toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Bakan Faruk Çelik: Boş Tarlaları Şirketler Ekecek!  (Okunma sayısı 509 defa)

Çevrimdışı DeHLiZ

Bakan Faruk Çelik: Boş Tarlaları Şirketler Ekecek!
« : Haziran 08, 2017, 20:38:18 »
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gönüllü Toplulaştırma Projesi kapsamında, boş tarlaların şirketler tarafından ekileceğini söyledi.

Bakan Faruk Çelik, Gönüllü Toplulaştırma Projesi kapsamında, boş tarlaların şirketler tarafından ekiminin yapılacağını ifade etti. Milli Tarım Projesi'nin birden fazla ayağının olduğunu aktaran Çelik, atıl tarım arazilerinin devreye sokulması ve planlı üretim yapılmasının sağlanması için yeni uygulamaların gündeme geleceğini belirterek, “atıl tarlalarımız ve terk edilmiş köylerdeki verimli havzalarımızı tarımsal işletmeye dönüştürmeli. Bir bütün olarak işletmekten söz ediyoruz. Köy boşalmış, ekim yapılmıyor. Bir işletmeci gelsin, çayırı, bayırı, tarlayı kullansın. Üretimden, arazinin sahibine pay versin. Hem bitkisel, hem hayvansal üretim yapılabilir. Planlı ekim yapılacak. Köylü de kazanacak, arazi sahibi de" açıklamasını yaptı.

Bakan Çelik, şunları kaydetti:

“Valilerle bir görüşme yapacağız; 'Toplulaştırma yapılmadan, toplulaştırma yapılmış gibi ekim yapabilir miyiz?' diye. Örneğin, köyün 200 hanesi var. Herkesin 3-5 dönümlük yeri var. Köyün tüm arazisi tekmiş gibi ekilsin. Birleştirilmiş gibi yani. 'Kaç kilo buğday geliyor 400 ton, senin kaç dönüm yerin var, al sana bu kadar buğday' densin. Planlı ekim yapılacak."

Kaynak: https://www.tarimdanhaber.com/haber/tarim/bakan-faruk-celik-bos-tarlalari-sirketler-ekecek

Çevrimdışı Kubilay

Ynt: Bakan Faruk Çelik: Boş Tarlaları Şirketler Ekecek!
« Yanıtla #1 : Haziran 08, 2017, 21:23:39 »
Tarımdan anlamayan adamdan Tarım bakanı olursa "Al sana bu kadar tarım politikası..."

O arazileride Limak'a,Oyak'a,Kolin'e peşkeş çekerler olur biter...

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #2 : Haziran 08, 2017, 21:34:40 »
Öbür tarafta aynı konuya yazdığım iletiyi buraya kopyalıyorum.
Büyük-küçük (1-3-5 veya 1000 dekar ) toprak işleyen üretici çiftçilere saygım sonsuzdur.

Yemeyenin malını yerler,ekmeyenin tarlasını ekerler.
Beş yıl önce uçağa binip Van'a gittim.Van'a kadar bütün Anadolu bomboş.Dağlar,yaylalar,düzlükler.
Biz bu ülkenin sahibi miyiz,kiracısı mı? Sahibiysek sahibi gibi davranalım.
Anadolumuzu niye boşaltıp büyük şehirlere yığılıyoruzda boşaltıp kaderine teslim ettiğimiz topraklarımıza sahip çıkmıyoruz?Önünde sonunda bu boş toprakların birilerinin (buna tarihsel düşmanımız büyük ve bazı küçük ülkeler dahildir)iştahını kabartacağını niçin düşünmüyoruz?
Bir çalışma gününün çalışma saatlerinde İstanbul'un deniz kenarındaki yüzlerce 'kafe'sinde binlerce genç (kız,erkek) oturmuş lak lak yapıyor.Değirmenin suyu nerden geliyor? Ne kadar daha gelecek?Üretmeden nereye kadar? Bu gençlerin çoğu büyük ihtimalle Anadolu kökenlidir ve aileleri benim uçaktan gördüğüm boş arazilerin sahibidir.Ancak bir firma arazinin işletilmesine talip olsun, arazi anında boğazda arsa konumuna yükselir.Beş kuruşluk getirisi olmayan yer sahibinin gözünde paha biçilmez hale gelir.
İşlet !:yok işletmiyorum (ihtiyacım yok,tembelim,sana ne?,çocuklar gelmiyor,getirisi az,malıma
karışma,malımın kahyası mısın,işletmeye değecek büyüklükte değil)
İşletenlere kirala :Vaaay memleketi satıyorlar, peşkeş çekiyorlar,tarlalarımızı yahudiler
alıyor,araplar tarla topluyor.
Dünyada birçok ülkede ''benim malım,kim ne karışır'' diye işlenmeyen tarım arazisini boş bıraktırmıyorlar.
Nasıl ki, benim evim değil mi,kaynanamı-yeğenimi bedava oturturum denemiyor (sadece bir ev anne baba,kardeş veya çocuklara bu şekilde mümkün) ve devlete emsal kirasının vergisi ödeniyor,işletilmeyip üretim dışı bırakılan araziler içinde bu durum gündeme gelecek gibi.

Büyük şehirlerdeki pamuk popolara biraz zor gelecek kıpırdanmak ama mallarına sahip çıkmazlarsa gelecek biraz bulutlu görünüyor.İlk işaret fişekleri atılmaya başlandı.
''Ya işlet,ya da kenara çekil işletenlere bırak'' şeklinde önce güzellikle sonra giderek sertleşen yaptırımlarla karşılaşacaklar anlaşılan.
Arkadaşlar yanlış anlamasın,işletilen değil boş bırakılan ve kaderine terkedilen vatan topraklarımızdan bahsediyorum.Toprağına,hayvanına sahip çıkan,işleyen-gayret gösterenlerinde devletimiz tarafından sonuna kadar ve her yönden desteklenmesi taraftarıyım .O mübarek insanlar olmasa yiyecek ekmek bulamayacağız.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #3 : Haziran 08, 2017, 22:41:16 »
Cemal abi guzel aciklamissin. Agzina saglik. Zaten urun para etse inanki o yerlerin hic biri bos kalmayacak.
Buyukler ise bu isin altindan ancak surumden kazanmak suretiyle kalkabilir.
Atilan adimlari olumlu buluyorum  ancak tarim politikasinin bastan asagiya yeniden duzenlenmesi lazim. Verilecekse eger adamakilli bir destek verilsin ve bu destek ureticiye hakki ile verilsin. Bunuda eklerler insallah bu yeni duzenlemeye.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #4 : Haziran 08, 2017, 22:49:32 »
Öbür tarafta aynı konuya yazdığım iletiyi buraya kopyalıyorum.
Büyük-küçük (1-3-5 veya 1000 dekar ) toprak işleyen üretici çiftçilere saygım sonsuzdur.

Yemeyenin malını yerler,ekmeyenin tarlasını ekerler.
Beş yıl önce uçağa binip Van'a gittim.Van'a kadar bütün Anadolu bomboş.Dağlar,yaylalar,düzlükler.
Biz bu ülkenin sahibi miyiz,kiracısı mı? Sahibiysek sahibi gibi davranalım.
Anadolumuzu niye boşaltıp büyük şehirlere yığılıyoruzda boşaltıp kaderine teslim ettiğimiz topraklarımıza sahip çıkmıyoruz?Önünde sonunda bu boş toprakların birilerinin (buna tarihsel düşmanımız büyük ve bazı küçük ülkeler dahildir)iştahını kabartacağını niçin düşünmüyoruz?
Bir çalışma gününün çalışma saatlerinde İstanbul'un deniz kenarındaki yüzlerce 'kafe'sinde binlerce genç (kız,erkek) oturmuş lak lak yapıyor.Değirmenin suyu nerden geliyor? Ne kadar daha gelecek?Üretmeden nereye kadar? Bu gençlerin çoğu büyük ihtimalle Anadolu kökenlidir ve aileleri benim uçaktan gördüğüm boş arazilerin sahibidir.Ancak bir firma arazinin işletilmesine talip olsun, arazi anında boğazda arsa konumuna yükselir.Beş kuruşluk getirisi olmayan yer sahibinin gözünde paha biçilmez hale gelir.
İşlet !:yok işletmiyorum (ihtiyacım yok,tembelim,sana ne?,çocuklar gelmiyor,getirisi az,malıma
karışma,malımın kahyası mısın,işletmeye değecek büyüklükte değil)
İşletenlere kirala :Vaaay memleketi satıyorlar, peşkeş çekiyorlar,tarlalarımızı yahudiler
alıyor,araplar tarla topluyor.
Dünyada birçok ülkede ''benim malım,kim ne karışır'' diye işlenmeyen tarım arazisini boş bıraktırmıyorlar.
Nasıl ki, benim evim değil mi,kaynanamı-yeğenimi bedava oturturum denemiyor (sadece bir ev anne baba,kardeş veya çocuklara bu şekilde mümkün) ve devlete emsal kirasının vergisi ödeniyor,işletilmeyip üretim dışı bırakılan araziler içinde bu durum gündeme gelecek gibi.

Büyük şehirlerdeki pamuk popolara biraz zor gelecek kıpırdanmak ama mallarına sahip çıkmazlarsa gelecek biraz bulutlu görünüyor.İlk işaret fişekleri atılmaya başlandı.
''Ya işlet,ya da kenara çekil işletenlere bırak'' şeklinde önce güzellikle sonra giderek sertleşen yaptırımlarla karşılaşacaklar anlaşılan.
Arkadaşlar yanlış anlamasın,işletilen değil boş bırakılan ve kaderine terkedilen vatan topraklarımızdan bahsediyorum.Toprağına,hayvanına sahip çıkan,işleyen-gayret gösterenlerinde devletimiz tarafından sonuna kadar ve her yönden desteklenmesi taraftarıyım .O mübarek insanlar olmasa yiyecek ekmek bulamayacağız.

Hocam, dediklerinizin çoğuna katılmakla beraber ekilmeyen 10-20-30 dekar yerlere şirketlerin dönüp bakmayacaklarını da belirteyim. Zaten ekilmeyen alanlar hep o şekilde. Bir de eğer bir yerde ekilmeyen bir arazi varsa neden bunu o köyde tarım yapan birileri değil de şirketler alsın? Elbette tarım alanları boş kalmasın, kimse kafasına göre "burası benim malım ister ekerim ister bekletirim" demesin. Ancak, bunun nasıl yapılacağı, kimlere yaptırılacağı da önem kazanıyor...

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Haziran 09, 2017, 06:32:28 »
Ülke ekonomisi açısından değerlendirecek olursak genel anlamda olumlu bakıyorum bu karara. Şahsen sezon sonundaki hedefi/kapasitesi karın doyurmakla sınırlı çiftçi sayısı oldukça fazla. Bu sayının azalması/bitmesi gerekir. Belki benimde bu işi yapmamam gerekiyor. Çiftçiliği büyük ölçekte yapmak daha karlı ve ciroya, ekilen arazi miktarına oranla daha az demirbaş ihtiyacı olacaktır. Burada akla küçük çiftçi ve ailesi şehre eşkıya mı olsun sorusu gelebilir. Zira asgari ücretle geçinmeyi diyanet işleri başkanlığı imkansız olduğunu açıkladığı fitre miktarıyla ilan etmiş oldu...
Konuya geri dönelim. Şimdi benim kâr edemediğim yerden şirket nasıl kar edecek? Teşvik ve/veya sürüm bu sorunun cevabı olabilir. Peki cevap buysa şimdiye kadar verilen özellikle yatırım destekleri yanlış politika ürünümüydü? Dar gelirli çiftçiye 2 inek, 10 koyun vermekle neyi hedefledik?
Öncekilerin bu yaklaşımını hep popülist bir yaklaşım olarak gördük. Durum gösteriyor ki genç çiftçi adı altında güncel dağıtılan hibe bile çarçur edilen para hükmünde...
Ben ve eşim sigortalı bir işte çalışmayacak, üzerimde kayda değer bir arazi olmayacak ve bana hibe ile hayvan vereceksiniz.  Tarlası olmayan adam nasıl hayvanı besleyecek? Parası olmayan ihtiyaç halinde nasıl veteriner çağıracak?
İş sadece hayvancılıkta değil tarımda da aynı. Herkes mibzer, ilaçlama makinası vs aldı. Tarım sanayisi hareketlendi ama genelde küçük çiftçiye hitap eden ekipman üzerine. Küçük çapta olunca sürdürülebilir olmuyor tabi. İndirimli traktör kredisi bu işin tuzu biberi. Şimdi memleket  aşınacak kadar çalışmamış ekipman, hususi araç olarakta kullanılan traktör çöplüğü ve bunların başında oturup kara kara düşünen borcu boyunu aşmış ( belkide ) milyonlarca çiftçi...
Halbuki şirketi şehirlerden ithal etmek yerine köylüye kurdursaydık, kooperatif olmadan olmazı diretseydik. Bir araya gelmeye razı olmayan çiftçiyi bu şekilde açlıkla terbiye yerine zorla ikna etseydik muhtemelen ne sadaka babında hibelere, ne avuç içi kadar üretilen mini tarım aletlerine, nede mahşer kalabalığını andıran -80hp traktörlere kucak dolusu döviz vermezdik. Ama sevmesemde, yakıştıramasamda ülkem için söylenen " burası Türkiye burada herşey olur " lafı işte bu anlayış sebebiyle hayat buluyor.

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2017, 00:05:50 »
Hocam, dediklerinizin çoğuna katılmakla beraber ekilmeyen 10-20-30 dekar yerlere şirketlerin dönüp bakmayacaklarını da belirteyim. Zaten ekilmeyen alanlar hep o şekilde. Bir de eğer bir yerde ekilmeyen bir arazi varsa neden bunu o köyde tarım yapan birileri değil de şirketler alsın? Elbette tarım alanları boş kalmasın, kimse kafasına göre "burası benim malım ister ekerim ister bekletirim" demesin. Ancak, bunun nasıl yapılacağı, kimlere yaptırılacağı da önem kazanıyor...

Bence de köydekiler öncelikli olsun.Ancak köy yerinde akrabasına yedirmez,yedi kat ele veya şirkete yedirir malını bizim millet.Tarımdan ziyade tarım destekli hayvancılık büyük kazanç vaadediyor.O yaylalarda ne Angus sürüleri beslenir.Ama kim yapacak, tembeller mi?

Çevrimdışı demirciler_14

« Yanıtla #7 : Haziran 14, 2017, 10:35:23 »
İcar bedeli ne olacak ki?

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi