toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Anadolu Romanov Koyunculuğu  (Okunma sayısı 3567 defa)

Çevrimdışı Bolkar

Ynt: Anadolu Romanov Koyunculuğu
« Yanıtla #25 : Aralık 21, 2017, 14:51:01 »
Demir ben denenmesine karşı değilim alıp denemek lazım

ama az miktarda yani 3 - 5 koyunla en kötü ihtimal 1 yaz 2 kış görmeli hayvanı. Sonra zaten bir şekilde verimli olup olmadığını gözlemlemiş olursun.

Sadece reklamlara bakarak iyi kötü demek te doğru değil. Üstelik biz millet olarak bazı şeyleri de abartmayı sevdiğimiz için biraz daha temkinli yaklaşmak gerekli diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #26 : Aralık 21, 2017, 14:56:31 »
Demir ben denenmesine karşı değilim alıp denemek lazım

ama az miktarda yani 3 - 5 koyunla en kötü ihtimal 1 yaz 2 kış görmeli hayvanı. Sonra zaten bir şekilde verimli olup olmadığını gözlemlemiş olursun.

Sadece reklamlara bakarak iyi kötü demek te doğru değil. Üstelik biz millet olarak bazı şeyleri de abartmayı sevdiğimiz için biraz daha temkinli yaklaşmak gerekli diye düşünüyorum.
Zaten ben de denemek lazım diyorum. Memurluktan 200 başlık çiftlik kurmaya kalkanlara döneriz büyük girersek. 5 10 tane deneyip görüp ondan sonra büyümek lazım. Ama bu romanov 4 5 yıldır bu ülkede anılan bir hayvan ırkı oldu. Bu kadar insana fırsatçı diyemeyiz . Her ne kadar temkinli yaklaşmamız gerekse de.

ASUS_Z00VD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #27 : Aralık 21, 2017, 14:59:04 »

Fatih Üstadım bir sorum olacak sana:

Toplam kaç hayvan var sende ve kaç yıldır bu hayvanlara bakıyorsun?

Hani bilgi ve fikir diyorsun ya, fikir bu kadar çok olduğuna göre... O anlamda soruyorum. Cevaplar net olursa sevinirim.

Diğer konu ise amaç.

Ben topluma, ülkeye, bu işe girecek yurdum insanına faydalı olmak, bu işe girenlerin iflas etmemelerini sağlamak istiyorum.  10 yıllık geçmişi olan bir ırkı önerip insanlara kumar oynayın demek bana gör değil. Bu arada videodaki hayvanlara da baktım. Bu işten zerre anlayan biri, o hayvanları gördüğü anda değerlerini anlar. Adı bile esinlenme! (

Bu işten para kazanacak olsam da yapamam bunu. Gider en az bir kaç bin yıldır seleksiyon ile bu hale gelmiş sakızı öneririm. Elin şeyine bu kadar meraklı olmamak lazım. Sonra “ari ark olan sürüye çuvalla para” veriyor devlet ama yine de temiz sürü bulamıyor.

Sufflock demişsin ya. Aramızda 600 metre olan komşu çiftlik 300 tane getirtti bunlardan. Araba gibi hayvanlardı. Çiftliğin altındaki dereler sufflock leşi doldu. Hem adamlar da ellerinden gelen en iyi şekilde bakmaya çalıştılar. Olmadı. Bu yıl son kalanları da verip bayrağı diktiler. Ki bu, ülkenin diğer yerlerine göre yağışı ve yeşili daha fazla olan Trakya’da yaşandı.

Özetle taş yerinde ağır. O koyun İngiltere şartlarına göre evrimleşmiş. Ne texen’i kaldı denemediğimiz, ne dorper’ı.

Ha amaç sonrasını düşünmeden, bu işten sadece para kazanmak ise o zaman başka. Alanın ocağı söner mi, iflas eder mi, derdin yok ise, iyi ahlar alırsın ama senin de dediğin gibi çok güzel ticaretini yaparsın.

Sperma 200, körpe kuzu 1500, koyun 2500... Hey maşallah.

Dünyaya barış getiriyor sanki mübarek..
Yılmazcım cevabını bildiğin sorular sorduğuna göre amacın farklı
eğer amaç gol atmaya çalışmaksa bende iyi şut çekerim
Bende sana şunu sorayım o zaman sürdürülebilir ırklardan oluşan sürün nerede ?
Bu ırklarla da bu iş sürdürülebilir değil değil mi çünkü ekonomik değiller bu piyasa şartlarında eğer bizim sürülerde sürdürülebilir olsalar bizimde hayvanlarımız duruyor olurdu. kara sığır inek sürülerimiz artık talan edilmiş olan meralarda koyunlarımız çobanlarımız yaylalarda olurdu.
Ben sana bir kaç şeyi söylemeyi unuttum özel görüşmemizde
Ben şu an hayvancılık koyunculuk yapmıyorum ama bu işleri vaktinde bol miktarda yapmış bir aileden geliyorum.
 Lafı senin koyun gütmüşlüğün kadar benim çobanla aşk hayatım var demeye getirmen de etik değil. ;D
Bizi seviştiğin çobanları anlat hele demeye itiyorsun  ;D ;D
 Ben bu fiyatlarla bu hayvanlar karlıdır demedim hiç bir zaman zaten ama bakalım ne demişim

amaç para kazanmaksa bence bu ırkta o potansiyel var yok amaç koyun bakmaksa o zaman kıvırcıkta bakarsın sakızda bakarsın

Buda benim görüşüm etik değildir etiktir orası tartışılır
hatta tartışmak içinde biraz erkendir bence sonuçta bu ırk hakkında yeterli doneye sahip değiliz
Lakin bu fiyatlarla bu işin ticari olduğu ve anaç yetiştirip satarak para kazanılabileceği su götürmez bir gerçek  ;D ;D
Sen ahlaki bulmayabilirsin kumar olarak görebilirsin haklısın bende öyle düşünüyorum
Benim belirtmek istediğim bu hayvanda para getirecek bir potansiyel var sadece bu