toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Damlama sulama problemim  (Okunma sayısı 2629 defa)

Çevrimdışı sadesoda

Ynt: Damlama sulama problemim
« Yanıtla #25 : Temmuz 25, 2019, 23:56:27 »
Ilk yazdiklarim gecerli ureye acima. Birde o bosluklarin sebebi nedir sulayipta mi ektiniz misiri?
Ekim makinasından oldu abi o. Simdi söyle bir yıllar denedim. Ilk basinci iyi verip bastik. Salma gibi akisa geçti belli bi sure sonra. Sonra  sıra sayisini arttirdim.bu sefer su asagiya indi lakin yanlari ovmedi. 3 günde bir suya geldi.

İlk yaptigimiz hareket aslında dogru idi lakin bizim hortumlar arkta oldugu için su yayilmak yerine akisa geçiyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #26 : Temmuz 25, 2019, 23:58:55 »
Ekim makinasından oldu abi o. Simdi söyle bir yıllar denedim. Ilk basinci iyi verip bastik. Salma gibi akisa geçti belli bi sure sonra. Sonra  sıra sayisini arttirdim.bu sefer su asagiya indi lakin yanlari ovmedi. 3 günde bir suya geldi.

İlk yaptigimiz hareket aslında dogru idi lakin bizim hortumlar arkta oldugu için su yayilmak yerine akisa geçiyor

Tarlayi daha az bolmeye dusur usul usul damlasin ve akmasina firsat vermeden degistir.
Dedigim gibi biraz zahmetli olacak. Ama care bu.

Çevrimiçi FEHİM

« Yanıtla #27 : Temmuz 26, 2019, 06:29:00 »
bence bir daha damlama alırken saatte 1 lt civarı damlatanlardan edin . sulama süresi biraz uzunlaşır ama yavaş yavaş damlattığı için belki akıp gitmez. veya denemelik şimdide sulamacının elinde kalma kalma boru vardır denemek için.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #28 : Temmuz 26, 2019, 13:38:53 »
Arkadaslarla ve danistigim kisilerin ortak oneriside bu yönde. Hatamiz topragimiza göre damlatici secmemek.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #29 : Temmuz 26, 2019, 21:58:14 »

ark olmasa suyu tarlada tutamazsın hele de eğim düzensiz ise belirli yere doğru akıp sel olur
İlk gördüğünde mısır boysuz iken arkları kürek marifeti ile belirli aralıklarla bölüp suyu arkların içerisinde göllendirmek daha sonra diğer bölmelere geçip suyun çekmesini beklemek senin bu sene için idare ederdi.
Birde sıra aşırı su salınan salma yada damlama sistemlerinde her sıraya karık açman da gereksiz bence
Üstelik madem karıklar hazır
Suda çekmiyor damlamalardan salsana suyu her karığa
Borulara birer musluk daha at yada kısa kısa hortumlar takarak  boşlara salma ver

Çevrimdışı mehmetcagdas

« Yanıtla #30 : Temmuz 27, 2019, 03:13:57 »
arkadaşlar 90-50-50-90 silajlık mısır ekimi yapan varmı damlamada 70 70 70 70 e göre daha başarı diyorlar sizin herhangibi deneyiminiz oldumu su alımının daha az saat te daha çok başarılı olduğunu  duydum salihlide özlem yemin demesi varmış

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı atila

« Yanıtla #31 : Temmuz 27, 2019, 07:59:16 »
Bölgemizde 45 X 70 olarak ekim yapan komşularım var. Damlama borularını 45 sıralarına seriyorlar. Beyanlarına göre 70 x 70 göre silaj verimi olarak bir sıkıntı yok.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #32 : Ağustos 01, 2019, 13:21:40 »
Yalanci engel yaparak biraz sorunu çözdum. 10 adimda bir çapa ile engel yaptım siralara. Sonra az kurcalayinca bunun da makinası varmis onu gördüm.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #33 : Ağustos 03, 2019, 19:55:55 »
Mısir suan 3 mt de puskul cikarmaya basladi. Boylanmayi saglamak için deneyebilecegim herhangi bir yol var mı?

Çevrimdışı mehmetcagdas

« Yanıtla #34 : Ağustos 03, 2019, 20:24:52 »
Mısir suan 3 mt de puskul cikarmaya basladi. Boylanmayi saglamak için deneyebilecegim herhangi bir yol var mı?

ben tarım kredinin gübrelerini kullanıyorum püskülden önce
azotlu gübre uan 32
amino asit
her 2-3 suda bir hümik asit
püskülde fosforum yada map
çok iyi gübreleme yaptığına inanıyorsan hümik asit verip bitkinin almadığı gübreleri aldıra bilirsin

Çevrimdışı sebazios

Damlama sulama problemim
« Yanıtla #35 : Ağustos 04, 2019, 09:54:57 »

Şevkat göster.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #36 : Ağustos 04, 2019, 10:30:48 »

Tövbe kapısı kapandı.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #37 : Ağustos 04, 2019, 10:33:38 »
ben tarım kredinin gübrelerini kullanıyorum püskülden önce
azotlu gübre uan 32
amino asit
her 2-3 suda bir hümik asit
püskülde fosforum yada map
çok iyi gübreleme yaptığına inanıyorsan hümik asit verip bitkinin almadığı gübreleri aldıra bilirsin

Humik asit markası ve uygulama dozu nedir?
Toprak kumsal mı killi mi?
Son olarak neden ekim öncesi veya başlangıcımda tamamını vermiyorsunuzda sezon ortası veriyorsunuz?

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #38 : Ağustos 04, 2019, 10:42:38 »
Tövbe kapısı kapandı.

Çevrimdışı mehmetcagdas

« Yanıtla #39 : Ağustos 04, 2019, 20:44:26 »
Humik asit markası ve uygulama dozu nedir?
Toprak kumsal mı killi mi?
Son olarak neden ekim öncesi veya başlangıcımda tamamını vermiyorsunuzda sezon ortası veriyorsunuz?
tarım kredinin ürünü bi black jack kadar olmasada iş yapıyor dekara 2kg veriyorsun toplamda
ara ara vermenin faydası daha çok günlük yemeğinin hepsini bi seferde mi yemek istersin yoksa sabah öğle akşam olarak öğünleremi bölersin aynı mantık killi olan çayır arazilerimizde var çakıllı kumlu arazilerimizde var killi araziye göre çakıllı olan yerler daha verimli biz ara işleme yapmıyoruz damlayı ser ot ilacını at okadar bu yıl ekimle birlikte dönüme 3kg akıllı gübre verdim normalde 7 günde çıkan darı 3 günde çıktı

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #40 : Ağustos 04, 2019, 22:25:00 »
tarım kredinin ürünü bi black jack kadar olmasada iş yapıyor dekara 2kg veriyorsun toplamda
ara ara vermenin faydası daha çok günlük yemeğinin hepsini bi seferde mi yemek istersin yoksa sabah öğle akşam olarak öğünleremi bölersin aynı mantık killi olan çayır arazilerimizde var çakıllı kumlu arazilerimizde var killi araziye göre çakıllı olan yerler daha verimli biz ara işleme yapmıyoruz damlayı ser ot ilacını at okadar bu yıl ekimle birlikte dönüme 3kg akıllı gübre verdim normalde 7 günde çıkan darı 3 günde çıktı

2kg... Dediğinize göre sıvı değil katı yani potasyum humat kullanıyorsunuz. Bu doz normal kullanım ve tavsiyenin üzerinde. Bildigim kadarıyla fazla humik asit bazı elementlerin alımını zorlaştırıyor. Kendim sizin dediğiniz saflıkta humik asit kullandım ama olumsuz etki farketmedim.
Toprak yapısına göre ha ( humik asit)  in bazı etkileri diğerlerine göre daha öne çıkıyor.
Örneğin killi topraklarda fosfor alımı üzerinde etkisi artarken kumlu topraklarda yikanma ve toprağın teksturunu düzeltme özelliği daha öne çıkıyor. Karar elbette sizin Ama ha ara ara verme şekli bence çok isabetli değil. Verdiğiniz üründe her ne kadar potasyum olsada amaç/hedef bitkiyi ha içindeki potasyum ile beslemek değil. Bu konuda az-buçuk araştırma, deneme yapmış birisi olarak size tavsiyem ekim öncesi kullanım olacaktır.
Akıllı gübre kısmını anlayamadım. Starter gübreyi mi kastediyorsunuz?

Çevrimdışı YılmazÖzşirvan

« Yanıtla #41 : Eylül 06, 2019, 15:47:40 »
Yalanci engel yaparak biraz sorunu çözdum. 10 adimda bir çapa ile engel yaptım siralara. Sonra az kurcalayinca bunun da makinası varmis onu gördüm.

bu makine daha iyi çalışıyor gibi