toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Küçükbaş Hayvancılıkta Gebelik ve Doğum Sonrası Dönemde Besleme  (Okunma sayısı 4310 defa)

Çevrimdışı Demir

Öncelikle ilk yazım olan Küçükbaş Hayvanlarda Flushing ve Aşım Döneminde Beslemenin Önemi isimli konumu okumanızı öneririm.

Buyrun link:

http://forum.toprakbilgi.com/kucukbas-hayvancilik/kucukbas-hayvancilikta-flushing-ve-asim-zamani-yemlemenin-onemi/

Bu konuda ise ilk konunun devamı niteliğinde olan küçükbaş hayvanlarda gebelik ve doğum sonrası besleme ile ilgili bilgiler vereceğim.

Gebeliğin Son Döneminde Besleme

Yaklaşık olarak fetüs gelişiminin 2/3'ü gebeliğin son 6 haftalık döneminde gerçekleşir. Bu dönemde rasyon protein düzeyi önemlidir. Gebeliğin son 6 haftasına giren koyun için besleme durumu çok kritiktir. Eğer gebeliğin ortasında koyun %5 canlı ağırlık kaybederse, sonraki besleme düzeyi, kondüsyon kazanımı, fetüsün gelişimi, yağ birikimi, meme bezlerinin gelişimi ve kolostrum üretimi açısından önem taşır.

Gebeliğin sonunda iyi kaliteli yonca kuru otu ve baklagil karışımlarının kullanılması protein gereksiniminin karşılanması için yeterlidir.

Gebeliğin Son Döneminde Beslemenin Önemi:

1. Fetüs gelişimini destekler.
2. Meme bezi gelişimi sağlanır.
3. Gebelik toksemisi(ketozis) ve süt humması engellenir.
4. Sağlıklı ve doğum ağırlığı iyi yavrular elde edilir.
5. Bu dönemde keçilere ve koyunlara 500 gr/gün yemleme yapılması gerekir.

Doğum Sonrası Besleme

Koyunların süt verimleri üzerinde etkili olan birkaç faktör vardır. Bunlardan en önemlisi emzirdikleri yavru sayısıdır. İkiz kuzu emziren koyunlar % 30 - 50 oranında daha fazla süt vermektedir.

1 yaşında ilk kuzusunu veren koyunlar 2 yaşında ilk kuzusunu verenlerden daha az süt verirler. Fakat 1. laktasyondan sonra 1. yaşında kuzulayan koyun diğer koyunun verimine yakın veya daha fazla süt verirler.

Kuzu doğum ağırlığındaki 1 kg'lık düşüşün ölüm oranında yaklaşık %12 oranında bir artışa neden olduğu bildirilmektedir.

Sağmal koyunların beslenmesinde en kritik besin maddeleri enerji ve proteindir. Koyun sütünün yağ içeriği %4 - 7 arasında değişir. Ayrıca sütün laktoz içeriği de yüksektir.  Bu nedenle enerji gereksinimi de yüksek olmaktadır. Hayvanlardaki kullanılabilir protein kaynakları çok sınırlıdır. Bu nedenle süt proteini için yemlerle alınan proteinler kullanılır. Enerji kısıtlayıcı bir faktör değil ise kan unu, balık unu gibi protein kaynaklarına cevap alınabilir ve süt verimi artırılabilir.

Doğum sonrası beslemenin önemi:

1. İkiz ve üçüz doğuran koyunlar için ayrıca ek yemleme yapılmalıdır.
2. Süt döneminde mineral ihtiyacı fazla olduğundan ek yemleme yapılması şarttır.
3. Süt verimi artar.
4. Laktasyon döneminde keçilerde 500 - 600 gr/gün, koyunlarda 700 gr/gün yemleme yapılması gerekir.
5. Çoklu doğumlarda yavru başına 400 gr/gün ek yemleme yapılmalıdır.

Çevrimdışı DuSTeRo

Ali bu reçeteler olmadan hayvan bakmak çok zor gibi insanın bu konuda ciddi manada bilgili olması gerektiğini hissettim karambole yapılacak işler değil.

Çevrimdışı Demir

Ali bu reçeteler olmadan hayvan bakmak çok zor gibi insanın bu konuda ciddi manada bilgili olması gerektiğini hissettim karambole yapılacak işler değil.

Abi onlar çocuk gibi bakım istiyor. :) Bu bilgiler olmadan bakılan hayvan zayıf, alınan verim yarımdır.

Sen tarladan en yüksek verimi almak için zamanında gübre ilaç vermen gerekir. Hayvanlarda ise zamanında gereken yemi vermen gerekir. :)

Çevrimdışı DuSTeRo

Abi onlar çocuk gibi bakım istiyor. :) Bu bilgiler olmadan bakılan hayvan zayıf, alınan verim yarımdır.

Sen tarladan en yüksek verimi almak için zamanında gübre ilaç vermen gerekir. Hayvanlarda ise zamanında gereken yemi vermen gerekir. :)

Onu diyorum Ali valla zor iş :) sonra niye bizim holstein ineğimiz olmuyor neden bir simental çıkaramıyoruz havan bakımı ciddi iş Allah kolaylık versin baştan sona insan emeği.

Çevrimdışı Beckham_711

Gebeliğin son 45 günü
500 gr/gün olarak genellemek yerine konunun sonundada bahsettiğin gibi coklu dogumlarda kuzu beklentisine göre kuzu başı 400 gr/gün ek yemleme yapılması en doğrusu.

Çevrimdışı Demir

Gebeliğin son 45 günü
500 gr/gün olarak genellemek yerine konunun sonundada bahsettiğin gibi coklu dogumlarda kuzu beklentisine göre kuzu başı 400 gr/gün ek yemleme yapılması en doğrusu.
1 kuzuda en az 500 gr ve her +1 kuzuda 400 gr ek yemleme.

Çevrimdışı Cebrail68

Paylaşım için teşekkürler,elinize sağlık

Çevrimdışı ORION

Yeni doğmuş kuzuya kolostrumdan sonra "pişmiş inek sütü verilebilir mi" çiğ veriyordumda pişmiş olanın yağı dahada azalıyor acaba zararı olur mu bilginiz var mı

Çevrimdışı Demir

Yeni doğmuş kuzuya kolostrumdan sonra "pişmiş inek sütü verilebilir mi" çiğ veriyordumda pişmiş olanın yağı dahada azalıyor acaba zararı olur mu bilginiz var mı
Eğer tek sorun yağ oranında ise koyun sütü zaten yağlı. İnek sütünü de çiğ vermek bence daha iyi olacaktır.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ORION

Eğer tek sorun yağ oranında ise koyun sütü zaten yağlı. İnek sütünü de çiğ vermek bence daha iyi olacaktır.

Yok pişmiş inek sütü var annede süt çok az kolostrum çıktı ancak hayvanın karnı tam doysaydı raht uyuyacaktım da az bişey pişmiş inek sütü vardı evde onu içireyim dedim biberonla oda içmedi zaten... 

inek sütü yağ oranı az zaten birde pişince iyice azalıyor kuzuya zararı olur mu acaba diye düşünmüştüm

DN Sadece ve ya yogunlukla inek sütü ile beslenen kuzular belirgin şekilde tüyleri farklı oluyor bilginize diğerlerinden daha yavaş gelişiyor aklımdayken yazayım ;)

Çevrimdışı Demir

Yok pişmiş inek sütü var annede süt çok az kolostrum çıktı ancak hayvanın karnı tam doysaydı raht uyuyacaktım da az bişey pişmiş inek sütü vardı evde onu içireyim dedim biberonla oda içmedi zaten... 

inek sütü yağ oranı az zaten birde pişince iyice azalıyor kuzuya zararı olur mu acaba diye düşünmüştüm

DN Sadece ve ya yogunlukla inek sütü ile beslenen kuzular belirgin şekilde tüyleri farklı oluyor bilginize diğerlerinden daha yavaş gelişiyor aklımdayken yazayım ;)
İnek sütüyle biz de denedik. Dediğiniz gibi çok fark ediyor. Biberonla beslenenler de aynı oluyor.