gübre desteklerini topladığınızda da yaklaşık mazota verilen ek destek miktarına ulaşılıyor. Kabaca çiftçinin sağ cebinden alınmış sol cebine koyulmuş...

Son olarak bugün mazot ortalama 5 TL . Buğdaya verilecek mazot desteği 13 TL . Yani 2.6 lt mazot...   Merak ediyorum aranızda buğday üretimini 5.2 lt mazotla bitirebilen çiftçi arkadaş var mı?

Çevrimdışı ORION

Ynt: 300 Baş koyun ve mazotun yarısı bizden projesi
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2018, 21:03:41 »
Desteüi komple kaldırsalarda adı olmasa en azından biz destek verdik diyemezler. Verdikleri destek traktörün yıllık lastik aşınma payını anca öder

Çevrimiçi Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 172
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2018, 21:12:21 »
Ben cumhurun reisinin açıklamasının akabinde yanaştım istasyona doldurdum depoyu , yarı parasını aldılar.
Sonra bi uyandım diziler başlamış.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #3 : Şubat 20, 2018, 21:32:08 »
300 koyun için verdikleri kredi 400 bin TL ile 500 bin TL arasında olacaktır. Bu koyunlar veterinere zimmetlenecek, sigortalanacak vs. bir sürü ek masraf olacak. Bu masrafların tamamı krediden karşılansa ki karşılanmaz. Hiç  hayvan varlığı olmayıp sadece tarla ipotek ettiren adam büyük ihtimalle bunları karşılamakta da zorlanacaktır.

Ayrıca 300 koyun dile kolay, aşısı, küpesi, kaba yemi, kesif yemi, yemlik masrafları, altyapı masrafları vs. bir sürü kalemde masraf demek. Bu işi yapacak olan adamın gemileri yakması lazım. Büyük malın büyük derdi de olur.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #4 : Şubat 20, 2018, 23:15:49 »
300 koyun verileceği falan yok.İnanmıyorum. Tarla ipotekleyerek kredi verecekler. Ne kadarı doğru yere gidecek!? Benim MF 285'likle sadece sürme maliyetim dönümüne 3lt mazot. Mehmet Bey'in dediği gibi o cepten alıp öbür cebe para koyuyorlar. Sonra övünüp övünüp duruyorlar. Ama bilinçli bir tarım politikasının ürünü bunlar. Daha az çiftçi. Daha çok asgari ücretli, sendikal hakı olmayan, sosyal sigortasız işçi politikası.

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #5 : Şubat 21, 2018, 13:54:50 »
İki senedir 4 veya 5 kez mazotun yarısı bizden dediler ve her seferinde çiftçilerin büyük kısmı inandı buna. İdrak yetisi kayboldu toplumda.

Çevrimiçi Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Şubat 21, 2018, 21:46:49 »
şu 300 koyun lafını ne zamn duysam .. aklıma 300 spartalı geliyor .. huzur içinde yat leonidas .. 

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #7 : Şubat 23, 2018, 07:09:17 »
şu 300 koyun lafını ne zamn duysam .. aklıma 300 spartalı geliyor .. huzur içinde yat leonidas ..
''Yağlı koyun, yağsız koyun'' şakası mı yapıyorlar acaba ?

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #8 : Şubat 23, 2018, 07:57:57 »
Mazotun yarısı bizden/bedava lafı doğru beyler. Fakat atladığımız konu konuşma dilinin Türkçe olduğu. Bunu farklı dilde söyleseler herşey apaçık anlaşılır. Türkçe elastik bir dil.

Yarısı bizden yada yarısı bedava derken. Mazotun yarı parası bizden kaynaklı, yarısı bizden size bedavadan ek, manasında.

Yarısını vereceğiz derkende bu düzen böyle devam edecek diyor.

Çevrimiçi Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Şubat 23, 2018, 16:40:51 »
''Yağlı koyun, yağsız koyun'' şakası mı yapıyorlar acaba ?
300 baş koyundan “baş” ile “koyun” kelimelerini seçiyorum 300 düşünmek bile istemiyorum .. sonra yarısı diyor 150 yapıyorum .. resmen fantazi kurdurtuyorlar ..

Çevrimdışı FatihEFE

Çevrimdışı akkoyunlu

« Yanıtla #11 : Mart 16, 2018, 20:51:07 »
Geri dönüşümü olan bir ürün ve devlet eli ile organize edilmesi sayesinde kısa ve uzun vadede hiç sorun olmadan işleyecektir diye düşünüyorum.Arada fazla erkek yavru olursa etinden azami seviyede istifade etmek için burma işlemi ile alakalı bir yazı görmüştüm paylaşayım. Havalar hala soğukken bu işlemi yapmak gerekiyor galiba.Genelde keçilerde yapıyorlar ama aşağıda koyun diyor o yüzden istifade etmek isteyen işini ayarlayabilir.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz