toprakbilgi.com

Gönderen Konu: 2018 bugday sezonu ekim hazirligi  (Okunma sayısı 217 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

2018 bugday sezonu ekim hazirligi
« : Aralık 03, 2017, 20:40:39 »
Gec de olsa bugday yerlerine basladim. Yagmur olmayinca durum boyle oldu. Bu yil islemeyi derinlestirdim. Bu yerde bir takim bicak bitti. Oylesine zor bir yer. Tavi kacirdin mi yeri islemesi imkansiz resmen.

Çevrimdışı newharun

Ynt: 2018 bugday sezonu ekim hazirligi
« Yanıtla #1 : Aralık 03, 2017, 21:36:29 »
Bölgeniz güzel olunca, çok zor toprak görmemişsiniz.
Şanslı olmak böyle bişey galiba ;-)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #2 : Aralık 04, 2017, 17:14:38 »
Tesekkurler. Zor topraktan kastim 3 cesit yer var bu arazide. Bir yeri agirken diger uc tavini kaybediyor. Durum.boyle olunca hazirligida zor oluyor.
Sizin zor topraktan kastiniz nedir duymak isterim belki bi tavsiyemiz olabilir.

Çevrimdışı yenikentli123

« Yanıtla #3 : Aralık 04, 2017, 20:44:44 »
Kolay gelsin abi surum işlemini neden baharda değilde şimdi yaptınız 2018 sonbaharda ekilecek değilmi ...

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #4 : Aralık 04, 2017, 21:40:17 »
Tesekkurler. Zor topraktan kastim 3 cesit yer var bu arazide. Bir yeri agirken diger uc tavini kaybediyor. Durum.boyle olunca hazirligida zor oluyor.
Sizin zor topraktan kastiniz nedir duymak isterim belki bi tavsiyemiz olabilir.
Bahsettiğiniz toprak yapısına aşağı yukarı her tarlada sahibiz. Ne var bunda denebilir ama bizim tarlalarımız çok küçük. Büyüklüğün getirdiği handikap değil yani. (Keşke Öyle Olsa)
 Kumsal yerler Küllük gibidir, pulluğu derine kaçmasın diye zor tutarsınız az ileride pulluğu toprağın üstünde sürünürken görürsünüz.
Meşe toprağın da üst tarafında batmaz, battımıda çekmez. Alt tarafının ortası hiç olmaz. Ya kayış gibi çıkarır yada batmaz. Kızıltoprak da nadiren tavda sürüm oldu, Tav sürümlerinin pek hasadına da eremedik o da ayrı bi şanssızlık. Bütün bunlar çok kötü olmayabilir. Yumuşak bol yağışlı ikliminiz varsa bütün hata ve eksiklerinizi kapatabilir. Bizim ki Kütahya. Durup birdaha düşünmek gerekiyor. İyi sürmek demek bizim burda iki büklüm eliniz hidrolik hassasiyette, traktörün sesiyle Aria söylemektir.

Bu açıdan toprağınız zor değil dedim. Tavsiye ve önerileriniz olursa da ayrıca memnuniyet duyarım.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2017, 14:13:09 »
Bahsettiğiniz toprak yapısına aşağı yukarı her tarlada sahibiz. Ne var bunda denebilir ama bizim tarlalarımız çok küçük. Büyüklüğün getirdiği handikap değil yani. (Keşke Öyle Olsa)
 Kumsal yerler Küllük gibidir, pulluğu derine kaçmasın diye zor tutarsınız az ileride pulluğu toprağın üstünde sürünürken görürsünüz.
Meşe toprağın da üst tarafında batmaz, battımıda çekmez. Alt tarafının ortası hiç olmaz. Ya kayış gibi çıkarır yada batmaz. Kızıltoprak da nadiren tavda sürüm oldu, Tav sürümlerinin pek hasadına da eremedik o da ayrı bi şanssızlık. Bütün bunlar çok kötü olmayabilir. Yumuşak bol yağışlı ikliminiz varsa bütün hata ve eksiklerinizi kapatabilir. Bizim ki Kütahya. Durup birdaha düşünmek gerekiyor. İyi sürmek demek bizim burda iki büklüm eliniz hidrolik hassasiyette, traktörün sesiyle Aria söylemektir.

Bu açıdan toprağınız zor değil dedim. Tavsiye ve önerileriniz olursa da ayrıca memnuniyet duyarım.

Sorunlarimiz ayni esasinda.
Ancak kucuk bir parselde bunun olmasi ayrica can sikici tabii ki.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #6 : Aralık 09, 2017, 18:50:11 »