toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Hattat 398  (Okunma sayısı 131 defa)

Çevrimdışı Demir

Ynt: Hattat 398
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2017, 18:26:08 »

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu mf kaportalı üretilen traktörlerden en başarılı olan hattat traktörün ürettikleri. Bu 398 110 hp gücünde olması lazım. Bugün bayilere dağıtılmaya başlanmış. Ben 3065 serisini beğeniyorum. Ya 2. Traktör ya da 10 hp artırmak için düşünüyorum bazen. Özellik olarak iyi ama kalite konusunda bir şey diyemiyorum.

ASUS_Z00VD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sebazios

Hattat 398
« Yanıtla #2 : Aralık 03, 2017, 11:09:00 »
Kalitesi konusunda yorum yapmayacağım.

Benim sıkıntım sektörün ilerleme yönü ile ilgili.

Kimse fark etmiyor ama firmaların eski tasarımlara bu kadar çok yönelmesi, aksi gibi çiftçilerin bu ürünlere rağbet göstermesi, sektörün ilerlemesinin önündeki önemli engellerden biri haline geldi.

Keza bünyesinde Ar-Ge birimi olan, dolayısı ile yeni ürünler üzerine çalışabilme potansiyeline sahip az sayıda firma da bu 25 yıllık tasarımları taklit etmeye harcıyorlar enerjilerini.

Hemen örnekleyelim:

Hattat traktör hala, modern bir traktör için olmazsa olmaz bir donanım olan hidrolik kavramayı (shuttle) traktörlerine entegre edemedi.

Tüm dikkatini buna verip çağı yakalamaya çalışacağına, gidip sınırlı Ar-Ge kaynaklarını 25 yıllık bir tasarım olan 398’i kopyalamaya kullanıyor.

Bu durum sektörel gelişimi engellediği gibi batı ile aradaki farkın daha da açılmasına neden oluyor ama kimse farkında değil.

Bu olayda en komik kısım ise, çiftçilerin “firmalar neden bize gelişmiş/modern ürünler sunmuyorlar” diye isyan etmesi.

Arkadaşım sen önce 30 yıllık modelleri tercih etmekten vazgeç. Ha ondan sonra en azından isyan etmeye hakkın olur.