toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Yapay merada hangi bitkiler kullanılır.  (Okunma sayısı 4147 defa)

Çevrimdışı sadesoda

Ynt: Yapay merada hangi bitkiler kullanılır.
« Yanıtla #25 : Aralık 15, 2017, 18:29:09 »
Yapay mera için bölge sıcaklığı çok önemli. Ben ödemişteyim 40 derece yazın. Hayvanın kafasını koparsan çıkmıyor.  İtalyan cimi mısır kombinasyonundan gidiyoruz.

Bundan evvel  İtalyan ciminden sonra Sorgum sudan denedik. Onda da hayvanlar çıkmadı hiç . Bir tane ot slaj makinası aldık her gün  kasa kasa verdik. Iş gücünüz varsa bu iyi olur

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı demirciler_14

« Yanıtla #26 : Aralık 15, 2017, 18:35:00 »
Ben 6 sene önce torunoğlu tohumculuktan carambamix almıştım. Sulak yerde iyi verim almıştık. Hayvanlarda iştahlı yiyorlardı. Sitesinde flora-s ve flora-k çeşitleri vardı. Yapay mera için çok yıllık rohumlardı.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #27 : Aralık 15, 2017, 18:59:26 »
Yapay mera için bölge sıcaklığı çok önemli. Ben ödemişteyim 40 derece yazın. Hayvanın kafasını koparsan çıkmıyor.  İtalyan cimi mısır kombinasyonundan gidiyoruz.

Bundan evvel  İtalyan ciminden sonra Sorgum sudan denedik. Onda da hayvanlar çıkmadı hiç . Bir tane ot slaj makinası aldık her gün  kasa kasa verdik. Iş gücünüz varsa bu iyi olur

Kuçuk baş hayvanlar bırakın 40 dereceyi 30 derecede  bile günnek (koyunların sıkı sıkıya toplanma hali) tuttular mı birdaha yürümezler:)

İnekler 40 derecede bile otlamaya devam ediyor sanırım ineklerin güneş ışığınada ihtiyacları var. büyük baş hayvandan pek anlmam ama...

Bahsettiğiniz otlar çok yıllık mı birde kuru ot verimleri nasıl yıllık.

Ben 6 sene önce torunoğlu tohumculuktan carambamix almıştım. Sulak yerde iyi verim almıştık. Hayvanlarda iştahlı yiyorlardı. Sitesinde flora-s ve flora-k çeşitleri vardı. Yapay mera için çok yıllık rohumlardı.

Hayvanları otlattınız mı biçerek mi değerlendirdiniz bu bitkileri :)

Çevrimdışı demirciler_14

« Yanıtla #28 : Aralık 15, 2017, 19:02:28 »
Kuçuk baş hayvanlar bırakın 40 dereceyi 30 derecede  bile günnek (koyunların sıkı sıkıya toplanma hali) tuttular mı birdaha yürümezler:)

İnekler 40 derecede bile otlamaya devam ediyor sanırım ineklerin güneş ışığınada ihtiyacları var sanırım büyük baş hayvandan pek anlmam ama...

Bahsettiğiniz otlar çok yıllık mı birde kuru ot verimleri nasıl yıllık.

Hayvanları otlattınız mı biçerek mi değerlendirdiniz bu bitkileri :)
Biçerek verdik biz kuru olarak depoladık.

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #29 : Aralık 15, 2017, 19:03:28 »
Biçerek verdik biz kuru olarak depoladık.

Nekadar balye aldınız dönüme? (yıllık kaç kg kuru ot verimi?)

Çevrimdışı demirciler_14

« Yanıtla #30 : Aralık 15, 2017, 19:06:31 »
Nekadar balye aldınız dönüme? (yıllık kaç kg kuru ot verimi?)
Ben denemelik ektim 1.5 dekar etrafı çevrili alana. Küçük römork ilaveli olarak 3 motor aldık tek biçimde

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #31 : Aralık 15, 2017, 22:20:10 »
Bizim arazi şuan 22 dekar civarı kaldı damdan dolayı . 2 ye bolduk araziyi 20 günde bir yer değişimi oluyor. Buradaki tüketiciler 50 baş sağmal Holstein irki olan hayvanlar yayılım olarak geziyorlar. Bir arada inekleri sattik nisandan mayısa kadar kaldı 10 dekari 1000 balya civarı aldık biz

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #32 : Aralık 16, 2017, 22:09:57 »
E-posta adresinizi yazabilirseniz, ilk etapta size faydalı olacağını varsaydığım bir yazıyı gönderebilirim. Faydalı bulursanız, sitede yayınlamanızı rica ederim. Ben biraz teknoloji özürlü olarak pek beceremiyorum.
Abi mümkünse bende alabilir miyim maili?

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı dalfi

Ynt: Yapay merada hangi bitkiler kullnılır.
« Yanıtla #33 : Eylül 02, 2018, 23:16:53 »
Merhabalar, çeşitli firmalara ait yapay çayır-mera karışımları var. Bunları kullanabilirsiniz. Bunlara ait sulama şekillerini gübrelemeleri vs. firma size söylüyor zaten.

Haaa siz eğer derseniz ki ben kendim yapacağım bu karışımları, bence o biraz zor. Oran tutturmak lazım, bu oranı tutturmak da öyle kolay olmuyor maalesef :(

bende nasipse organik yumurta üretimine başlıcam bu yapay mera da kafamı kurcalayan bir konu var.
bu ürün organik sertifasını almama engel olur ? ve solucan gübresi kullansam sizce faydalı olur mu

Çevrimdışı Demir

Ynt: Yapay merada hangi bitkiler kullnılır.
« Yanıtla #34 : Eylül 06, 2018, 20:13:21 »
bende nasipse organik yumurta üretimine başlıcam bu yapay mera da kafamı kurcalayan bir konu var.
bu ürün organik sertifasını almama engel olur ? ve solucan gübresi kullansam sizce faydalı olur mu

Organik sertifikası almanıza engel olmaz. Sonuçta hepsi toprakta yetişen doğal ürünler. Bu tavuklar bunu da yemeyip ne yiyecek? :D