toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Sulama Motoru / Santrafuj hk Fikir Talebi  (Okunma sayısı 965 defa)

Çevrimdışı of@s

Sulama Motoru / Santrafuj hk Fikir Talebi
« : Mayıs 10, 2019, 07:22:25 »
Arkadaşlar, 15hp pancar motoru (PM) var. 2008 model fakat çok kullanmıyorum ( etiketleri üzerinde ). Kanaldan, toplam 45 da iki parça tarla için çıkarma suyunda kullanıyorum. Tarla boyu 200m ve 300m. Dolayısıyla 20 ve 30 adet tabanca takıyorum. PM İlk kez Bu yıl revizyon oldu. Gömlek, kol vs Ama 20da yer sulamadan aşırı duman ve etrafa yağ sicrattigini farkedince stop edip ustaya geri getirdim. Ustayla durumu teşhis ettikten sonra önümde bit kac seçenek olacak gibi. Bunlar,
- tamir edip kullanıma.decam etmek.
- 2nci el 16 hp PM almak
- duruma göre sıfır yada 2nci el 17hp antor almak
- traktör arkasına santrafuj almak.
Santrafuj için yeteri kadar boru vs var ama traktör başında bekleme gerekebilir.
Sizin düşünce ve tecrübeleriniz ne yönde?
Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı İzzet Toker

Ynt: Sulama Motoru / Santrafuj hk Fikir Talebi
« Yanıtla #1 : Mayıs 10, 2019, 23:23:37 »
Pm nin performanması size yeterliyse yeni arayışlara girmeni tavsiye etmem
Sizin sorun revizyonun eksik yada yanlış yapılmasından kaynaklı
Almayı düşündüğünüz 2. el PM bakalım ne durumda olacak belki oda revizyon isteyecek
Biz yıllardır Pm kullanırız, bazı seneler her sene revizyon ettirdiğimiz olur, sağlamlıkta ve yakıtta daha iyisini bulacağınızı sanmıyorum
Nacizane tavsiyem yeniden revizyon yaptırmanız tahminim tek piston motorsa iyi bir revizyon 1500 gibi bir rakama çıkması gerek

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #2 : Mayıs 11, 2019, 00:37:55 »
Aynı şekilde bende de oldu, götürdüm pompadan dediler bişeyler değiştirdiler (tam hatırlamıyorum) birde enjektör değişti henüz kullanmadım ama tekrar yaparsa sizin gibi bende bi karar aşamasına gelicem sanırım.
Soruna bakıldığında, pompa ve enjektör olduğu ortaya çıkıyor bunlar da çok para tutmuyor. karar sizin tamir uygun gözüküyor.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #3 : Mayıs 11, 2019, 01:14:05 »
Motoru Eskişehir'de başka ustaya getirdim. Krank kırılmış. 2-2,5 bin tl masraf çıkıyor. Bu PM ile yolları ayırmaya karar verdim. Gün boyunca 17hp Antor ve 16hp PM ( yeni adıyla gümüş motor ) araştırdım. Sıfır, şase, Santrafuj, motor takım fiyatı Antor için 11,5 bin, GM için 12,5 bin tl. İkinci el baktım. Onlarda takım Antor 3,5-4,5 bin tl civarında. PM ise 5-7 bin tl arasında. Göreceli olarak daha düşük hırsızlık ihtimali, daha yüksek performans ve daha az sorun gibi etmenler göz önünde bulundurarak ikinci el PM almaya karar verdim. Yarın birkac yere bakıp işlemi gerçeklestirmek istiyorum.
Kanaldan 30-32 tabanca takmak istiyorum. 15hp ye Bu debi yüksek geliyor. Bu sebeple bu İki motora baktım sadece.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #4 : Mayıs 11, 2019, 01:59:30 »
Masraf çokmuş, büyümekte olunca haklısınız. İnşallah bende de aynı sorun çıkmaz. Şuan en büyük korkum, PM para vermek

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Mayıs 11, 2019, 03:48:02 »
Masraf çokmuş, büyümekte olunca haklısınız. İnşallah bende de aynı sorun çıkmaz. Şuan en büyük korkum, PM para vermek

PM kac hp?
Eğer 15hp ise ve şuan çalışıyor olsa dahi hemen stop edip elden çıkarmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu kadar net.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #6 : Mayıs 11, 2019, 04:37:27 »
Porsuk çayını besleyen, küçük derelerden su alıyoruz. Yazın sularımız çok azalıyor öyle ki; 11.5 motorları bırakıp 9bg veya benzinlilerle iş yapmaya çalışıyoruz.
Anlayacağınız üzere PM'larım 11.5'luk. Bi tane de benzinli var. Birini büyütmeyi arada düşünüyorum. Suyun bol olduğu şu dönemde ekinleri sulamak için.
15bg PM'la 16bg arasındaki tavsiyenizi anlayamadım? 1bg farkmı? Yoksa serinin geneli içinmi? Böyle yorumladınız.
Bizim burda lombardini den 1 kişide var. O da santrifüjden randıman alamadığı için pek kullanmıyor. çevremin alayı PM. çoğunluğu 11.5'luk, diğerleri 9'luk. Sulama işi çok azaldı. Pancar bitti, mısır bitti. Ekinleride pek sulayan olmaz. 4-5 yıldır bizde moda patates. Onu da 2-3 suyla kapatıyoruz.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #7 : Mayıs 11, 2019, 06:22:54 »
benim elimde 15 lik pancar ve çift kademeli pompa var . derseniz ki hangisi bence pancar motor çünkü yakıt olarak traktörle aynı gibi ama iş yaparken traktör pompada bağlı başka bir iş yapamıyorsun ikincisi de çok sıkıştığımda pancar a mazotu koyup gidiyorum. kendi kendine stop ediyor. tercihim pancar dan yana .   

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #8 : Mayıs 11, 2019, 07:23:21 »
15hp PM Max 3.000 devir. Max hp Bu devirde veriyor. 11,5hp PM ise Max 2.300 devir. Motor torkları, silindir çapı vs birbiriyle aynı. Yani 15hp sadece devri yukseltilmis bir 11,5 PM. Genel aksam aynı sadece devir yüksek olunca özellikle zorlandığında kendine vurmaya başlıyor. Bu sırada saatli bomba gibi oluyor. Youtube da bir video vardı. Traktörü ( tam hatırlamıyorum ama ) saatte 100km hızın üzerine çıkartıyordu. Hız 100 Evet ama fren, rot vs bu hıza göre yapılmamış olduğu için ciddi risk oluşturuyordu. 15 lik PM içinde durum kabaca bu.

Gelelim 15 lik ile 16 lık arasındaki "1hp" lik farka. 11,5 ve 15 lik PM motorlar Max torku 1.800 devirde sunuyor ve ikiside 36,7 nm. 16 lık PM ise Max tork 1.700 devir ve 55 nm. Bunlara ek olarak 16 hp ve üzeri PM lar hava soğutmalı. Daha uzun ömürlü motorlar.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #9 : Mayıs 11, 2019, 10:28:18 »
Aradaki bu farkı öğrendiğimiz iyi oldu. Değişim sürecine girdiğimizde, kulağımızda küpe olucaktır
Verdiğiniz bilgi ve tecrübe içinde çok çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #10 : Mayıs 11, 2019, 18:27:29 »
 of@s

15 lik ile 11,5 luğun aynı olmadığını yan yana koşarak denedik. yıl 2004 te 15 liği buralarda ilk alanlardanım. o yıl fabrikadan 15 liği görmeye geldiler. 15 liği arkadaşa denemesi için 11,5 luğun yanına vermiştim. pek farkının olamayacağına inandığı için tarlaya götürmüş ama denenmemiş . fabrikadan gelen arkadaşla tarlaya gidip 15 liği hazırladık çalıştırınca 11,5 luğun  tapa gaz ile çevirdiği tabancaların aynısını yarım gaz bile olmadan 11,5 lukla aynı basınçta çevirdiğini gördük.ben teknik bilgilerden tam anlamam ama fabrikadan gelenin söylediği bu 15 likler yarım turbodur ve motopompu komple farklıdır.
  sonuç itibariyle arkadaşın ertesi günü ilk işi 15 lik almak oldu. kısmet olursa 2-3 yıldır hiç çalıştırmıyorum ama bu yıl sulama yapmak için hazırlıklara başladık. ileri günlerde fotolarını yüklemeye çalışacağım

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #11 : Mayıs 11, 2019, 19:06:07 »
11,5 ile 15 lik aynı değil elbette. Sadece devir yükseltilmiş. Eğer 11,5 in kapasitesine yakın kullanilacaksa sorun olmayabilir. Ama üst devirlerde bence sorun çıkarması çok muhtemel. Bunu yaşayarak gördüm.

15 lik PM nin sorunlu olduğunu bayi, servis ve kullanıcılardan çokça duydum.

İnşallah sizdeki böyle olumsuz şeyler yaşatmaz.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #12 : Mayıs 12, 2019, 06:25:26 »
11,5 ile 15 lik aynı değil elbette. Sadece devir yükseltilmiş. Eğer 11,5 in kapasitesine yakın kullanilacaksa sorun olmayabilir. Ama üst devirlerde bence sorun çıkarması çok muhtemel. Bunu yaşayarak gördüm.

15 lik PM nin sorunlu olduğunu bayi, servis ve kullanıcılardan çokça duydum.

İnşallah sizdeki böyle olumsuz şeyler yaşatmaz.

bunlar çalışan makinalar ne zaman ne olacağı belli olmaz bu kabul ancak 15 liği 11,5 luk seviyesinde kullanmak demek bence arızaya sebep vermektir. buralarda gördüm 16 lik pancar 110 luk alıp 110 luk verişi vardır. bazıları 75 lik çıkış takmışlar bence makinaya ve mühendise hakarettir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #13 : Mayıs 12, 2019, 22:01:01 »
Dün 2nci el 16hp PM aldım. Sadece motor olarak. 4.000tl verdim. Sıfır almak istedim. Şase, motor ve santrafuj için 12,500tl istediler. Çok kullanmayacağım ve arada bu kadar çok fark olması sebebiyle sıfır almaktan vazgeçtim. Sezonda 45da çıkarma suyu harici çalışmayacağı için bu kadar para bağlamak istemedim.
İşimi rahat göreceğini düşünüyorum.
Umarım beklentimi karşılar.
Şase ve santrafuj bağlantı işleri bitince teslim alacağım. Hafta içi kullanmayı planliyorum.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #14 : Mayıs 12, 2019, 23:01:28 »
Hayırlı uğurlu olsun. Allah güle güle kullanmayı nasip etsin.
Fotoğraf ve yorumlarını bekliyor olucam. Suyu bol olsun inşallah

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #15 : Mayıs 24, 2019, 18:36:40 »
Arkadaşlar motoru 35-40 saat kadar kullandım ve sezonu kapattık. Daha önce kullandığım 15 lik PM de takılı olan santrafuj tam gazda 32 tabanca (2,2ton/saat debili) yeterli basınçta çalıştıracak kadar suyu basıyordu. Bu sebeple sadece motoru değiştirmiştim. Fakat bir ayrıntıyı gözden kaçırdık. 15 lik PM 3.000devir cevirebiliyordu. 16 lık PM ise ( katalogda) 2.200 devir cevirebiliyor. Dolayısı ile tork eksiğimiz olmasada daha düşük devir sebebi ile 15lik PM deki suyu basamadık. Bu sezon böyle idare edelim deyip işi durdurmadık. İnşallah seneye düzgün-uygun bir santrafuj ile değiştirmeyi planlıyorum. Bu arada kullanıcılara sorduğumda kanaldan 40-45 tabancayı rahat çevirdiğinden bahsettiler.
Son olarak kullandığım şartlarda max 2,5lt/saat yakıt tüketimini var.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #16 : Mayıs 24, 2019, 19:34:17 »
Arkadaşlar motoru 35-40 saat kadar kullandım ve sezonu kapattık. Daha önce kullandığım 15 lik PM de takılı olan santrafuj tam gazda 32 tabanca (2,2ton/saat debili) yeterli basınçta çalıştıracak kadar suyu basıyordu. Bu sebeple sadece motoru değiştirmiştim. Fakat bir ayrıntıyı gözden kaçırdık. 15 lik PM 3.000devir cevirebiliyordu. 16 lık PM ise ( katalogda) 2.200 devir cevirebiliyor. Dolayısı ile tork eksiğimiz olmasada daha düşük devir sebebi ile 15lik PM deki suyu basamadık. Bu sezon böyle idare edelim deyip işi durdurmadık. İnşallah seneye düzgün-uygun bir santrafuj ile değiştirmeyi planlıyorum. Bu arada kullanıcılara sorduğumda kanaldan 40-45 tabancayı rahat çevirdiğinden bahsettiler.
Son olarak kullandığım şartlarda max 2,5lt/saat yakıt tüketimini var.

15 lik pancar motoru yabana atma derim. senin santrafuj dediklerinin çoğunla başa çıkabilecek güçte olduğuna eminim . yeterki 15 liğin vericisine göre ekipmam kullanırsan 40-45 tabancayı rahatlıkla cevirebilir.
    şöyle yıllar önce çift kademeli 12,5 alışlı 100 verişli santrafuju 750 fiat traktörle kullanıyordum. parçalı araziler ve o yıl su kıt olunca 15 liğide satın almak zorunda kaldım. santrafuj arıza yapınca hiç bir boruyu ve tabancayı ellemeden 15 liği montaj yaptık ve çokta memnun kaldık. o yılın haricinde bir daha santrafuj u kullanmadık şu an deponun içinde yatırda.
   traktör ve santrafuj bazen kanala veya dereye yol olmadığından yaklaşamıyorduk bu bize bir tık artı kazandırdı.son olarakta hem traktörü bağlamıyorsun hemde yakıt bayaca aşağıya düşüyor.   kolay gelsin