toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Neydik, Ne olduk. Nereye Gidiyoruz?  (Okunma sayısı 1710 defa)

Çevrimdışı sebazios

Neydik, Ne olduk. Nereye Gidiyoruz?
« : Kasım 29, 2018, 13:27:18 »
Bu başlık altında ülke tarımının bugünki hali, nereden geldiği ve nereye doğru gittiğini öngörmek / tartışmak herkes için faydalı olacaktır. Gündelik engameleri kenara bırakıp büyük tablo hakkında da yorumlar yapalım.

Hali ile ilk olarak nedern geldiğimizi bilmemiz gerekli. Tabi bunun için de geçmişi.

Ancak geçmiş hakkında maalesef detaylı ve objektir bilgiye sahip değiliz. Eldeki bilgilerin büyük çoğunulu, aile büyüklerimizin naostalji içeren hafızalarına ve yarli medyanın yanlı haberlerine dayanıyor. Ancak bunlara güvenmek çok doğru olmayacağı hepimizce aşikar.

Peki ne yapacağız? Bence en doğru yol, dışarıdan bakan gözler ile (yabancıların anlatımı ile) yapılmış çalışmalara bakmak. Bu kaynaklar çok değil, ancak arandığında çok güzel kaynaklara rastlamak mümkün.

İşte bu "nereden geldik" sorusuna bu yöntem ile cevaplar bulmaya çalışalım.

Peki neden harici / yabancı gözlerle bakmamız lazım?

Keza yerli kaynaklara baktığımızda ne şimdi, ne geçmişte, yani tarihin hiç bir zamanında Türk Tarımı kötü bir durumda olmamış. Maalesef ülkece ciddi ihtiyacımız olan objektiflik, burada da eksikliğini önemli ölçüde hissettiriyor.

Kaynaklar anlatılan dönemi olabildiğince somut şekilde ele almaya çalışmış. Hoşa giden - gitmeyen teşhisler olabilir ama unutulmamalıdır ki bu bakış açısı yorumu yapanlara, yani yabancılara ait. bize onların bakış açısı değil, sundukları bilgiler lazım.

Ek olarak videoların ana konusu çoğunlukla doğrudan tarım değil. Ancak dönem şartlarını anlatırken ister istemez detaylı bir şekilde dönem tarımına değinilmiş.

İlk video, şu an nüfusları 3 milyonu geçmiş olan Almanya'daki Türkler Hakkında.

Milyonlarca insan karısını, çocuğunu, nişanlısını, anasını, babasını, yurdunu bırakıp Almanya'ya gitti? Gitmesindeki en önemli nedenler nelerdi?

45 yıl önce çekilmiş, BBC taradından yeni yayımlanan, 1970'lerin başlarındaki Türkiye'yi ve ülke tarımını tüm geçekliği ile anlatan bir çalışma:

Çevrimdışı sebazios

Ynt: Neydik, Ne olduk. Nereye Gidiyoruz?
« Yanıtla #1 : Kasım 29, 2018, 13:29:25 »
Yukarıdaki belgeselden 10 yıl sonra, 1980'lerin başında ne durumdaydık?

1. Bölüm:

2. Bölüm:

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #2 : Kasım 29, 2018, 16:03:24 »
Harika paylaşımlar olmuş. O zamanı anlamak ve şimdiyi daha iyi yorumlamak için aydınlatıcı birer belgesel.

Çevrimdışı Cimender

« Yanıtla #3 : Kasım 29, 2018, 17:49:17 »
Çok derin bir konu açmışsınız.

1965 doğumluyum. 70 li yılların ortasını ve sonrasını net hatırlıyorum.. gurbete gidildiği zamanlar zor dönemler di ama belgeselde dediği gibi kendi kendine yeten bir ülke. Hatta tarımda bugün aldığı ürünlerin çoğunu ihraç edebiliyordu. Bir dönem ceviz dikmek istedim araştır mistim 1972 yılında türkiye 1980 ton ceviz ihraç etmiş. Bugün tüketimin %70 i ni ithal ediyor.avrupa ya benzeme ve lüks hayat takıntısı bizim tarımın sonu oldu maalesef. Geçmişte esnaflık da çiftçilik de para kazanıyordu. (Teknoloji olmadığı halde.)Bugün yanlış politikalar yüzünden tarım bitme noktasına geldi..düzeleceğini de zannetmiyorum bu tarim politikaları devam ettiği sürece. Bu yönetim şekline ithal etmek cazip geliyor.kimse üretme taraftarı değil.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Çiftçi Adayı

« Yanıtla #4 : Aralık 08, 2018, 19:21:20 »
"Çiftçi çok çok çalışır, az az kazanır. Bu işin kaderi bu" diyen bir bakanımız var.

SM-J250F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #5 : Aralık 08, 2018, 22:48:34 »
"Çiftçi çok çok çalışır, az az kazanır. Bu işin kaderi bu" diyen bir bakanımız var.

Tamamen talihsiz bir açıklama. Bunun yerine "Çiftçilik kar oranı düşük bir meslektir." dese bu kadar dikkat çekmezdi.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #6 : Aralık 09, 2018, 06:46:52 »
 sayın Cimender zamanın ne getireceğini hiç birimiz bilemeyiz ancak 100 yıl önce ki çiftçiler de kazandığını zannetmiyorum. o bolluk 70 li yıllarla 90 lı yılların ortalarına kadar devam etti. şimdi biz tam para kazanılmayan zamana denk geldik düşüncesindeyim.

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #7 : Aralık 09, 2018, 09:22:26 »

Bu kelime ,çiftcileri anladığını yaninda olduğunu , anlatmak maksadi ile söylenmiş olabilir.

Bu söyleşinin bütününe bakmak lazim.
Yazi bu kadar mi? acaba ben bilmiyorum.Yazinin tamamini bulmali

Çevrimdışı Cimender

« Yanıtla #8 : Aralık 10, 2018, 12:42:39 »
sayın Cimender zamanın ne getireceğini hiç birimiz bilemeyiz ancak 100 yıl önce ki çiftçiler de kazandığını zannetmiyorum. o bolluk 70 li yıllarla 90 lı yılların ortalarına kadar devam etti. şimdi biz tam para kazanılmayan zamana denk geldik düşüncesindeyim.
Evet geleceği bilemeyiz tabii. Görünen i değerlendiriyoruz

Çevrimdışı Çiftçi Adayı

« Yanıtla #9 : Aralık 22, 2018, 10:20:05 »
Türkiye 783 milyon km kare
Hollanda 41 milyon km kare

2017 ihracatı
Türkiye 15 milyar dolar
Hollanda 115 milyar dolar

Bakan Pakdemirli: "paramız var ki saman, buğday ithal ediyoruz.".

Çiftçiler;  Buğday bu sene para eder mi acaba???

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #10 : Aralık 22, 2018, 10:49:26 »

2017 ihracatı
Türkiye 15 milyar dolar

Hollanda bizim gibi domates mandalina ihraç etmeye çalışmıyor. Onların amacı bu ürünlere katma değer kazandırarak bu ürünlerin ihracatını yapmak.

Çeşitli tohumlar geliştirerek diğer ülkelere gen satıyorlar. Bu adamlar işi planlı olarak yürütüyor. Bu yüzden başarılı oluyor.

Bizde ise gördüğünüz gibi plansız bir şekilde, kim neyi üretecek kimsenin haberi yok, tamamen kuru düzen (sizlik) içerisinde tarım yapılıyor. Bu şekilde Rusya kadar arazimiz de olsa Hollanda kadar yüksek gelir elde etmemiz imkansız.

Çevrimdışı Çiftçi Adayı

« Yanıtla #11 : Aralık 22, 2018, 11:08:09 »
Çok doğru.
Peki bizler bunu görebiliyorsak bu işi yönetenler neden görmezler veya bilerek görmüyorlar?.
Ülkeyi ithalat batağına Cargill  gibi dev şirketlerle ortaklaşarak ve bilerek soktular.
Ülke tarımını bitirdiler ve bunu "Milli ve Yerli" olarak millete sattılar.
Ama gel gör ki şimdiye kadar aldıkları oylar yapılanları onayladı.

Bakalım dip ne kadar derinmiş...

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #12 : Aralık 22, 2018, 11:15:07 »
Çok doğru.
Peki bizler bunu görebiliyorsak bu işi yönetenler neden görmezler veya bilerek görmüyorlar?.
Ülkeyi ithalat batağına Cargill  gibi dev şirketlerle ortaklaşarak ve bilerek soktular.
Ülke tarımını bitirdiler ve bunu "Milli ve Yerli" olarak millete sattılar.
Ama gel gör ki şimdiye kadar aldıkları oylar yapılanları onayladı.

Bakalım dip ne kadar derinmiş...

Biz bu ülkenin çok iyi yerlere gelmesini istediğimiz için görüyoruz. Kimseye hizmetçi değiliz.

Yöneticiler bir yerlere taviz verdikçe, taviz verilen yerlerin isteklerini yerine getirmek zorunda kalırlar. Bu Osmanlı Devleti'nin son  zamanlarında da böyleydi. Bağımsızlığını kaybeden bir devlet başkalarının isteklerini yapmak zorundadır. Biz şu an hem gıdada hem de ekonomik olarak bağımsız bir devlet değiliz. Bizi yönetenler de bunun farkındadır diye düşünüyorum.

Biz bazı hakları mücadele vermeden kazandık. Bu yüzden kıymetini anlamakta zorlanıyoruz. Eğer verdiğimiz oyun değerini bilsek bu durum böyle olmazdı.

Çevrimdışı Çiftçi Adayı

« Yanıtla #13 : Aralık 22, 2018, 11:18:09 »

Çevrimdışı Cimender

« Yanıtla #14 : Aralık 24, 2018, 09:43:50 »
   Biz bu ülkenin çok iyi yerlere gelmesini istediğimiz için görüyoruz. Kimseye hizmetçi değiliz.

Yöneticiler bir yerlere taviz verdikçe, taviz verilen yerlerin isteklerini yerine getirmek zorunda kalırlar. Bu Osmanlı Devleti'nin son  zamanlarında da böyleydi. Bağımsızlığını kaybeden bir devlet başkalarının isteklerini yapmak zorundadır. Biz şu an hem gıdada hem de ekonomik olarak bağımsız bir devlet değiliz. Bizi yönetenler de bunun farkındadır diye düşünüyorum.

Biz bazı hakları mücadele vermeden kazandık. Bu yüzden kıymetini anlamakta zorlanıyoruz. Eğer verdiğimiz oyun değerini bilsek bu durum böyle olmazdı.

Kesinlikle doğru. Hepimiz bu bilinçte olmamız lazım

Çevrimdışı Cimender

« Yanıtla #15 : Aralık 24, 2018, 09:49:13 »

2017 ihracatı
Türkiye 15 milyar dolar

Buğday para edermi bilmiyorum ama şartlar ne olursa olsun.devleti yönetenler ne kadar sorumsuz davranırsa davransın biz halk olarak bugdaydaki milli mücadele yi devam ettirmeliyiz diye düşünüyorum. Çünkü buğday üretimi tank kadar uçak kadar kısaca savaş silahı kadar önemli bence.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #16 : Aralık 25, 2018, 12:48:07 »
Buğday para edermi bilmiyorum ama şartlar ne olursa olsun.devleti yönetenler ne kadar sorumsuz davranırsa davransın biz halk olarak bugdaydaki milli mücadele yi devam ettirmeliyiz diye düşünüyorum. Çünkü buğday üretimi tank kadar uçak kadar kısaca savaş silahı kadar önemli bence.

Bu açıdan bakarsak devam ettirmeliyiz. Ettirmeliyiz de nasıl? Kar etmeden hangi iş yapılır?

Çevrimdışı Cimender

« Yanıtla #17 : Aralık 25, 2018, 15:04:42 »
Bu açıdan bakarsak devam ettirmeliyiz. Ettirmeliyiz de nasıl? Kar etmeden hangi iş yapılır?

Bu iş nasrettin hoca nin hikayesine benzedi .Sende haklısın.  kâr yok boğaz tokluguna

Çevrimdışı Çiftçi Adayı

« Yanıtla #18 : Ocak 16, 2019, 15:17:31 »
Resmi karar...son çivi...
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz