toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Koyun ağıllarında altlık  (Okunma sayısı 168 defa)

Çevrimdışı atila

Koyun ağıllarında altlık
« : Ekim 11, 2018, 19:18:24 »
Koyun ağıllarının tabanının kışın kuru kalması için (okuduğum kadarı ile, koyun ıslak zeminde yatmayı tercih etmiyor ve / veya hastalanabiliyor) toprak zemin üzerine belirli aralıklarla sap-saman dökmek nasıl olur?

Başka önerilere de şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı Demir

Ynt: Koyun ağıllarında altlık
« Yanıtla #1 : Ekim 11, 2018, 20:04:27 »
   Atila hocam bizim burada öne doğru meyilli ağıllarda toprak zeminde koyunlara bakılır. Her gün ya da 2 3 günde bir altları temizlenir. Yaz aylarında hiçbir sıkıntı olmaz ama yağmurluk ve karlık havalarda koyun meradan ıslak geldiği için ağılın içi çok çamur olur. Çamuru kazıdıkça da zemin bozulur.

Altlık olarak sap saman kullanılsa daha iyi olur ama o da kalın serilmesi gerekir. Bu da ek maliyet getirir bu kaba yem sıkıntısı çekilen zamanda.

Izgaralı sistem yapılabilir. Ben bu sistemde ahşap yapmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Bu sistemde de her gün ızgaraların üzeri fırça ile temizlenir.

Ben aksarayda yağışların az olduğunu biliyorum. Bunun için önerim ilk sıradakidir.

Çevrimiçi triticum

« Yanıtla #2 : Ekim 11, 2018, 20:46:01 »
Biz bol bol döküyorduk. Senede 1 kere elle temizliyorduk. Haliyle temizlemek çok zorluyordu.

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #3 : Ekim 13, 2018, 10:16:36 »
Izgara sistemi yapanlar var bence gerek yok fazla masraflı... Daha sonra saman serenler var saman da baya pahalı bence kapalı alanı geniş ve yüksek yapıp kışın altları ıslandıkça traktör arkası kürekler ile temizlemek uygun diye düşünüyorum daha sonra alttan çıkan temiz ve kuru zemin üzerine saman serilebilir. altları ıslanınca aynı işlem tekrarlanabilir.

birde zemini pulluk tiller vb gibi bir traktör arkası bir aletle karıştırarak havalandırmak da kuru tutabilir...

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #4 : Ekim 14, 2018, 02:34:11 »
Kışı sap saman takviyesi ile olur.
Belirli araliklarla dokmenize gerek yok.
Kaba yem olarak bugday sapı kullaniyorsaniz otluklar agil icerisinde oldugunda koyunlar yerken altina cok sap ceker zaten.

Çevrimiçi ZeynepPoultry

• yeni üye
  • *
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 4
  • Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Bugün, 00:12:06 »
Atila bey merhaba;

Ben koyun ağılını yaparken tabana beton atmadım. Kum ocaklarında elek üstü çok iri molozlar çıkar. Neredeyse kafam kadar. Ben bu molozlardan 25-30 cm kalınlığında temel içine doldurdum. Üstüne su süzme kabiliyeti olan dişli dere kumu döküp tesviyesini yaptım. Çok memnunum. Tavsiye ederim.

Bu fikri bizim eski göçmen evlerinde at ahırlarındaki uygulamadan esinlendim. Atların idrarı çok kokar bilirsiniz. bizim eski göçmenler ahır tabanına iri taşlar dizer üstüne ince bir kum tabakası ile tesviye ederlerdi. Atın çişini yaptığı yerde, idrar hemen süzülüp gözden kaybolurdu. kokuda yapmazdı.

Tabi gübreyi düzenli aralıklarla alma şartıyla. Eğer gübre çok kalınlaşırsa suyun aşağı süzülmesine engel oluyor ve ıslanma başlıyor.

Bir de şunu hatırlatayım. Asla Koyun ağılının kapasitesinden fazla hayvan koymayın. Benim en çok karşılaştığım altlık ıslatma nedeni bu. Anaç koyun başına 2,5 m2 alan ayrılması iyi olur. Benim ağılımda 5 m2 de bir anaç koyun var. Islaklık nedir bilmem. Sıkışıklık her türlü belanın sebebi.