toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Yoğun Kuzu Besisi Nasıl Yapılır?  (Okunma sayısı 39972 defa)

Çevrimdışı sebazios

Yoğun Kuzu Besisi Nasıl Yapılır?
« : Ağustos 27, 2016, 14:24:47 »
1-) Yoğun kuzu besisinde kaba-kesif yem oranı %15 ' e %85 ' tir. Kaba yem %15 ' i geçmez. Hiç kaba yem kullanmadan besi yapanları gördüm, bizzat inceledim. Oluyor ama sindirim problemleri ile karşılaşılabiliyor. Otun buradaki fonksiyonu sindirimi düzenlemek ve işkembeyi genişletmek. Bu nedenle toz yada saman değil, olabildiğince büyük şekilde, ot kafesinde verilmeli.

2-) Kaba yem olarak sadece yonca, fiğ ve yem bezelyesi gibi en kaliteli baklagiller, yine sadece kuru ot olarak verilir. Sadece bu yetmez. Verilen kuru otun çiçek başı yada (en geç) çiçek ortası biçilmiş olması gerekir. (Protein dengesi için) Silo (sulu kaba) yemler (mısır silajı gibi) kullanılmamlı. Eğer bu yemler düzenli kullanılırsa canlı ağırlık artışı ile et ve karkas kalitesini ciddi oranda düşürür.

Ancak işkembe hacminin artırılması için 3-4 günde bir öğün bol daneli Mısır silajı verilebilir. Hayvanların karın yaparak görsel olarak albenili olmasını sağlar bu yöntem. Normal zamanlardaki yem tüketimini de artırır.

3-) Besi aşlangıcında 17-18 protein ile başyayıp besi sonuna doğru 13 ' e kadar inilir.

4-) Gluten, nişasta kaybı olmaması, ayrıca toz hale gelerek sindirim sorunlarına neden olmaması için dane yem 'KIRILMAZ'. Tüm tahıllar dane olarak verilir. Kuzu sindirimi en güçlü hayvanlardan biridir. Büyük başta görülen, sindirilmeden tane atma olmaz. Rahat duramıyor ve illa yemle oynamak istiyorsanız, dane yemlere ezme işlemi yapılabilir.

5-) Serbest yemleme değil, öğün yemleme yapılır. Günde 2 öğün, 12 ' şer saat ara ile en iyi seçenek. Çok açıkan kuzu çok yer. Yemleme sonrası kafeste %20 civarında yem kalmalı. Bir sonraki yemlemeye kadar o %20 de tüketilmeli ve sonraki yemlemeye başlarken oluklarda ya çok az yem kalmalı,  ya da hiç kalmamalı. Yem kalıyorsa miktar fazla, kalmıyorsa azdır.

6-) Kuzu besisinde kesif yem rasyonları çok çeşitlidir. Ama tüm uzmanlarca kabul edilmiş, yüzlerce kez denemiş en başarılı kesif rasyonu aşağıda:

%50 arpa (yoksa mısır)
%25 buğday veya yulaf (CAA bakımından buğday, karkas kondisyonu bakımından yulaf. İlk maddede arpa kullanılmışsa bu maddede Mısır da tercih edilebilir)
%21 ATK (en az %28 proteinli ayçiçeği küsesi) yada soya küspesi. PTK (pamuk tohumu küspesi) kuzuda makbul değil.
%1.5 vitamin karma (A, D, E vitaminleri ağırlıklı)
%1 mineral karma (beyaz kasa önlem olarak selisyum içerikli)
%1 tuz
%,50 mermer tozu (kalsiyum ihtiyacını karşılamak için) kapalı besilerde silikat taşı (sidikzoru) oluşumunun engellenmesi için bu oranı geçilmez. Satıştan 15 gün önce bu madde tamamen kesilir

Yukarıdaki rasyon, satın alabileceğin en pahalı-kaliteli hazır yemden bile daha makbul bir rasyondur. Sondaki 5 yem materyalini temin etmek ve karıştırmak zor geliyorsa hepsini çıkartıp %25 oranında satın kuzu besi yemi kullanabilirsin. Tam karşılamaz ama minimum ihtiyacı giderir.

En doğrusu bu yem maddelerini besi başında temin edip yukarıdaki oranlarda homojen şekilde karıştırmak. Ardından standart (50 ya da 25) kg'lık çuvallarda, temiz ve kuru bir yerde depolamak. 3, en çok 4 ay içinde tüketileceği için sorun olmaz.

Kuzu aynı bir meyve gibidir. Bir olgunlaşma dönemi vardır. O dönemi geçirirsen aynı bir meyve nasıl çürürse, kuzu da değer kaybeder. Bir kuzu asla yapağı açmamalı. Bizde o dönem en geç 5. Ay ortası, (tahmini 50kg) civarıdır. 6. Aya kalan (+50kg) kuzu en az %5-7 düşük değerden talep görüyor.

Çevrimdışı Bolkar

Ynt: Yoğun Kuzu Besisi Nasıl Yapılır?
« Yanıtla #1 : Eylül 04, 2017, 23:13:57 »
Bir sorum vardı...

Herşeyden önce sizin rasyon konusunda araştırma yaptığınız belli o konuda saygısızlık etmek istemem yalnız ben nette selçuk üniversitesinin excelde hazırladığı bir rasyon programına denk geldim bir süredir de onunla uğraşıyorum. Sizin verdiğiniz oranları girdiğimde gerek kurumadde gerekse enerji ve protein miktarlarında yetersiz olarak veriyor.  kuzu canlı ağırlığının %4'ü olarak hesaplıyorum acaba sizin oranlarda mı bir farklılık var mesela %5 gibi mi hesapladınız?

Çevrimdışı dgkn0816

Ynt: Yoğun Kuzu Besisi Nasıl Yapılır?
« Yanıtla #2 : Nisan 14, 2019, 11:51:01 »
Merhaba vitamin ve mineralleri kuzulara nasıl veriyoruz o konuyu açarmısınız?

Çevrimdışı Demir

Ynt: Yoğun Kuzu Besisi Nasıl Yapılır?
« Yanıtla #3 : Nisan 14, 2019, 18:27:27 »
Merhaba vitamin ve mineralleri kuzulara nasıl veriyoruz o konuyu açarmısınız?
Ben size kendi yaptığımı anlatayım.

Yeni doğan kuzuya beyaz kas hastalığını önlemek için 0.5 Gr yeldif ve ağıza sıkılan minerallerden sıkıyorum.

Yem takviyelerinde kullanım ise,

Kaba yem karistirirken toz mineral katkısı kullanmak.
Suya katarak kullanmak.
Düzenli olarak vitamin iğnesi atmak.
Yalama taşı ve kovası kullanmak.

Bunlardan birini ya da birkaçını uygulayın.

Suya katmayı en son tercih edin.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Çevrimdışı dgkn0816

Ynt: Yoğun Kuzu Besisi Nasıl Yapılır?
« Yanıtla #4 : Nisan 23, 2019, 17:31:23 »
Arpa + ayçiçek tohum küspesi ( pelet şeklinde ) + mermer tozu + tuz + vit min. / bunun yanında kaba yem olarak yoncamı samanmı verelim