toprakbilgi.com

Gönderen Konu: KAPALI ALANDA KOYUNCULUK  (Okunma sayısı 473 defa)

Çevrimdışı aalperen10

KAPALI ALANDA KOYUNCULUK
« : Kasım 12, 2017, 22:17:43 »
Koyunları hiç yaymadan kapalı bir yer ve gezinme alanı yaparak koyunculuk yapılır mı? Koyuncular ve bilenler yardımcı olabilir misiniz?

Çevrimdışı cem ispir

Ynt: KAPALI ALANDA KOYUNCULUK
« Yanıtla #1 : Kasım 13, 2017, 00:17:07 »
bunun kuzu besi seklinde yapildigini biliyorum, ancak anac isletme olarak makul bir karliligi olabilecegini sanmiyorum.

Çevrimiçi Demir

« Yanıtla #2 : Kasım 13, 2017, 09:37:58 »
Biz şu an kısmen yarı açık denilebilecek şekilde yapıyoruz. Gündüz mera denilebilecek olan tarlada otlatıp sabah ve akşam kapalı ağılda yemleme yapıyoruz. Hayvanların durumu iyi. İyi beslendiler. Yem olarak mısır silajı, mısır flakes, arpa flakes, fabrika yemi ve ryegrass otu yediriyoruz.

Daha önceden keçi baktığımız için bana çok masraflı geliyor. Keçilere 1 yıldan fazla gidecek olan ot koyunları bahara çıkarır mı diye düşüüyorum.

Çevrimdışı aalperen10

« Yanıtla #3 : Kasım 13, 2017, 15:25:19 »
Yani otlatmadan bu iş zor mu diyorsunuz :) tecrübelilerin yorumlarını bekliyorum. Çoban parasını yeme versek kurtarır mı acaba?

Çevrimiçi Demir

« Yanıtla #4 : Kasım 13, 2017, 16:18:08 »
Yani otlatmadan bu iş zor mu diyorsunuz :) tecrübelilerin yorumlarını bekliyorum. Çoban parasını yeme versek kurtarır mı acaba?

Otlatma büyük kazanç koyunculuk işinde. Çoban parası ile yem parasını karşılaştıramam çoban tutmuyoruz. Kapalı bakmak için kaba yemini kendiniz temin etmelisiniz.

Çevrimdışı aalperen10

« Yanıtla #5 : Kasım 13, 2017, 17:44:57 »
Otlatma büyük kazanç koyunculuk işinde. Çoban parası ile yem parasını karşılaştıramam çoban tutmuyoruz. Kapalı bakmak için kaba yemini kendiniz temin etmelisiniz.

Peki charollais gibi ırklar kullanılsa olur mu acaba

Çevrimiçi Demir

« Yanıtla #6 : Kasım 13, 2017, 22:03:32 »

O konuda hiçbir bilgim yok malesef. Bizim koyunlar sakız melezi.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #7 : Kasım 15, 2017, 15:44:18 »

Balıkesir'deyseniz en iyisi Karacabey Merinosu ya da Kıvırcık olacaktır sizin için...

Çevrimdışı aalperen10

« Yanıtla #8 : Kasım 15, 2017, 17:02:08 »
Balıkesir'deyseniz en iyisi Karacabey Merinosu ya da Kıvırcık olacaktır sizin için...

Merinos güzel ama ben koyunu yaymadan olur mu onu merak ediyorum

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #9 : Kasım 15, 2017, 17:07:08 »

Olur neden olmasın, tabi koyunculuğu iş için değil de hobi için yapacaksanız :)

Şakası bir yana, koyun masraflı hayvandır, kaba yem ihtiyacı merada yaylımdan kazanılır, yoksa diğer türlü hayvanlara yem yetiştiremezsiniz, büyükbaş gibi değildir. Analı kuzulu bakacaksanız bu şart, yok diğer türlü ben erkek kuzu toplarım, besiye alırım derseniz, o kapalı olur zaten, yaylıma almayın doğrudan besiye alın.

Bu konuda çok daha bilgili arkadaşlar gördüklerinde konuyu yazarlar...

Çevrimdışı DuSTeRo

« Yanıtla #10 : Kasım 15, 2017, 17:55:41 »

Şakası bir yana, koyun masraflı hayvandır, kaba yem ihtiyacı merada yaylımdan kazanılır, yoksa diğer türlü hayvanlara yem yetiştiremezsiniz, büyükbaş gibi değildir. Analı kuzulu bakacaksanız bu şart, yok diğer türlü ben erkek kuzu toplarım, besiye alırım derseniz, o kapalı olur zaten, yaylıma almayın doğrudan besiye alın.

Abi bilgi için teşekkürler hala formunu koruyorusun😊

Çevrimdışı aalperen10

« Yanıtla #11 : Kasım 16, 2017, 22:18:58 »

Verdiğin bilgiler için teşekkürler abi

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #12 : Kasım 18, 2017, 20:44:07 »
Koyun ve kuzu kaybin minumum düzeyde olursa kazanirsin.

Yaylima cikmayan hayvanlarin barinaklarinda havalandirma cok iyi olmali.

Barinak tabanini belirli araliklarla temizleyip dezenfekte etmelisin.

Yaylima cikmayan hayvanlarda bazi saglik problemleri olucaktir.

Yaylima cikmasada 100 koyuna en az 20 da otlak alan ayirmalisin ki gezinsin yaglanmasin.

Yaglanmis anaç koc almaz alsada dusuk yapar hastalinir.
En kotusu zor dogum yapar.

Kaba yemi kendin uretmeli ve ihtiyacindan fazlasini depolamalisin.

Kuzulara ve koyunlara kesif  yemi kendin yapmalisin.

Eğer bakicin olacaksa kalifiye biri olmali yoksa cok kaybin olur.

Kalifiye bir bakici da ucuza calismaz.

Bakici calistirmazsan koyun ve kuzu hastalıklarını iyi ogrenmeli aninda mudahele etmelisin.........

Kisacasi yukaridakilerden en onemlisi kayıp.

Ne kadar az kayip o kadar kazanç.

Çevrimiçi ORION

« Yanıtla #13 : Kasım 29, 2017, 08:13:25 »
Detaylı bir araştırma yapıp yazarsanız herkes faydalanmış olur. Şu şekidle yapmak lazım detaylı araştırmayı koç katım zamanı besleme (Flushing), gebeliğin ilk üç ayı besleme, son iki ay besleme, yavrulu koyunların beslenmesi, tekrar flushing besleme.

Koç atım dönemi...5ay gebelik. 2 ay kuzu emzirme 1 ay yavaş yavaş kuzu anneden soğutma 1 ay tekrardan besleme değişikliğ Flushing besleme
8 ayda 1 kuzu alarak yani 2 yılda 3 kuzu alırsan ve ikizlik oranını yukarılarda tutarsan çok ciddi paralar kazanacağını düşünüyorum

Yani içerde yapıyorsan eğer sürün elitleşmeli yani hayvanların hepsi boncuk gibi olmalı. ciddi ikizlik oranı olmalı bu da zamanla olur hemen al gel koyunu başla (olmaz öyle)

Hayvanların hepsi tek tek bilgisayarda kayıtlanacak doğurdukları kuzular kaç kg, kaç kuzu doğurdu ne zaman doğurdu ne zaman koç katılacak herşey mükemmel olmalı ....Güden adamdan fazla kazanırsın böyle...

Çevrimiçi Demir

« Yanıtla #14 : Kasım 30, 2017, 23:15:27 »
En son yazılan iletiye katılmakla beraber, son 1 aydır tecrübe ettiğim ve hala tecrübe etmeye devam ettiğim konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. "KAPALI ALANDA KOYUNCULUK"  8) :D

Dediğim gibi son bir aydır koyunlara tamamen kapalı bakıyoruz. Şunu söyleyebilirim; hem koyunlar açısından hem de kendi açımızdan çok iyi oldu. Yaklaşık 100 metrekare kapalı ve 400 metrekare açık alanda koyunlara tamamen hazır bakıyoruz. Koyun sayımız az olduğu için (40 tane) bilgisayarlı kayıt tutmaya gerek yok zaten hepsinin durumunu biliyoruz.

Besleme şekli ise şöyle; koyun başına günlük 4,5 kg, kuru madde ve tane oranı yüksek olan mısır silajı, 400 gr ryegrass kuru otu, 150 gr mısır fleks, 150 gr arpa fleks ve 150 gr koyun yemi yediriyoruz. Bunların dışında ilaveten vitaminli yalama kovaları ve kaya tuzu sürekli önlerinde duruyor. Sürekli temiz su da yine sürekli önlerinde duruyor.

Ağıl yapısı olarak güney cephesi açık, kuzey cephesinde 3 adet pencere açık. Güneye doğru hafif meyilli, 3 metreye yakın yüksekliğe sahip. Bahçe oldukça düz, bazı yerleri meyilli bir yapıda. Düz olan yerleri de meyilli hale getirmek istiyorum ileride ve bunun için çözüm arıyorum. Yağışlı günlerde düz olan yerde çamur olabiliyor.

Yemlik olarak ızgara diye tabir ettiğimiz çanaklı, 2 taraflı yemlikler kullanıyoruz. 12 - 13 hayvana 1 adet yemlik düşecek şekilde hesaplama yaptık. Daha fazla durumda biraz sıkışık oluyor. Suluklar galvanizli saçtan yapılma. Su olarak şebeke suyu kullanıyoruz.

Koyunların durumuna gelecek olursak. Yedikleri önünde yemedikleri arkasında diyebilirim. Günün büyük çoğunluğunu yatarak geçiriyorlar. Önlerinde büyük çoğunlukta kaba yem bulunuyor.

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #15 : Aralık 01, 2017, 13:36:48 »
Verdiğiniz yemin tek tek size maliyeti ne oldu. Günlük aylık maliyet ne kadar oluyor. Çobandan daha mı ucuza geliyor. Çünkü çoban varkende yem vermek gerekiyor zaten... Bir hesap yapabilir misiniz bizleri aydınlatması için.

Çevrimiçi Demir

« Yanıtla #16 : Aralık 01, 2017, 23:04:10 »
Hesap yapalım. Kaba yemi kendim ürettiğim için kendi maliyetlerimle hesaplayacağım, sattığım fiyatlarla değil.

67,5 krş silaj
10 kuruş kuru ot
17,5 krş mısır fleks
10,2 kuruş koyun yemi
12,2 krş arpa fleks

Bu hesaplamalar koyun başına günlük maliyet. Yani bir koyunun günlük masrafı 1,17 TL ediyor.

Bu hesaba göre koyunların tamamının günlük maliyeti 46 lira 80 kuruş. Çoban tutsan çobanı asgari ücret + sigorta ile tutarsın. Çobanın sana aylık maliyeti yeme içme ve barınmayla beraber 2500 lira gibi bir fiyat tutar.

Kapalı bakılan 40 koyunun aylık maliyeti 1404 lira. Hadi su ve ilaç vitamin parasını da ekle 1600 TL.

Çoban tutmak için ekonomik koyun sayısı bence 200 den aşağı olmamalı. Bu sayıya kadar mal sahibi kendisi bakmalı. Çobanın aylık minimum masrafı ile 53 koyuna kapalı bakılabilir.

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #17 : Aralık 02, 2017, 17:52:46 »
Hesap yapalım. Kaba yemi kendim ürettiğim için kendi maliyetlerimle hesaplayacağım, sattığım fiyatlarla değil.

67,5 krş silaj
10 kuruş kuru ot
17,5 krş mısır fleks
10,2 kuruş koyun yemi
12,2 krş arpa fleks

Bu hesaplamalar koyun başına günlük maliyet. Yani bir koyunun günlük masrafı 1,17 TL ediyor.

Bu hesaba göre koyunların tamamının günlük maliyeti 46 lira 80 kuruş. Çoban tutsan çobanı asgari ücret + sigorta ile tutarsın. Çobanın sana aylık maliyeti yeme içme ve barınmayla beraber 2500 lira gibi bir fiyat tutar.

Kapalı bakılan 40 koyunun aylık maliyeti 1404 lira. Hadi su ve ilaç vitamin parasını da ekle 1600 TL.

Çoban tutmak için ekonomik koyun sayısı bence 200 den aşağı olmamalı. Bu sayıya kadar mal sahibi kendisi bakmalı. Çobanın aylık minimum masrafı ile 53 koyuna kapalı bakılabilir.

Maliyet hesabi satis ortalamasina gore yapilir.

Sen urettigini koyuna yedirmeyip satsan para kazinicaksin, ya da uretemedigini satin aliyosan onuda maliyetine hesaplamak mantıklı ve doğru değil.

4,5 kg koyun başına silaj bence cok fazla, ayrıca kucukbas hayvanlarda silaj laktasyon donemi haricinde tehlikelidir.

Fleks hic kullanmadim, gerekte gormedim.
Nasıl fiyatlandiriyorlar bilmiyorum.
Fleks yerine taze ezilmis yada kirilmis arpa misir koyuna,
dane arpa misir da kuzuya tercih ederim.

Nasıl koyun yemi kullaniyosun (marka) kg 0,70 tl ye denk geliyor.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #18 : Aralık 03, 2017, 10:26:49 »

(Bazı sütçü ırkları tenzih ediyorum)

Olmaz.

İnat edilip yapılabilir ancak sürdürülebilir olmaz.

Koyun, ekstansif hayvancılığa uygun bir hayvan. Aksi rantabl değil.

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #19 : Aralık 03, 2017, 14:35:54 »
arkadaşlar koyun her şekilde kazandırır bereketli hayvandır ben hobi olarak 15 koyun bakıyorum tamamen kapalı kar amacı gütmeden yaptığım halde yine zarar etmiyorum :) mesala geçen seneyi anlatayım koyunlarımın içinde koç yok emanet bir koç alıp 1 hafta koyunların içinde tuttum bir haftada 15koyunun 8tanesi koçlanmış 7disi kısır 8koyundan 13 kuzum oldu 1tanesini kesip  yedim bir tanesini kendim için kurbanlık ayırdım kalan 11kuzuyu 5şi dişi 6tısı erkek annelerinden ayırmadan hiçbir özel besi yapmadan ortalama 25kg canlı ağırlığa ulaşinca 550tlden sattım 6050tl aldım koyunlarıma nasıl bakıyorum onu anlatayım saman+buğday altında kuzu olsada olmasada her koyuna günlük 1.5kg buday veriyorum buday ve saman kendi tarlamda yetiştiği için bir koyunun gunlük maliyeti 1tl ye geliyor bana 15koyunun yıllık yem maliyeti 5.500tl extra masraflarla  6.000tl yıllık 50tl ye 15koyun bakıyorum :) bide kestiğim kuzu 500tl yapar kurbanda kestiğim kuzu 750tl yapar neyse ben hobi olarak yapıyorum senede 2defa koç salsam senede 30 kuzu alsam para kazanırım ama çuzzi rakamlar uğrasilmaz esas parayı yılın 8 9 ayı dışarıda otlatanlar kazanıyor

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #20 : Aralık 03, 2017, 18:15:11 »
arkadaşlar koyun her şekilde kazandırır bereketli hayvandır ben hobi olarak 15 koyun bakıyorum tamamen kapalı kar amacı gütmeden yaptığım halde yine zarar etmiyorum :) mesala geçen seneyi anlatayım koyunlarımın içinde koç yok emanet bir koç alıp 1 hafta koyunların içinde tuttum bir haftada 15koyunun 8tanesi koçlanmış 7disi kısır 8koyundan 13 kuzum oldu 1tanesini kesip  yedim bir tanesini kendim için kurbanlık ayırdım kalan 11kuzuyu 5şi dişi 6tısı erkek annelerinden ayırmadan hiçbir özel besi yapmadan ortalama 25kg canlı ağırlığa ulaşinca 550tlden sattım 6050tl aldım koyunlarıma nasıl bakıyorum onu anlatayım saman+buğday altında kuzu olsada olmasada her koyuna günlük 1.5kg buday veriyorum buday ve saman kendi tarlamda yetiştiği için bir koyunun gunlük maliyeti 1tl ye geliyor bana 15koyunun yıllık yem maliyeti 5.500tl extra masraflarla  6.000tl yıllık 50tl ye 15koyun bakıyorum :) bide kestiğim kuzu 500tl yapar kurbanda kestiğim kuzu 750tl yapar neyse ben hobi olarak yapıyorum senede 2defa koç salsam senede 30 kuzu alsam para kazanırım ama çuzzi rakamlar uğrasilmaz esas parayı yılın 8 9 ayı dışarıda otlatanlar kazanıyor

Düşük sayıda adama koymaz da hocam 15 koyun nereee 150-200 koyun nere :) Bir de sayı arttıkça hastalık vs. riski de artıyor. Yaylım o yüzden sayı yüksek oldu mu şart ;)

Ha ben italya'da hep yapay mera gördüm, İtalya'da mera yok muydu bilmiyorum ama adamlar tarlaları yapay mera yapmışlar oralarda otlatıyorlardı. Sürü büyüklükleri de iyiydi. Zaten tarla olmayan yerde mutlaka orman vardı orada. Mera özelliği taşıyacak tek bir yer gördüm, o da dağ yamacıydı ve toplasan 50 dönüm anca vardı :) Her türlü yaylım vardı ama :)

Çevrimdışı yenikentli123

« Yanıtla #21 : Aralık 04, 2017, 21:10:41 »
100 başa kadar sabah 1-2 saat akşam 1-2 saat otlatarak gün içerisinde yem vererek çoban tutmaktansa kapalı besi karlı olabilir

Çevrimiçi Demir

« Yanıtla #22 : Aralık 04, 2017, 21:56:12 »
Maliyet hesabi satis ortalamasina gore yapilir.

Sen urettigini koyuna yedirmeyip satsan para kazinicaksin, ya da uretemedigini satin aliyosan onuda maliyetine hesaplamak mantıklı ve doğru değil.

4,5 kg koyun başına silaj bence cok fazla, ayrıca kucukbas hayvanlarda silaj laktasyon donemi haricinde tehlikelidir.

Fleks hic kullanmadim, gerekte gormedim.
Nasıl fiyatlandiriyorlar bilmiyorum.
Fleks yerine taze ezilmis yada kirilmis arpa misir koyuna,
dane arpa misir da kuzuya tercih ederim.

Nasıl koyun yemi kullaniyosun (marka) kg 0,70 tl ye denk geliyor.

Maliyet hesabını tekrar yapalım. Önce diğer sorularına cevap vereyim.

Taze ezilmiş ya da ezilmemiş elimde arpa ya da mısır yoktu bu nedenle fleks aldım.

4,5 kg silaj bana da çok fazla gibi geliyor. Ancak silajda su namına bişey yok. Geçen seneki gibi mecburiyetten erken hasat etmiş olsaydım o silajı koyunlar gebeyken kullanmazdım. Bir diğer etken de elimde kuru otun sınırlı miktarda olması.

Kullandığım yem konya şeker marka koyun keçi süt yemi. Fiyatını yanlış hesaplamışım o  hesabı şimdi tekrar hesaplama yapınca düzelteyim.

Kendi ürettiklerimi sattığım fiyatlardan hesaplama yapalım.

Mısır silajı 90 kuruş
Ryegras kuru otu 27 kuruş
Mısır fleks 17,5 kuruş
Arpa fleks 18,5 kuruş
Koyun yemi 16,8 kuruş

Arpa ve kesif yemi dalgınlıkla 100 gram üzerinden hesaplamışım. Uyarınız için teşekkür ederim. Bu arada yeme de zam gelmiş bir daha ki maliyet hesaplaması biraz daha fazla olacak.