toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Filitre seçimi ve toplam sulama maliyeti  (Okunma sayısı 975 defa)

Çevrimdışı Tutankamon

Filitre seçimi ve toplam sulama maliyeti
« : Temmuz 02, 2018, 23:47:04 »
arkadaşlar merhaba ilk defa tarım yapıcam ve 150 dönüm danelik mısır ekicem. 60 tabanca suyum var elektrikli 80 m derin kuyudan çekiyorum suyu. damlama yapmak istiyorum filitre seçimim nasıl olmalı ( su berrak kirli değil) damlama maliyetim ne olur 5 m 90 l ık sulama borularım var yardımcı olurmusunuz benim için büyük bir yatırım hata yapmak istemiyorum

Çevrimdışı omeryucel

Ynt: Filitre seçimi ve toplam sulama maliyeti
« Yanıtla #1 : Temmuz 03, 2018, 11:29:34 »
Tarlanin eni ve boyu kaç metre? ( tek parça değil ise her parçanın en ve boyu)

Kuyu tarlanın tam olarak neresinde mümkünse çizip gösterin. ( iç tarafında ise kenarlara olan uzaklığı da yazın)

Ekeceginiz tarlayı bir  yıl mı yoksa sürekli mi ekeceksiniz

90 lik 5 metre boru kaç tane var

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #2 : Temmuz 03, 2018, 17:37:06 »
Kabaca dekara 715 mt damlama hortumu gider. Sizin 150 da için 110000 mt hortum gider 140cm serim yapılma durumuna göre)
. Fiyat konusuna gelince boru et/mil kalınlıgına göre fiyatlar değikenlik gösterir. Butceniz, kullanım amacımız nekadar sure ile kullanmak istediginize gore hortumu secersiniz.( tek yıllık, 3 yıllık, 5 yıllık diye geciyor piyasada)
Diger olay filtre ve hidrosiklon 5000 tl ye de var 25000 tl ye gene butcenize göre karar vermeniz gerekiyor.
Damlama lego gibi birsey cok fazla kombinasyon var fiyat konusunda

Çevrimdışı Tutankamon

« Yanıtla #3 : Temmuz 03, 2018, 21:33:16 »
tarla şekli bu kuyuya olan uzaklıklar da resimde mevcut . 170 adet 5m uzunluğu da borum var. Filitre ve damlama almam gerekiyor ve on bin bütçem var tarla kendimizin ve Mısır çekirdek tarzı bitkiler yetiştirmeyi düşünüyorum sürekli. İlgilendiğiniz için ayrıca teşekkürler.

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #4 : Temmuz 03, 2018, 22:26:02 »
İyi akşamlar. Fotoğrafta  da belirttiğim gibi kuyudan 60 80 metre aşağıya inip ana hattı ordan dagıtmak lazım.
Ana hattan aşağı ve yukarı yönde 22 mmlik hortum ile eğim olmayan yerde 300 320 metre uzunlukta serilebilir.
Ekim yönü fotoğraftaki gibi olursa hem hortum hemde boru olarak daha az sarfiyat olur.
150 dekara 1200 metre uzunlukta olan 90 top 22 mmlik hortum almanız lazım.(Fiyatları çevrenizdeki esnaf ve tarım krediden sorunuz.)
Filtre için hidrosiklonlu gübre tanklı 125 mesh 4 lü sistem olan işinizi görecektir. Fiyatını bu kriterlere göre sorunuz.

siyah yönde çizdiğim ana hat döşenecek yerin toplam uzunluğunu da ölçüp yazarsanız kaç tane 5 lik boruya ihtiyacınız olacak hesaplanabilir. hortum cıkışları için boruya delik açmanıza gerek yok abot üstü çoklu damlama çıkışı mevcut ondan kullanırsınız.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #5 : Temmuz 14, 2018, 21:56:13 »
Asır kumsal arazide bunun dizayni nasıl olur agalar?  Kumsalligi şöyle tarif edeyim  sulamanin bitiminde 4. Günde Ekim yapar haldeyiz.  Sularimiz ise milli. Salma sulamadan da derdinden de yildik gayri. Ne etsek ne yapsak diye düşünüyoruz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #6 : Temmuz 16, 2018, 07:56:30 »
Sulanacak alan toplamda kaç dekar
Su kaynağı neresi ve ne kadar su var (ton/saat)

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #7 : Temmuz 16, 2018, 17:42:35 »
Kumsal arazide damlama sulama yapıyoruz. Su gölet suyu. 75 lik borularla tek seferde en fazla 8 9 dekar sularız. Damlama masraflı ama çok iyi bir sistem. Her yıl değişen tek şey hortumlar. Dekara 700 metre hortum  gider.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #8 : Temmuz 16, 2018, 20:16:58 »
Bu benim yan komşumun arazisi. 24 Ton saat hesapladilar. 150 mt den bir daha bölüp tekrar ana hat çektiler.cok garip geldi bu iş bana. Böyle olacaksa ne kolaylığı ne karı kalıyor

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #9 : Temmuz 16, 2018, 20:21:02 »
Bizim arazi de şu 38 ile 35in yarısı. Yaklaşık 25 dekar bir alan  tek sinir haline getirip uzun ince bir tarla şeklinde isliyoruz. Su Ton olarak bilmiyorum da  12 tane turuncu tabanca çeviriyor fiksiye de

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #10 : Temmuz 16, 2018, 20:35:50 »
Komşunun kullandığı hortum 17 lik, o nedenle 150 metreden bölmüşler . her sıraya çekmeleri ise bana göre zaman emek ve para israfı.
22 lik hortum 270 metreye hatta aşağı eğim varsa 300 metreye kadar çekilebiliyor.
 25 dekarı ikiye bölüp sulamaya yeter su.
Uzunlugu 1200 metre olan 15 top hortum gider 25 dekara.
Filtre ise kesinlikle hidrosiklonlu ve altında kum tankli sistemden olması lazım.
Hortum gelen yerler traktör ile cignenirse kumsal topraklarda kenara daha iyi ve daha çabuk ulaşır su.
Emre işi ustasından öğrenmek istersen bir günlük iş benim için :)

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #11 : Temmuz 16, 2018, 22:11:27 »
Komşunun kullandığı hortum 17 lik, o nedenle 150 metreden bölmüşler . her sıraya çekmeleri ise bana göre zaman emek ve para israfı.
22 lik hortum 270 metreye hatta aşağı eğim varsa 300 metreye kadar çekilebiliyor.
 25 dekarı ikiye bölüp sulamaya yeter su.
Uzunlugu 1200 metre olan 15 top hortum gider 25 dekara.
Filtre ise kesinlikle hidrosiklonlu ve altında kum tankli sistemden olması lazım.
Hortum gelen yerler traktör ile cignenirse kumsal topraklarda kenara daha iyi ve daha çabuk ulaşır su.
Emre işi ustasından öğrenmek istersen bir günlük iş benim için :)
Abi gelene oğlak var diyorum kimse yanasmiyor :D