toprakbilgi.com

Gönderen Konu: *** Tarım Bakanlığı, Holding oluyor ***  (Okunma sayısı 1879 defa)

Çevrimdışı ParaMiliter

*** Tarım Bakanlığı, Holding oluyor ***
« : Nisan 17, 2019, 10:36:32 »
Tarımda sil baştan her şey değişiyor!
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve 25 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile Külliye’de yapılacak kapsamlı bir programda açıklanması beklenen ‘Tarımda Milli Birlik Proje’nin kapsamlı bir çalışması ortaya çıktı.

Milli Gazete, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı Tarımda Milli Birlik Projesi’nin detaylarına ulaştı. Üzerinde çalışılan proje hayata geçirilirse tarımda bütün yapılar alt üst olacak. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın taşra teşkilatı lav edilerek Milli Birlik Kooperatifi adı altında Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlanacak. Yeni yapıda Bakanlıkta birçok birim ortadan kaldırılarak Bakanlık altında bir holding kurulacak. Diğer yandan Türkiye 12 bölgeye bölünecek ve üretim planlaması ile destekleme tamamen bu bölgelerin sorumluğunda olacak.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve 25 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile Külliye’de yapılacak kapsamlı bir programda açıklanması beklenen ‘Tarımda Milli Birlik Proje’nin kapsamlı bir çalışması ortaya çıktı. Milli Gazete’nin ulaştığı bu çalışma hayata geçirilirse tarımda bütün yapılar alt üst edilerek, tarım sektörü tamamen holding mantığıyla yönetilecek.

TÜRKİYE 12 BÖLGELE BÖLÜNÜYOR

Sözde tarımda yaşanan sorunlara köklü bir çözüm getirmek için hazırlanan projenin ismi ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ olsa da tarım sektörü tamamen dağıtılacak. Yeni planlamada Türkiye 12 bölgeye bölünerek, merkezden değil yerinden yönetim anlayışıyla başta tarımsal destekler ve ekilecek ürünler olmak üzere bütün çalışmaların bölgeler üzerinden yürütülmesi amaçlanıyor.

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜKLERİ ORTADAN KALDIRILIYOR

Tarımda bütün yapıları alt üst edecek yeni projeye göre Tarım ve Orman Bakanlığı’nın taşra teşkilatı tamamen lav edilerek Tarım ve Orman İl Müdürlükleri Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlanacak. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ismi de Milli Birlik Kooperatifi olacak.

ETKİN DAİRE BAŞKANLIKLARI KURULACAK

Diğer taraftan Tarım ve Orman Bakanlığında Genel Müdürlükler kaldırılarak Daire Başkanlıkları üzerinden yeniden yapılandırılacak. Bakan ve Bakan Yardımcılarının altında Strateji Geliştirme oluşturulacak. Strateji Geliştirmenin altında da; Toprak Politikaları Daire Başkanlığı, Su Politikaları Daire Başkanlığı, Hayvancılık Politikaları Daire Başkanlığı, Gıda ve Sağlık Politikaları Daire Başkanlığı ve Orman Politikaları Daire Başkanlığı kurulacak.

TARIM BAKANLIĞININ ALTINDA SEMARAT HOLDİNG KURULACAK

Yeni projede asıl dikkat çeken yapılanma ise Semarat Holding adı altında yeni bir yapılanma oluşturularak, sektör tamamen holding mantığıyla yönetilecek. Kurulacak bu Holdingin yüzde 50 hissesi özel sektörün, yüzde 35’i Milli Birlik Kooperatifinin ve yüzde 15 hissesi de TMO, Çaykur, Türk Şeker gibi KİT’lerin olacak.


 
MİLLİ BİRLİK KOOPERATİFİ VE HOLDİNG BAKANLIĞA BAĞLI OLACAK
Tarımda üretim, planlama ve destekleme tarafı Milli Birlik Kooperatifi eliyle, sanayi ve perakende ayağı ise holding eliyle yürütülecek.

KISA ORTA VE UZUN VADELİ HEDEFLER DİKKAT ÇEKTİ

Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında yapılacak yeni yapılanmanın kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri de dikkat çekti. Kısa vadede sistemin uygulanabilir hale getirileceği belirtilirken, her yıl ilave 1 milyon dana ile 5 milyon koyunun üretileceği varsayıldı. Orta vadeli hedefler arasında çiftçiye yüzde 100 kooperatif üyeliğinin sağlanacağı kaydedilirken, uzun vadeli hedefte ise Milli Birlik Sisteminin uluslar arası oyuncu olması ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2030 yılında genel bütçeden pay almayan bir bakanlık yapısının sağlanmasının amaçlandığı dile getirildi.

https://www.tarimdanhaber.com/tarim/tarimda-sil-bastan-her-sey-degisiyor-h11871.html

Çevrimdışı ParaMiliter

Ynt: *** Tarım Bakanlığı, Holding oluyor ***
« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2019, 10:38:25 »
Bakanlık gidiyor holding geliyor
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın hazırladığı “Tarımda Milli Birlik Projesi”nin ayrıntıları ortaya çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın hazırladığı “Tarımda Milli Birlik Projesi”nin ayrıntıları ortaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Tarımda Milli Birlik Projesi Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. "Sağlıklı beslenme temel insan hakkıdır" ilkesinin öne çıkarıldığı projenin sunumunda "Tarımda Milli Birlik Projesi; herkesin sağlıklı beslenmesini makul fiyatlar ve hakkaniyetli bir değer zinciriyle sağlayarak ülkemizin uluslararası alanda rekabetçi bir güç olmasını merkeze alır" bilgisine yer verildi.

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, konunun ayrıntılarını kaleme aldı.

Tarımda bütüncül bir perspektifle yapısal reformlara ihtiyaç olduğu vurgulanarak israf, maliyetler, gıda enflasyonu ve adaletsizlik başlığı altında yapılan durum tespiti şöyle: "Tarladan sofraya kadar uzanan ürün değer zincirlerinde yüzde 50'ye varan israf ve verimsizlikler yaşanmaktadır. Ölçek problemi nedeniyle tarımsal maliyetler oldukça yüksektir. Plansızlık ve yetersiz veri nedeniyle gıda fiyatlarında suni dalgalanmalar ve fiyat artışları yaşanmaktadır. Değer zinciri kopuktur. Katma değer hakkaniyetli dağıtılmamaktadır."

YENİ DEĞER ZİNCİRİ: YALIN SİSTEM

Tarımda Milli Birlik Projesi'nde daha önce hiç konuşulmayan, Tarımda Milli Birlik Projesi neler getiriyor? Gündemde olmayan yeni bir sistemden söz ediliyor. "Yeni Değer Zincirimiz: Yalın Sistem" başlığı ile anlatılan bu sistem bir piramit şeklinde sunuluyor. Piramidin en altında çiftçiler, ormancılar ve balıkçılar yer alıyor. İkinci katmanda Milli Birlik Kooperatifi var. Milli Birlik Kooperatifi'nin oluşumu şöyle ifade ediliyor: "Bakanlık Taşra Teşkilatı ve Tarım Kredi Kooperatifi konsolide edilerek üreticilerin girdileri, toprak/su gibi kaynakları, üretim ve pazarlama ihtiyaçları makro planlama perspektifi ile organize edilecektir."


PİRAMİDİN TEPESİNDE DÜNYA MARKASI

Piramidin 3.katmanında ise Yalın Sistem'in "Global Oyuncusu" olarak belirtilen Semerat Holding var. Holdingin işlevi ise şöyle anlatılıyor: "Girdi temini, lojistik, pazarlama ve perakende aşamalarında üreticiden tüketiciye değer zincirini makro ölçekte planlayarak organize edecek ve bu gücünü uluslararası alana taşıyacaktır." Piramidin tepesinde ise dünya markası yer alıyor. Yalın sistemle, üreticiye dünyadan katma değer transferini hedefleyecek dünya markası yaratılacak.

YALIN SİSTEMİN YAPISI

Tarımda Milli Birlik Projesi'nin temelini oluşturan Yalın Sistem'in yapısı 3 ana unsurdan oluşacak. Bunlardan ilki kurulacak olan Semerat Holding, İkincisi Milli Birlik Kooperatifi, üçüncüsü ise üreticiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yapılan sunumda Semerat Holding'in yüzde 50 hissesinin (Ülker, Eti, Sütaş, Namet, Pınar, Unilever. TK Holding, Katamonu Entegre, Migros, Borsa vb.) özel sektöre ait olacağı ifade ediliyor. Yüzde 35'i Milli Birlik Kooperatifi'ne ve yüzde 15'inin ise (TMO, Çaykur, Türk Şeker vb.) tarımsal Kamu iktisadi Teşekkülleri'nde olacağı belirtiliyor.

GÖREVLER, KOOPERATİF İLE HOLDİNG ARASINDA PAYLAŞTIRILACAK

Yalın Sistem'de tarımsal değer zincirindeki görevler Milli Birlik Kooperatifi ile Semerat Holding arasında paylaştırılacak. Girdi, üretim ve aracı bölümüne ilişkin görevleri Milli Birlik Kooperatifi, sanayi ve perakende kısmını ise Semerat Holding üstlenecek. Buna göre Milli Birlik Kooperatifi'nin yapacağı görevler şunlar: Mikro Planlama, Girdi Temini, Kaynak (Toprak, Su vb.) Planlama, Birincil Üretim, Teşvik ve Desteklemeler, Finansman, Pazarla İrtibat, Birincil İşleme ve Aracılar, İthalat-İhracat Rejimi. Emtia ticareti, sanayi ve perakende ana başlığı altında Semerat Holding'in görevleri ise şöyle sıralanıyor: Makro Planlama (Tüketim, Lojistik ve Pazar Planlaması) İleri İşleme, Perakende, Dünya Markası.

https://odatv.com/bakanlik-gidiyor-holding-geliyor-17041957.html

Çevrimdışı Demir

Ynt: *** Tarım Bakanlığı, Holding oluyor ***
« Yanıtla #2 : Nisan 17, 2019, 12:35:59 »
Alem gider Mersin'e biz gideriz tersine! Bunları kim nasıl belirliyor çok merak ediyorum. Tarımla ilgisi var mı? Neye dayanarak karar alıyor? Örnek aldığı bir sistem var mı?

Bu soruların hiçbirine yanıt yok. Yaptım oldu mantığı ile alınan bir karar olduğu ortada.


GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Çevrimdışı newharun

Ynt: *** Tarım Bakanlığı, Holding oluyor ***
« Yanıtla #3 : Nisan 17, 2019, 12:50:38 »
Şahsen Tarım İl ve ilçe teşkilatlarının artık işlevini yitirdiğini düşünüyorum. Farklı isim ve düzenlemeler altında kamuda personel, araç ve gereçleri durdurmanın çokta reform olacağını da sanmıyorum.
Çünkü ekonomik sıkıntının sebeplerinden biride; toplanan verginin, personel ve faiz giderlerine gitmesi. Yatırım için bütçe ayrılamaması! Tamda burda bize verilmesi gereken desteklemelerin, zamanın uzaması ve miktarının düşük tutulmasının sebebi olarak görüyorum. Bekleyip görücez.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Çevrimdışı ParaMiliter

Ynt: *** Tarım Bakanlığı, Holding oluyor ***
« Yanıtla #4 : Nisan 17, 2019, 14:52:33 »
Tarım'da, yeniden yapılanmasının şeması ortaya çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 25 Nisan'da açıklanacak olan 'Tarımda Milli Birlik Proje'nin detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 25 Nisan'da açıklanacak olan 'Tarımda Milli Birlik Proje'nin detayları belli oldu

Projeye göre tarımda bütün organizasyon yapısı değişmektedir. Örneğin Bakanlık taşra teşkilatı ile Tarım Kredi Kooperatifleri konsolide edilmektedir.

İŞTE ŞEMA

     
MİLLİ GAZETEDE KONUYA İLİŞKİN OLARAK YAYIMLANAN HABER

TÜRKİYE 12 BÖLGELE BÖLÜNÜYOR

Sözde tarımda yaşanan sorunlara köklü bir çözüm getirmek için hazırlanan projenin ismi 'Tarımda Milli Birlik Projesi' olsa da tarım sektörü tamamen dağıtılacak. Yeni planlamada Türkiye 12 bölgeye bölünerek, merkezden değil yerinden yönetim anlayışıyla başta tarımsal destekler ve ekilecek ürünler olmak üzere bütün çalışmaların bölgeler üzerinden yürütülmesi amaçlanıyor.

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜKLERİ ORTADAN KALDIRILIYOR

Tarımda bütün yapıları alt üst edecek yeni projeye göre Tarım ve Orman Bakanlığı'nın taşra teşkilatı tamamen lav edilerek Tarım ve Orman İl Müdürlükleri Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlanacak. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ismi de Milli Birlik Kooperatifi olacak.

ETKİN DAİRE BAŞKANLIKLARI KURULACAK

Diğer taraftan Tarım ve Orman Bakanlığında Genel Müdürlükler kaldırılarak Daire Başkanlıkları üzerinden yeniden yapılandırılacak. Bakan ve Bakan Yardımcılarının altında Strateji Geliştirme oluşturulacak. Strateji Geliştirmenin altında da; Toprak Politikaları Daire Başkanlığı, Su Politikaları Daire Başkanlığı, Hayvancılık Politikaları Daire Başkanlığı, Gıda ve Sağlık Politikaları Daire Başkanlığı ve Orman Politikaları Daire Başkanlığı kurulacak.

TARIM BAKANLIĞININ ALTINDA SEMARAT HOLDİNG KURULACAK

Yeni projede asıl dikkat çeken yapılanma ise Semarat Holding adı altında yeni bir yapılanma oluşturularak, sektör tamamen holding mantığıyla yönetilecek. Kurulacak bu Holdingin yüzde 50 hissesi özel sektörün, yüzde 35'i Milli Birlik Kooperatifinin ve yüzde 15 hissesi de TMO, Çaykur, Türk Şeker gibi KİT'lerin olacak.

MİLLİ BİRLİK KOOPERATİFİ VE HOLDİNG BAKANLIĞA BAĞLI OLACAK
Tarımda üretim, planlama ve destekleme tarafı Milli Birlik Kooperatifi eliyle, sanayi ve perakende ayağı ise holding eliyle yürütülecek.

KISA ORTA VE UZUN VADELİ HEDEFLER DİKKAT ÇEKTİ

Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında yapılacak yeni yapılanmanın kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri de dikkat çekti. Kısa vadede sistemin uygulanabilir hale getirileceği belirtilirken, her yıl ilave 1 milyon dana ile 5 milyon koyunun üretileceği varsayıldı. Orta vadeli hedefler arasında çiftçiye yüzde 100 kooperatif üyeliğinin sağlanacağı kaydedilirken, uzun vadeli hedefte ise Milli Birlik Sisteminin uluslar arası oyuncu olması ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2030 yılında genel bütçeden pay almayan bir bakanlık yapısının sağlanmasının amaçlandığı dile getirildi.

https://www.memurlar.net/haber/824035/tarim-da-yeniden-yapilanmasinin-semasi-ortaya-cikti.html

Çevrimdışı ParaMiliter

Ynt: *** Tarım Bakanlığı, Holding oluyor ***
« Yanıtla #5 : Nisan 18, 2019, 10:01:31 »
Tarımda Milli Birlik Projesiyle ilgili şok iddia!
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, ‘tarımda ezber bozacak projeyle geliyoruz’ şeklinde tarif ettiği ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’nin detaylarının ortaya çıkması sektörde büyük yankı bulurken, Bakanlıkta ise deprem etkisi yaptı.

Tarımda ‘Milli Birlik’ vurgusuyla hazırlanan ve Bakanlık başta olmak üzere sektörde köklü değişiklikleri öngören projenin hiçbir tarımsal kuruluştan görüş alınmadığı gibi Bakanlık Bürokrasisiyle de istişare edilmeden hazırlandığı ortaya çıktı.

ŞOK İDDİA: BAKANLIK BÜROKRASİSİNİN BİLE HABERİ YOK!

Proje detaylarının bugün ortaya çıkmasıyla birlikte Bakanlık bürokrasisi büyük bir şok yaşarken, Genel Müdürlerin bile üzerinde çalışan proje hakkında tam bir bilgiye sahip olmadıkları kaydediliyor.


 
BU İDDİALAR DOĞRU MU?
Ülke tarım ve hayvancılığı için ‘ezber bozacak bir proje’ şeklinde tanımlanmasına rağmen projenin dar bir çerçevede hazırlanması dikkat çekerken, söz konusu projenin İstanbul merkezli uluslar arası bir danışmanlık firması tarafından hazırlandığına yönelik iddialar ise kafaları karıştırdı.

TARIM SEKTÖRÜ HOLDİNG MANTIĞIYLA BAŞTAN AŞAĞI YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Diğer yandan Tarımda Milli Birlik Projesi’nin bugün ortaya çıkan sunumunun son hali olmadığı, içeriğiyle ilgili bazı değişikliklerin söz konusu olabileceği ancak özü itibariyle Bakanlıkta köklü bir değişikliğe gidilerek sektörün holding mantığıyla yeniden yapılandırılmak istendiği dile getiriliyor.

https://www.tarimdanhaber.com/tarim/tarimda-milli-birlik-projesiyle-ilgili-sok-iddia-h11874.html