toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Üreaz İnhibitörlü(NBPT ) Üre Gübresi Üretim Aşamaları  (Okunma sayısı 2000 defa)

Çevrimdışı triticum

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: NBPT İnhibitörlü Üre Gübresi Üretim Aşamaları
« Yanıtla #1 : Aralık 05, 2016, 19:41:31 »
Guzel bi seye benziyor. Farki ve faydasi nedir bunun?

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #2 : Aralık 05, 2016, 21:38:41 »
Uçmayan üre dediğimiz gübre bu Abi. Üre gübresinin üstüne yağmur yağmadığında önemli bir kısmı havaya uçar. Bunda ilk 4-5 gün neredeyse sıfır kayıp, sonraki günlerde ise azar azar buda uçmaya başlar. Can %26 ve An %33 yerine üre atmayı düşünenler özellikle üreaz inhibitörlü(nbpt)  üre tercih etmeliler. Geçen sene normal üre 1 tl/kg iken eco-n 46 1,2 tl/kg idi.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Benim bildiğim kadarıyla ülkemizde bu gübreden satan firmalar;
Keyege eco-n 46 http://www.keyege.com.tr/#!/pageEco
Gübretaş Süper İnci http://www.gubretas.com.tr/Files/IMAGES/TESCIL/23252-super-inci.pdf
Dr Tarsa Dash 46 http://www.drt.com.tr/BitkiBesleme.aspx?g%C3%BCbre=Dash46
Utec 46 http://tr.eurochemagro.com/ueruenler/utec-46/

---------------

---------------
Özellikle bu broşürü okuyun
Utec 46 http://tr.eurochemagro.com/uploads/page/brosurler/Yeni-UTEC-Katalog.pdf

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #3 : Aralık 05, 2016, 21:54:32 »
Super inci ve tarsayi arastirayim. Cunku bu yil ureyi 12 kg olarak 2 parca vericem.
Ya da nitro 33 de olabilir.

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #4 : Aralık 05, 2016, 22:27:48 »
Super inci ve tarsayi arastirayim. Cunku bu yil ureyi 12 kg olarak 2 parca vericem.
Ya da nitro 33 de olabilir.

Hocam sizin orada genelde gubreleme zamani ve toprak pH derecesi nedir acaba ? Bu azotlu gubrelerin cesitli sartlardaki cesitli davranislari beni cildirtacak, her seferinde okumaya bir ucundan basliyorum, yarisi ucuyor yarisi kaciyor, bizim bugdaylar ne aliyor acaba diye kalakaliyorum. Tekrar okumaya basladim, mesela gecen sene subat ayi icersinde sicaklik yuksekmis bizim arazide, pH zaten yuksek, yagista olmamis gorunuyor, bu durumda bizim urenin 70%si havaya gitmis olmali...
Son bir saattir okuduklarima gore benim ilk ureyi ocak icersinde atmam hayirli olacak, o zaman da adam kafayi yedi diye hastaneye kaldirirlar her halde...

Çevrimdışı İskender

« Yanıtla #5 : Aralık 06, 2016, 01:05:29 »
Ben geçen yıl Ocak ayının ilk haftası 10 ar kilo Şubat ayında 14  kg attım.ilginç karşılayan oluyor.ama işinizi takip edin.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #6 : Aralık 06, 2016, 07:38:03 »
Ben geçen yıl Ocak ayının ilk haftası 10 ar kilo Şubat ayında 14  kg attım.ilginç karşılayan oluyor.ama işinizi takip edin.

verim ve kalitede ne gibi + ,- oldu fikir verir misin?

Çevrimdışı İsmail Pelit

Ynt: Üreaz İnhibitörlü(NBPT ) Üre Gübresi Üretim Aşamaları
« Yanıtla #7 : Aralık 06, 2016, 14:06:40 »
Yavaş salınımlı azotlu gübre. Faydaları: azot yavaş yavaş çözündüğü için hem kayıp oranı çok azalıyor hemde diğer elementlerle rekabete girecek kadar bir anda yüksekmiktarda çözünmediği için bitki diğer elementleride rekabete girmeden alabiliyor. Bunun yanında birden çözünmediği için kurak yıllarda kök bölgesinde tuzluluk oluşturup yakma etkisi yapmıyor.
-Zararı ise bitkinin yüksek azot istediği zamanda yeterli azot sağlayamayabilir. Toprak yapısına iklime göre yararlılığı değişebilir deneyip görmek gerek.
- Bence ekimle birlikte verilse daha iyi olabilir şimdi geç olabilir ama şahsi düşüncem emin değilim.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #8 : Aralık 06, 2016, 21:28:42 »
Cem bizdeki ph dereceleri 7 civarinda.
Ilk gubrelemem ocak 15 ile subat 15 arasinda 10 12 kg ure
Ikincisi mart sonu 14 kg civari ure olacak gibi gorunuyor.
Uredeki kaybi da hesaba katmak lazim. Ozellikle yagmura denk getirirsen muazzam faydasini goreceksin sende cunku kayip azaliyor.

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #9 : Aralık 06, 2016, 23:34:00 »
Cem bizdeki ph dereceleri 7 civarinda.
Ilk gubrelemem ocak 15 ile subat 15 arasinda 10 12 kg ure
Ikincisi mart sonu 14 kg civari ure olacak gibi gorunuyor.
Uredeki kaybi da hesaba katmak lazim. Ozellikle yagmura denk getirirsen muazzam faydasini goreceksin sende cunku kayip azaliyor.

pH sizin icin buyuk bir avantaj, bizim topraklar alkali bir yapida, kirecte cok, tum bunlarin ustune yagis rejimimiz malesef duzensiz, ve bahar yagislari da mevzi seklinde gerceklesebiliyor. Gecen bahar tarlanin bir ucuna yagarken diger ucuna yagmadigini gozumle gordum... Ote yandan hafta sonu ciftcisi olmam durumunu da ekleyince benim sulama ile vermekten baska secenegim kalmiyor gibi... Ancak ocak ortasinda camur olmazsa eger ureyi atmaya karar verdim sayilir... Yine de mart sonu sizin icin de ure riskli gorunuyor bence...

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #10 : Aralık 07, 2016, 11:47:47 »
pH sizin icin buyuk bir avantaj, bizim topraklar alkali bir yapida, kirecte cok, tum bunlarin ustune yagis rejimimiz malesef duzensiz, ve bahar yagislari da mevzi seklinde gerceklesebiliyor. Gecen bahar tarlanin bir ucuna yagarken diger ucuna yagmadigini gozumle gordum... Ote yandan hafta sonu ciftcisi olmam durumunu da ekleyince benim sulama ile vermekten baska secenegim kalmiyor gibi... Ancak ocak ortasinda camur olmazsa eger ureyi atmaya karar verdim sayilir... Yine de mart sonu sizin icin de ure riskli gorunuyor bence...
Ureyi kullanmayi dusundugun zaman cok isabetli, umarim imkan bulabilirsin.

2. Gubreyi mart sonu desemde tam tarih vermem cok zor. Eger 26 ya da 33 satisi ya da alternatifi cikarsa sorun yok. Ama bunlar olmazsa guzel bir yagmurun onunden 2. Ureyi atabilirsem super olur. Bu dedigim hele ki mart sonunda ya da nisan basinda olursa tamamdir hersey.

Çevrimdışı sebazios

Üreaz İnhibitörlü(NBPT ) Üre Gübresi Üretim Aşamaları
« Yanıtla #11 : Aralık 08, 2016, 21:07:25 »
Hocam sizin orada genelde gubreleme zamani ve toprak pH derecesi nedir acaba ? Bu azotlu gubrelerin cesitli sartlardaki cesitli davranislari beni cildirtacak, her seferinde okumaya bir ucundan basliyorum, yarisi ucuyor yarisi kaciyor, bizim bugdaylar ne aliyor acaba diye kalakaliyorum. Tekrar okumaya basladim, mesela gecen sene subat ayi icersinde sicaklik yuksekmis bizim arazide, pH zaten yuksek, yagista olmamis gorunuyor, bu durumda bizim urenin 70%si havaya gitmis olmali...
Son bir saattir okuduklarima gore benim ilk ureyi ocak icersinde atmam hayirli olacak, o zaman da adam kafayi yedi diye hastaneye kaldirirlar her halde...

Geçen sene bir müslüman "üreyi erken atın" diye yırttı kendini, dalga geçtiniz gariple

Şu tablo da dursun kenarda:

Çevrimdışı gkhAn

« Yanıtla #12 : Aralık 08, 2016, 21:38:26 »
Bu yazımı başka bir konuda yazmıştım ama madem burada ÜRE konusu geçiyor ufakta olsa bir faydası olur diye buraya da paylaşma gereği duydum...

Kırklareli/Lüleburgaz (Trakya) kuru buğday, verim hedefi 500-700 kg arası ( trakya normalde  yıllık 500 mm üzeri yağış alır ama bu sene çok kurak gibi onun için verim hedefim çok dengesiz)

Benim yapacağım uygulama şöyle;

Ekim öncesi dekara 20 kg 20.20.0 gübre attım ( dekara saf azot olarak 4 kg )
Buğday ve arpalarımın çimlenmesinden itibaren
** 35 gün sonra 10 kg üre ( tahmini kardeşlenme başlangıcından bir hafta öncesi. Ürenin çözünüp yararlı forma geçme zamanına göre.)
** 55 ci gününden sonra 10 kg üre ( tahmini sapa kalkma başlangıcı )
** 65 ci gününden sonra 10 kg üre ( gelecek olan başaklanmaya faydası olması için gerekli azot )
** 85 ci gününden sonra 10 kg üre ( çok erken ama süt oluma katkısı olur diye tahmin ettiğim azot ihtiyacı için gübreleme )
--- yukarıdaki üreleri atarsam dekara toplam da 18.4 kg azot + 4 kg ( ekim öncesi ) = 22.4 kg saf azot vermiş oluyorum. Bu üreleri atarken yağacak yağmurlara göre hareket edeceğim belki birkaç gün belki bir hafta önce veya geç atabilirim. Bu kimyasal gübrelemeye ilave olarak @sebazios ' un 'Yaprak Gübreleri ve Genel Tarifler' konusunda yazdığı gübrelemeyi yapraktan  en az 2 hayvanların işinden zaman bulabilirsekte 3 defa uygulamak istiyorum, kısmet.

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #13 : Aralık 08, 2016, 23:12:28 »
Geçen sene bir müslüman "üreyi erken atın" diye yırttı kendini, dalga geçtiniz gariple

Şu tablo da dursun kenarda:

Erken atmasina attik ama daha da erken gerekiyor sanki, bu arada ph skalasinin öbür tarafi lazım bize

Çevrimdışı azoxystrobin

« Yanıtla #14 : Aralık 09, 2016, 10:54:33 »
Bu grafiği daha önce de görmüşsünüzdür.Herkes aşağı yukarı bilir.Fakat uygulamada sıkıntı yaşıyoruz gibi geliyor.Doğruluğu da tartılış o apayrı bir konu.Fakat benim savım şu,
1)Metrekarede yeterli bitkiyi toprakla buluştur
2)Vernalizasyon yani soğuklanma isteğinden sonraki uyanma döneminden hasada kadar ki dönemde bitkiyi azot açısından aç bırakma.
Birinci kısım çok faktörlü.Toprak yapısından, drenajına..Tohum miktarından, fosfor miktarına kadar değişkenler mevcut.
İkinci kısım tamamen su ile alakalı.Ne kadar su o kadar azot.Yağmur veya sunni bir yöntem ihtiyacı var.Bu denge oturduğu vakit amaca ulaşılabilir.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #15 : Aralık 09, 2016, 23:44:45 »
Bu grafiği daha önce de görmüşsünüzdür.Herkes aşağı yukarı bilir.Fakat uygulamada sıkıntı yaşıyoruz gibi geliyor.Doğruluğu da tartılış o apayrı bir konu.Fakat benim savım şu,
2)Vernalizasyon yani soğuklanma isteğinden sonraki uyanma döneminden hasada kadar ki dönemde bitkiyi azot açısından aç bırakma.
Birinci kısım çok faktörlü.Toprak yapısından, drenajına..Tohum miktarından, fosfor miktarına kadar değişkenler mevcut.
İkinci kısım tamamen su ile alakalı.Ne kadar su o kadar azot.Yağmur veya sunni bir yöntem ihtiyacı var.Bu denge oturduğu vakit amaca ulaşılabilir.
Cok tekniksiniz eyvallah arkadaslar ama bu grafiklerin aciklamasini yazsaniz nasil olur?
Kendi adima konusayim ne zaman ne yapacagimizi tane tane anlatsaniz makbule gececek arkadaslar. Birde saf azot degilde su kadar ure gubresi dense hepimize faydali olur.

Çevrimdışı barbarian

« Yanıtla #16 : Aralık 11, 2016, 03:07:01 »
Bu tablo nerden alıntı. yanlış bir çeviri vakası daha mı acaba. Başaklanma anına kadar azotun çoğu kullanılır diye biliyorum. Yanlışsam biri düzeltsin.
Yani üre kullanacaksak sapa kalkmadan  1 hafta önce uygun bir zaman. Yetiştiremezsek ideali nitrat, bu günkü durumda amonyum sülfat.
Aslında buğdayı kuruya ekseydim ve çıkış geç olup kardeşlenmede de sorun varsa erken baharda verilecek azotun bir kısmı avans olarak ve amonyum sulfat olarak kardeşlenmeye destek amaçlı kardeşlenme sırasında verilebilir.
Ne dersiniz faydası olur mu?

Çevrimdışı azoxystrobin

« Yanıtla #17 : Ekim 25, 2017, 16:39:31 »
Cok tekniksiniz eyvallah arkadaslar ama bu grafiklerin aciklamasini yazsaniz nasil olur?
Kendi adima konusayim ne zaman ne yapacagimizi tane tane anlatsaniz makbule gececek arkadaslar. Birde saf azot degilde su kadar ure gubresi dense hepimize faydali olur.

Kusura bakmayın. O dönem çiftçilere serin iklim tahılları dersi veriyordum. Beyin fırtınası yaşadığım dönemlere denk gelmiş olmalıyım ki yazım çok teknik bir hal almış. Uygun bir vakitte sade bir dille konuyu ele alacağım inşallah.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #18 : Ekim 28, 2017, 21:47:47 »
Kusura bakmayın. O dönem çiftçilere serin iklim tahılları dersi veriyordum. Beyin fırtınası yaşadığım dönemlere denk gelmiş olmalıyım ki yazım çok teknik bir hal almış. Uygun bir vakitte sade bir dille konuyu ele alacağım inşallah.
Eyvallah kardesim. Takipteyiz seni.