toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Sıvı Humik Asit Yapımı.  (Okunma sayısı 10140 defa)

Çevrimdışı Ahmet Durak

Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
« Yanıtla #50 : Haziran 01, 2018, 22:55:27 »
Neye göre %6-7 olacak.Kullanilan suya göremi yoksa leonardite mi gore kardeş...
Suya göre. 100litre ise 6-7 kg. Siamad onu tavsiye ediyor. Piyasada satılanlarda bu oranda zaten içerikte. Humik asiti toprağa attığımız için sorun olmuyor. Ben bu sene ilk defa yaptım ve kullandım. Komşular buğdayı çok beğendiler. Sen ne attın tarlaya diye sorup duruyorlar.

Çevrimdışı ibrahimayhan1976

« Yanıtla #51 : Haziran 04, 2018, 12:31:11 »
Suya göre. 100litre ise 6-7 kg. Siamad onu tavsiye ediyor. Piyasada satılanlarda bu oranda zaten içerikte. Humik asiti toprağa attığımız için sorun olmuyor. Ben bu sene ilk defa yaptım ve kullandım. Komşular buğdayı çok beğendiler. Sen ne attın tarlaya diye sorup duruyorlar.
Leonardit’i nereden Temin ettiniz , markası nedir.?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #52 : Haziran 04, 2018, 13:51:05 »
Herkesin humik asit kullanması gerekli. Çok farkediyor. Topraklarımızı ıslah etmeliyiz. Organik madde oranları çok düşük.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #53 : Haziran 04, 2018, 15:09:41 »
Leonardit’i nereden Temin ettiniz , markası nedir.?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Biz SİAMAD'dan almıştık. Tortusu çok azdı. %80 humik fulvik oranlısı geçen sene 1250 tl/tondu fiyatı.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #54 : Aralık 01, 2018, 22:51:38 »
Humik asit üreticileri 1450 devir/dakika hızlardaki karıştırıcılarla humik asitin çözünme yüzdesini maksimuma çeviriyorlar. Linkteki resim gibi tanklar için 8 üreticiye mail attım fiyat istedim ufak değişikliklerle hiç biri dönmedi. Resimdeki gibi bir tank kullanan var mı acaba?
https://rmaplastik.com/ukat/istanbul-fabrika-urunleri/kimyasal-tanklar/agzi-acik-karistiricili-tanklar/

Çevrimdışı samsunsolucanciftligi

« Yanıtla #55 : Mart 12, 2019, 21:09:47 »
Arkadaşlar solucan gübresi üreticisiyim sıvı gübremiz var humik asitte uygulamak istiyorum

satın alsam büyük arazilere çeltik karpuz v.s çok maliyet çıkacak kendim üretmek istiyorum

ayrıca son ürettiğimiz nihai kati solucan gğbremize % 20 - 30 oranında leonardit karıştırmayı düşünüyorum

dekara 70 kg solucan gübresi + 30 kg leonardit   

ve sdamlama yaprakntan gibi 2 sefer 1 lt humik asit uygulması gibi

Çevrimdışı bekir06

« Yanıtla #56 : Mart 14, 2019, 15:17:29 »
iyi günler ben 15 dönüm üzerine bir bağ kurdum. topraktaki organik madde eksikliği nedeni ile leonardit uygulayacaktım. araştırmalarım sonucunda hümik asit daha erken tesir ettiğini öğrendim. biraz fazla uygulayacağım için kendim yapabilirbiyim diye araştırdım. araştırmalarım sonucunda sizin değerli yorumlarınızı okudum, videolar izledim ve ulaşabildiğim firmaların yetkilileri ile görüştüm.  Edindiğim bilgi ve kendi görüşlerimi de paylaşayım istedim.
Öncelikle görüştüğüm firmaların ürünlerini aldım. Hümik asit yapımında ortalama anlatılanlar aynı. Ama ph konusunda herkez farklı söylem içinde. Düz hesap olsun diye 100 litre suya 25 kğ leonardit olarak oran sorduğumda 6 kilo potasyum hidroksit diyen de var. 1,3 kğ diyen de var. fazla KOH kullan diyenler leonarditin çözünmesinin iyi olmasını yoksa çözünmenin tam olmayacağını söylüyorlar. Ph seviyesinin yüksek olmasının sorun olmayacağını zaten bitkinin bunu kullanacağını söyleyip. Hümik asit üreticilerinin de ürettikleri ph seviyesinin de yüksek olduğunu söylüyorlar. Ama seri olarak hümik asit üretimi yapan firmalar pH yüksek geldiği zaman çeşitli kimyasallarla ph düşürüyorlar. Kullandıkları kimyasallar bitkiler için faydalı mı zararlı mı bilgim yok. Ama firmaların bunu düşündüklerini sanmıyorum. Onların amacı istenilen aralıklarda ürünü satışa sunmak
Az KOH kullanılması gerektiğini söyleyenler ise PH yüksek olmaması gerektiği. Yoksa bitkinin verilen yılda strese gireceği. Hatta bir firma yetkilisinde ben bunu suyla seyrettiğimde ph düşmez mi dedeğimde suyun kesinlikle ph'ı düşürmeyeceğini ilettiler. Ph'ı leonarditin düşürdüğünü ilettiler. Yani bir hümik asitin ph'ı kaç ise eklediğimiz suyun miktarı ne olursa olsun ph'ı  hümik asit ile aynı oluyormuş. Mantığıma pek yatmadı ama. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşır ise sevinirim.
Sonuç olarak ben kendime göre 100 litre suya 25 kg leonartit ve 1,5 kg KOH kullanarak düşük ph lı bir hümik asit elde edeceğim. Çözünme tam olmaya bilir ama yüksek ph riskine girmeden korkusuzca uygulayacağım. kalan tortuyu da bitkilerin dibine elimle uygularım.
Ph konusu bence bu işin özü. bu konudaki eksiklik giderilir ise iş kolay. ben hafta sonu elimde 5 tür leonardit var. bunlara yapacağım. sonuçlarından haber veririm inşallah. kolay gelsin herkeze

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #57 : Mart 15, 2019, 14:12:56 »
1.5 kg uygulayabilirsin ancak varilin dibinde çok fazla tortu kalabilir. Yani çözünme yetersiz gelebilir. Böylece uygun dozu deneme yanılma ile bulabilirsin. Ph olayını sorduğun kişilerin eğitim seviyesi nedir çok merak ettim. Ağzı olan konuşuyor. 11 ph lı humit asit eldede etseniz su ile atılacağından oranın su lehine olduğu gözönüne alındığında ölçeceğin ph 7 ye geçmez. Aşırı kireçli su ile yapmadıysan. Kısaca Gönül rahatlıyla yapabilirsin. 25 tl ye ph metre al bak. 1.5 kg yerine biraz daha fazla kullanırsan tortu az olur. Güzel bir ürün alırsın.

Çevrimdışı bekir06

« Yanıtla #58 : Bugün, 15:24:37 »
arkadaşlar ben kendi usulumce bir deneme yaptım. 5 litre su, 1250gr leonardit, 125 KOH ve suyumu da 60 derecede ısıttım. Afşin leonardit, Siamad, Agrohum, Organiksa, Orfo Teknik firmalarının leonarditlerine  aynı şartlarda aynı ve sıcaklıklarda su koyularak 5 litrelik bidonlara doldurdum. şişelerin ağzını kapatarak belirli aralıklarla çalkaladım. 3 gün sonunda çökelme gerçekleştikten sonra bidonlardaki sıvı kısımları başka bidonlara aktardım. çökelme sonuçlarını tarttığım da çıkan sonuç

siamad: 1384 gr çökelme sonucu kalan kısımx
Orfo Teknik: 1596 gr çökelme sonucu kalan kısım
Agrohum: 2194 gr çökelme sonucu kalan kısım
Organiksa: 2346 gr çökelme sonucu kalan kısım
Afşin leonardit: bidon delindiği için tam sonuç alamadım. onu ayrı bir şekilde siamad ile yaptığım hümik asit ile tekrar yaparak karşılaştıracağım.

Arkadaşlar ben bu şekilde sadece eriyebilen miktarı ölçmüş oluyorum sanırım. içindeki organik madde, hümik asit vb. ölçümlerini yapamıyorum. ankarada test ettireyim dedim en az 80 liraya yapıyorlar. gerek var mı diyerek vaz geçtim. çözünmesi iyi olan iyidir mantığı ile ürünümü yapıp kullanacağım. sizlerinde deneyimlerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #59 : Bugün, 16:48:17 »
Ben 2 yıldır Siamad'ın ürününü kullanıyorum. Kalan tortu çok az. Selami bey'e yaptığım işlemlerin videosunu gönderdim. Elle karıştırarak, 65 derece sıcaklıkta 3-4 saatte güzel sonuç alabilirmiyim diye sordum. Humik asit üreten firmalar dakikada 1400 d/d hızında karıştırıcılarda bu işi yapıyor sizin karıştırma performansıyla çok başarılı olacağını sanmıyorum dedi. Potasyum hidroksiti arttırsam çözülmeyi daha fazla etkiler miyim diye sordum. Çok etkilemez dedi. Ama yukarıda bahsettiğim şartlarda, toplamda 120 kg leonarditi, 3 postada karışım yaptığım varilin içine 120'şer lt su ile her seferinde 8 kg POH kullanarak yaptığım humik asit elde etme çabamın sonunda yağ varilinde 5 kg'mı geçmeyen tortu kaldı. Çoğu da jölemsi humin olduğunu sandığım kısım.
Ayrıca iki yıldır bir kere bile holderde tıkanma sorunum olmadı.