toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Elektrikli Traktör...  (Okunma sayısı 861 defa)

Çevrimdışı Stronger

Elektrikli Traktör...
« : Eylül 11, 2018, 09:55:23 »
Mazot zamlarından sonra ne yapılabilir diye düşünürken böyle bir video izledim paylaşmak istedim. Çiftlikte güneş enerji sistemi kullanmaktayım ve çok memnunum. Tamamını kendim yaptım. Birde bu elektrik fazlalığı ile bu elektrikli traktörü şarj edebilirim. Mazottan kurtulabiliriz.

Çeşitli Linkler ;

https://www.goldenmotor.com/

https://www.facebook.com/morhon3/media_set?set=a.10152904545378692&type=3&fb_dtsg_ag=AdxUxQFhhKDfGgeq2Pe-YQ6NrkkBOBx-zgzU-15Hnkh6XA%3AAdxqQZk7CedRpqZxIui78_q8BZ05hyhB8LSHN6RH-yjhIQ

Çevrimdışı DeHLiZ

Ynt: Elektrikli Traktör...
« Yanıtla #1 : Eylül 11, 2018, 10:00:12 »
Çok ilginç, ama bir şarjla ne kadar bir süre kullanılabiliyor bu da çok önemli. Çiftçiler için çok çok iyi olabilecek bir traktör olur tabi uzun süreli şarj olursa.

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #2 : Eylül 11, 2018, 10:23:20 »
Kendi çiftliğimde 32 adet 250 panel ve 16 adet 100 amper jel akü 3 adet 5000 w inverterden bir sistem kurdum. yazın harcayamayacağım kadar elektrik oluyor. Kısaca elektrik bedava.
Şimdi gelelim bunun şarjının ne kadar gideceğine. cevap basit kaç adet akü koyarsan o kadar gider. Zaten traktörlere ağırlık koyuyoruz. Akü ağırlığı sorun olmayacktır. Elektrikli araçlar genelde hafif olur. En ağır kısmı aküdür. Güç olarak çok daha güçlü yapılabilir. 100 200 300 beygir gibi. dolar kuru uçmasa çinden malzemeler getirebilir. İyi bir kaynak ve tornacı yapılabilir bir prototip. deneme amaçlı. Şimdilik evde 5 yaşındaki oğlum için daha küçük sistemler yapıyorum. Maddi imkanlar olduğunda biraz daha büyük sistemler yapmak istiyorum.

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #3 : Eylül 11, 2018, 10:31:14 »
Traktörden ziyade hep düşünmüşümdür bendeki renonun motorunu söküp elektrik motoru taksam arkaya da aküleri koysam olur mu diye

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #4 : Eylül 11, 2018, 10:46:09 »
Cok guzel bir sey yapmislar umarim bizlere de kullanmak nasip olur.

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #5 : Eylül 11, 2018, 11:14:30 »
Çok eski bir traktörünüz varsa. Uygun bir maliyetle istediğiniz güçte bir traktör yapabilirsiniz. Biraz motor kaynak tornadan anlayan yada tanıdık varsa denenebilir.

Çevrimdışı KIZILTAN

« Yanıtla #6 : Eylül 11, 2018, 11:29:45 »
Traktörden ziyade hep düşünmüşümdür bendeki renonun motorunu söküp elektrik motoru taksam arkaya da aküleri koysam olur mu diye

Gercekten istiyorsaniz   " elektrikli araba kiti "  ve ya  " electric car kit " yazip arayin.

Arabanin dingilini degistirmeniz gerek ayrica  bir ufak bilgisayari var ECU o olmadan aku sarji ve gaz sisteminin calismasi olmaz. Bunlar ve kablolari kit olarak var motor ve sarj  unitesi de kite  dahil.

Ayrica ozel jel aku almaniz gerek yoksa doldur bosalt belli bir sayidan sonra akuyu degistirmeniz gerek. Bu akuler pahaliya gelir.
Cok cok pahali degil. Ancak ruhsat isi nasil hallolur bilmiyorum.

Isterseniz bisikler icin de kit var.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #7 : Eylül 11, 2018, 15:38:01 »
@Stronger bu arada hocam sanırım %100 elektrikli değil, 6 silindirli 240 beygir bir dizel motoru da var. Sanırım hibrit. Ama John Deere %100 elektrikli. Bunların işi aküyle değil, Lityum-iyon pillerle. Zaten videoda dikkat ettiyseniz motorun olduğu yere pilleri koymuşlar, motorlar tekerleklerin dibindedir, 4 teker 4 motor şeklinde. Bir de PTO motoru ayrıdır diye düşünüyorum. John Deere'in sitesinden göremedim bunu ayrıntılı inceleyecektim görseydim.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #8 : Eylül 11, 2018, 23:43:27 »
Aslında elektrikli traktör dizelinden çok daha iyi iş çıkarır
Doğal olarak 4 teker 4 motor sonsuz şanzıman olacaktır.
Ayrıca traktöre uygun bir romörk ile uygun yazılımla römork da çeker olur. Nakliye de çok yakıt sarfiyatı derdi de olmaz.
Paneller de kaput üzerine koyulup şarj süresi uzatılır falan
Gelecek bu yönde olur kesin
Ama biz görürmüyüz bilmiyorum
Bu arada uzel bilmem kaçıncı defa batıp yeniden üretime geçtiği sıralarda böyle bir haber yapılmıştı
Elektrikli 240 çıkıyor diye sanki

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #9 : Eylül 12, 2018, 02:14:00 »
Gücü kullanma olayı çok güzel ve içten yanmaya göre daha muazzam olur. Her devirde aynı güç aynı tork. 1600 dd ile 1800 dd yi tutturma derdi yok. Doğru vites derdi yok. Miss gibi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #10 : Eylül 12, 2018, 20:11:41 »
Traktorun uzerine panel koymaya gerek yok. Traktor icin garaj yapacaksin. Garajin ustu solar panel olacak. Traktor ile isin bitince garaja gelecek sarj fisini takacaksin o kadar. Oyle pahali lipo pile gerek yok. Jel aku is goruyor. Hem zaten 150 200 km gitmeyeceksin. Teslanin arabasinda 43 kw aku grubu var. 400 600 km yapiyor. Biz 50 kw lik bir aku grubu işimizi gorecegiz. Istenilen gucte motor ile istedigimiz güçte traktor olur. Oyle kucukte degil. Devasa olabilir. Birde dizel icten yanmali motorlar %50 verimle calisir. Elektrik motorlar %90 verimle calisir. Elektrik ile mazot arasinda    cok fark var. Bu fark ile traktörün maliyeti saglanabilir   biraz yazılımı konusunda bilgiye ihtiyacim var. Birde traktorde kullanilan hidrolik pompa ve diger ekipman baglantilari konusunda tasarim yapmak lazim. Ciddi bilgi hesap arastirma ve zaman  isteyen bir is. Yapilamaz degil. Hayta kensi ihtiyacina yonelik cok guzel isler cikar. Yarin zaman olursa size resim cekecegim. 6x6 buyuk bir aracin. Bundan olculer alacagim. Bu aractan traktor olur mu size soracagim.yarin gece gorusuruz.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #11 : Eylül 12, 2018, 21:01:34 »
John deere firması bu işe birkaç yıldır bayağı kafa yoruyor. hatta bazı elektrikli traktörleri sınırlı sayıda olsada belediyede çalışıyormuş.

Çevrimdışı KIZILTAN

« Yanıtla #12 : Eylül 12, 2018, 21:07:01 »
Traktorun uzerine panel koymaya gerek yok. Traktor icin garaj yapacaksin. Garajin ustu solar panel olacak. Traktor ile isin bitince garaja gelecek sarj fisini takacaksin o kadar. Oyle pahali lipo pile gerek yok. Jel aku is goruyor. Hem zaten 150 200 km gitmeyeceksin. Teslanin arabasinda 43 kw aku grubu var. 400 600 km yapiyor. Biz 50 kw lik bir aku grubu işimizi gorecegiz. Istenilen gucte motor ile istedigimiz güçte traktor olur. Oyle kucukte degil. Devasa olabilir. Birde dizel icten yanmali motorlar %50 verimle calisir. Elektrik motorlar %90 verimle calisir. Elektrik ile mazot arasinda    cok fark var. Bu fark ile traktörün maliyeti saglanabilir   biraz yazılımı konusunda bilgiye ihtiyacim var. Birde traktorde kullanilan hidrolik pompa ve diger ekipman baglantilari konusunda tasarim yapmak lazim. Ciddi bilgi hesap arastirma ve zaman  isteyen bir is. Yapilamaz degil. Hayta kensi ihtiyacina yonelik cok guzel isler cikar. Yarin zaman olursa size resim cekecegim. 6x6 buyuk bir aracin. Bundan olculer alacagim. Bu aractan traktor olur mu size soracagim.yarin gece gorusuruz.

Yapilmayacak is yoktur, iyi bir atastirma ister. Motor seciminde beygir gücü yaninda  tork cok onemli asfaltta gitmeyecegi 've ekipmanla calisacagindan buna dikkat etmek gerek

Çevrimdışı KIZILTAN

« Yanıtla #13 : Eylül 12, 2018, 22:01:34 »
Sn stronger

Dedim ya yapılmayacak iş yoktur. Bir yerden başlamak lazım, başlamadan once hayal etmek lazım.

Traktör için düşünmeye başlayın ama kucukten başlayın. Bir çapa makinesi ile başlayin . Güç 2 HP. Başlamak için iyi once 2  beygir DC motor arayip fiyat alın motor DC olunca biraz pahalı olabilir ama aküden doğrudan çalışır AC ye çevirmeye gerek yok.

Reduktor zaten üzerinde sadece akuleri hesaplayıp alacaksınız. Akü satanlar yardımcı olur hesaplamada , şarj için önce 220 volt elektrikli sarj aleti kullanın çalışırsa solar yaparsınız. Bu planla giderseniz hemen çalışan birşey yaparak başlar tecrübe kazanırsınız. Peşinden bir büyüğünü mesela patpat yapın sonra traktoru düşünün. Alacagınız her akü sonraki ışte kullanilacagindan zarariniz da olmaz. Basarirsiniz çekinmeyin

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #14 : Eylül 13, 2018, 00:03:49 »
Şu an elektrikli traktör konusunda en fazla yol almış olan firma FENDT.

2017 AGRITECHNICA'da e 100 Vario adlı elektrikli modelini tanıttı ve gümüş madalya aldı.

Traktörü yakından inceleme fırsatım oldu. Dışarıdan baktığınızda tasarım ve fonksiyonlar bakımından geleneksel bir traktör den (bir kaç detay haricinde) fark yok diyebilirim.

Traktör tam güç ile 4 saat çalışabiliyor bu arada.

Video:

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #15 : Eylül 16, 2018, 21:29:36 »
Ayrintili arastirmalar ile motor kontrol sistemleri mekanik sistemi ve aku sistemi suan ki dolar kuru ile normal traktor fiyatini geciyor. Bunun yaninda 3 4 yil sonra akulerin degismesi gerekebilir. Aku maliyetide mszot fiyatına yakin oldugu icin ekonomik olma ozelligini kaybediyor. Kisaca yapilmayacak is yok ama is ekonomiklikten cikmis durumda. Ancak fantezi olur.

Çevrimdışı KIZILTAN

« Yanıtla #16 : Eylül 16, 2018, 22:18:51 »
İnternette "mini electric tractor "  yazıp ararsanız. 10-12 beygir ufak traktorler var. Ahirda gübre kazıma, yem dağıtma, falan işleyebilir, bahçelerde kullanılabilir. Daha önce yazdığım gibi. çapa ve patpat yapılabilir patpata gübre atma firfiri takılabilir. Belki biraz pahalı olur ama hesaplamak lazim.

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #17 : Eylül 17, 2018, 13:50:07 »
Traktörüm olmadığından ucuz yollu nasıl işlerimi görürüm diye düşünüyordum. Elektrik elektronik konusundaki bilgim ile elektrikli traktör yapma fikri doğdu. Herşeyi araştırınca maliyetler yüzünden proje aşamasında kaldım. Ancak hobi amaçlı hemde deneme amaçlı ufak bir traktör yapabilirim. Yalnız malzemelerin çoğu türkiyede yok. Çinden getirmek lazım. Ondada gümrükte ne kadar vergi çıkar bilemiyorum. Yurt içinde araştırıyorum bulabilirsem alacağım. ihtiyacım olan www.goldenmotor.com sitesinde bulunan 10 kw veya 20 kw motor ve kontrol ünitesi.

https://www.kaantarimmarketi.com/Kaan-A-250-Traktor-25-hp,PR-64.html

Linkteki traktör ve benzerleri için ne düşünüyorsunuz? Az bir tarla için iş görür mü? Pulluk çeker mi? ilaçlama ve gübreleme yapılır mı?

Çevrimdışı KIZILTAN

« Yanıtla #18 : Eylül 18, 2018, 12:40:54 »
devimsel.com.tr  sitesinde elektrikli arac parcalari icin fiyatlari almak mumkun.