toprakbilgi.com

Gönderen Konu: ***Çiğ Süt Fiyatları Belirlendi***  (Okunma sayısı 425 defa)

Çevrimdışı ParaMiliter

***Çiğ Süt Fiyatları Belirlendi***
« : Ekim 03, 2019, 13:50:28 »
Çiğ süt fiyatları revize edildi yeni fiyat 2.30 TL oldu

Artan inek kesimlerinin önüne geçmek için çiğ süt fiyatları yeniden revize edildi. Bugün toplanan Ulusal Süt Konseyi’nde çiğ süt fiyatlarının 15 Kasım’dan geçerli olmak üzere 2020’nin sonuna kadar 2.30 TL olmasına karar verildi.

Çiğ süt fiyatlarını yeniden belirlemek için toplanan Ulusal Süt Konseyi'nde, 15 Kasım'dan geçerli olmak üzere çiğ süt fiyatlarının yüzde 15 artırılarak 2.30 TL olmasına karar verildi.

Çiğ süt fiyatlarını yeniden belirlemek için toplanan Ulusal Süt Konseyi'nde, 15 Kasım'dan geçerli olmak üzere çiğ süt fiyatlarının yüzde 15 artırılarak 2.30 TL olmasına karar verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticinin desteklenmesi açısından süt fiyatlarının daha iyi noktalarda olması gerektiğini düşündüğünü belirtmişti. Bakan Pakdemirli’nin bu açıklamalarının ardından Ulusal Süt Konseyi bugün toplanarak, süt fiyatları yeniden belirlendi.

ÜRETİCİ 50 KURUŞ ARTIRILMASINI İSTEDİ

Toplantıya, Bakanlık, üretici ve sanayici temsilcileri katılırken, üretici temsilcileri süt fiyatlarının 50 kuruş artırılarak bunun 25 kuruşunun desteklerden 25 kuruşunun da fiyatlara yansıtılmasını istediler.

Ancak toplantıda süt fiyatlarının 15 Kasım 2019 – 31 Aralık 2020 tarihlerinde geçerli olmak üzere 2.30 TL/Lt olarak belirlenmesine karar verildi.

DEVLET DESTEĞİ BELİRSİZ KALDI

Toplantıda çiğ süte devlet desteğinin devam edip etmeyeceğine dair bir bilgi verilmezken, bu belirsizlik yeni fiyata karşı kaygı oluşturdu.

Bilindiği üzere çiğ süte Nisan 2019'a kadar 25 kuruş destek veriliyordu. Nisan ayından sonraki dönemde ne kadar destek verileceği henüz belli değil. Bu desteğin devam etmemesi durumunda fiyatlar yüzde 15 oranında artırılmış gibi görünse de normalde süt fiyatlarına sadece 5 kuruş zam gelmiş olacak.

TEVFİK KESKİN: ÜRETİCİMİZ BİRAZ NEFES ALACAK

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen fiyatı üreticiler açısından olumlu karşılarken, süt- yem paritesinde olağanüstü bir durum olması durumunda Ulusal Süt Konseyi'nin 2020 Aralık ayını beklemeden yeniden toplanacağını söyledi. Devlet desteğinin miktarının belli olmadığını ancak bu desteğin tamamen kalkmasını beklemediğini dile getiren Keskin, "Belirlenen bu fiyat üreticimizi biraz olsun rahatlatacaktır" dedi.   

SENCER SOLAKOĞLU: DEVLET DESTEĞİNDEKİ BELİRSİZLİK BİZİ KAYGILANDIRIYOR

TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu ise yeni belirlenen fiyatın tatmin edici bir fiyat olduğunu ancak devlet desteğindeki belirsizliğin kendilerini kaygılandırdığını söyledi. Süt üreticisinin şu anda 25 kuruş devlet desteğiyle ayakta durduğunu belirten Solakoğlu, “Bakanlık destekleme miktarını açıklamadı. Biz desteklerin kesilmesinden korkuyoruz. Desteksiz olursa bize gelen zam sadece 5 kuruş olmuş olacak” değerlendirmesinde bulundu. Süt fiyatlarının bir yıl boyunca sabit tutulmasının istikrar açısından kabul edilebilir bir durum olmadığını söyleyen Solakoğlu, “Yapılması gereken bunun yem maliyetine göre bir pariteye oturtmak” dedi.

https://www.tarimdanhaber.com/guncel/cig-sut-fiyatlari-revize-edildi-yeni-fiyat-230-tl-oldu-h13032.html

Çevrimdışı ParaMiliter

Ynt: ***Çiğ Süt Fiyatları Belirlendi***
« Yanıtla #1 : Ekim 03, 2019, 13:52:41 »
Köy-Koop Merkez Birliğinden süt fiyatlarıyla ilgili önemli uyarı!

Köy-Koop Merkez Birliği, bugün açıklanan süt fiyatlarıyla ilgili önemli bir uyarıda bulunarak, “Yetkilileri uyarıyoruz, aslında bu gün süte zam yapılmış ama maalesef cezalarla geri alınacaktır. Bu durum böyle devam ederse üretici damızlık hayvanlarını doğratır, bizlerde hep birlikte dostumuz ülkelere damızlık düve almaya gideriz” denildi.

Köy-Koop Merkez Birliğinden yapılan açıklamada, süt fiyatlarının belirlenmesinde üreticinin protein tuzağına düşürüldüğü belirtilerek, yapılan artışın cezalarla üreticiden geri alınacağına dikkat çekildi.

15 Kasım'dan itibaren geçerli olacak 2.3 TL'lik fiyatın 3.6 yağ ve 3.2 protein esasına göre belirlendiğine işaret edilen açıklamada, 3.6 yağın mevsimsel olarak kabul edilebilir olduğu ancak ülke genelinde yaz ve kış ayları dahil olmak üzere 3.2 proteinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Şuanda ülke genelinde sütteki protein oranının 2.9-3.0 aralığında olduğunun altını çizen Köy-Koop Merkez Birliği, 3.2 protein şartının üretici için aslında bir tuzak olduğuna dikkat çekerek, bu protein şartından dolayı özel çiftliklerin dışında hiç bir üreticinin belirlenen 2.3 TL fiyattan sütünü satmasının mümkün olmadığını belirtti.

Köy-Koop Merkez Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ulusal Süt Konsey’inin talebi ile 02.EKİM.2019 Çarşamba günü saat 14.00'de Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Toplantı salonunda Ulusal Süt Konseyi Yönetimi, Bakanlığımız Yetkilileri, Süt Sanayicileri, Süt Üretimi yapan STK Temsilcilerinin katılımı ile Çiğ Süt Referans fiyat belirleme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Yapılan toplantıda Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcılarımız Denizli Birlik Başkanı Mehmet VAROL Isparta Birlik Başkanımız M.Barış AYDIN hazır bulunmuşlardır.

Görüşmeler sonucunda rampa teslimi Soğuk Çiğ İnek Sütü 3.6 yağ, 3.2 protein esas olmak üzere 15 KASIM 2019-31 ARALIK 2020 tarihleri arasında süt fiyatları 2.30.-TL olarak belirtilmiştir.

UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI

Görüşmeler esnasında Köy-Koop Merkez Birliği Temsilcilerimiz 3.6 yağın mevsimsel olarak kabul edilebilir olduğu, ancak ülkemiz genelinde yaz ve kış ayları dahil olmak üzere 3.2 proteini kabul edilemez olduğunu, şu anda ülke genelinde sütteki protein oranının 2.9-3.0 aralığında olduğunu 3.2 protein olgusunu aslında bir tuzak olduğu, şayet bu uygulandığında kesilen cezalar ile bir litre sütün  2.00 TL ve altında gerçekleşeceği söylenmiş olsalar da maalesef bu haliyle kabul edilmiştir.

NEDEN 3.2 PROTEİNE İTİRAZ EDİYORUZ?

Neden 3.2 proteine ihtiraz ediyoruz, bizler her gün kooperatiflerimizin süt analizlerini yapıyor ve değerlerini görüyoruz. 3.2 prteini maalesef hiç görmedik.(Özel Çiftlikler hariç)

ANALİZ RAPORLARI ACI TAPLOYU ORTAYA KOYUYOR

Ulusal Süt Konseyi toplantısına katılmadan üç gün önce hazırlıklı gidebilmek için Burdur-Muğla-Aydın ve Denizli illerinden süt satın alan sanayicilerin satın aldığı sütlerde yaptığı analiz raporlarını aldık, dört ilin protein ortalamasının 2.9 civarında olduğunu gördük, maalesef ülkemiz genelinde mevcut durum budur.
Avrupa ülkelerinde, çiğ inek sütünde yağ ortalaması 4.0, protein ortalaması 3.3'dür. Bu durum tamamı ile beslenmeye dayalıdır.

MEVCUT BESLENME YÖNTEMİYLE 3.2 PROTEİNLİ SÜTÜ BULMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Ülkemizde ise mevcut besleme Yöntemleri ile 3.2 proteinli sütü bulmamız mümkün değildir. Çünkü  protein olgusu saman ve yem ile oluşmaz, mısır silajı ile oluşmaz ancak ve ancak kaliteli kuru kaba yem (Kuru çayır otu, kuru korunga  vb gibi kaba yemlerle oluşur)

Peki; ülkemizde hayvanlarımız otlatacak çayır bulabiliyor muyuz?

Hayır...

Kuru çayır otu bulabiliyor muyuz?

Hayır...

Kaliteli kuru yonca bulabiliyor muyuz?

Evet ama üretimde kullanılan girdilerin maliyetleri çok yüksek. Kuru fiğ otu, kuru korunga otu vb gibi kapa yem bulabiliyor üretebiliyor muyuz hayır, çünkü girdi maliyetleri çok yüksek. Durum böyle olunca sonuçta bu çıkıyor.

UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMAZSA DAMIZLIK HAYVANLAR KESİLMEYE DEVAM EDİLECEK

Yetkilileri uyarıyoruz, aslında bu gün süte zam yapılmış ama maalesef cezalarla geri alınacaktır. Bu durum böyle devam eder ise zor durumda olan üretici 2020 yılı Şubat ve Mart aylarında damızlık hayvanlarını doğratırlar, bizlerde hep birlikte  Mayıs–Haziran  aylarında dostumuz ülkelere damızlık düve almaya gideriz.

BAKANIN AÇIKLAMALARI ÜRETİCİMİZİ UMUTLANDIRMIŞTI

Sayın Bakanımız İstanbul’da düzenlenen Dünya Süt Zirvesinde ülkemizde süt  fiyatlarının yetersiz olduğunun farkındayız diye bir demeci olmuştur. Bu demeç tüm üreticilerimizi umutlandırmış ve sevindirmiştir. Ancak bu gün yapılan toplantıdan çıkan sonuç ise üreticilerimizi üzmüştür."

https://www.tarimdanhaber.com/guncel/koy-koop-merkez-birliginden-sut-fiyatlariyla-ilgili-onemli-uyari-h13034.html