toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Ekeceğiniz Buğday Çeşitleri  (Okunma sayısı 768 defa)

Çevrimiçi triticum

Ekeceğiniz Buğday Çeşitleri
« : Eylül 10, 2017, 21:03:35 »
S.a Arkadaşlar. Bu yıl hangi buğday çeşitlerini ekeceksiniz? Ben masaccio, mandica, prima, asuncion ve aslı ekmeyi düşünüyorum. Bu çeşitleri daha önce eken var mı? Bu çeşitlerin özel bir toprak istekleri var mı(kara toprak, kumsal, kırmızı toprak, ova, dere boyu vs..) ?

Çevrimdışı Mehmet39

Ynt: Ekeceğiniz Buğday Çeşitleri
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2017, 23:55:13 »
ben kumsal yerlere trıtıkale tohumu ekıcem tatlıcak 97

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #2 : Eylül 11, 2017, 00:03:28 »
S.a Arkadaşlar. Bu yıl hangi buğday çeşitlerini ekeceksiniz? Ben masaccio, mandica, prima, asuncion ve aslı ekmeyi düşünüyorum. Bu çeşitleri daha önce eken var mı? Bu çeşitlerin özel bir toprak istekleri var mı(kara toprak, kumsal, kırmızı toprak, ova, dere boyu vs..) ?

asuncion çok güzel bir çeşit ben çok memnunum

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #3 : Eylül 11, 2017, 20:40:58 »
Mandica 150 dekar ektik.Ortalama verim 620 kg ,geçci bir çeşit erken ek ,hektolitresi 76 geldi biraz düşüktü hasat zamanı yağmur düşerse tane beyazliyor.En kuvvetli yerleri ne ekme ni tavsiye ederim kumsalı sevmiyor.Taneleri çok iri tohumu biraz fazla at.Bir de hamza çeşidini tavsiye ederim bi araştır fotolar mandica.
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimiçi triticum

« Yanıtla #4 : Eylül 11, 2017, 21:40:19 »
ben kumsal yerlere trıtıkale tohumu ekıcem tatlıcak 97
Kumsal tarlalara masaccio ekeceğim. Bu çeşidi kumsala tavsiye ederim. Bir çuval alıp deneyebilirsiniz.

asuncion çok güzel bir çeşit ben çok memnunum

Asuncion'u bu sene deneyeceğim.
Mandica 150 dekar ektik.Ortalama verim 620 kg ,geçci bir çeşit erken ek ,hektolitresi 76 geldi biraz düşüktü hasat zamanı yağmur düşerse tane beyazliyor.En kuvvetli yerleri ne ekme ni tavsiye ederim kumsalı sevmiyor.Taneleri çok iri tohumu biraz fazla at.Bir de hamza çeşidini tavsiye ederim bi araştır fotolar mandica.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Mandica geççi bir çeşitse az ekerim o zaman. Geççi çeşitler biraz tehlikeli. Midas'ta geççi bir çeşit. Bu sene Midas'tan istediğimiz verimi alamadık. Hamza tohumluk kalmamış.

Çevrimiçi triticum

« Yanıtla #5 : Ekim 30, 2017, 10:36:16 »
Asuncion, Prima ve Masaccio aldım. Asuncion beyaz etiket diğerleri mavi etiketli.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #6 : Ekim 30, 2017, 12:23:58 »
Rebelde eken oldu mu? Bu sene mavi sertifikalı aldım ancak yağışlardan dolayı ekemedik henüz. Aslında maden ekmek istiyordum ancak yeni bir tohum olduğu için piyasada çok azdı ve temin edemedik. Rebelde tercihimin nedeni protein değerinin yüksek gelmesi ve verim konusunda da orta-üst arasında olmasıdır.

Çevrimiçi triticum

« Yanıtla #7 : Ekim 30, 2017, 13:02:33 »
Rebelde'yi ben de denemek istiyordum ama  Havsa'da bulamadım.

Çevrimdışı Coyote26

« Yanıtla #8 : Ekim 30, 2017, 13:31:31 »
Bu yıl mavi sertifika Midas bugdayı - mavi sertifika karma 2000 tritikale - kırmızı sertifika da bayraktar 200 bugdayı ektım bakalım kıraç arazide bu cesıtlerden hangısı yada hangılerı uyum saglayıp verımde bızı tatmın edecek...

Çevrimdışı Yukselbulut

« Yanıtla #9 : Ekim 30, 2017, 17:56:38 »
Bende bu yıl  midas ve krasunia odeska ektim kecen yil ikiside fena degildi yeni almistim ikisine tohum yapmak icin birde tohumluk icin enola alip ektim bizim buralarda rumaliden cok memnunlar

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #10 : Ekim 30, 2017, 18:50:50 »
Saggitario
Bora
LG59

Çevrimdışı nuraydilber

« Yanıtla #11 : Ekim 30, 2017, 19:21:16 »
Rebelde
Yubileynaya 100
Pannonia

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #12 : Ekim 31, 2017, 19:58:57 »
Konu gerekli bir başlıktı. Açılması çok iyi olmuş.

Yalnız, salt bu yıl ile sınırlı kalması yerine süreklilik kazanması daha iyi olur. Bu nedenle başlığı “Ekeceğiniz buğday çeşitleri” olarak değiştirerek konuyu sabitliyorum.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #13 : Ekim 31, 2017, 21:15:39 »
İsmi:Adana 99

Cinsi: Beyaz Ekmeklik yarı sert /Kılcıklı

Bölge: Guneydogu Anadolu/Mardin

Çevrimdışı Hacı Mehmet Coşkun

« Yanıtla #14 : Ekim 31, 2017, 21:50:48 »
Buğday olarak krasunia odeska
Arcanda arpa mavi sertifikalı
İnşallah bütün çiftçi arkadaşların ektiği ürünler bereketi bol olur

Çevrimdışı gkhAn

« Yanıtla #15 : Ekim 31, 2017, 21:52:20 »
Merhaba;
Kırklareli/Lüleburgaz/Sakızköy
Ektiğimiz buğday ASLI geçen sezon ortalama 630 kg verim, bu sezon 550 kg verim aldık
bu senede komple aslı ekiyoruz.
Aslı ile tecrübem ilk çıkışların çok iyi olması lazım kardeş ne kadar kuvvetli ise verim o kadar artıyor. Bu sezon ekiliş ve kardeşlenme dönemleri kurak geçtiği için verim ortalamamız düşük oldu. Daha detay derseniz hayvan gübreli en iyi yerimde kardeşin iyi olmamasına rağmen 750 kg biçtiğimiz oldu yani aslı kuvvetli yerleri seviyor. Kumsal ve ak topraklı yerlerde kesinlikle ekmeyin.

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #16 : Kasım 01, 2017, 21:36:08 »
asuncion
hamza
rumeli
sarı mustafa
poınner anferatta
bora (kumsal araziye)
glosa (kumsal araziye)
yubileyna100 (kumsal araziye)

Çevrimdışı gokcan

« Yanıtla #17 : Kasım 01, 2017, 23:34:40 »
Sagitario+rumeli+deneme içinde mandica+prima

Çevrimdışı meraklı

« Yanıtla #18 : Kasım 18, 2017, 03:26:54 »
quality ektim geçen yıl sıfır almıştım kırmızı etiketli verim kalite iyi ektiğim yerler kuvvetli değildi çok zayıfta sayılmaz 500 kg aldım senenin kurak geçmesine rağmen iyiydi saman yok yalnız çok kısa boylu ama hastalıklara yakalanmıyor yatma yapmıyor bu yılda aynı tohumdan devam