toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Sıvı Humik Asit Yapımı.  (Okunma sayısı 4351 defa)

Çevrimdışı Demir

Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
« Yanıtla #25 : Mayıs 11, 2018, 22:46:56 »
Yüksek ph bitki üzerine kullanmakta ve daha çok humik asit içine eklenen gübre için sorun teşkil edebilir...
Nasıl yani?

Yani yaptığım hümik asitin pH'ının yüksek olacağını ve bunun toprağın pH'ını da yükselteceğini söylediler. Ben de yukarıda dediğim gibi kullanacağım miktarın toprağın pH'ı üzerinde çok fazla etkisi olmayacağını söyledim. Zaten piyasada satılan leonardit menşeili hümik asitlerin pH değeri de 9 - 11 arasında.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #26 : Mayıs 12, 2018, 03:10:07 »
Yani yaptığım hümik asitin pH'ının yüksek olacağını ve bunun toprağın pH'ını da yükselteceğini söylediler. Ben de yukarıda dediğim gibi kullanacağım miktarın toprağın pH'ı üzerinde çok fazla etkisi olmayacağını söyledim. Zaten piyasada satılan leonardit menşeili hümik asitlerin pH değeri de 9 - 11 arasında.
Nasıl yükselecek ki?
 10 Cm toprak desen . 1000 m2 carpsan 100 ton toprak ediyor. Ben anlamadım bu işi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #27 : Mayıs 12, 2018, 12:39:39 »
Nasıl yükselecek ki?
 10 Cm toprak desen . 1000 m2 carpsan 100 ton toprak ediyor. Ben anlamadım bu işi

Yada ph 4-5 olan sıvıdan dekara 5lt atsan ph düşecek mi sanki?

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #28 : Mayıs 12, 2018, 14:15:39 »
Sulamayi şu yerine humik asitle yapacan ki düşsün :D

Fiksiyeler humik basıyor

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #29 : Mayıs 12, 2018, 23:02:43 »
Nasıl yükselecek ki?

Sizin bu mantıkta düşünürsek dekara 5 litre hümikasidin hiçbir faydası yoktur gibi birşeyde çıkıyor :) ph meselesini banada çok söylediler toprağın ph sını yükseltir diye açıkçası bende yapıp denemek istiyorum. konu süper merakla takipteyim @of@s  ve @Demir abi, tam olarak neler kullandınız kaç litre ürün elde ettiniz litresi kaç tl ye mal oldu bilgilendirirseniz çok sevinirim :)

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #30 : Mayıs 12, 2018, 23:05:54 »
Bilinçsiz sulama sonucu pH yükselmesi 20 yılda gerçekleşiyor.  Çeltik sular gibi sulamada bahsediyorum  bak. 5 lt humik nasil yükseltecek ki

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #31 : Mayıs 13, 2018, 05:20:08 »
Sizin bu mantıkta düşünürsek dekara 5 litre hümikasidin hiçbir faydası yoktur gibi birşeyde çıkıyor :) ph meselesini banada çok söylediler toprağın ph sını yükseltir diye açıkçası bende yapıp denemek istiyorum. konu süper merakla takipteyim @of@s  ve @Demir abi, tam olarak neler kullandınız kaç litre ürün elde ettiniz litresi kaç tl ye mal oldu bilgilendirirseniz çok sevinirim :)

Çok yüksek litrelerce kullanmadıktan sonra humik asitin toprak ph sına olumlu yada olumsuz etkisi olmayacağını söylemeye çalışıyoruz. Ama bu etkisinin olmadığı anlamına gelmiyor.
Humik asit topraktaki ( bağlı olan fosfor dahil ) besin elementlerini kendi üzerine yapıştırıp bitkinin kökleri vasıtasıyla alımını kolaylaştırıyor. Bizimde hedefimiz bu. Bu konuda olumlu sonuç alınan çalışmalar var. Galiba " leonardit nedir? " Adlı konuya yazmıştım. Kendim bizzat şahit parsel bırakarak ve sonucu da labaratuvarda analiz ettirmek kaydıyla denedim. Hatta aynı doz, dönem,metodu ve üründe Cumhuriyet köyünde de denendi analiz ettirildi. Her ikisinde de olumlu ve birbirine yakın sonuçlar çıktı.

Maliyetine gelirsek...

Bence ph metre olsa çok iyi olur. Çünkü ph üzerinden oranlara karar veriyoruz.

@Demir ile aynı leonarditi kullandık. Fosil power, hepsiburada.com dan torbası 22-23₺ adrese teslim ulaştı. Koh i ( Eskişehir'li olduğun için net adres vereyim ) Asarcıklı caddesinde Detsan'dan 8₺/kg aldım.

Bu karışımın ( bence ) ph sini 12-13 aralığından aşağıya düşürmemekte fayda var. Ph yı yükselten Koh. Koh miktarını ph metre ile kontrol ederek tespit etmelisin. Ph metre yoksa yukarıda yazdığım oranı kullanabilirsin.

Karışım sonucu ortaya çıkan ürünün tamamı gübre. Yani kullandığın hiçbir şey çöp değil. Örneğin yağmurlama ile atacaksan kabaca her ihtimale karşı süzüp direk suyla verebilirsin. İlaçlama ile atacaksan karışım dinlendikten sonra üstten alıp iyi süzmekte fayda var. Üstten sakin sakin aldıktan ve süzdükten sonra makinede kolay kolay tıkanıklık yaşamazsın.

Maliyete gelirsek, %8,6 humik asit ve ( tahminen ) %4 potasyum Oksit oranı içeren sıvı humik asiti 1₺/lt diyebiliriz. Piyasada satılan leonardit kaynaklı sıvı humik asit oranları ile kiyaslarsak saf humik asit olarak max 1,5-2₺/lt diyebiliriz.

Ama burada sadece ilaçlama makinesi için kullandığım üründen bahsediyorum. Kalanı çöp gibi düşünerek yani. Kalanı yağmurlama ile kullanacak olursak  hacimce düşünürsek, 0,60₺/lt gibi bir maliyet çıkar.

Sonuç olarak elde ettiğin ürünün ph oranı ( eğer karıştırmayı düşündüğün ) ilac, gübre varsa birbirlerini karşılıklı etkilemesine sebep olabilir.
Cildini tahriş edici etkisi var. Yakıcı vs değil ama çok toprakla haşır neşir olunca oluşan çatlaklar vs oluyor. Sıvı geçirmeyen eldiven kullanıldığında cildin coton oranı değişmiyor. :)
Toprağın pH oranına etkisi ölçülemez boyutta bence. Kaldi ki tam tersine ph yıl düşürdüğü yönünde yazılar okudum. Ama bence bu etkiyi sıfır kabul etmek gerekir.

Çevrimdışı karga59

Humik asit yapımında hangi su kullanılmalı?
« Yanıtla #32 : Mayıs 13, 2018, 09:35:52 »
Selamun aleyküm abilerim ismim mert bir süredir bu forumu takip ediyorum yeni üye oldum 😊 soruma gelirsek humik asit yapımında klorlu normal çesme suyu kuyu suyu arıtılmış suyun humik ve fulvik asitlerin cözünmesinde ki etkisini hic bir kaynakta bulamıyorum şu an çanakkaledeyim mezuniyetime 1 aydan kısa bir süre kaldı memlekete gidince calışma yapacagım bu konuda ama vakti iyi degerlendirmek adına bu konuda tecrübesi olanlar paylaşabilirmi 😊

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #33 : Mayıs 13, 2018, 11:15:50 »
@karga59 sorunuzu Hümik Asit yapımı başlığına taşıdım, daha önceki mesajlara bakarak da cevabı bulabilirsiniz :) @of@s da size yardımcı olacaktır :)

Çevrimdışı of@s

Ynt: Humik asit yapımında hangi su kullanılmalı?
« Yanıtla #34 : Mayıs 15, 2018, 09:04:57 »
Selamun aleyküm abilerim ismim mert bir süredir bu forumu takip ediyorum yeni üye oldum 😊 soruma gelirsek humik asit yapımında klorlu normal çesme suyu kuyu suyu arıtılmış suyun humik ve fulvik asitlerin cözünmesinde ki etkisini hic bir kaynakta bulamıyorum şu an çanakkaledeyim mezuniyetime 1 aydan kısa bir süre kaldı memlekete gidince calışma yapacagım bu konuda ama vakti iyi degerlendirmek adına bu konuda tecrübesi olanlar paylaşabilirmi 😊

Aleyküm selam.

Bu konuda bir bilgim yok. Ben sondajdan çıkan suyu kullandım.

Çevrimdışı ibrahimayhan1976

« Yanıtla #35 : Mayıs 31, 2018, 10:28:46 »
Bir aydan fazla süredir fırsat buldukça üzerinde çalıştığımız " Sıvı humik asit yapımı " konusu forumda paylaşılacak kıvama geldi.

Bu sezon için malesef kısmen geç kaldık. Amacım konuyu en azından yazlık ekimlerden önce ete kemiğe bürünür hale getirmekti ama olmadı bir şekilde.

Forumda ve farklı kaynaklarda da bulunduğu gibi leonardit içindeki humik asitten faydalanmak için yapılan çözünme sonucu çıkan ürünün tarifini anlatmaya çalışacağım. Sıvı humik asit elde etmek için kendi çapımda araştırma yaptım. Çeşitli forumlar ve akademik makaleler okudum. Fakat benim hedefime tam manasıyla ışık tutacak bir tarif, veri bulamadım. Bende bütün verileri @Demir ile fikir alışverişinde bulunarak minik bir üretim yaptım. Leonarditi potasyum hidroksit ( KOH ) ile şu içerisinde tepkimeye sokarak humik asit elde ettim.

İşin mantığından başlayalım. Leonardit içerisindeki humik-fulvik asit alkali bir ortamda açığa çıkıyor. Bizde bunu hedefleyerek en mantıklı alkali ortamı oluşturmak istiyoruz fakat bu ortamda bitki, çevre ve insan için zararlı bir şey bulunmamalı. Bu konuda kuvvetli baz olan KOH bizim için biçilmiş kaftan çünkü aynı zamanda bitki besin elementi.

Yukarıda da yazdığım gibi hedefime götürecek tam bir metne malesef ulaşamadım. Ama siz ulaşacaksınız. :)

Leonardit içindeki humik asiti
verimli alabilmek için suyun ph seviyesini 13 üzerinde tutmak gerekiyor.  Ph metre bizim için faydalı olacaktır.

Bir tez çalışmasında en verimli su/KOH oranının 1mol/lt olduğu sonucuna varılmıştır. Yani her litre su için 55gr KOH kullanıyoruz. Buradaki önemli olan su/KOH oranı. Leonardit miktarı için akademik bir veriye ulaşamadım. Yazılı ve görsel tariflere göre bir oran belirledim.

Formül şu,  20kg leonardit, 50lt su ve 2,5kg KOH. Siz yazmadan ben yazayım. Bu su miktarı için gerekli KOH 2,75kg olmalı. Evet ama ben cilde zararlı olduğu için aldığım yerde 2,5kg paketler hazırlatıp direk kovanın içine döküyorum.

Sıralamanın bir önemi yok. Ben suyun içerisine ilk önce Koh ekliyorum, çünkü leonardit eklendiğimde Koh her yerde olmuş oluyor. Leonardit önce koyulursa sonradan eklenecek olan Koh her yere nüfuz etmesi daha güç ve zaman alacak. Fakat Koh cilde zararlı olduğu için temastan kaçınmak ve koruyucu kıyafet giymek önemli.

Bu karışımı kürek vb bir aletle el değmeden karıştırıyoruz. Ben 3-4 kez karıştırdım ve ertesi gün tortu dibe çöktüğünde sıvı kısmı ilaçlama makinesinde kullanmak üzere aldım. Kalan kısmı biraz geniş bir elekte süzdüm, elbette daha koyu kıvamlı bir ürün oluyor bu da. Bu koyu sıvıyı yağmurlama ile atmak üzere ayrı bir kapta biriktirdim. Belkide iyice süzersem yine ilaçlama makinesinde kullana bilirim. Geriye kalan katı kısım çöp değil, onuda toprağa direk atabiliriz. Faydası var zararı yok.

En önemli yere geldik. Elde edilen verim ve çıkan ürünün içeriği nedir?

Şimdi önce şunu yazayım. Sıvıdaki humik asit oranı ile kullandığımız leonardit içeriği arasında bir oran kurmalıyız. " Leonarditten humik asit üretim tesisi için en karlı yöntem nedir?" üzerine yapılan akademik bir çalışmada su çeşitli sıcaklıklara kadar ısıtılmış, çeşitli oralarda Koh eklenmiş ve çeşitli devirlerde karıştırılmış. Bu yöntemlerin verime olumlu etki sırası, Koh miktarı, ısı ve karıştırma devri.  Fakat karıştırmanın kayda değer bir katkısı olmamış. Bunu es geçebiliriz. Isının olmuş ama çok yüksek oranlarda değil. En ideal Koh oranı ise 1mol/lt olarak belirtilmiş. Bu tezde en yüksek verim %65, yani leonardit içindeki humik asitin %65'ini çözebilmişler.

Çok uzattım, ama az daha sabır.

Arkadaşlar çıkan ürünü Laben labaratuvarına, analize gönderdim. Gelen sonuçta humik asit oranı %8,6 çıktı. Kullandığım leonardit düşük kalitede olduğu için buna orantılı içerikte  bu seviyede çıktı.

Peki bu bir başarı mı? Leonardit içeriği ile elde ettiğim humik asit oranına baktığımızda aldığım verim %54, tezde ise %65'di.

Eğer kaliteli bir leonardit bulursam bu sayede humik asit yüzdesi artacak ve en önemli maliyet olan KOH miktarı değişmeyeceğinden daha karlı bir iş yapmış olabileceğim / olabileceğiz.

Buraya kadar okuduysanız sabrınızı takdir etmek gerekir. :)
Bende biraz bu işlerle uğraşıp kendim bişeyler yaptım. 2 ayrı leonardit markası kullandım , yaptığım hümik asitleri suda çözülme testi yaparak dağılımını konturol ettim. Sonuç olarak çanak kaleden gelen leonardit çok güzel tepkime verdi.  Diğeri Maraş’tan gelmişti onun suda dağılımı ve yoğunluğu çok zayıftı. Çanakkale den gelen leonardit bağı fark attı.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #36 : Mayıs 31, 2018, 18:34:38 »
Bende biraz bu işlerle uğraşıp kendim bişeyler yaptım. 2 ayrı leonardit markası kullandım , yaptığım hümik asitleri suda çözülme testi yaparak dağılımını konturol ettim. Sonuç olarak çanak kaleden gelen leonardit çok güzel tepkime verdi.  Diğeri Maraş’tan gelmişti onun suda dağılımı ve yoğunluğu çok zayıftı. Çanakkale den gelen leonardit bağı fark attı.

Ev yapımı açıkçası biraz uğraştırıcı. Ticari olmadığı için bir sistem kurmadım. Maliyeti, piyasadaki fiyatı ve etkisini göz önünde bulundurunca bence uğraşmaya değer bir şey çıkıyor ortaya.

Yani birbirinin yerine geçmeyebilir tabiki ama işçilik ve bitkiye etkisi düşünüldüğünde iki kür yaprak gübresi uygulaması mı yoksa humik asit üretip uygulamak mı dersek ben (min. saf 600gr/da olmak kaydıyla )  humik asit derim.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 232
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : Mayıs 31, 2018, 20:58:34 »
evde yapmak ucuza çıkıyor .. ama ben bi yöntem daha söyliyebilirim , bu toz ve sıvı hümikasitin maliyeti düşük olduğu için firmalar iyi pazarlıkla ucuza verebiliyorlar .. misal organiksa ormin k plus'ı (toz hümikasit potasyum humat  ) kg mı 8.5 tl den aldım .. bu yıl dekara 2 kg toz olarak uyguladım .. sonuç muazzam .. öyleki teker izlerine yoğun düşen yerlerde tekerlek izleri resmen belli oluyor mibzer arkasında ..

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #38 : Mayıs 31, 2018, 21:31:19 »

Çanakkaleden gelen ;organiksa markamiydi?

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #39 : Mayıs 31, 2018, 21:59:18 »
evde yapmak ucuza çıkıyor .. ama ben bi yöntem daha söyliyebilirim , bu toz ve sıvı hümikasitin maliyeti düşük olduğu için firmalar iyi pazarlıkla ucuza verebiliyorlar .. misal organiksa ormin k plus'ı (toz hümikasit potasyum humat  ) kg mı 8.5 tl den aldım .. bu yıl dekara 2 kg toz olarak uyguladım .. sonuç muazzam .. öyleki teker izlerine yoğun düşen yerlerde tekerlek izleri resmen belli oluyor mibzer arkasında ..

Ali bahsettiğin ürünü Eskişehir sorumlusu ile görüştüğümde sordum.
%45 civarında humik asit içeren mi, yoksa %80'lik mi diye sordum. Çünkü isimleri aynı olsada farklı ürünler olduğunu bilmiyorum.
Bana %80'lik olanın artık üretiminin durdurulduğunu çünkü GTHB nın sıcak yakma işlemini yasakladığını bu sebeple ambalaj üzerinde %45'lik içerik yazdıklarını fakat aslında içinde %80 oranında humik asit olduğunu söyledi. Ben guvenemediğim ve bu sıcak yakma yöntemini sağlıklı bulmadığım için tercih etmedim. Üstelik ambalaj bilgisinde damlama ve ilaç makinesi ile kullanılması tavsiye edilmediği için problem durumunda bir hak iddia edemeyecektim. Sorumlunun "içeriği farklı" demesinin bir karşılığı yok benim için.

Fakat sen iyi sonuç almışsın ona diyecek lafım yok tabi ki.

« Yanıtla #40 : Haziran 01, 2018, 06:27:00 »
Çanakkaleden gelen ;organiksa markamiydi?
Çanakkaleden gelen ürün fosilpower, stantsndart olarak satılan ürün sipariş ettim. Yaptığım hümik asit gayet güzel çözüldü. 25 kg leonardit içinde çözülmeyenlerde oldu 5 -6 kg, biraz incelediğimde toprak ve kömür kalıntıları vardı. Sonuç olarak Gine’de tatmin edici.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #41 : Haziran 01, 2018, 08:16:02 »
Çanakkaleden gelen ürün fosilpower, stantsndart olarak satılan ürün sipariş ettim. Yaptığım hümik asit gayet güzel çözüldü. 25 kg leonardit içinde çözülmeyenlerde oldu 5 -6 kg, biraz incelediğimde toprak ve kömür kalıntıları vardı. Sonuç olarak Gine’de tatmin edici.

Ne kadar potasyum hidroksit kullandınız?

SM-T280 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

« Yanıtla #42 : Haziran 01, 2018, 09:30:03 »
Ne kadar potasyum hidroksit kullandınız?

2.5 kg. Potasyum hidro oksit kullandım. Dahada az kullanılabilir pH 11 çıkıyor.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #43 : Haziran 01, 2018, 10:14:48 »
2.5 kg. Potasyum hidro oksit kullandım. Dahada az kullanılabilir pH 11 çıkıyor.

Bu oran 100 litrelik karışım için değil mi? Ben de fosil power kullandım, gayet güzel ama sizin dediğinizden daha fazla artık madde kaldı içinde. Ben 4 kg potasyum hidroksit kullanmama rağmen böyle oldu.

« Yanıtla #44 : Haziran 01, 2018, 10:58:08 »
Bu oran 100 litrelik karışım için değil mi? Ben de fosil power kullandım, gayet güzel ama sizin dediğinizden daha fazla artık madde kaldı içinde. Ben 4 kg potasyum hidroksit kullanmama rağmen böyle oldu.

Evet 100 litre için bu oranlar. Şöyle anlatıyım ,ben çöken artığı dışarıya döktüm kalan miktar suyunu çekince tahmini olarak kalan miktar o şekilde çıktı. Siamad maden leonardit oranı yazılana göre iyi oradan temin etmek gerek sanki..? Kargo fiyatı çok biniyor anlaşmalı kargoları yokmuş olsa alınır.! Fosilpower hem ekonomik hemde fiyatına göre güzel ürün.

Çevrimiçi Ahmet Durak

« Yanıtla #45 : Haziran 01, 2018, 13:26:26 »

Arkadaşlar poh oranı toplam çözelti içinde %6-7 olmalı. Birde aldığınız malzemenin kalitesini en iyi suyun içine leonarditi atınca anlarsınız. İyi leonarditin ph'ı 3-4 olmalı. Suyun içine girince suyun ph'ını 5'e falan çekmeli. Poh'u içine dediğim oranda katınca zaten çözüveriyor leonarditi.

Çevrimdışı cemilAltan

« Yanıtla #46 : Haziran 01, 2018, 15:00:49 »
Neye göre %6-7 olacak.Kullanilan suya göremi yoksa leonardite mi gore kardeş...

« Yanıtla #47 : Haziran 01, 2018, 17:04:31 »
Arkadaşlar poh oranı toplam çözelti içinde %6-7 olmalı. Birde aldığınız malzemenin kalitesini en iyi suyun içine leonarditi atınca anlarsınız. İyi leonarditin ph'ı 3-4 olmalı. Suyun içine girince suyun ph'ını 5'e falan çekmeli. Poh'u içine dediğim oranda katınca zaten çözüveriyor leonarditi.
% 6-7 olunca pH çok yüksek çıkar. Faydasın dan çok zararı olur diye tahmin ediyorum.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #48 : Haziran 01, 2018, 18:59:08 »
Afşin leonardit 100 lt için 1200 gr yeterli diyor. Fazla kullanım tuzluluğu artırırmış.

« Yanıtla #49 : Haziran 01, 2018, 19:28:06 »
Afşin leonardit 100 lt için 1200 gr yeterli diyor. Fazla kullanım tuzluluğu artırırmış.

Afşin leonardit kullandım ben okadar iyi değil tavsiye etmem. Ekinde henüz kullanmadım. suda hümik asit olarak çözülmesini denedim dağılımı ve konsantresi iyi değil. Bayağı hayel kırıklığı oldu bende. Anlatımları doğru olabilir ama ürünleri iyi değil. Kendilerinde söyledim para iadesi yapalım dediler ben kabul etmedim. Bilecek sizin.