toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Erkunt Traktör Hintlilere Satıldı  (Okunma sayısı 1408 defa)

Çevrimdışı FatihEFE

Erkunt Traktör Hintlilere Satıldı
« : Eylül 20, 2017, 20:38:01 »
Erkunt Traktör Hintlilere satıldı

Kaynak:http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/erkunt-traktor-hintlilere-satildi-2017961/


Erkunt Traktör, Hintli Mahindra & Mahindra (M&M) ile Türkiye ve dünya pazarında tek çatı altında faaliyet göstermek üzere anlaştı. M&M'in, Erkunt Traktör'ün yüzde 100 hissesi için 260 milyon TL karşılığı, 3.44 kur baz alınarak 76 milyon dolar ödediği, satışla ilgili işlemlerin 30 Kasım'a kadar tamamlanacağı bildirildi.
12:1720 Eylül 2017
Ekonomi
Erkunt Traktör Hintlilere satıldı
123
PAYLAŞIM
Erkunt Traktör, Hintli Mahindra & Mahindra (M&M) tarafından satın alındı. Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan bugüne kadar pek çok ilke imza attıklarını vurgulayarak şunları ifade etti:
“Sektöre girdiğimizde iki gerçeği çok iyi biliyorduk: Sahadaki 1 milyon 200 bin civarındaki traktörün yarıdan fazlası ekonomik ömrünü doldurmuştu. Artık hurda traktör sınıfına giren 25 yaş üstüydü ve bu traktörlerin mazot, yedek parça gibi işletme giderlerinin hem çiftçinin bütçesine hem de ülke ekonomisine verdiği zarar çok büyük rakamlara ulaşıyordu.
Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan
Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan
Oysaki bu ülkenin çiftçisinin bu ülkenin toprağına, iklimine ve çiftçilerin ihtiyacına göre tasarlanmış traktörlere ihtiyacı vardı. Biz bu ihtiyacı analiz ettik ve tasarıma döktük. Erkunt Traktör, Türk mühendisler tarafından tasarlanan ilk traktör markası oldu.”
‘TARIMSAL ÜRETİM SANAYİ KADAR ÖNEMLİ’

Tarımsal üretimin ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği açısından en az sanayi kadar büyük önem taşıdığına dikkat çeken Erkunt şunları söyledi:
“Ekonomide dışa bağımlılığın temel sebebi, kendi kendine yetecek kadar üretim yapamamak ve nüfusun temel gereksinimlerini karşılayamamaktır. İleri ekonomiler açısından, tarımsal faaliyetlere devam etmek artık bir gelişmişlik göstergesi haline geldi. Dünyada son on yılda hiçbir malın fiyatı tarım ürünleri kadar artmadı. Erkunt Traktör olarak bu süreçte Türk tarımının en büyük destekçisi olmaya çalıştık.
Erkunt Traktör fabrikası- 2015 Foto: Depo Photos
Erkunt Traktör fabrikası- 2015 Foto: Depo Photos
Kurulduğumuz ilk günden beri milyonlarca kilometre yol kat ederek çiftçimizin taleplerini yerinde dinleyip, hep yenilikçi çözümler ürettik. Türkiye’nin kendine yetebilecek bir ülke olduğuna inanarak, tarımsal üretim ithalatının yaratacağı dış ticaret açığının önüne geçmeyi amaç edindik. Tarımsal mekanizasyonun yurtiçinde üretiminin de bu sürecin önemli bir parçası olduğunu her fırsatta vurguladık. Bu anlayışın bir uzantısı olarak küresel ekonomiyle entegre olmamız gerektiğini biliyorduk, küresel çapta güçlü bir yatırımcıyı Türkiye’ye çekerek büyük bir başarıya daha imza attık.”
Erkunt, “2018 yılında kutlayacağımız 15. yılımıza M&M'le birlikte güçlü bir giriş yapıyoruz. Markamızı, M&M'nin global üretim ve satış ağının önemli bir parçası yaparak ülkemize ve ülkemiz çiftçisine daha fazla kazandırmak için çalışacağız” diye konuştu.
DEV MARKALARI SATIN ALDI

Hintli M&M, Erkunt Traktör'den önce Güney Koreli otomotiv şirketi Ssangyong’un yüzde 71, Peugeot Motosikletlerinin yüzde 51, Mitsubishi Tarım Makinelerinin yüzde 33, Finlandiyalı Sampo Rosenlew Oy şirketinin yüzde 35 hissesini satın almıştı.
‘TÜRKİYE ÇOK DEĞERLİ VE STRATEJİK BİR PAZAR’

M&M Tarımsal Ekipmanlar Bölüm Başkanı Rajesh Jejurikar, Türkiye'nin konumu, ileri teknoloji altyapısı ve tarımsal kapasitesiyle hem üretim hem pazarlama açısından çok değerli bir stratejik pazar olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Son üç yıl içinde yüzde 35'in üzerinde büyüyen Türkiye traktör pazarı, artan iç talebin yanı sıra sahip olduğu bölgesel imkânlarla da öne çıkan bir vitrin ve Türkiye bulunduğu coğrafi bölgenin en büyük oyuncusu. Son on yılda Türk çiftçilerinin farklı bölgesel gereksinimlerini karşılayarak ürün yelpazesini sürekli genişleten Erkunt Traktör de bu pazarın en güçlü markalarından birisi. Erkunt’un yaygın bayi-servis ağı ve yerel tedarik zinciriyle, hızla büyüyen bu pazarda bugünden sonra Mahindra ile birlikte daha önemli adımlar atacağına inanıyoruz. Mahindra dünyadaki gücünü ve imkanlarını Türkiye'deki mekanizasyon sektörünü geliştirmek için seferber edecektir. Bu güçlü birleşmenin Türkiye'ye ve bölgeye önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, her iki ülke ve marka için bereketli ve kazançlı olmasını diliyorum.”
YILDA 270 BİN TRAKTÖR

Çiftçilere dünya çapında 2 bin 500'den fazla yetkili satıcıyla hizmet veren M&M, yılda 270 bin traktör üretiyor. 19 milyar dolar büyüklüğü ile havacılıktan turizme, finansmandan inşaata, tarım makinelerinden enerjiye 10 farklı sektörde faaliyet gösteren M&M çatısı altında 100'ün üzerinde ülkeden 164 şirket yer alıyor.

Çevrimdışı barbarian

Ynt: Erkunt Traktör Hintlilere Satıldı
« Yanıtla #1 : Eylül 20, 2017, 21:43:14 »
Hisarlar dan sonra erkunt. Kalıcıyız diyor adamlar..

Çevrimdışı Vatansever

Ynt: Erkunt Traktör Hintlilere Satıldı
« Yanıtla #2 : Eylül 20, 2017, 22:03:08 »
Alıştığımız, beğendiğimiz, yenilikleri takip etmeye, piyasaya ayak uydurmaya çalışan bir değerdi. Yıllardır çiftçimizi boş traktörlerle kandıranların çıtayı yükseltmesine vesile oluyordu. Gerçekten çok üzüldüm. Belki sdf gibi bir şirketle ortak olsa bu derece üzülmezdim ancak direk hintlilere tüm hisselerin satılması çok üzücü oldu.

Çevrimdışı Demir

Ynt: Erkunt Traktör Hintlilere Satıldı
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2017, 00:32:03 »
Erkunt'un satılmasına üzüldüm. Beklemiyordum, hele hele tv'deki Zeynep Hanım'ın açıklamalarından sonra.

Mahindra'nın alması da apayrı bir şey. Mahindra'nın sattığı traktörlerdeki teknoloji erkuntun yarısı neredeyse. Bundan sonra ERkunt traktörlerde aynı akıbeti paylaşabilir. Erkunt satışlarının düşeceği kanaatindeyim. 2. elde de zayıflar.

Çevrimdışı DeHLiZ

Ynt: Erkunt Traktör Hintlilere Satıldı
« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2017, 07:15:00 »
Erkunt'un satılmasına üzüldüm. Beklemiyordum, hele hele tv'deki Zeynep Hanım'ın açıklamalarından sonra.

Mahindra'nın alması da apayrı bir şey. Mahindra'nın sattığı traktörlerdeki teknoloji erkuntun yarısı neredeyse. Bundan sonra ERkunt traktörlerde aynı akıbeti paylaşabilir. Erkunt satışlarının düşeceği kanaatindeyim. 2. elde de zayıflar.
Erkunt'ta kalite düşmez. Ancak yerli üreticiye uygulanan yanlış politikalar üreticiyi işletmelerini yabancılara satmaya zorluyor. Yabancı işletmecilere vergilendirme destekler yerlilere verilmiyor. Bu yüzden de yerli işletmeciler işletmeleri yabancılara satıyor. Yazık oldu ne diyelim, durmak yok yola devam :)

Çevrimdışı Vatansever

Ynt: Erkunt Traktör Hintlilere Satıldı
« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2017, 16:24:53 »
Erkunt'un fiyat politikasıda çok eleştirildi, bugün 100 hp lüks seri traktörünün liste fiyatı 128 bin. Aynı güçte ithal bir traktörde 160 bin liste fiyatı var. O rakamlara çıkan birisi ithal düşünebiliyor.
Ancak erkunt tarafından bakılınca onlarada hak veriyorsun. Motor Perkins, şanzuman Zf, ön takım ithal...
Keşke bir yolu olsaydı da Erkunt satılmasaydı...

Çevrimdışı Göktürk

Ynt: Erkunt Traktör Hintlilere Satıldı
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2017, 19:43:11 »
İşin kötüsü Erkunt dökümde gitti.Ana firma oydu.Finansal yapı mı büyümeyi kaldıramadı,yönetimsel sorunlar mı oldu bilemeyiz ama bir değerimiz  gitti.Bunlar telekom,liman,otel arazisi gibi 25-49 yıllığına işletme için verilen yerler değil ki, kökü bizim diyelim.Gidince sonsuza kadar gider.''Adamın malı,satar,sana ne'' derseniz evimizdeki eşyanın bile sonuçta milli servet olduğunu hatırlatırım.
5-6 ana segmentte,  bahçeci-tarlacı-ropslu-kabinli-lüks-e-şu ebat lastik-bu ebat lastik ve bunların permutasyonu derken 60-70 çeşit traktör yaptı.
Ülkemizin gururu 1.3 milyar dolarlık  TTF'ye elbette rakip olamazdı , nefesi buraya kadar yetti.  Fuarlara,tarlalarımıza renk kattı.
Finansman ihtiyacı varsa, halka açılsaydı veya tahvil çıkarsaydı.Neyse onları herkes biliyor.Yazık oldu.

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: Erkunt Traktör Hintlilere Satıldı
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2017, 19:50:36 »
Erkuntun piyasada yerli bir marka olarak denge unsuru olmasi gerekirken, ciftcimiz yerli deyip tercih ettikce fiyatlarini yukseltti. Tabiri caizse kar etmeye doymadi Zeynep hanim. Pahali da olsa yerli bir markanin yabancilara hele ki teknolojisi daha dusuk firmalara satilmasi uzucu bir durum. Haketti demek istemiyorum ama kimse de bosu bosuna altin yumurtlayan tavugu kesmez. Satilmasini gerektirecek bir durum olusmustur kanaatimce. Insallah erkunt sahipleri yedek parca ve servis konularindan dolayi magdur olmaz bu satis yuzunden.