toprakbilgi.com

Gönderen Konu: manda süt yetiştiriciliği  (Okunma sayısı 229 defa)

Çevrimdışı buğra

manda süt yetiştiriciliği
« : Kasım 08, 2019, 23:54:18 »
İyi akşamlar forum dostlar, adım buğra 32 yaşındayım istanbulda yaşıyorum uzun zamandır manda süt yetiştiriciliği araştırma yapıyordum trakya bölgesinde kiralık çiftlik bakıyorum başlamadan önce sizlerde bilgi almak istiyorum;

1- İtalyan ırkımı - anadolu mandası arasında kaldım sizce hangisi mantıklı

2- Besleme konusunda diğer büyükbaş hayvanlar ile aynımı

3- Süt olarak fiyatlar değişiyor ortalama litre olarak fiyatları nedir

4- mandalara bakıcak kişinin ortalama maaşı ne kadardır.

Çevrimdışı Demir

Ynt: manda süt yetiştiriciliği
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2019, 21:03:08 »
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Benim bildiğim kadarıyla aramızda manda yetiştiriciliği ile uğraşan bir üretici yok.

Besleme konusunda diğer büyükbaş hayvanlardan farklı olacağını sanmam.

Bakıcı tutmak istiyorsanız belli bir sayının üzerine çıkmanızı tavsiye ederim. Artık aile tutarsanız ayrı tek kişi tutarsanız ona göre maaş verirsiniz.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2019, 23:22:17 »
CNN Türkte Cem Seymen bunun üzerine bir program yapmıştı. Ordan hatırladığım kadarıyla süt verimi konusunda İtalya 1 numara. 30 kg civarı süt veriminden bahsetmişlerdi. Çatalca, Vize taraflarında mandacılık gelişmiş diye biliyorum. Süt fiyatı internetten araştırabilirsiniz ama bu sütü peynire yoğurda  tereyağına kaymağa çeviremezseniz yani katma değer yapamazsanız boşuna uğraşmayın işin kaymağı zaten kaymağında tereyağında yoğurdunda. Bir de ziraat fakültelerinde mandacılık üerine çalışma yapan hocaları bulun bence.

Çevrimdışı mehmetcagdas

« Yanıtla #3 : Kasım 10, 2019, 06:01:27 »
İyi akşamlar forum dostlar, adım buğra 32 yaşındayım istanbulda yaşıyorum uzun zamandır manda süt yetiştiriciliği araştırma yapıyordum trakya bölgesinde kiralık çiftlik bakıyorum başlamadan önce sizlerde bilgi almak istiyorum;

1- İtalyan ırkımı - anadolu mandası arasında kaldım sizce hangisi mantıklı

2- Besleme konusunda diğer büyükbaş hayvanlar ile aynımı

3- Süt olarak fiyatlar değişiyor ortalama litre olarak fiyatları nedir

4- mandalara bakıcak kişinin ortalama maaşı ne kadardır.
aydın bozdoğan da ben karşılaşmıştım mandayla benimde ilgimi çekmişti karlılık için onlar kaymağını alıyorlardı yaklaşık 5lt süt veren bir manda 30lt inek kadar kazandırıyordu ogün için
sütü süt olarak satmak hem inekte hemde mandada en az kar bırakır ancak mamül yaparsan iyi kazandırır( kaymak yoğurt tereyağ peynir) tabi bunlar ayrı bir emek ister
gebelik yaklaşık 11 ay ilkine buzağılama yaşı 36 kadar olduğu için kolay erişilebilir ucuz kaba yeminin bol yada yaylımının bulunması gerekir
 sakaryada bir yetiştirici şunu söylemişti bizim mandalar diğer manda orklarına göre az süt veriyor ancak biz hiç yem vermemişiz bu hayvanlara yemlendiği taktirde ithal mandaları yakalıyor süt veriminde tercih senin
önemli olan pazar bir ara çok popülerdi şimdilerde internette satılık manda sürüleri dolu
ithal bakıcı çalıştıra bilirsin 2000 den başlar fiyatları 4000e kadar çıkar suriyeli türkmenistanlı özbek afgan yerli tercih senin

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #4 : Kasım 10, 2019, 12:14:48 »
Selamlar hocam. Oncelikle 7x24  vakit ayirabilicek misiniz hayvanlariniza ilk bu soruyu cevaplamaniz gerekli?  Zira canlı hayvan isi ne yazık ki böyle agir bir is özellikle süt hayvanciligi. Biz bir bakicinin  sürü de actigi Yarayi toplamak 1 yildan fazla bile alabiliyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı mehmetcagdas

« Yanıtla #5 : Kasım 10, 2019, 12:36:39 »
Selamlar hocam. Oncelikle 7x24  vakit ayirabilicek misiniz hayvanlariniza ilk bu soruyu cevaplamaniz gerekli?  Zira canlı hayvan isi ne yazık ki böyle agir bir is özellikle süt hayvanciligi. Biz bir bakicinin  sürü de actigi Yarayi toplamak 1 yildan fazla bile alabiliyor

haklısın en önemlisi bu

Çevrimdışı buğra

« Yanıtla #6 : Kasım 10, 2019, 16:58:13 »
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Benim bildiğim kadarıyla aramızda manda yetiştiriciliği ile uğraşan bir üretici yok.

Besleme konusunda diğer büyükbaş hayvanlardan farklı olacağını sanmam.

Bakıcı tutmak istiyorsanız belli bir sayının üzerine çıkmanızı tavsiye ederim. Artık aile tutarsanız ayrı tek kişi tutarsanız ona göre maaş verirsiniz.

cevabınız için teşekkür ederim, dediğiniz ailede olabilir zaten 10 manda ile başlamak istiyorum.

Çevrimdışı buğra

« Yanıtla #7 : Kasım 10, 2019, 17:22:38 »
CNN Türkte Cem Seymen bunun üzerine bir program yapmıştı. Ordan hatırladığım kadarıyla süt verimi konusunda İtalya 1 numara. 30 kg civarı süt veriminden bahsetmişlerdi. Çatalca, Vize taraflarında mandacılık gelişmiş diye biliyorum. Süt fiyatı internetten araştırabilirsiniz ama bu sütü peynire yoğurda  tereyağına kaymağa çeviremezseniz yani katma değer yapamazsanız boşuna uğraşmayın işin kaymağı zaten kaymağında tereyağında yoğurdunda. Bir de ziraat fakültelerinde mandacılık üerine çalışma yapan hocaları bulun bence.
cevaplarınız için teşekkür ederim, bende italya ırkını duymuştum zaten italyan ırkı mandalarda zamanında bizim ülkemizden giden mandalar daha sonra süt konusunda geliştirilip verimliliği artırmışlar.Bende kırklareli bölgesinde yapmayı düşünüyorum.Süt yada kaymak üretmeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı buğra

« Yanıtla #8 : Kasım 10, 2019, 17:36:04 »
aydın bozdoğan da ben karşılaşmıştım mandayla benimde ilgimi çekmişti karlılık için onlar kaymağını alıyorlardı yaklaşık 5lt süt veren bir manda 30lt inek kadar kazandırıyordu ogün için
sütü süt olarak satmak hem inekte hemde mandada en az kar bırakır ancak mamül yaparsan iyi kazandırır( kaymak yoğurt tereyağ peynir) tabi bunlar ayrı bir emek ister
gebelik yaklaşık 11 ay ilkine buzağılama yaşı 36 kadar olduğu için kolay erişilebilir ucuz kaba yeminin bol yada yaylımının bulunması gerekir
 sakaryada bir yetiştirici şunu söylemişti bizim mandalar diğer manda orklarına göre az süt veriyor ancak biz hiç yem vermemişiz bu hayvanlara yemlendiği taktirde ithal mandaları yakalıyor süt veriminde tercih senin
önemli olan pazar bir ara çok popülerdi şimdilerde internette satılık manda sürüleri dolu
ithal bakıcı çalıştıra bilirsin 2000 den başlar fiyatları 4000e kadar çıkar suriyeli türkmenistanlı özbek afgan yerli tercih senin

cevaplarınız için teşekkür ederim, kaymak veya süt olarak düşünüyorum,

Çevrimdışı buğra

« Yanıtla #9 : Kasım 10, 2019, 17:42:15 »
Selamlar hocam. Oncelikle 7x24 vakit ayirabilicek misiniz hayvanlariniza ilk bu soruyu cevaplamaniz gerekli?. Zira canlı hayvan isi ne yazık ki böyle agir bir is özellikle süt hayvanciligi. Biz bir bakicinin  sürü de actigi Yarayi toplamak 1 yildan fazla bile alabiliyor.

cevaplarınız için teşekkür ederim, evet bu konulara dikkat edilmesi gereken hususlar.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 333
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Kasım 10, 2019, 20:46:42 »
bu işlerden ya çok büyük yapınca kazanılıyor , yada bakımı kendin yapıp mala katmadeğer kazandırdığında örnek yogurt kaymak peynir tereyağ gibi .. yoksa kimse kimseye para kazandırma sevdalısı değil .. ben manda inek besliyim sütü şuraya satiyim ben para kazaniyim diye düşünme ..

Çevrimdışı buğra

« Yanıtla #11 : Kasım 14, 2019, 15:24:27 »
bu işlerden ya çok büyük yapınca kazanılıyor , yada bakımı kendin yapıp mala katmadeğer kazandırdığında örnek yogurt kaymak peynir tereyağ gibi .. yoksa kimse kimseye para kazandırma sevdalısı değil .. ben manda inek besliyim sütü şuraya satiyim ben para kazaniyim diye düşünme ..

cevaplarınız için teşekkür ederim, 10 manda ile başlıcam inşallah kaymak olarak bende düşünüyorum.