toprakbilgi.com

Gönderen Konu: bugdayda yagmurlama sulama zaiyatini dusurmek  (Okunma sayısı 2490 defa)

Çevrimdışı cem ispir

bugdayda yagmurlama sulama zaiyatini dusurmek
« : Mart 03, 2018, 02:49:21 »
sulu sartlarda bugday ekiyoruz, bu sene 12 metre izli ekimi de iyi kotu basardik. Aklimi kurcalayan bir soru bugdayda gec donemde sulama yaparken borunun izinde kalip yatacak bitkilerdeki zaiyat mi fazla olur yoksa boruyu degistirmek icin tarlada gezen iscinin cigneyecegi yerdeki zaiyat mi ?

Eger borunun bulundugu alandaki zaiyat fazla olacak ise borulari izlerin uzerine dizip degistirme isini bugdayi cigneyerek yapacagim, eger iscinin cignedigi alan fazla olacak ise iscileri izlerden yurutup borulari ekinin icersine sererek devam edecegim.

Çevrimdışı cem ispir

Ynt: bugdayda yagmurlama sulama zaiyatini dusurmek
« Yanıtla #1 : Mart 03, 2018, 02:53:15 »
tam iscinin cigneyecegi yerin kesin daha fazla olacagini dusunuyordum ki zaten uyguamada 12 metrede bir biraktigimiz izlere boruyu dizmenin zor olacagini. oyle soylesem bile iscinin boruyu yine rastladigi yere dizecegini fark ettim. bu durumda isciler izlerden yuruyecek, borular ekinin icine dizilecek. (15 metrede bir iz birakip o izden isleyebilecek gubreleme ve ilaclama makinasi olanlar icin hala soru bir sey ifade edebilir belki, boru uzunluklarinin genelde 5 mt oldugunu dusunursek 12 mt ize boruyu denk getirmek zaten cok zor olacakti)

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #2 : Mart 03, 2018, 03:07:38 »
Abi sende tabur vardı .o niye cazip gelmiyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #3 : Mart 03, 2018, 03:20:41 »
tamburlu sulama ile ;
en onemlisi gubre veremiyorum
kanat ile sularsam maksimum 40 metre is genisligine ulasabiliyorum, makinanin manevra yaptigi yerlerde zaiyatim cok oluyor,
tabanca ile sulamaya kalksam yatirir birakir.
tamburlu sulamanin o donemde misirda mesgul olmasi soz konusu.
seneye gore gec donemde tamburlunun kanadi ile girmeyi dusunebilirim belki, ama kucuk ihtimal.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #4 : Mart 03, 2018, 07:50:18 »
tamburlu sulama ile ;
en onemlisi gubre veremiyorum
kanat ile sularsam maksimum 40 metre is genisligine ulasabiliyorum, makinanin manevra yaptigi yerlerde zaiyatim cok oluyor,
tabanca ile sulamaya kalksam yatirir birakir.
tamburlu sulamanin o donemde misirda mesgul olmasi soz konusu.
seneye gore gec donemde tamburlunun kanadi ile girmeyi dusunebilirim belki, ama kucuk ihtimal.

basit bir kaç aletle gübre de verebilirsin diye düşünüyorum. dereden çekersen alıcının ucuna ikinci bir hortumla gübreyi getirsin alıcıda emme yaptığı için gübreyi içine alarak sisteme verir.eğer kuyudan çekiyorsan alıcıya matkapla bir delik açılıp gübre yine sisteme verilebilir. burada dikkat edilecek iki konu var birincisi gübreyi su da eritmek , depoyu alıcıdan yukarı koyarak rahat akış sağlamaktır. ha birde deponun çıkışına birde çeşme koyarak istediğin kadar gübreli suyu sisteme vermeye yarayacaktır.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Mart 03, 2018, 08:55:16 »
Tamburlu ile gübre vermek biraz uğraşı istiyor.

Sisteme bir gübre tankı bağlıyoruz.
Tamburlunun anlık menzilinu hesaplıyoruz. Örneğin 10 m en ( ilerleme yönü ) x 50m boy ( iş genişliği ) bu da anlık 500metrekareye denk geliyor.
Makine 10 m mesafeyi kaç dakikada tamamlıyorsa o zaman aralıklarında tanka ( yukarıdaki farazi ölçülere göre ) o miktar gübreyi sisteme katıyoruz.
Yani 10kg/da gübre atmayı planlıyorsak makinenin ilerleme hızına paralel, tolere edilebilir en kısa sürede 5kg gübreyi tanka atıp sulama ile biran önce atmasını sağlıyoruz.

Bu durumda makinenin ilerleme hızına göre ( mesela 10 m yi 20dk katediyorsa ) 20dk da bir 5kg gübre atacağız. Böylece makine her 10 m de bir gübreli su atacak. Gübrenin suya eklenme ve bitmesi arasında geçen sürede makine kaç m ilerliyorsa, o kadarlık bir alana üst üste gübreli su gelecek. Makine hızı düşük olduğu için bu durum tolere edilebilir. Fakat uygulaması bir kişiyi makinenin başına bağlar.

Anlatım karmaşık gibi geldi ama umarım anlayabilmişimdir.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #6 : Mart 03, 2018, 16:45:30 »
 of@s : hesaplamayı yaptıysan burada gübre tankını da bir sefer de sulanacak araziye atılacak gübreyi alacak kadar gübre tankını yapmak veya edinilince başında beklemeye gerek kalmaz.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #7 : Mart 03, 2018, 18:23:28 »
Su kaynagının orada elektrik var ise gubre tankı ve dozajlama pompası ile makinanın calısma saatine göre gubre atımı yapılır.
Ben center pivotlarda makinanı tur saati ayarına göre gübreleme pompasını ayarlıyorım.  Benim pivotlardaki Dozalama pompası kapasitesi 15 lt/sa ile 150 lt/sa arasında degişiyor. Gübre tankım 2400 lt. Eger pivotu 24 saate turu bitirmeye ayarladıysam dozajlama pompasını 100 lt/sa ayarlıyorum. ( 24 saatte gübre tankını bitiriyor.) yani olay dozajlama pompası :)

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #8 : Mart 06, 2018, 03:30:14 »
Tamburlu sulama ile dozajlama pompasi veya cok buyuk bir gubre tanki basta cozum gibi gorunse de yagmurlama icin bir olcude calisabilir, ancak kanat ile sulamada duzgun bir dagilim saglayabilecegini sanmiyorum. Cunku kanat ile anlik olarak birim alana verilen su miktari cok fazla.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #9 : Mart 07, 2018, 07:18:26 »
Tamburlu sulama ile dozajlama pompasi veya cok buyuk bir gubre tanki basta cozum gibi gorunse de yagmurlama icin bir olcude calisabilir, ancak kanat ile sulamada duzgun bir dagilim saglayabilecegini sanmiyorum. Cunku kanat ile anlik olarak birim alana verilen su miktari cok fazla.

bence daha da güzel çünkü gübrenin yaprakta duramayıp toprağa karışarak bitkinin alabileceği forma dönüşmesi.