toprakbilgi.com

Gönderen Konu: 300 Koyun Desteği Ön Başvurusu  (Okunma sayısı 730 defa)

Çevrimdışı omeryucel

300 Koyun Desteği Ön Başvurusu
« : Şubat 21, 2018, 15:09:24 »
Çıkmaz demeyin şansınızı deneyin. Maalesef güzel sonuçlar verebilecek bir projeyi acele ile heba ettiler. 300 yerine 50 koyun verseler hem daha çok aile faydalanır hem de projenin ömrü daha uzun olurdu. amaç köylüyü çiftçiyi desteklemekse böyle proje olmaz.

Çiftçinin karnında 40 tane seneye inşallah var derler. Acaba mı deyip çıkar mı deyip başvurmak isteyen olursa;
 https://300koyun.tigem.gov.tr/Logon     adresinden ön başvuru yapıp istenen evrakları il/ilçe tarım müdürlüklerine teslim ederek tamamlayabilir.

Çevrimdışı Demir

Ynt: 300 Koyun Desteği Ön Başvurusu
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2018, 00:36:55 »
Siteye üye olup Tigem'in hazırladığı pdf dosyasını indirip okudum. Sözleşmeli üretim modeli bölümünün ilk sayfasında şöyle bir madde var:

- Tigem, doğacak kuzuların alımını garanti eder ve taban alım
fiyatını önceden belirler.

Ardından şöyle bir madde daha var:

- Üretilecek yapağı ve süt yetiştiricinin olur

Şimdi bu maddelere bakacak olursak koyunları alacak olan üretici Tigem ile ortakçı olacak. Tigem koyunu verip kuzuyu alacak, üretici koyunları ödeyecek. Sütü ve yapağısı üreticiye kalacak.

Bu noktada aklıma Tigem kuzulara neye göre fiyat belirleyecek? Verdiği koyun süt ırkı mı olacak?  Kredi ödemesi kuzuları aldıktan sonra para üreticiye geçmeden bankaya direkt olarak Tigem tarafından mı yapılacak, yoksa kuzuların parasının tamamı çiftçiye verilecek çiftçi gidip nakit ödeme mi yapacak? gibi sorular takıldı.

Eğer verilen  koyunlar etçi olursa üreticinin sağım hayali sona erer. Kuzulara belirlenen taban fiyat piyasadan düşük olursa üreticinin kazancı taban fiyata göre mi hesaplanacak?

Tigem'in açıkladığı taban fiyat piyasayı da alt üst edebilir.