toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Traktörleri kışa hazırlamak. Antifrizli su yada radyatör soğutma sıvısı tercihi.  (Okunma sayısı 113 defa)

Çevrimdışı FatihEFE

Selam arkadaşlar malum kış yaklaşıyor traktörlerimizi de kışa hazırlamalıyız.
Yeni model traktörü olanlar biraz daha rahat ama eski model traktörlerimizin antifrizli suyunu kontrol etmek değiştirmek gerekebilir. Yeni modellerde ise uzun süre değişim ihtiyacı olmayan susuz radyatör soğutma sıvısı varsa kontrole gerek yok.

Şimdi gelelim bu susuz radyatör soğutma sıvısı ile antifrizli su arasındaki farka
antifrizli su karışım oranına göre radyatördeki suyun ve motorun yüksek sıcaklıklarda hararet yapmasını düşük sıcaklıklarda ise donmasını ve oluşan genleşmeden bir yerleri patlatmasını engeller. Örneğin 50ye 50 oranlı bir karışım  -37°C'de donan ve 107°C'de kaynayan bir karışım elde etmemizi sağlar. Ayrıca yüzde yüz antifriz koymak da hiç donmayan bir sıvı elde ettik bir daha arkamıza bakmaya gerek yok demek değil.
Bu konu hakkında youtube da bir çok açıklayıcı bilgi var o yüzden fazla uzatmayacağım.
Antifrizli suyun bir handikabı var oda üzerinden zaman geçtikçe karışımımız özelliğini kaybediyor. Ölçtüğünüzde iyi bir oranı varmış gibi dursa da su ile antifriz birbirinden ayrışıyor ve heterojen bir karışıma dönüştüğü için sistemde basınç ve motorda korozyon oluşuyor.

Öte yandan susuz radyötör soğutma sıvılarında bu dertlerin hiç birisi yok -40 ile +180 derece arasında sıvı kalabilen, korozyon yapmayan, sistemde basınç oluşturmayan ve kullanım ömrü çok daha uzun olan bir sıvı tek handikabı var pahalı olması bu yüzden radyatörü eski ve delinme şansı yüksek bir traktörde bunu kullanmak ne kadar doğru olur bu düşündürücü

Ben düşünmeye başladım aslında da sizlerin de düşüncelerini almak istedim  :D  :D

Çevrimdışı Cenap

Bizim bölge için %25 antifiriz yeterli geliyor. iyiki hatırlattınız benim bu yıl radyatör suyunu değiştirip yıkamam gerekiyor.