toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Son sistem sulama  (Okunma sayısı 387 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Son sistem sulama
« : Ağustos 22, 2017, 22:23:22 »

Boyle bir sulama sisteminin degeri bicilmez bence.

Çevrimdışı Demir

Ynt: Son sistem sulama
« Yanıtla #1 : Ağustos 22, 2017, 23:01:05 »
Çok iyi bir sistem ama bazı şeyler kafama takıldı. Toprak işlerken yırtılma olmaz mı? Bir de köstebek vs sorunu var.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #2 : Ağustos 23, 2017, 04:12:30 »
Tarla tarımı için uygun
Fare ve köstebek için ilaç verilebilir. Belirli aralıklarla toprağa
Lakin bahçe tarımında ağaç kökleri damlatıcıları tıkayabilir ve bunun önüne ot ilacı ile de geçemeyiz
Yoksa bahçeyi kaybederiz
Diğer yandan bunu köklere zarar vermeden döşemekte zor belki bahçe yeni tesis edilecekse yapılabilir

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #3 : Ağustos 23, 2017, 09:16:39 »
Ben kullanıyorum bu sistemi 350 dekar kurulu kasım ayında 100 dekar daha montajı olacak
Pamuk mısır bugday üretiyorum ve hepsindede bu sistem kullanıyor. ( ikinci üründe cimlenme için yağmurlama gerekebiliyor)
Fare kostebek zararı tarla kuru bırakıldıgı zaman oluyor. Ürünün suyu kesildigi zaman sistem belirli aralıklarla kısa sureli calıstırıursa ve ilaç kullanılırsa fare zararı minimize edilebilir.
Derin sürüm yapmıyorum ( pulluk, patlatma). Kullandıgım aletler dik freeze, goble , diskaro ile araziyi işliyorum. 3 yıldır herhangi bir sıkıtı ile karsılasmadım.
Bitki koklerinin damlatıcı tıkamaması için herbisit uygulaması yapılması gerekiyor sezon sonuna dogru. Buradaki amaç damlatıcı etrafındaki kılcal kokleri uzaklastırmak

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #4 : Ağustos 23, 2017, 12:31:38 »
Cok guzel bir sistem Unsal bey. Belirli bir omru var mi, dekar maliyeti nasil cikiyor.
Gule gule kullanin.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #5 : Ağustos 23, 2017, 14:37:31 »
Sistem iyi. Ancak benim dikkatimi çeken konu, sistemin anlatılması için hazırlanmış olan animasyon. Kurgusundan toprak dokusuna, traktörden bıraktığı ize, bitki tasarımlarından müzüğine, vs... her şey muntazam hazırlanmış. İzleyenin aklında da ürünün işleyişi ile ilgili soru işareti kalmıyor.

Sahnelere bakınca, asıl uzmanlığı bilgisayar oyunları hazırlamak olan bir ekipten çıkmış muhtemelen. Her kim hazırladı ise tebrik etmek lazım.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #6 : Ağustos 23, 2017, 16:32:21 »
Sistem ömrü olarak abd kaynaklı bilgilere gore 20 yıl civarı
Suyun kalitesi,mekanik zarar verilip verilmemesi,filtre tercihi,kullanılan gübrelerin suda cozunebilirlikleri, herbisit ve asit kullanımı ömrü etkileyen faktörler
Maliyet olarak baktıgımızda arazinin sekli maliyeti etkililiyor , filtre tercihi ( yerli yabancı otomatik manuel)
Maliyet olarak 1200-1500 tl/da gibi bir maliyet var
Topraküstü damla sulamaya göre hangi kalemler extra dersek
Toprakustu 140 cm serim yapılıyor ( bir dolu bir boş) toprakaltında 1 mt aralıklı serim ( benim kosulları da buğdayın sulama gerekliliği oldugu için) anaborular yeraltına koyulup damlama cıkısları alınıyor vr hat sonralarıda gene toprakaltına pvc boruya baglanıyor. Periyodik olarak pisliklerin tahliyesi için

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #7 : Ağustos 23, 2017, 17:06:26 »
Ayrica en onemli kazanci buharlasma kaybinin olmamasindan dolayi maximum fayda. Yasadigimiz su sikintisini dusunecek olursak gelecek bu sistemlerin olacak.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #8 : Ağustos 23, 2017, 18:28:53 »

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Haziran ayında yaptıgım 85da toprakaltı damla sulama projesinin damlama hortum serim asaması

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #9 : Ağustos 23, 2017, 22:49:38 »
Sistem guzel.