toprakbilgi.com

Gönderen Konu: KAPALI ALANDA KOYUNCULUK  (Okunma sayısı 37224 defa)

Çevrimdışı sebazios

KAPALI ALANDA KOYUNCULUK
« Yanıtla #25 : Aralık 16, 2017, 21:23:44 »
Hesap yapalım. Kaba yemi kendim ürettiğim için kendi maliyetlerimle hesaplayacağım, sattığım fiyatlarla değil.

67,5 krş silaj
10 kuruş kuru ot
17,5 krş mısır fleks
10,2 kuruş koyun yemi
12,2 krş arpa fleks

Bu hesaplamalar koyun başına günlük maliyet. Yani bir koyunun günlük masrafı 1,17 TL ediyor.

Bu hesaba göre koyunların tamamının günlük maliyeti 46 lira 80 kuruş. Çoban tutsan çobanı asgari ücret + sigorta ile tutarsın. Çobanın sana aylık maliyeti yeme içme ve barınmayla beraber 2500 lira gibi bir fiyat tutar.

Kapalı bakılan 40 koyunun aylık maliyeti 1404 lira. Hadi su ve ilaç vitamin parasını da ekle 1600 TL.

Çoban tutmak için ekonomik koyun sayısı bence 200 den aşağı olmamalı. Bu sayıya kadar mal sahibi kendisi bakmalı. Çobanın aylık minimum masrafı ile 53 koyuna kapalı bakılabilir.

Bir koyunun yıllık maliyeti:

- Çoban / bakıcı / bakıcı barınağı / yeme - içme
- Barınak
- İlaç / veteriner
- Kırım / kayıp
- Sürü sirkülasyonu / gençleştirme / damızlık maliyeti
- Kendi emeğin / işçiliğin ve
- Köpek besleme / bakım

giderleri hariç “427 LİRA”

Başka sözüm yok hakim bey.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: KAPALI ALANDA KOYUNCULUK
« Yanıtla #26 : Aralık 16, 2017, 21:50:24 »
korkutan o zaten abi yerin çok kaliteli olmalı. Süt ve ya besi inekçiliği gibi bir yer ger tamam koyunculukta öyle değil. danalar 50 cm pisliğin içinde yatıyor (tasvip etmiyorum ama yatsa yatıyor hayvan) koyun az bir toz olsa öksürmeye başlar. Ve ya altı ıslak olsa sabaha kadar yatmaz. Hadi bunu hallettik diyelim.

Gebe koyunları yeri ayrı, kuzulayan koyunları yeri ayrı, sütten kesilen erkek kuzuların yeri ayrı BESİ, sütten kesilen dişi kuzuların yeri DAMIZLIK, koçların yeri ayrı...  olmalı

1200 koyunun olsa sürüyü 3 bölsen bütün bu alanlardan 3 er tane lazım ... Bu da çok ciddi yatırım maliyeti ve takip gerektiyor. Böyle olmasa başlamıştım şimdiye kadar. Ahırı yapacak para yok o şekilde kaliteli bir ahır olmadan da içeride koyun beslemek pek mümkün değil (en azından bu kadar fazla) hastalıktan kurtaramayız hayvanları delme çatma yapılarla....

Bu arada maşallah hayvanlara cinsi ne 3üz annesi olmak zor 2 tanesini bir emziriyor, sonra biraz ilerliyor 2 tanesi yine emiyor, eğer aynı kuzular emerse ayağı ile itiyor sonra tekrar ilerliyor 3 nünde emmesini sağlıyor... çok enteren gelmişti ilk gördüğümde :)
O hayvanına ve hayvanın tecrübesine göre değişiyor
Bazı kuzuları sağıp elle besliyor kuzenim ve halam
Cinsleri sakız ama saf ırk değiller

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #27 : Aralık 16, 2017, 22:57:56 »
Kenardaki birikimler tükenen kadar olur. Satacak daire, tarla, tapan kalmayınca yaymaya başlarsınız

Abi yapma çok plan yaptım bunun üstüne inşaat işine başlayacaktım yakın zaman da. Peki büyük baş besisi hakkında ne düşünüyorsun

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #28 : Aralık 16, 2017, 23:19:22 »
Ben de şunu söylemek istiyorum. Yıllardır küçükbaş hayvan bakarız. Kış aylarında minimum 2 ay kapalı baktık ilk 2 hafta bilemedin 3 hafta çok yoğun yem yerler. Doymuyor bunlar diye sitem edersin. Ancak bu süre geçince yem tüketimi azalıyor. Bunu biz yıllarca tecrube ettik.

Eğer kendin kaba ve kesif yemini temin edebiliyorsan bakılmayacak diye bir şey yok. Bunu dışarıdan yem alarak yapanlar da var. Onlar ne kadar karlıdır bir şey diyemem. Yapay mera konusunda gelecek olursak yapay meranın ömrü son yağmura kadardır. O zamana kadar otlatma yapılabilir. Zaten arazi sulu araziyse yapay mera yapılmasını tavsiye etmem.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #29 : Aralık 17, 2017, 00:21:33 »
Valla bizim koyunlar la bu iş çok güzel yapılabilir 427 lira olsun anasının bakımı
2 yılda 3 kuzu alındığı taktirde 3üz doğumla 9 kuzu alınıyor bir anadan
Şimdi yavruların beslenme maliyetini de ekleyin hesaplayın bakalım kar zarar durumu ne oluyor :)

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #30 : Aralık 17, 2017, 00:27:41 »
Valla bizim koyunlar la bu iş çok güzel yapılabilir 427 lira olsun anasının bakımı
2 yılda 3 kuzu alındığı taktirde 3üz doğumla 9 kuzu alınıyor bir anadan
Şimdi yavruların beslenme maliyetini de ekleyin hesaplayın bakalım kar zarar durumu ne oluyor :)
Abi 3 üz değil senede 1 koyundan 1 kuzu bile alsam karlı çıkıyorum ben hesaplarda :D

Çevrimdışı sebazios

KAPALI ALANDA KOYUNCULUK
« Yanıtla #31 : Aralık 17, 2017, 01:01:12 »
Abi yapma çok plan yaptım bunun üstüne inşaat işine başlayacaktım yakın zaman da. Peki büyük baş besisi hakkında ne düşünüyorsun

Büyük baş, süt ve gelir gider takibi bakımından muhasebe kolaylığı nedeni ile daha cazip. Üstelik hayvanlar yapısı itibari ile kapalı bakıma müsait. Ancak beside, süt faktörü devre dışı kaldığı için dayanma gücünün yüksek olması lazım. Minimum 1 yıl başka yerden gelir almadan çarkı söndürecek birikimin kenarda olması lazım. Borçla iş yaparım dersen yaparsın ama finans maliyetleri (yani vade farkları ve borç faizleri) nedeni ile kazancın çok düşer.

Eğer ila kapalı yapacağım diyorsan, orta uzun dönem kuzu besisi, ya da kısa dönem büyükbaş besisi şu an için riski en az olanlar.

3 şey gerekli:
1-) Çok sağlıklı, randımanlı bir damın olacak. Güneşlenme için avlu şart.
2-) Yemin kaliteli olacak.
3-) Çevreden toplayabildiği en küçük, hafif kuzuları “baskül fiyatı” ile toplayacaksın. alıp besiye çekeceksin.

Çok büyük hatalar yapmadığın sürece kaybetme riskin düşük. Döngü kısa. 30 kg 3-4 aylık kuzuları 3-4 aylık temiz bir bakım ile (en geç 6. ay sonunda) 50-65 kg aralığına getirip vereceksin.

Kuzuyu ne kadar küçük ve ne kadar iyi cins bulursan o kadar çok kazanırsın. Bulamazsan sıkıntı yok. 40 kg al, 50 yap. Ver. Yine kar edersin.

Anaca sakın girme.

Çevrimdışı sebazios

KAPALI ALANDA KOYUNCULUK
« Yanıtla #32 : Aralık 17, 2017, 01:12:56 »
Ben de şunu söylemek istiyorum. Yıllardır küçükbaş hayvan bakarız. Kış aylarında minimum 2 ay kapalı baktık ilk 2 hafta bilemedin 3 hafta çok yoğun yem yerler. Doymuyor bunlar diye sitem edersin. Ancak bu süre geçince yem tüketimi azalıyor. Bunu biz yıllarca tecrube ettik.

Eğer kendin kaba ve kesif yemini temin edebiliyorsan bakılmayacak diye bir şey yok. Bunu dışarıdan yem alarak yapanlar da var. Onlar ne kadar karlıdır bir şey diyemem. Yapay mera konusunda gelecek olursak yapay meranın ömrü son yağmura kadardır. O zamana kadar otlatma yapılabilir. Zaten arazi sulu araziyse yapay mera yapılmasını tavsiye etmem.

Ali anaç hayvanın boş dönemleri vardır. Bu dönemlerde meradan faydalanılmazsa bu işin karlılığı kalmaz.

Sizin hayvanları içeri alıp beslediğiniz dönem, zaten gebeliğin son ayları. Bu dönemde hayvan dışarıda da olsa besleyeceksin zaten. O nedenle verdiğin yem ne göze gelir, ne yorar.

Ama bu memlekette yem denen şey pahalı. Çünkü yemi üretebilmek için kullandığın materyaller ( gübre / mazot / ilaç ) pahalı.

Adam gibi düzgün meralar olmadığı için ot yok çünkü. Olsa her şey çözülecek.

Otu kendin yetiştirmen bir şey ifade etmiyor. Çünkü mazot pahalı. Tohum pahalı. Gübre pahalı. Hali ile tarlaysa yetiştirilen ot da pahalı. Ot pahalı ise kar düşük.

Hayvancılık konusunda tanıdığım en tecrübeli insan olan rahmetli babamın koyun için söylediği bir söz vardı:

Meran var ise 10.000 tane al. Gık demezsin. Meran yoksa 1 tane sokma kapına.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #33 : Aralık 17, 2017, 02:01:20 »
Ali lerde mera bol aslında
Hem özellik olarak nitelikli hemde genişlik olarak epey büyük meraları var

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #34 : Aralık 17, 2017, 09:57:16 »
Ali lerde mera bol aslında
Hem özellik olarak nitelikli hemde genişlik olarak epey büyük meraları var
Mera büyük de nitelik olarak kötü. Sürekli ve vahşi otlatma yapıldığından mera verimli değil.

ASUS_Z00VD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Bolkar

« Yanıtla #35 : Aralık 17, 2017, 10:37:20 »
Büyük baş, süt ve gelir gider takibi bakımından muhasebe kolaylığı nedeni ile daha cazip. Üstelik hayvanlar yapısı itibari ile kapalı bakıma müsait. Ancak beside, süt faktörü devre dışı kaldığı için dayanma gücünün yüksek olması lazım. Minimum 1 yıl başka yerden gelir almadan çarkı söndürecek birikimin kenarda olması lazım. Borçla iş yaparım dersen yaparsın ama finans maliyetleri (yani vade farkları ve borç faizleri) nedeni ile kazancın çok düşer.

Eğer ila kapalı yapacağım diyorsan, orta uzun dönem kuzu besisi, ya da kısa dönem büyükbaş besisi şu an için riski en az olanlar.

3 şey gerekli:
1-) Çok sağlıklı, randımanlı bir damın olacak. Güneşlenme için avlu şart.
2-) Yemin kaliteli olacak.
3-) Çevreden toplayabildiği en küçük, hafif kuzuları “baskül fiyatı” ile toplayacaksın. alıp besiye çekeceksin.

Çok büyük hatalar yapmadığın sürece kaybetme riskin düşük. Döngü kısa. 30 kg 3-4 aylık kuzuları 3-4 aylık temiz bir bakım ile (en geç 6. ay sonunda) 50-65 kg aralığına getirip vereceksin.

Kuzuyu ne kadar küçük ve ne kadar iyi cins bulursan o kadar çok kazanırsın. Bulamazsan sıkıntı yok. 40 kg al, 50 yap. Ver. Yine kar edersin.

Anaca sakın girme.

Bu tam olarak benim uygulamak istediğim plan...

başka dikkat edilmesi gereken püf noktalar var mı?

Birde mesela 2 3 ayrı yerden hatta daha fazla yerden kuzu toplanmak zorunda kalınabilir. Böyle bir durumda aşı takvimi nasıl uygulanmalı mesela 2 3 aylık kuzu topladık bunlara hiç aşı vurulmamış gibi mi hareket etmeliyiz?

Çevrimdışı emre_pb

« Yanıtla #36 : Şubat 28, 2018, 21:59:51 »
Bir koyunun yıllık maliyeti:

- Çoban / bakıcı / bakıcı barınağı / yeme - içme
- Barınak
- İlaç / veteriner
- Kırım / kayıp
- Sürü sirkülasyonu / gençleştirme / damızlık maliyeti
- Kendi emeğin / işçiliğin ve
- Köpek besleme / bakım

giderleri hariç “427 LİRA”

Başka sözüm yok hakim bey.
yilmaz abi o zamn yaklasik 700 yapiyor yilllik.yilda kac ay yaylim ile bu hesabi cikardin.biraz cok geldi bana.bundan 3 sene önce kalem kalem hesap cikarmistin.305 lira falan yapiyordu.rica etsek güncelleyebilirmisin o listeyi

Çevrimdışı Tunay Eğin

« Yanıtla #37 : Ocak 20, 2019, 17:33:29 »
Nette bu konuda araştırma yaparken bu site ve yazılanlar ile karşılaştım ve çok keyifli ve anlamlı yazı ve yorumlarınızı gördüm. Açıkçası Çanakkale Lapseki'de Şahinli köyünde köyün hemen yanında asfalt yollu 15 dönüm bir arazim var. Bu yerde profesyonellikten uzak ama amatörlüğün de bit tık üstü besi işi yapıp hem kendimi meşgul tutmak hem de az bile olsa bu işten para kazanmak istiyorum. Aklımdan geçen bu yerde 150 - 200 m2 lik kapalı sistem bir yer yapıp burada kapalı ve belki de yarı açık, yarı kapalı sistemde 50 ile 100 arası bir sayıda koyun işi yapmak. Arazi 15 dönüm olduğu için bunun 5-6 dönümüne bir şeyler de ekebilirim diye düşündüm. Bazı yazan arkadaşların özellikle öyle çok ta kazanç peşinde olmayanlarının bu işin olabileceğini hatta yaptıklarını okuyunca aslında heyecanlandım ve bu siteye üye olmaya ve sizlere yazmaya karar verdim. Bu aşamada siz tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim 50-100 arası sayıda kapalı veya yarı kapalı sistem koyun yetiştiriciliğinin 15 dönümlük bir arazide yapılması sizlerce yukarıda paylaşılan diğer bilgiler ve deneyimler ışığında mümkün olma olasılığı nedir. Bu arada Lapseki de tanışıp bilgi alabileceğim veteriner de bir arkadaşım var. Yanıtınızı ve tavsiyelerinizi bekler herkese tekrar selamlarımı sunarım. 

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #38 : Ocak 20, 2019, 19:10:46 »
Nette bu konuda araştırma yaparken bu site ve yazılanlar ile karşılaştım ve çok keyifli ve anlamlı yazı ve yorumlarınızı gördüm. Açıkçası Çanakkale Lapseki'de Şahinli köyünde köyün hemen yanında asfalt yollu 15 dönüm bir arazim var. Bu yerde profesyonellikten uzak ama amatörlüğün de bit tık üstü besi işi yapıp hem kendimi meşgul tutmak hem de az bile olsa bu işten para kazanmak istiyorum. Aklımdan geçen bu yerde 150 - 200 m2 lik kapalı sistem bir yer yapıp burada kapalı ve belki de yarı açık, yarı kapalı sistemde 50 ile 100 arası bir sayıda koyun işi yapmak. Arazi 15 dönüm olduğu için bunun 5-6 dönümüne bir şeyler de ekebilirim diye düşündüm. Bazı yazan arkadaşların özellikle öyle çok ta kazanç peşinde olmayanlarının bu işin olabileceğini hatta yaptıklarını okuyunca aslında heyecanlandım ve bu siteye üye olmaya ve sizlere yazmaya karar verdim. Bu aşamada siz tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim 50-100 arası sayıda kapalı veya yarı kapalı sistem koyun yetiştiriciliğinin 15 dönümlük bir arazide yapılması sizlerce yukarıda paylaşılan diğer bilgiler ve deneyimler ışığında mümkün olma olasılığı nedir. Bu arada Lapseki de tanışıp bilgi alabileceğim veteriner de bir arkadaşım var. Yanıtınızı ve tavsiyelerinizi bekler herkese tekrar selamlarımı sunarım.

Öncelikle foruma hoşgeldiniz nezih bir ortamdasınız...

Koyunculuk hakkında şuanda 22 tane koyunum var 17 de kuzum oldu ben deniyorum maliyet hesabıda yapıyorum şuanda içeride koyunculuk için ;) ......iiçeride koyun beslemek güzel ancak sürekli hep içeride olacak diye şart yok kuru dönemde yani hayvanların karnında kuzu yokken ve sürüye koç katılmamışken kaliteli otlaklarda otlatma karlılığı dahada artıracaktır...

KOç katım süresince KESİNLİKLE 1 ay içeride olmalı... (flushing besleme) Daha Koç ayrıldıktan sonra otlatma yine başlasada 1 hafta kadar arpa gibi yem takviyesi yapılsa güzel olur...

Koç katımdan sonra 3-4 ay civarı dışarıda otlatılır ancak doğuma 1 ay kala kesinlikle yine içeride kaliteli beslenmeli doğumdan sonra hayvanlar 1 aylık olduğunda tekrar otlatma başlar...

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #39 : Ocak 20, 2019, 23:09:03 »
   Foruma hoşgeldiniz Tunay Bey,

Öncelikle koyunu süt için bakarsanız yol kenarında yeriniz olması sizin için bir avantaja dönüşebilir. Örneğin, koyun yoğurdu, peyniri ve sütünü satabilirsiniz. Laktasyon döneminde süt ve yoğurt, diğer zamanlarda peynir satışı yapılabilir. Bu şekilde kazancınızı artırabilirsiniz. Bunun yanında kuzu etini de kendiniz satıp daha fazla para kazanabilirsiniz.

Tüm bunları yok sayıp standart bir koyun besicliği yapacaksanız ırk olarak merinos, suffolk gibi etçi ırkları tercih etmelisiniz. Bu ırklar kısa zamanda yüksek değerlerde kilo alırlar. Damızlık satışlarında ise fiyatları yerli ırklardan daha yüksektir.

15 dekar yerde bazı kaba yem unsurlarını dışarıdan almak şartıyla 50 ile 100 koyuna bakmak mümkün. Yerinizde su varsa 5 dekar yonca ve 5 dekar reygras ekip reygrasta koyunları kontrollü otlatabilir, yoncayı ise biçip balya yaparak kaba yemin bir kısmını temin edebilirsiniz. Geriye kalan 5 dekarı ise hayvanların refahı için ve depo alanı olarak kullanabilirsiniz.

Sizin en büyük dezavantajınız kaba ve kesif yemi dışarıdan temin etmek zorunda olmanız. Çevrenizde kaba yem ticareti yapan kişilerle bağlantı kurup koyunlar için uygun olan kaba yemleri temin etmelisiniz.

Çevrimdışı Emre41

« Yanıtla #40 : Şubat 05, 2019, 14:41:16 »
Selamun Aleyküm foruma yeni katıldım yazılarınızı okudum gayet faydalı bilgiler var.

Ben yarı açık sistem ile maximum kapasite 100 baş damızlık ile kuzu yetiştiriciliği yapmayı hedefliyorun ama 40 kadar damızlık ile başlamak istiyorum.

Bunun yanında extra
1. Dışarıdan mümkün olduğunca kuzu toplayıp onları besleyip satmak
2.   250 kadar tavuk alıp yumurtalarından perakende satış ile işletmeye günlük gelir sağlamak ( kapasite artirabilirim duruma göre)
3.  Başlangıçta 2 adet süt ineği alıp sütü perakende müşterilere satarak cebime günlük sıcak para girişi sağlamak

4.  Çiftliği kuracağım yere yakın diğer tarlalarimizdan hayvanlara ot biçip getirme firsatim olacaktır. Yada buralarda ekip biçip destek olarak kullanabilirim.

Tecrübeli arkadaşlarin fikrine ihtiyacim var

Kanaat edindim ki yumurta ve sütü,çok tavuk ve inek ile yapıp toptan satacagima, az yapıp perakende daha yüksek fiyata kendi musterilerime ulaştırmak çok daha mantıklı geliyor_ toptancı sütün litresini 1,5 TL den alıyorsa Kocaeli'de müşteriye 3,5-4 TL gibi rakamlara satabiliyorsunuz. Bende bu gelirler ile koyunların yem maliyetlerini dusurecegime inanıyorum tabi nasipse.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #41 : Şubat 07, 2019, 09:56:38 »
Selamun Aleyküm foruma yeni katıldım yazılarınızı okudum gayet faydalı bilgiler var.

Ben yarı açık sistem ile maximum kapasite 100 baş damızlık ile kuzu yetiştiriciliği yapmayı hedefliyorun ama 40 kadar damızlık ile başlamak istiyorum.

Bunun yanında extra
1. Dışarıdan mümkün olduğunca kuzu toplayıp onları besleyip satmak
2.   250 kadar tavuk alıp yumurtalarından perakende satış ile işletmeye günlük gelir sağlamak ( kapasite artirabilirim duruma göre)
3.  Başlangıçta 2 adet süt ineği alıp sütü perakende müşterilere satarak cebime günlük sıcak para girişi sağlamak

4.  Çiftliği kuracağım yere yakın diğer tarlalarimizdan hayvanlara ot biçip getirme firsatim olacaktır. Yada buralarda ekip biçip destek olarak kullanabilirim.

Tecrübeli arkadaşlarin fikrine ihtiyacim var

Kanaat edindim ki yumurta ve sütü,çok tavuk ve inek ile yapıp toptan satacagima, az yapıp perakende daha yüksek fiyata kendi musterilerime ulaştırmak çok daha mantıklı geliyor_ toptancı sütün litresini 1,5 TL den alıyorsa Kocaeli'de müşteriye 3,5-4 TL gibi rakamlara satabiliyorsunuz. Bende bu gelirler ile koyunların yem maliyetlerini dusurecegime inanıyorum tabi nasipse.
Aramıza hoşgeldiniz.

Projeleriniz kulağa hoş geliyor. Parekende satışta sokak sütü olarak satmak riskli bir iş.

Hayvancılık tecrübeniz varsa yapılmayacak iş değil.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Emre41

« Yanıtla #42 : Şubat 07, 2019, 12:56:56 »
Sokak sütü olarak satış önceliğimiz fakat satamadigim sütü tereyağına çevirip stoklayabilirim. Hem tereyag bekleme süresi olarak avantaj sağlar hemen elimden çıkarmak zorunda kalmam

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #43 : Şubat 08, 2019, 09:55:07 »
Sokak sütü olarak satış önceliğimiz fakat satamadigim sütü tereyağına çevirip stoklayabilirim. Hem tereyag bekleme süresi olarak avantaj sağlar hemen elimden çıkarmak zorunda kalmam
Koyun ve keçi sütünden yapılan tereyağı pek iyi olmuyor. Kendimiz denedik de pek sevemedim. Size tavsiyem, sokakta satabileceğiniz miktarı bir süre sabit tutup geriye kalanı peynir olarak degerlendirmeniz. Peynir aylarca kalitesini koruyabilir. Keçi peynirinin fiyatı da 40 TL bu yıl. 5 lt sütten 1 kg peynir çıkar. Koyun sütünde ise 3 lt sütten 1 kg peynir çıkar.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Emre41

« Yanıtla #44 : Şubat 08, 2019, 15:56:25 »
Koyun ve keçi sütünden yapılan tereyağı pek iyi olmuyor. Kendimiz denedik de pek sevemedim. Size tavsiyem, sokakta satabileceğiniz miktarı bir süre sabit tutup geriye kalanı peynir olarak degerlendirmeniz. Peynir aylarca kalitesini koruyabilir. Keçi peynirinin fiyatı da 40 TL bu yıl. 5 lt sütten 1 kg peynir çıkar. Koyun sütünde ise 3 lt sütten 1 kg peynir çıkar.

Alacagim 2 adet süt ineği demiştim. Bu ineklerin sütü ile tereyağı veya süt satışı düşünüyorum. Bu gelir ile kucukbas yen giderlerine destek olacağım. Yumurta satışından temin edeceğim para da bu şekilde işletmeye ve kendi cebime destek olacağını düşünüyorum

Çevrimdışı Emre41

« Yanıtla #45 : Şubat 08, 2019, 15:57:05 »
Alacagim 2 adet süt ineği demiştim. Bu ineklerin sütü ile tereyağı veya süt satışı düşünüyorum. Bu gelir ile kucukbas yem giderlerine destek olacağım. Yumurta satışından temin edeceğim para da bu şekilde işletmeye ve kendi cebime destek olacağını düşünüyorum
*Peynir güzel fikir
Koyunların sütüne hiç dokunmayacagim kuzularina ancak yeter