toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Hasıl ot ve kesif yem rasyonu yardım lütfen  (Okunma sayısı 1337 defa)

Çevrimdışı Snr

Hasıl ot ve kesif yem rasyonu yardım lütfen
« : Nisan 18, 2019, 11:06:41 »
Selamın aleyküm,
Ben makine mühendisiyim ama belirli sebepler nedeniyle artık mesleğime devam etmeyeceğim ve uzun süren araştırmalarımla ailemle birlikte koyun besiciliği yapmak istiyorum
Başlangıç olarak 30 koyun
İle başlayıp dişileri saklayıp erkekleri satmak istiyorum
Arsam 3.5 dönüm çevresinde küçük bir mera var, mera ıslah edilmiş durumda
Sizlere bir kaç sorum olacaktı,
1-) koyun seçiminde Saf texel, dorper veya şarole ırkları mı kullanılmalı yoksa bu ırklardan birisinin romanov koyunuyla melezi mi kullanılmalı ? siz hangi ırkları önerirsiniz ?

2-) koyunun her dönemi için farklı rasyonlar bulunmakta internette hasılmatik ile bir rasyon örneği verebilir misiniz ? Koyun başına yem maliyeti ne kadar olur?

3-) hasılmatik kullananlar yem maliyetinde ve hayvan üzerinde etkilerini açıklayabilirseniz çok memnun olurum.

Son olarak forumları kullanmaya yabancıyım yanlış yerde açtıysam kusura bakmayın lütfen.

Çevrimdışı Stronger

Ynt: Hasıl ot ve kesif yem rasyonu yardım lütfen
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2019, 09:46:37 »
İl neresi?
Hasılmatikler ekonomik değil. Maliyetlerini kurtarmıyor. Birde mantar ve küf çok oluyor.
İyi bir sürü elde etmek istiyorsan iyi bir sürüden seçme 30 koyun al öyle başla. Koç önemli. Irk koç ile melezlenir yada saflaştırılır.
Şuan koyun yetiştirmek yem maliyetlerinden dolayı ekonomik değil.
Başka birini çalıştırmak hiç mantıklı değil.
Kendin yapacaksan bu işi ek iş olarak gör. Sabah akşam yem vermen yeterli. Gündüz başka işle uğraş ek gelirin olsun.
Yem işi bulunduğun ile göre değişir.

Çevrimdışı Snr

« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2019, 09:56:05 »
Kocaelinde yapmayı düşünüyorum,
Hasılmatik almak yerine kendim yapmayı düşünüyordum ama mantar ve küf sorununu bilmiyordum, :(
Konuya çok hakim değilim ama yabancı ve Türkçe kullananlardan genellikle iyi geri dönüş olduğu okuduğum için düşünmüştüm maliyet düşürmek açısından çok iyi olduğunu söylüyorlar ve kuru yem masraflarına da etki ediyormuş
İlginiz için teşekkürler yeniden

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2019, 11:27:18 »
Kendim kullandım o yüzden uyarmak istedim. Küf ve mantarın çözümü ama maliyeti ve işçiliği çok zor oluyor değmiyor. Onun yerine zamanında yem alırsan daha karlı olur. Kendini sadece koyuna bağlama. Ancak 300 400 hayvan yapacağım dersen iş değişir. O zaman karlı olmaya başlar. Ama işçiliği sen yaparsan. Başkası ile olmuyor. Çok konuşuyorlar ama iş icraate gelince bir şey yok.

Ahıl konusunda yerin yoksa maliyeti az yöntemler var. Hiç proje, plan ve beton ile uğraşma. Çadırıda tavsiye etmem. Yapacağın zaman ahılı konuşabiliriz.

Ben yaptım sen benim hatalarımı yapma diye yazıyorum. Bana akıl veren çok oldu ama o akılların çoğunun mantıksız oldugunu yaşayınca gördüm. Bildiği vardır diye herkesi dinleme.

Çevrimdışı Snr

« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2019, 14:51:37 »
Benim maksadım dediğiniz gibi bir süre ek iş olarak yapmak bu arada koyun sayısını 200lere çıkarmak ve sürekli bu sayılarda devam etmek
Çobanı hiç bir zaman düşünmedim ben ve ailem ilgileneceğiz ama öğrenmem gereken çok şey var  :D ağıl için ne önereceksiniz ?
Ben çadır düşünüyordum hava şartları için uygun ve maliyeti düşük

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2019, 20:06:54 »
İl neresi?
Hasılmatikler ekonomik değil. Maliyetlerini kurtarmıyor. Birde mantar ve küf çok oluyor.
İyi bir sürü elde etmek istiyorsan iyi bir sürüden seçme 30 koyun al öyle başla. Koç önemli. Irk koç ile melezlenir yada saflaştırılır.
Şuan koyun yetiştirmek yem maliyetlerinden dolayı ekonomik değil.
Başka birini çalıştırmak hiç mantıklı değil.
Kendin yapacaksan bu işi ek iş olarak gör. Sabah akşam yem vermen yeterli. Gündüz başka işle uğraş ek gelirin olsun.
Yem işi bulunduğun ile göre değişir.
Eğer mera problemi olmayacaksa koyun hala para kazandıran bir hayvan. Ekonomik olup olmaması biraz da yetiştiren kişiye bağlı.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mehmetcagdas

« Yanıtla #6 : Temmuz 12, 2019, 19:01:22 »
koyunda 30 hiçbirşey başlama daha iyi hasılmatik kullanmadım ancak çok meşakatli kim uğraşır onunla git silaj al daha iyi
koyunun ırkı bulunduğun bölgeye adapte olmuş ırklardan olursa daha iyi ama romanov texel şavrole bunları geç
güzel olabilirler sıcağa gelmezler izmir kemalpaşa da biz yapıypruz romonov denedik koyun ağustos sıcağında kalp krizinden öldü
kaliteli koç kuzuyu %70 çevirir koyun sayısını yüksektut ital 30 alacağına yerli 100 rahat alırsın 3-4 içine koç alırsın hangi etçi ırk düşünüyorsan ona göre yaparsın

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi