toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Römork işaret ve aydınlatma lambaları yapımı  (Okunma sayısı 321 defa)

Çevrimdışı FatihEFE

Römork işaret ve aydınlatma lambaları yapımı
« : Ağustos 31, 2017, 01:36:46 »
Selam toprakbilgi ailesi
Uzun zamandır yapayım deyip fırsat bulamadığım römork sinyal ve fren lambalarını geçen gün başımdan geçen bir hadiseden sonra ihmal etmeden yapayım dedim.
Başımdan geçen hadiseye de kısaca değineyim
Gece ilaçlama yapmaktan dönüyorduk ilçeye gelirken önümüzde bir traktör ilerliyormuş ama arkasında hiç aydınlatma olmadığı için hatta reflektör bile yoktu çok zor farkettik
Bir anlık dikkatsizlik sonucu kaza yapabilirdik
Bizim römorkun reflektörleri de iyi değil bari yapmışken ona da led döşeyelim dedik.
Gece geri geri bir yere yanaşırken de traktörün ışığını römork kesiyor ona da düğmeli bir aydınlatma taktık.
240 ın arka aydınlatma ışığı da zeytin ağaçlarının dallarından kırılıyordu
Ona da led lamba taktık.
Baya uğraştırdı ama sonuçta güzel oldu.
Bazı detaylara gireyim.
Ledler ve arka aydınlatma ışığını parklardan aldık onlara da anahtar koyduk ayrı ayrı.
Yani arka ışığı sadece geri ışık lazım olduğu zaman römörkün arkasından yakabiliyoruz aslında traktöre kadar ayrı kablo çekilip prize de anahtarlı bir çıkışta yapılabilirdi böylece traktörden yakılabilirdi. Ama bu çıkışı her iki traktöre de yapmak gerekecekti. Bu şekilde yaptık hangi traktöre takarsam yada başka bir traktöre de taksam tekrar tesisatla uğraşmam diye düşündüm.
Zaten traktörlerin arka 7 pinli soket bağlantıları da standart değil. Biz ilk olarak tdb ye  göre tesisatı yaptık sonra 240ın soketini td ye göre dizayn ettik.
Ledler içinde ayrı bir anahtar yaptık onları da istediğimiz zaman kapatabiliyoruz.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı cem ispir

Ynt: Römork işaret ve aydınlatma lambaları yapımı
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2017, 05:25:06 »
Guzel bir calisma olmus, gule gule kullanin. Ancak bir sey dikkatimi cekti, romorkun arkasinda bulunan ucgen cikartmalar zaman zaman yeterli olmayabiliyor. Sonucta bu ekipmani zorlu sartlarda veya yorgun oldugumuz zamanlarda da kullanmamiz soz konusu da olabiliyor. Elektrik baglantisi yerinden cikabilir, bir elektrik arizasi olabilir veya en basitinden traktorun calismadigi durumda romork bir yerde birakilmak zorunda kalinabilir. Bu sebeplerle romorkun arkasina buyuk ucgen reflektorlerden takmak sizin icin bir seviye daha guvenlik saglayacaktir. Malum tedbirin fazlasindan zarar gelmez. Diger taraftan gercekten guzel olmus, ozendim bende ama vakit bulamam buyuk ihtimalle...

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2017, 09:10:30 »
Kolay gelsin abi güzel olmuş. Olmazsa olmaz pozu da vermişsin. :)

Ben de başlayacağım projeye ama römork saçını delecek matkap yok. Başkasına yaptırtacağım.

Çevrimdışı GENÇ EYMIRLİ

« Yanıtla #3 : Ağustos 31, 2017, 09:46:18 »
Kolay gelsin fatih abi römork etrafında ki aydınlatmalar kamyonları andırıyor

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #4 : Ağustos 31, 2017, 15:22:20 »
Guzel bir calisma olmus, gule gule kullanin. Ancak bir sey dikkatimi cekti, romorkun arkasinda bulunan ucgen cikartmalar zaman zaman yeterli olmayabiliyor. Sonucta bu ekipmani zorlu sartlarda veya yorgun oldugumuz zamanlarda da kullanmamiz soz konusu da olabiliyor. Elektrik baglantisi yerinden cikabilir, bir elektrik arizasi olabilir veya en basitinden traktorun calismadigi durumda romork bir yerde birakilmak zorunda kalinabilir. Bu sebeplerle romorkun arkasina buyuk ucgen reflektorlerden takmak sizin icin bir seviye daha guvenlik saglayacaktir. Malum tedbirin fazlasindan zarar gelmez. Diger taraftan gercekten guzel olmus, ozendim bende ama vakit bulamam buyuk ihtimalle...
sağolun
üçgen reflektör ve 3m bant işi de var onlar kolay bi ara vidalarız onlarıda

Kolay gelsin abi güzel olmuş. Olmazsa olmaz pozu da vermişsin. :)

Ben de başlayacağım projeye ama römork saçını delecek matkap yok. Başkasına yaptırtacağım.

Sağol
Valla ali matkapdan önemlisi uygun matkap ucu ben 3 4 tane kırdım sonra bir tavsiye üzerine trapez saçlara atılan akıllı vidalarla deldim sonra genişlettim matkap ucundan daha ucuz
Kolay gelsin fatih abi römork etrafında ki aydınlatmalar kamyonları andırıyor

Sağol Elvan
burada da kamyonlar yaptırıyor bende ondan cesaret aldım biraz

Devamlı çalışan kamyonda dayanıyorsa bu lambalar bizde de dayanır dedim .