toprakbilgi.com

Gönderen Konu: 2018 Havza Bazlı Desteklemeler Belli Oldu  (Okunma sayısı 1953 defa)

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 232
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
2018 Havza Bazlı Desteklemeler Belli Oldu
« : Ocak 04, 2018, 22:26:21 »
2018 yılı için zamanında havza bazlı destekler belli oldu .. bazı şeyler düzelmeye başlamış en azından .. geçen sene nisan ayında açıklanmıştı neredeyse .. kendi adıma hoşnut kaldım çünkü pamuk eklenmiş .. yeni yönetmeliğe göre 3 yıl üst üste aynı ürünü ekmek mümkün değil .. alaşehirde bu sıkıntıydı çünkü yazlık ürün yok ekebileceğimiz .. pamuğun dahil olması hele hele bu primlerle harika .. bu yıl bile ekebilirim .. herkese hayırlı olsun ..

Çevrimdışı cem ispir

Ynt: 2018 Havza Bazlı Desteklemeler Belli Oldu
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2018, 02:55:28 »
Havza bazli desteklemeler Resmi Gazete'de degil bakanligin internet sitesinde yayimlanmis, her bir ilce icin listeye asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

http://www.tarim.gov.tr/BUGEM/Belgeler/M%C4%B0LL%C4%B0%20TARIM/2018%20YILI%20HAVZA%20BAZLI%20%C3%9CR%C3%9CN%20DESEN%C4%B0.PDF

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #2 : Ocak 05, 2018, 02:56:00 »
2018 yılı için zamanında havza bazlı destekler belli oldu .. bazı şeyler düzelmeye başlamış en azından .. geçen sene nisan ayında açıklanmıştı neredeyse .. kendi adıma hoşnut kaldım çünkü pamuk eklenmiş .. yeni yönetmeliğe göre 3 yıl üst üste aynı ürünü ekmek mümkün değil .. alaşehirde bu sıkıntıydı çünkü yazlık ürün yok ekebileceğimiz .. pamuğun dahil olması hele hele bu primlerle harika .. bu yıl bile ekebilirim .. herkese hayırlı olsun ..

3 sene ust uste ayni urunun ekilemeyecegi bilgisine nereden ulastiniz ?

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2018, 03:32:09 »
3 sene ust uste ayni urunun ekilemeyecegi bilgisine nereden ulastiniz ?

Aradim taradim buldum, 17 Eylul 2017 'de resmi gazetede yayimlanan "BİTKİSEL ÜRETİME DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2017/39)" 3. bolum, 22. madde, 1. fikra, ğğ bendi

ğğ) 2017 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz.

tamaminin linki:
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/09/20170917-12.htm

Cok onemli bir konu aslinda, gerci benim anladigim bu madde 2020 uretim yili ile sonuc doguracak gibi ama sormak lazim...

Çevrimdışı sebazios

2018 Havza Bazlı Desteklemeler Belli Oldu
« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2018, 05:20:57 »
Hem havza bazlı destekleme, hem de desteklemede münavebe şartı getirilmesi uzun vadede olumlu etkisi olacak gelişmeler. Burada asıl sıkıntı, alınan kararın kendisi ile ilgili.

Özellikle münavebe konusu, takip ve denetim gerektiren bir uygulama. Keza bir çiftçinin mevcut sistemi atlatması çok kolay.

Örneklemek gerekirse, bir prosedür gereği bir tarlanın sırası ile:

- buğday
- zeytin
- bağ
- kanola

Ekili göstermem gerekti. İşin daha ilginci sadece beyan ettim ve oldu. Göstermeyi başardım.

Bir Allah’ın kulu da çıkıp demedi: “arkadaşım sen ne edersin? zeytin, bağ münavebe bitkisi olur mu?”.

Yani çiftçi, devletin ruhu duymadan 20 yıl ard arda aynı mahsulü ekebilir.

En başta dediğimiz kararın kendisi ile ilgili asıl sıkıntı burada. İnsanları zorlayarak, korkutarak, mahrum ederek ya da rüşvet ile bir yere yönlendiremezsiniz. Yönlendirseniz dahi kalıcı olmaz.

Oysa:

1-) İlk olarak münavebe, önce çiftçi tarafından bilinecek ve istenecek. Pancar yerinin iyi buğday yaptığı öğrenildi. Ya da üst üste ekimin zararları tecrübe ile edinilmiş durumda. Yani bu zaten biliniyor. Bu maddede sıkıntı yok.

2-) Çiftçiye o bölgede yetiştiriciliği yapılabilen, iklim ve toprak istekleri uygun alternatif Ürün seçenekleri sunulmalı. Benim bölgemde şeker pancarı yetişir mi? İklim buna uygun mu? Çiftçi kumar oynamamalı.

3-) Çiftçinin münavebe nedeni ile para kaybetmemesi gerekiyor. Bu nedenle maddi olarak değerlendirilebilecek alternatif ürünlerin satış ve dağıtım için gerekli alt yapı kanalları oluşturulmalı. Benim bölgemde çok iyi şeker pancarı yetişsin. Ama fabrika yoksa bu pancarın değerlendirilebilme şansı yok.  Öyle ise bu ürünü yetiştirmenin anlamı ne?

Çiftçiye verilmesi gereken asıl destek bunlar. Çay parası diye dağıtılan, üstüne goy goy yapılan nakti sadakalar değil. 15 yıl oldu. Anlamadılar. Kendi kendine yürüyebilen sistem getirmediğiniz sürece bu iş yürümez.

Devletin işi yönlendirmedir. Dayatma değil.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2018, 09:34:40 »
Destekleme kısmı olunca olay şu şekilde gelişiyor. Siz ÇKS de ne ekeceginizi dekar basında bildiriyorsunuz. Devlet destekleme hesaplaması yaparken uydu görüntüleri üzerinden bitki ve alanı görüyor. Yani siz cks de 100 da pamuk gösterip fiili olarak olarak 80 dekar pamuk 20 dekar soya ektiginizde desteginiz sadece 80 da pamuk oluyor. Soya için eger çks zamanında çks düzeltmesi yapmamişsanız destek alamıyorsunuz. Pamugun yanında soya yo uydudan görüyorlar mı diye sorarsanı pamuk olmadıgını biliyorlar derim ben daha önce deneme amaclı soya ekmiştim pamuk yanına son dk çks yi deiştirme geregi duymamıstım. Destek fiili ekili pamuk için verildi. Soya için herhangi bir destek olmadı.
İnsanlar uygular mı munavabeyi? Benim bulundugum yerde zor özellikle ikinci ürün mısır üretimine devam ederler. Pamuk ekmek maliyetli birsey çok fazla işçilik ve ilaç masrafı var buna ek olrak pamuk yetiştimeyi bilmek gerekiyor. Ben geçen yıl 2 defa trips, 1 defa dar yaprak , 3 defa makina çapası, 3 defa işçi el çapası, 3 defa yeşilkurt , 1 defa kırmızı örümcek ve 1 defada kururucu koza acıcı için tarlaya girdim.
 Mısır bölge çifcisi için daha kolay bir defa gübre bir defa da yabancı ot için giriliyor sonra ver suyu

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #6 : Ocak 05, 2018, 11:47:18 »
ğ) Tapuda tescili bulunmayan mülkiyeti ihtilaflı olan arazilerde, askı ve askı sonrası itiraz süresince taraflardan birinin destekleme ödemesine ilişkin itirazının yazılı olarak ilgili birime iletilmesi durumunda, ihtilafa konu araziler, bu Tebliğde anılan destekleme ödemelerinden faydalanamaz.

beyler 17 eylül 2017 de yayınlanan tebliğe göre  tapusuz olup ve itiraz edilmeyen yerlerin desteklemeden faydalanabileceği ortaya mı. çıkıyor yoksa ben mi öyle anlıyorum.?

Çevrimdışı Mehmet Tolga AKALIN

« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2018, 23:12:42 »
ğ) Tapuda tescili bulunmayan mülkiyeti ihtilaflı olan arazilerde, askı ve askı sonrası itiraz süresince taraflardan birinin destekleme ödemesine ilişkin itirazının yazılı olarak ilgili birime iletilmesi durumunda, ihtilafa konu araziler, bu Tebliğde anılan destekleme ödemelerinden faydalanamaz.

beyler 17 eylül 2017 de yayınlanan tebliğe göre  tapusuz olup ve itiraz edilmeyen yerlerin desteklemeden faydalanabileceği ortaya mı. çıkıyor yoksa ben mi öyle anlıyorum.?

Burada kastedilen  kadastro faaliyeti yapılmamış yerler...

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2018, 23:39:09 »
Destekleme kısmı olunca olay şu şekilde gelişiyor. Siz ÇKS de ne ekeceginizi dekar basında bildiriyorsunuz. Devlet destekleme hesaplaması yaparken uydu görüntüleri üzerinden bitki ve alanı görüyor. Yani siz cks de 100 da pamuk gösterip fiili olarak olarak 80 dekar pamuk 20 dekar soya ektiginizde desteginiz sadece 80 da pamuk oluyor. Soya için eger çks zamanında çks düzeltmesi yapmamişsanız destek alamıyorsunuz. Pamugun yanında soya yo uydudan görüyorlar mı diye sorarsanı pamuk olmadıgını biliyorlar derim ben daha önce deneme amaclı soya ekmiştim pamuk yanına son dk çks yi deiştirme geregi duymamıstım. Destek fiili ekili pamuk için verildi. Soya için herhangi bir destek olmadı.
İnsanlar uygular mı munavabeyi? Benim bulundugum yerde zor özellikle ikinci ürün mısır üretimine devam ederler. Pamuk ekmek maliyetli birsey çok fazla işçilik ve ilaç masrafı var buna ek olrak pamuk yetiştimeyi bilmek gerekiyor. Ben geçen yıl 2 defa trips, 1 defa dar yaprak , 3 defa makina çapası, 3 defa işçi el çapası, 3 defa yeşilkurt , 1 defa kırmızı örümcek ve 1 defada kururucu koza acıcı için tarlaya girdim.
 Mısır bölge çifcisi için daha kolay bir defa gübre bir defa da yabancı ot için giriliyor sonra ver suyu

bence kimse uydu sistemine bakmiyor

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #9 : Ocak 13, 2018, 23:55:06 »
Destekleme alanları neye göre hesaplanıyor sizce?

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ocak 14, 2018, 00:01:11 »
Beyan ve il ilçe tarım kontrol görevlilerinin denetmine göre hesaplanıyor .. sen diyorsun 100 dekar x mahsül ektim .. adamlar hasatta geliyorlar o kdr alanda o kadar mahsül var mı ..

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #11 : Ocak 14, 2018, 00:04:52 »
Simdiye kadar ilçe tarımdan kimse gelip bizde ölçüm yapmadı. Tamamı uydu fotograflarına göre değerlendiriyor. Bizim bölgede elektrk parasıda dekar bazlı alındıgı dönemde oradada aynı uydu fotografları kullanıyordu.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #12 : Ocak 14, 2018, 09:33:53 »
Burada kastedilen  kadastro faaliyeti yapılmamış yerler...

hukuki yardım için teşekkürler. ancak < ihtilaflı > kelime eklenmesiyle cümlenin anlamının değiştiğini düşündüğüm için sormuştum. yeniden bilgi için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Ocak 14, 2018, 11:12:54 »
Simdiye kadar ilçe tarımdan kimse gelip bizde ölçüm yapmadı. Tamamı uydu fotograflarına göre değerlendiriyor. Bizim bölgede elektrk parasıda dekar bazlı alındıgı dönemde oradada aynı uydu fotografları kullanıyordu.
Bilemiyorum burda dediğim şekilde uydu görüntüsüne bakmıyorlar bile.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #14 : Ocak 14, 2018, 13:36:21 »
Ödemiş'te de aynı şekilde uyduda ölçüm var. Çiftliğin olduğu arazide alan az göründü. Gittim itiraza baktım ben haksız çıktım. Baya ileri gitmiş bizim çiftlik.  Açtı ekranı bı güzel ölçtü söyledi bu kadar yer ekili diye

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #15 : Ocak 15, 2018, 05:22:39 »
Destekleme alanları neye göre hesaplanıyor sizce?
Benim anladigim desteklemenin boyutuna gore degisiyor, ornegin yem bitkisi desteginden faydalanacaginiz silaj misir ektiyseniz destegi biraz fazla oldugu icin ilce tarim hakikaten orada silaj misir var mi bicilebilir mi diye gelip bakiyor, ama bugday destegi alacaksaniz zaten daha dusuk bir destek kalemi olmadigi icin kimse bugday mi ektiniz yoksa son dakika arpaya mi dondunuz diye bakmiyor. Sonuc olarak biraz garip ama devlet odeyecegi para ayni yere variyorsa pek de harfiyen uygulamaya bakmiyor gibi geliyor bana... Biraz esnaf usulu, ama 90% calisiyor sanki...

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #16 : Ocak 15, 2018, 05:34:21 »

Abi konu hakkindaki mucadelenizi uzunca bir suredir takip ediyorum. Bu takibin sonucu sanirim payimi buldum. Sonunda bizim de tapusu kayitlarda 9 kisinin uzerinde gorunen ancak merhum malik 5 kisinin paylarinin mirascilarina intikalinin yapilmadigi, dolaysiyla kanunen intkali yapilmamis 28 hak sahibi olan, ama halihazirda seneler once taksim edilmeye gerek bile duyulmadan elden ucuncu bir sahsa satilmisken bizim ucuncu sahistan yine elden satin aldigimiz. Dolaysiyla 27 mirascinin arkasini aramadigi, ancak tapu kaydina gore (o da intikali yapilsa, ki intikalin dahi yapilmasi cok zor) 1/35'i bize ait olan 20 dekar bir yeri ekiyoruz. Ilce tarima bir sordum, biz tapu kaydina erisip oradan bakiyoruz, bu tarlada payi gorunen herkesten kira kontrati ve kimlik fotokopisi olmadan islem yapamayiz dediler. Pes ettim.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #17 : Ocak 15, 2018, 06:58:30 »
Abi konu hakkindaki mucadelenizi uzunca bir suredir takip ediyorum. Bu takibin sonucu sanirim payimi buldum. Sonunda bizim de tapusu kayitlarda 9 kisinin uzerinde gorunen ancak merhum malik 5 kisinin paylarinin mirascilarina intikalinin yapilmadigi, dolaysiyla kanunen intkali yapilmamis 28 hak sahibi olan, ama halihazirda seneler once taksim edilmeye gerek bile duyulmadan elden ucuncu bir sahsa satilmisken bizim ucuncu sahistan yine elden satin aldigimiz. Dolaysiyla 27 mirascinin arkasini aramadigi, ancak tapu kaydina gore (o da intikali yapilsa, ki intikalin dahi yapilmasi cok zor) 1/35'i bize ait olan 20 dekar bir yeri ekiyoruz. Ilce tarima bir sordum, biz tapu kaydina erisip oradan bakiyoruz, bu tarlada payi gorunen herkesten kira kontrati ve kimlik fotokopisi olmadan islem yapamayiz dediler. Pes ettim.

birde taahütname doldur ama mirasçıların birinin üzerine olsun.bakalım tarım ilçe ne diyecek.

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #18 : Ocak 16, 2018, 00:45:34 »

birde taahütname doldur ama mirasçıların birinin üzerine olsun.bakalım tarım ilçe ne diyecek.

Abi ben pes ettim, tahutname ile hic almadik almayiz diyorlar.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #19 : Ocak 16, 2018, 06:51:57 »
Abi ben pes ettim, tahutname ile hic almadik almayiz diyorlar.

maddi olarak kaybeden senin olacağı aşikar. bana da yapmışlardı. hatta müdür beyle  şöyle bir konuşma geçti . senin dosyanı almam deyince bende Kaymakamlığa gider bir üst yazı alırım dosya yı önünüze koyarım dedim. yinede almazsam deyince  Cumhuriyet Baş Savcılığına gidip .... kasabasındaki Tarım İlçe şu kişinin dosyasını kabul etti ancak buradaki Tarım İlçe kabul etmiyor diye şikayette bulunurum deyince dosyayı müdür beyin önüne bırakıp çıktım.
  eskilerin bir sözü vardır <hak verilmez alınır> sözünü hatırlatırım. saygılar.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #20 : Ekim 11, 2018, 15:47:03 »
Bütçeden 2018 yılı için ayrılan tarımsal destek 14,5 milyar TL. Oysa Tarım Kanununa göre verilmesi gereken 34,5 milyar TL. Buna karşın Ocak-Ağustos döneminde buğday, mısır, soya, ayçiçek ve pamuk ithalatına ödenen dövizin TL karşılığı 15,1 TL. Buna canlı hayvan ve et ithalatını da eklediğimizde 20,5 milyar TL'ye ulaşıyor. Tarımımız desteklenmek yerine ithalat destekleniyor. Döviz rezervlerimiz çiftçimiz yerine ithalat yaptığımız ülke halklarının refahına kullanılıyor. Tarım desteklerinden faydalanmak için Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olmak gerekiyor. Son 16 yılda sistemde kayıtlı çiftçi sayısı 2,8 milyondan 2,1 milyona geriledi. Çiftçimiz hızla üretimi ve tarlaları terk ediyor, tarım arazileri betonlaşıyor.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #21 : Ekim 14, 2018, 10:12:39 »

maddi olarak kaybeden senin olacağı aşikar. bana da yapmışlardı. hatta müdür beyle  şöyle bir konuşma geçti . senin dosyanı almam deyince bende Kaymakamlığa gider bir üst yazı alırım dosya yı önünüze koyarım dedim. yinede almazsam deyince  Cumhuriyet Baş Savcılığına gidip .... kasabasındaki Tarım İlçe şu kişinin dosyasını kabul etti ancak buradaki Tarım İlçe kabul etmiyor diye şikayette bulunurum deyince dosyayı müdür beyin önüne bırakıp çıktım.
  eskilerin bir sözü vardır <hak verilmez alınır> sözünü hatırlatırım. saygılar.
Hocam taahhütname konusunu açabilir misiniz? Nasıl yapılıyor, ne yapılıyor?

Bizimde 40 senedir ekip biçtiğimiz, herhangi bir kaydı bulunmayan, içinde bir dünya mirasçı olduğu için avukatın bile bulaşmak istemediği bir tarlamız var. Mirasçıların çoğu göçüp gitmiş, kimsenin birşey sorduğu yok. İşleyip gidiyoruz yıllardır.

Birazda toplulaştırma sürecinde, ihtilaflı yerlere bir işlem yapılırsa en azından al kardeşim burayı ben işliyorum diyebilmek için resmi bir belge olsun istiyorum.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #22 : Ekim 14, 2018, 14:47:34 »
Hocam taahhütname konusunu açabilir misiniz? Nasıl yapılıyor, ne yapılıyor?

Bizimde 40 senedir ekip biçtiğimiz, herhangi bir kaydı bulunmayan, içinde bir dünya mirasçı olduğu için avukatın bile bulaşmak istemediği bir tarlamız var. Mirasçıların çoğu göçüp gitmiş, kimsenin birşey sorduğu yok. İşleyip gidiyoruz yıllardır.

Birazda toplulaştırma sürecinde, ihtilaflı yerlere bir işlem yapılırsa en azından al kardeşim burayı ben işliyorum diyebilmek için resmi bir belge olsun istiyorum.

http://www.fuab.org.tr/upload/dosyalar/mevzuat/%C3%87KS%20Y%C3%B6netmeli%C4%9Fi%20ekleri.pdf

bu dosya da ek 5 taahhütname yi incele derim. olmuyorsa ek 6 olabilir. benim işlemim ek 5 le olduğu için ek 6 yı araştırmadım. bunlar olmuyorsa formlarda niye var. önceden noterden isteniyordu şimdi muhtarlıktan olabiliyor. birde nasıl olursa olsun ÇKS nize o araziyi kayıt altına aldırın. belki hukuki sorun yaratabilir ama ileri ki yıllarda bu yerleri işlediğinizi ispat etmek kolaylaşır ve toprak edindirme kanunun uygulanmış yeri yok ama ileride uygulandığında yeri satın alma imkanı olacağı kanaatindeyim.