toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Tanelik Mısırda Marka / Verim Karşılaştırmaları  (Okunma sayısı 16792 defa)

Çevrimdışı Unsal

Ynt: Tanelik Mısırda Marka / Verim Karşılaştırmaları
« Yanıtla #25 : Şubat 01, 2019, 19:40:43 »
Ana baslık mısırda arkadas pamuk ile ilgili soru sordu. Pamukta ekim önces herbisit ( eskiden triflin simdilerde pendimenthalin) cıkıs sonrası ise dar yaprak herbisiti kullanılıor. Geniş yaprakta işçi ile temizlenior

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #26 : Şubat 01, 2019, 19:47:23 »
Tamam.Ben de karıştırıyorum sandim.

Çevrimdışı drtek

« Yanıtla #27 : Şubat 05, 2019, 14:18:36 »
Benim bu yıl pamuk için ayırdıgım miktar 350da
Ben dikenli kurt, yeşil kurt ve cizgili yaprak kurdu frromonlarından 2 set kuracagım. Ortamala feromon omru 6-8 hafta sezonda 2 set kullanıyorum. Kullandıgım tuzak delta tipi ucuz oldugu için. Salma sulama benim arazimde yok . Center pivot , toprak altı ve toprak ustu damla sulama ile sulama yapıyorum. Damlamalarsa haftalık bazda ilk tarak görüldüğünde 3-4 haftada bitiriyorum. Center pivot altında gecen yıl asırı boylanma az koza tutumu sorunu oldu. Gunluk 1 kg üre ile 30 gün fertigasyon yapmıstım.bu yıl pix uygulamasını ilk tarak donemine getirip boyu kontol etmeyi planlıyorum. Gubreyide capa ile 2 seferde vermeyi dusunuyorum ( fertigasyonda hava sıcaklıgından ve yaprakların kaldırabilecegi azot miktarından dolayı gunluk gübrelemede azot miktarını 1-2 kg/gün üzerine cıkmak istemiyorum.

Anladığım 350 dekar alana 2 tane set kuruyorsunuz ( ben firmalarla görüştüğümde 10 dekar alana 2 adet tuzak kurmam gerektiğini belirtiyorlar ancak bana bu değer çok geldiği için 20 dekara 1 adet kuracaktım ancak sizin kullandığınız miktar çok çok daha düşük olmuş oluyor acaba yetecek mi?)

"Gubreyide capa ile 2 seferde vermeyi dusunuyorum " demişsiniz acaba üst gübreyi hangi dönemmlerde kullanıyorsunuz.
Biz salma sulama yapıyoruz ilk üst gübreyi 35-40. günde(5-6 yaprak döneminde) 15 kg üre olarak daha sonra ise ilk su öncesi(çiçeklenme devresi) 40 kg can gübresini kullanmayı düşünüyorum.
İlk gübrelemeyi de CAN ile yapsam daha mı iyi olur? Önerileriniz paylaşırsanız sevinirim?

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #28 : Şubat 06, 2019, 20:57:11 »
Konu mısır olunca dayanamadım geçtiğimiz yıl tarım ilçe benim tarlama bir tuzak asti ama ne için astigini bilmiyorum 
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #29 : Mart 29, 2019, 19:07:48 »
Benim tarlaya da astilar.Dışarıdan gelen bir zararli böcek varmış onu takip ediyorlar.Hiç bir zararli içine girmedi.Yani yokmuş

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Vural Velat

« Yanıtla #30 : Aralık 04, 2019, 19:30:13 »
Merhaba konu dışı olabilir belki ama böyle bir konu başlığı bulamadım.
Sorum şu: birim alanda örneğin 10 dönüm diyelim 30 nemde 20 ton mısır veren tarla ve aynı alanda 20 nem ile mısırda hasat   Sonucu ne olur yani üretici için yüksek nemde biçmek mi avantajlı yoksa düşük nemde biçnek mi avantajlıdır?

Çevrimdışı Vural Velat

« Yanıtla #31 : Aralık 04, 2019, 19:33:12 »
Tabi 30 nem li mısır ile 20 nemli fiyatları farklı şöyle ki,
30 nem :79 kuruş
20 nem: 98.5 kuruş

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #32 : Aralık 05, 2019, 12:33:22 »
30 nem de 20 ton gelen ürünün (20 ton * 790 tl/ton : 15.800 TL eder)
20 nem de 18 ton gelen ürünün (18 ton * 985 tl/ton : 17.730 TL eder)

Dolayısıyla 1.930 TL daha karlı olursun. Kısaca nem ne kadar az, o kadar kar.

Çevrimdışı Vural Velat

« Yanıtla #33 : Aralık 05, 2019, 15:30:49 »
Peki hocam 30 nemli ürün 20 ton iken, 20 neme düşünce 18 ton geliyor yazmışsın !
hesaplaması nasıl yapılır.? (öğrenmek babında)

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #34 : Aralık 06, 2019, 08:24:12 »
1.durum :  Toplam Malzeme 20 Ton = %30 su(nem) + %70 Mısır = 6 ton su + 14 ton mısır

Nemin %30 dan %20 ye düşmesi kuruması durumunda

20 ton malzemeden %10 nem azalırsa : 20 * %10 = 2 ton su buharlaştı. toplam malzeme 20 ton - 2 ton = 18 ton

2.durum : Toplam Malzeme 18 ton  = %20 su + %80 Mısır = 4 ton su + 14 ton mısır

umarım anlatabilmişimdir.

Çevrimdışı euphrates

« Yanıtla #35 : Aralık 07, 2019, 08:00:00 »
1000 kg misirimiz var ve nem orani yuzde 30. Bu ne demek? 700 kg misir kuru maddesi, 300 kg suyumuz var demek.

Yuzde 30 nemdeki bu 1000 kg misirimizi biraz kuruttuk ve nem orani yuzde 20'ye dustu. Yeni durumda misir kuru maddesi yuzde 80, su ise yuzde 20'yi olusturuyor. Yuzde 80'lik kisim misir kuru madde. Neydi o? 700 kg.

Yuzde 80'i 700 kg olan bir karisimin tamami kac kg'dir? Cevap: 875 kg'dir (700 x (100/80)). 1000 kg yuzde 30 nemdeki misiri yuzde 20 nem oranina dusurdugunuzde elinizde 875 kg yuzde 20 nemde misir olacaktir.

1000 kg, yuzde 30 nemdeki misirin fiyati -> 1000 x 79 kurus = 790 TL
875 kg, yuzde 20 nemdeki misirin fiyati -> 875 x 98.5 kurus = 862 TL

Aradaki fark neden? Cunki yuzde 30 nemde gelen misiri dogal gaz yakarak yuzde 20 neme kurutma makinesi ile dusurmen gerekiyor. Dogal gaz da, onu kurutan makine de, kurutma tesisinin sahibinin yatirimi ve emegi de bedava degil.

Velhasil kelam, mumkun oldugunca dusuk nemde misirinizi hasat edin. Yukaridaki ornekteki fark cebinizde kalsin. Dogal gaz yakan kurutma makinesi degil, Allah'in bedava gunesi kurutsun misirinizi mumkun oldugunca. Hem cevre daha az kirlensin, hem kazanciniz daha bol olsun.

Çevrimdışı euphrates

« Yanıtla #36 : Aralık 07, 2019, 08:36:13 »
Yukaridaki iletide uzerine basa basa 'mumkun oldugunca' dusuk nemde hasat edin dedim. O 'mumkun oldugunca' kismi onemli. Dimyat'a pirince gideyim derken evdeki bulgurdan olmak da var.

Dikkat edilecek hususlar:

1. Don hasari

Daha az nemde hasat edeyim derken misirinizin kalitesini olumsuz etkileyecek derecedeki bir don olayina maruz birakmamaniz gerekir.

2. Siddetli yagmur

Yagmur, bildigim kadariyla misirinizin nem oranini cok fazla etkilemiyor ancak yagacak siddetli bir yagmur bicerin tarlaniza girip calismasini engelleyebilir. Bicer tarlaya giremedigi icin misiri hasat edemediniz. Kurumasini bekleyene kadar zaman ilerledi ve misiriniz don yedi diyelim. Keske yuksek nemde de olsa hasat etseydim de bu zarari gormeseydim dersiniz.

3. Misirdan sonra ekilecek urun ile ilgili sorunlar

Sizin bolgenizde makarnalik olarak tabir edilen durum bugdayi ekiliyor genellikle. Misiri hasat ettiniz diyelim. Ertesi gun siddetli bir yagmur yagdi ve bugday ekiminiz gecikti. Ekim geciktigi icin veriminiz potansiyelinizden daha dusuk olacaktir. Keske misiri uc gun daha erken hasat etseydim de su bugdayi ekseydim dersiniz.

Hava durumunu cok dikkatli takip etmeniz gerekiyor anlayacaginiz.

Çevrimdışı Vural Velat

« Yanıtla #37 : Aralık 16, 2019, 11:50:11 »
1.durum :  Toplam Malzeme 20 Ton = %30 su(nem) + %70 Mısır = 6 ton su + 14 ton mısır

Nemin %30 dan %20 ye düşmesi kuruması durumunda

20 ton malzemeden %10 nem azalırsa : 20 * %10 = 2 ton su buharlaştı. toplam malzeme 20 ton - 2 ton = 18 ton

2.durum : Toplam Malzeme 18 ton  = %20 su + %80 Mısır = 4 ton su + 14 ton mısır

umarım anlatabilmişimdir.
Kesinlikle çok sağol

Çevrimdışı Vural Velat

« Yanıtla #38 : Aralık 16, 2019, 12:04:45 »
Yukaridaki iletide uzerine basa basa 'mumkun oldugunca' dusuk nemde hasat edin dedim. O 'mumkun oldugunca' kismi onemli. Dimyat'a pirince gideyim derken evdeki bulgurdan olmak da var.

Dikkat edilecek hususlar:

1. Don hasari

Daha az nemde hasat edeyim derken misirinizin kalitesini olumsuz etkileyecek derecedeki bir don olayina maruz birakmamaniz gerekir.

2. Siddetli yagmur

Yagmur, bildigim kadariyla misirinizin nem oranini cok fazla etkilemiyor ancak yagacak siddetli bir yagmur bicerin tarlaniza girip calismasini engelleyebilir. Bicer tarlaya giremedigi icin misiri hasat edemediniz. Kurumasini bekleyene kadar zaman ilerledi ve misiriniz don yedi diyelim. Keske yuksek nemde de olsa hasat etseydim de bu zarari gormeseydim dersiniz.

3. Misirdan sonra ekilecek urun ile ilgili sorunlar

Sizin bolgenizde makarnalik olarak tabir edilen durum bugdayi ekiliyor genellikle. Misiri hasat ettiniz diyelim. Ertesi gun siddetli bir yagmur yagdi ve bugday ekiminiz gecikti. Ekim geciktigi icin veriminiz potansiyelinizden daha dusuk olacaktir. Keske misiri uc gun daha erken hasat etseydim de su bugdayi ekseydim dersiniz.

Hava durumunu cok dikkatli takip etmeniz gerekiyor anlayacaginiz.
Evet yazdıklarınız kelimesi kelimesine doğru
çok teşekkür ederim