toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Tanelik Mısırda Marka / Verim Karşılaştırmaları  (Okunma sayısı 460 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Danelik Mısırda aynı tarlada dekalp çeşitleri ile pıoneer’ın verimlerini karşılaştırdık.

Pıoneer D24 ; 14,1 nem, dekarda 1561 kg verim.
Dekalp 6717 ; 14,9 nem, dekarda 1520 kg verim.
Dekalp 6724 ; 15,4 nem, dekarda 1630 kg verim. (14 nem’e çevrilmiş verimi 1603 kg )
Dekalp 6815 ; 14,5 nem, dekarda 1562 kg verim.

Başka bir tarlada ise Pıoneer çeşitlerini karşılaştırdık;
Ekim Tarihi; 24.04.2013
Biçim Tarihi ; 20.09.2013
Pıoneer D24 ; 16 nem, dekarda 1564 kg verim. (1000 metrekarede 7500 bitki)
Pıoneer 1921 ; 17 nem, dekarda 1564 kg verim. ( 1000 metrekarede 7600 bitki)
Pıoneer 31A34 ; 17,8 nem, dekarda 1430 kg verim ( 1000 metrekarde 6900 bitki)
Pıoneer 1574 ; 16,1 nem, dekarda 1470 kg verim. (1000 metrekarede 8200 bitki)

Karşılaştırmalar denediğimiz her cinsden 5 er sıra olmak üzere ayrı olarak biçilip tartılmış ve biçilen yer GPS ile ölçülerek dekar verimleri hesaplanmıştır.

Dekalp bazı cinslerde önde. Burada sıra araları her ikisindede 68 cm. Bitki aralığı ise pıoneer ' da 18 cm, dekalp ' te 16 cm olarak ekilmiştir.

Özellikle zayıf yerlerde Dekalpin performansı güzel.

Çevrimdışı Unsal

Ynt: Tanelik Mısırda Marka / Verim Karşılaştırmaları
« Yanıtla #1 : Mart 27, 2018, 11:09:17 »
Tesekkuler bilgi için
pioneer denemesinde sıra üzeri 18 cm ye ekildiyse dekara bitki sayısının farklı olmasının sebebi nedir?
68 cm sıra arası
18 cm sıra üzeri ekimde yaklasık dekara 8000 bitki hedefleniyor teorik olarak

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #2 : Mart 27, 2018, 11:29:10 »
Dekalb yapraklarının dik durması sebebiyle daha dar alandan güneşlenme ihtiyacını karşıladığını söylüyor. Bu da sık ekim yapmaya müsait bir durum ortaya çıkartıyor. Dolayısıyla dekar bitki sayısına paralel verimde artıyor. Yine dediklerine göre bu rakiplerine göre en büyük avantajlarıymış.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #3 : Mart 27, 2018, 12:18:34 »
O konuda tereddutlerim var .benim ikinci ürün kosullarında daha sık yapılan ekimler kokun zayıf olması ve uzun boylu bitki sorunu cıkartıyor. Hasat donemindeki yagıs ve ruzgarlardan zarar gorme riskini arttırıyor. Daha fazla tohum demek extra gübre yapmak demek bence
8000 bitkiye x kg gübre uygulanıyorsa 9000 bitkiye x+%10 olmalı
Sonuc olarak extra tohum ve gubre maliyeti eklendikten sonra bir kar marjınız artı ise sorun yok
Cift sıra ekimide cok ovduler ellerinde patladı denemelerde

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #4 : Mart 27, 2018, 12:36:10 »
Tesekkuler bilgi için
pioneer denemesinde sıra üzeri 18 cm ye ekildiyse dekara bitki sayısının farklı olmasının sebebi nedir?
68 cm sıra arası
18 cm sıra üzeri ekimde yaklasık dekara 8000 bitki hedefleniyor teorik olarak
Hocam Oguzhan aciklamis durumu. Sik ekimde ki kazancimiz bitki sayisinin fazlaligi nedeniyle bos yer kalmamasi. 2 tane tohum cikmadiginda aradaki bosluk 54 cm oluyor
16 da ise 48 ki telafi etme durumu yukseliyor. Ayrica gubre kullanimini arttiriyorum.
Gecen yil 15 e cektim ekim sikligini bu yil da 15 ile devam edecegim. Tek sorun tohum maliyetim artiyor. Yatma sikintim yok.

Çevrimiçi sadesoda

« Yanıtla #5 : Mart 27, 2018, 13:54:23 »
Ben tanelikten anlamam slaja yaparız hep. Bizim maceramiz  68 x12 den başladı. Bu Ekim düzeninde bitkiler çok zayıf ince ve somekler ufak ve tam dolmuyordu. Üstüne tarla  buğday tarlası gibi oluyor. Bunun negatif yönünü çektik. Yatmalar oldu.

Şimdi 15 Cm mertebesine çıktık. Aralar genisledi govdeler irilesti somekler daha dolu ve bıyık hale geldi.

Şimdi niyetim  17 ve üstünu denemek istiyorum bunun için aga ile dövüş tutuyoruz hep.  Sık ekimin bir faydasını göremedim.
Yerde hastalık vardır kayıplar fazladır amenna. Lakin standart şartlarda benim zararima oldu. 
400 tondan başladığımız yeri şuan  750 e çektik bu şekilde

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #6 : Mart 27, 2018, 17:22:41 »
O konuda tereddutlerim var .benim ikinci ürün kosullarında daha sık yapılan ekimler kokun zayıf olması ve uzun boylu bitki sorunu cıkartıyor. Hasat donemindeki yagıs ve ruzgarlardan zarar gorme riskini arttırıyor. Daha fazla tohum demek extra gübre yapmak demek bence
8000 bitkiye x kg gübre uygulanıyorsa 9000 bitkiye x+%10 olmalı
Sonuc olarak extra tohum ve gubre maliyeti eklendikten sonra bir kar marjınız artı ise sorun yok
Cift sıra ekimide cok ovduler ellerinde patladı denemelerde

Buradaki ekimlerde ( sadece 5741 hakkında tecrübe var ) sık ekim gayet başarılı. Bu çeşit erkenci olmasına rağmen en yüksek verimi elde eden çeşit.

Sık ekim konusu eğer dedikleri gibi çeşit sık ekime uygunsa ( ki buradaki çiftçiler bundan emin ) kesin daha karlı.

Fazladan tohum, gübre, nakliye masrafı olsada, tarla hazırlığı ve birim alandan elde edilen kâr totalde daha yüksek.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #7 : Mart 27, 2018, 17:41:46 »
Benim sartlarımda 5741 de sorun yasadım.somek bitki govdesine cok iyi tutunmadı. Biçerdover altan hasat ederken daha bitkiye dokunmayla birlikte kocan yere dusuyordu.sofor haber verdi gittik elimizle bitkiyi salladık kocan yere dustu. Buda direk olarak benim mısır tohum listemden cıktı

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #8 : Mart 27, 2018, 17:54:37 »
Benim sartlarımda 5741 de sorun yasadım.somek bitki govdesine cok iyi tutunmadı. Biçerdover altan hasat ederken daha bitkiye dokunmayla birlikte kocan yere dusuyordu.sofor haber verdi gittik elimizle bitkiyi salladık kocan yere dustu. Buda direk olarak benim mısır tohum listemden cıktı
İlginç. Ben ilk defa duydum böyle birşeyi. Burada karaborsa desem yeri var. 1.800kg/da verim alanlarin sayısı az değil.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #9 : Mart 27, 2018, 22:39:10 »
Hocam bahsettiginiz yil icin soruyorum hasat zamaninda bir gecikme olmus muydu ?
Ayrica bitki govdesinde kahverengi curume tarzi bir bulgu ile karsilastiniz mi?

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #10 : Mart 27, 2018, 23:22:02 »
Hocam bahsettiginiz yil icin soruyorum hasat zamaninda bir gecikme olmus muydu ?
Ayrica bitki govdesinde kahverengi curume tarzi bir bulgu ile karsilastiniz mi?

Cürüme falan yoktu.  Bitki kokunde problem yoktu. Normalde biE biçim yapanlar tabla altından parcalamalı. Tablayı indirmesini istiyoruz bicerden. Bitki boylu ve kocan agırdı. ( toprakaltı damla sulama parselindeydi) kocan kendini koruyan kabugun içinden dusuyordu. Kurutma tesisim oldugu için 20% civarı hasat planlıyorum. Eger fırtına veya yagmur bekleniyorsa 25% de hasat ettigimde oldu

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #11 : Mart 27, 2018, 23:35:39 »
Cürüme falan yoktu.  Bitki kokunde problem yoktu. Normalde biE biçim yapanlar tabla altından parcalamalı. Tablayı indirmesini istiyoruz bicerden. Bitki boylu ve kocan agırdı. ( toprakaltı damla sulama parselindeydi) kocan kendini koruyan kabugun içinden dusuyordu. Kurutma tesisim oldugu için 20% civarı hasat planlıyorum. Eger fırtına veya yagmur bekleniyorsa 25% de hasat ettigimde oldu
Bir kac yil once pioneer bizim bolgede cok kan kaybetti. Sebebi ise tohumlarda gorulen kahverengi lekeler ve tohumlarin farkli kalibrelerde olmasi idi. O yil yeknesak cikis ve yatma sikayeti oldu. Ozellikle P41'lerde. Aklima gelen son secenek tohumun kalitesizligi baska bir secenek aklima gelmiyor.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #12 : Mart 28, 2018, 10:24:53 »
Tarım işlerimi devraldıgım beri mısırda surekli farklı tohum marka ve cistlerinin denemeleri yaptım. Hatta bazı tohum firmalarrının piyasa surmedigi tohumları görme sansım oldu. Guneydoguda ciftciyi sık ekime alıstırmıslar ama. Bu 15-16 cm degil. 12-13 cm ekim seklinde ( bolgenin tamamı danelik ekiyor) devrilmeler işaret parmagı buyuklugunde somekler yetişmis hep. Zaten gübreleme sulama teknigi diye birsey. Artık toprakların gucu ile bir takım verimlere ulasılmıs. Cogu firma muhendisi ile tartıstım neden bu kadar sık ektiriyorsunuz diye.? Yani çiftciye 3 torba fazla satmak için mi?
Prensip olarak kotu sezon kosullarında stabil verim almak hedefinde oldum. İyi sezonda hepsi yuksek veriyor 50 kg eksik 60 kg fazla ama bir sezonda yagmur arkasına fırtına cıkarsa butun emekler cop oluyor. Benim yetiştirme sartlarında mısır boyu 3,5- 4 mt leri buluyor. Kocanın kacıncı bogumdan bagladıgi, kök direnci genetik özelliklerini ögrenmeye calısyorum. Zaten her firma kendi tohumunun en yuksek verim verdigini iddaa ediyor. Bana Fao degilde mısır yetişme sıcaklık hesaplaması lazım. Her bölgenin gece ve gunduz sıcaklak degerleri farklı konyada fao 700 olan bende 650 oluyor. O yuzden ekimden kac gün sonra puskule girecegini hangi tarihe denk gelecegini bilmem gerekior. Benim bolgemde bunu acıklayıp hesaplayacak firma muhendisi yok mesala. Ornek vermek gerekirse pioneer 0573 benim bolgede bir yıl satıldı sonra vazgectiler nedeni ise mısır kuruma sırasınada kocan üzerindeki yapraklar acılma yapıyor ve gunes ısıgı kocan tanesine direk temas ediyor. Kalite ve heltolitre yerlerde. Ama konya bolgesinde boyle bir sorun ile karsılasmamıslar

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #13 : Mart 28, 2018, 15:07:53 »
Hassas bilgiler ve cok guzel.
Kocani bagladigi yer ile ilgili soyle bir gozlemim oldu, erken sularsam kocani yukaridan bagliyor bu da devrilmede buyuk bir etken.
Ekim sikligi konusunda 15 in alti ideal olmuyor. 15 alt sinir 18 ust sinir diyebilirim.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #14 : Mart 28, 2018, 15:49:47 »
Hassas bilgiler ve cok guzel.
Kocani bagladigi yer ile ilgili soyle bir gozlemim oldu, erken sularsam kocani yukaridan bagliyor bu da devrilmede buyuk bir etken.
Ekim sikligi konusunda 15 in alti ideal olmuyor. 15 alt sinir 18 ust sinir diyebilirim.
Demek istedigim mısır yetiştirme öğretilmişliklermiz. Siz 18 cm normal 15 cm yi sık olarak öğrenmişsiniz bizde 13 ü sık 15 normal diye . Tamamıyle mısır tohum firmalarının bölge mühendislerninyönlendirmesi ile olusan durum. X firma yeni bir tohum tavsiye etti avi boyu kısakocanı alttan tutuyor dedi. Deneme ektim boy 4,2 mt kocan 185 cm de cagırdım adamı bu ne dedim ee abi sen cok iyi bakmıssın bitkide karsılıgını vermiş. Yani demek istedigim bu işte biz bizeyiz kendi ekim yetştirme tecrubelerimiz paylasırsaken azından  elimizde soyle bir bilgi de var diyebiliriz.
Diger bir örnek bende ve amcada center pivot var. İkimizde farklı mısır tohum markalarını ektik. O firma muhendsi ile calıstı ben kendi bildigimle.
O 1-2 cm derinliğe ektirdi ben 5 cm derinliğe ektim o ara çapa ayrı ot ilacı ayrı kurt ilacı ayrı yaptırdı ben tek sefer ot ve kurtu beraber attım ara çapada yapmadım. Onun muhedisi basta asırı su ihtiyacı yok cok verme hatta gunes altında yapraklar buzuzsun dedi. Ben 4-8 yaprakken hic sulamayı durdurmadım ek fertigasyon yöntemi ile her 2 günde bir 1 kg/da üre verdim
Sonuc 1100 kg/da amcamın
1800 kg/da benim verim
Bu bahsettigim buğday arkası ikinci ürün danelik mısır verimler
Tohum markası bir yere kadar onemli olan yetiştirme tekniginiz,sulama yönteminiz, kurt takip sisteminiz
Ben pamuk ektigim için feromon tuzagı kullanıyorum. ( dişi kelebe kokusu yayan bir kapsul erkek kelebekleri cekiyor ve yapıskan kagıtta tutuyor. Haftalık takip ettiginizde kelebek yogunlugunu anlayıp ilaçlama zamanı bulmus oluyorsunuz. Yani mühendis gelsin tarlama baksın faslı yok. Ama sen 30 tl vermem o tuzaga dersen , potasyum nitrat pahalıymıs dersen ozamanda cıkan sonuc tohumdan kaynaklı defil ürün yönetiminden kaynaklı

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #15 : Mart 28, 2018, 16:19:38 »
Demek istedigim mısır yetiştirme öğretilmişliklermiz. Siz 18 cm normal 15 cm yi sık olarak öğrenmişsiniz bizde 13 ü sık 15 normal diye . Tamamıyle mısır tohum firmalarının bölge mühendislerninyönlendirmesi ile olusan durum. X firma yeni bir tohum tavsiye etti avi boyu kısakocanı alttan tutuyor dedi. Deneme ektim boy 4,2 mt kocan 185 cm de cagırdım adamı bu ne dedim ee abi sen cok iyi bakmıssın bitkide karsılıgını vermiş. Yani demek istedigim bu işte biz bizeyiz kendi ekim yetştirme tecrubelerimiz paylasırsaken azından  elimizde soyle bir bilgi de var diyebiliriz.
Diger bir örnek bende ve amcada center pivot var. İkimizde farklı mısır tohum markalarını ektik. O firma muhendsi ile calıstı ben kendi bildigimle.
O 1-2 cm derinliğe ektirdi ben 5 cm derinliğe ektim o ara çapa ayrı ot ilacı ayrı kurt ilacı ayrı yaptırdı ben tek sefer ot ve kurtu beraber attım ara çapada yapmadım. Onun muhedisi basta asırı su ihtiyacı yok cok verme hatta gunes altında yapraklar buzuzsun dedi. Ben 4-8 yaprakken hic sulamayı durdurmadım ek fertigasyon yöntemi ile her 2 günde bir 1 kg/da üre verdim
Sonuc 1100 kg/da amcamın
1800 kg/da benim verim
Bu bahsettigim buğday arkası ikinci ürün danelik mısır verimler
Tohum markası bir yere kadar onemli olan yetiştirme tekniginiz,sulama yönteminiz, kurt takip sisteminiz
Ben pamuk ektigim için feromon tuzagı kullanıyorum. ( dişi kelebe kokusu yayan bir kapsul erkek kelebekleri cekiyor ve yapıskan kagıtta tutuyor. Haftalık takip ettiginizde kelebek yogunlugunu anlayıp ilaçlama zamanı bulmus oluyorsunuz. Yani mühendis gelsin tarlama baksın faslı yok. Ama sen 30 tl vermem o tuzaga dersen , potasyum nitrat pahalıymıs dersen ozamanda cıkan sonuc tohumdan kaynaklı defil ürün yönetiminden kaynaklı
Haklisiniz arkadasim is basa dusuyor. En iyisini isin sahibi bilir denir bizde o misal bu isler.