toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Damlama Sulama için %50 hibe desteği  (Okunma sayısı 1624 defa)

Çevrimdışı Wallace22

Damlama Sulama için %50 hibe desteği
« : Aralık 02, 2018, 22:24:46 »
Merhaba,

Fehim abimizin çeltikte damlama sulama ile ilgili açtığı konudan epey etkilendim.
Zaten tava yöntemiyle çeltik tarımı yaptığımız için sadece sulama sistemini değiştirerek bu konuda bir deneme yapabiliriz diye düşünüyorum.  Ancak buradaki en büyük engel damlama sulama konusunda hem ekipmanımızın hem de tecrübemizin olmayışı.
Ufak bir araştırma sonucu damlama sulama sisteminin sıfırdan kurmanın ilk yıl için maliyetinin yüksek olduğunu ancak ilerleyen dönemlerde makul bir yatırım olduğunu gördüm. Netafim' in Keşan bayiiden fiyat aldım. 19 dönüm, su kaynağına 40-50 mt uzaklıktaki bir parsel için pompa ve ya sulama motoru hariç, ana taşıyıcı borular, damlama boruları, filtre, flexnet boru, gübre tankı, vana, kelepçe vb. gibi küçük parçalar, montaj ve kurulum dahil 21.500 TL fiyat aldım. Baktığınız zaman dönüm başına 1.150 TL bir gider ortaya çıktı. Bu da bu işe sıfırdan başlayacağımız için epey yüksek geldi.

Özetle, damlama sulama sistemi ile %50 devlet hibe desteğinden faydalanmak için nasıl bir yol izlemeliyiz?
Damlama sulama konusunda hibe desteğine başvuran, bu süreci tecrübe etmiş üyelerden yardım rica ediyorum.

Çevrimdışı Unsal

Ynt: Damlama Sulama için %50 hibe desteği
« Yanıtla #1 : Aralık 02, 2018, 22:33:06 »
* Su kaynagınız kuyu ise ruhsat ve izin belgeleri
Nehir ırmak ise sanırım kullanma su kullanma izinleri
* parsel tapusu ve kuyu ruhsatı aynı kişiye ait olacak veya su kullanma izni olacak
* basvurulan parselle iligli daha önce sulama kredisi / hibesi kullanılmamıs olmalı
* toprak analiiz
* su analizi
* parsele ait damla sulama projesi ziraat muhendisleri odasıa kayıtlı sulama bolum mezunu mühendisi kaseli
Yalnız bu hibe olaylarında teklif aldıgınız bayi ilemkonısun herseyi onlar hazırlıyorlar.

Çevrimdışı Mehmet Tolga AKALIN

« Yanıtla #2 : Aralık 03, 2018, 20:45:04 »
Edirne İl Tarım Müdürlüğü nezninde yapacağın başvurularda  bildiğim kadarı ile sulama yatırımları kapsamında yeterli talep olmaması nedeni ile hemen hemen her başvuruya olumlu cevap veriliyor

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #3 : Aralık 03, 2018, 21:54:38 »
Edirne İl Tarım Müdürlüğü nezninde yapacağın başvurularda  bildiğim kadarı ile sulama yatırımları kapsamında yeterli talep olmaması nedeni ile hemen hemen her başvuruya olumlu cevap veriliyor
Nasil yani sulu tarimsiz geçinebiliyor mu ureticiler

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Mehmet Tolga AKALIN

« Yanıtla #4 : Aralık 03, 2018, 22:13:08 »
Sulu tarım yapılan alan sınırlı ( çeltik ekim alanları hariç) ... Genç tarımsal nüfus kalmadı. Yaş ortalaması 55 ve üstü

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #5 : Aralık 03, 2018, 23:47:01 »
Zaten karsiz bir is onu biliyorum da gençler neden kaciyor. Istanbul mu cezbediyor. Biz Odemiste bos yer bulsak bisi ekecez diye icarlari ucurmus haldeyiz. Anladigim kadsriyla firsat da var gençler için zirai anlamda

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi