toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Bosna’dan Sıfır Gümrükle İthalat Başlıyor  (Okunma sayısı 929 defa)

Çevrimdışı of@s

Bosna’dan Sıfır Gümrükle İthalat Başlıyor
« : Nisan 13, 2018, 08:14:06 »
Bosna’dan sıfır gümrükle ithalat başlıyor
HÜKÜMET, Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayımlanan kararla Bosna-Hersek menşeli tarım ürünleri için sıfır gümrük ile tarife kontenjanı açtı.

Buna göre 2018 yılı içinde bu ülkeden 8 bin ton büyükbaş, 2 bin ton koyun-keçi eti ithalatına gümrük vergisi alınmaksızın izin verilebilecek. Ayrıca toplam 2 bin ton sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatı yine vergisiz ithal edilebilecek. 85 bin ton buğday unu veya mahlut un ile 75 bin ton ayçiçek, aspir veya pamuk yağı da sıfır gümrükle getirilebilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ise Bosna-Hersek’ten yapılan ithalatın Bosna’ya destek vermek amacıyla yapıldığını belirterek, “İki ülke arasındaki ilişkiler gereği bize satabileceklerini bildirmişler. Biz de alabileceklerimizi. Geçen yıl 150 bin ton buğday unu almışız. Ama un üreticilerimizden gelen tepkiler üzerine bu yıl 85 bin tona indirmişiz tarife kontenjanını. Zaten kontenjan açmamız bu miktarda ithalat yapacağımız anlamına da gelmiyor” bilgisini verdiler.

Glikoz ve fruktoz dahil diğer şekerler için de 20 bin tonluk tarife kontenjanı açılmasına tepki gösteren Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, şöyle konuştu: “Fruktoz ve glikoz, nişasta bazlı şekerden (NBŞ) üretilir. Aslında dünkü kararla yapılan NBŞ ithalatının önünü açmaktır. 20 bin ton glikoz ve fruktoz 28 bin ton pancar şekerine eşdeğerdir. Hükümet NBŞ kotasını yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürdüğü müjdesi verirken şimdi ithalatın önünü açıyor. TÜRKŞEKER ile özel sektör şeker fabrikalarının ambarlarında 1 milyon tonun üzerinde şeker stoku varken sıfır gümrükle ithalat yapmak da nereden çıktı? Bunu kim istedi?”


http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/bosnadan-sifir-gumrukle-ithalat-basliyor-40802186

Çevrimdışı azoxystrobin

Ynt: Bosna’dan Sıfır Gümrükle İthalat Başlıyor
« Yanıtla #1 : Nisan 13, 2018, 15:43:52 »
https://aa.com.tr/tr/ekonomi/gida-tarim-ve-hayvancilik-bakanligi-iddialar-gercegi-yansitmamaktadir/1117180

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, nişasta bazlı şeker (NBŞ) ithalatını artıracak şekilde Bosna Hersek'e izin verildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Bakanlık tarafından, Resmi Gazete'de 11 Nisan'da yayımlanan "Bosna ve Hersek Menşeli Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar" ile ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Kararın, Bosna Hersek menşeli bazı tarım ürünlerinin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanlarını düzenlediğine işaret edilen açıklamada, "Tarife kontenjanı düzenlemesinde, ithal edilecek ürünler dörtlü olarak sınıflandırıldıklarında, birden fazla ürün aynı grup içinde yer alabilmektedir. Bu karardaki 02.06 Gümrük Tarife Pozisyonu'nun, 2018 yılı Türk Gümrük Tarife Cetveli'ndeki karşılığı 'Sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatı (taze, soğutulmuş veya dondurulmuş)' olarak tanımlandığı için listede bu şekilde yer almıştır." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, karar kapsamında ithalatın gerçekleştirilmesinin, Bakanlık mevzuatının imkan verdiği ölçüde gerçekleşebildiğine işaret edilerek, "Dolayısıyla listede yer alan 'sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatları'nın, ülkemiz mevzuat kapsamında oluşturulmuş ülke/işletme listeleri ve sağlık/teknik şartları belirleyen düzenlemeler bulunmadığından ithalatının yapılması mümkün değildir." değerlendirmesine yer verildi.

Karar kapsamında nişasta bazlı şekere ithalat kapılarının açıldığına dair kamuoyunu yanlış yönlendirmeye dönük iddiaların yer aldığı belirtilen açıklamada, söz konusu kotanın yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürülmesi sonrası ortaya çıkan kota fazlasının, kamu fabrikalarını elinde bulunduran Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye aktarıldığı bildirildi.

Böylelikle NBŞ tüketimi sınırlandırılırken, diğer taraftan pancar şekeri üretiminin yaklaşık 140 bin ton artırıldığı aktarılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Pancar şekerinde sağlanan bu artış sonucunda, ülkemiz çiftçisi yaklaşık 1 milyon ton daha fazla pancar üretecektir. Bunun yanı sıra, NBŞ ve pancar şekeri ithalatında bugüne kadar uygulanan gümrük vergisi tarifesinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır ve mevcut uygulama aynen devam etmektedir. Bu karar ile de 2003 yılı Temmuz ayından itibaren dost ve kardeş ülke Bosna Hersek ile yapılan Serbest Ticaret Antlaşması kapsamında, sıfır gümrük ile yapılabilen NBŞ ithalatına sınırlama getirilmiş ve 20 bin tonla sınırlandırılmıştır. Böylece belirlenen sınırın üzerindeki ithalatlar için yüzde 135 gümrük vergisi uygulanacaktır. Dolayısıyla NBŞ ithalatını artıracak şekilde Bosna Hersek'e izin verildiği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Aksine NBŞ ithalatına sınırlama söz konusudur."

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: Bosna’dan Sıfır Gümrükle İthalat Başlıyor
« Yanıtla #2 : Nisan 13, 2018, 19:02:46 »
Doymadilar ithalata. Millet ucuz yesin diye ithalat yapiyorlar inadina fiyatlar yukseliyor. Bence ayari kacti bu ithalat islerinin.

Çevrimdışı Demir

Ynt: Bosna’dan Sıfır Gümrükle İthalat Başlıyor
« Yanıtla #3 : Nisan 13, 2018, 23:22:06 »
Bu ülkede ekonomiyi hala süper diye düşünen ve süpermiş gibi göstermek isteyen bir kesim var.

Ekonomi iyi de biz mi kötüyüz bazen düşünüyorum. Sonra akaryakıt, enflasyon, döviz kurlarına ve pazar fiyatlarına bakıyorum ki anlıyorum sorun bizde değilmiş. Ekonomi çökmüş.