toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Traktörlerde Nasıl Bir Frenleme Sistemi Olmalı?  (Okunma sayısı 4265 defa)

Çevrimdışı Cenap

Traktörlerde Nasıl Bir Frenleme Sistemi Olmalı?
« : Ağustos 31, 2019, 21:54:59 »
Traktörlerde frenleme sistemi aracın en önemli mekanizması olup kullanıcılar için hayati bir öneme sahip. Bu sebeple traktörlerde kullanılan frenler her zaman işlevini yerine getirmeye hazır olmalıdır. Yalnız kullanıcılar tarafından frenleme zamanı, yeri ve şekli de çok önemlidir.

Özellikle ham bir yolda ve ön çekeri bağlı olmayan bir traktörle rampa aşagı inerken kesinlikle ani frenleme yapmaktan kaçınmalıyız. Bu durumda yapılan ani frenleme ile traktörümüz sekmeye başlayacak ve kontrolümüz dışına çıkacaktır.

Peki neden traktör durmak yerine sekmeye başlar?

- Rampa aşağı süratli olan bir traktöre yapılan ani frenleme ile arka tekerlekler kilitlendiği için hız absorbe edilemeyip traktör kaymaya başlayacaktır
- Kaymaya başlayan traktörümüzün ön çekeri bağlı olmadığı için hareket devam edecektir.
- Oysa traktörümüzün arka lastikleri frenleme yapmış, normal şartlarda durması lazım
- Fakat yük binmiş olan traktörümüzün bütün ağırlığı ön lastiklere geçip arka lastikler yerle çok temas etmediği için bu harekete engel olamayacaktır
- Yalnız traktörümüzde ön çeker bağlı olsaydı bu hareket sona erecekti.

Traktörümüzün ön çekeri bağlı olsaydı:

- Yük almış ön lastikler frenleme yaptığı için bu hareket sona erecektir.
- Katiyetle belirtmek gerekir ki bu tür ağır yüklenmelerde de traktörün iletim organı olan 4×4 şaftı kırılıp devre dışı kalabilir
- Böylece bu olumsuz durum devam edecektir.

Peki nasıl bir sistem olmalıydı?

Kesinlikle ve kesinlikle "bağımsız frenleme" olmalıdır. O kadar zor bir şey değil. Ama traktör firmaları büyük segmentte daha çok bunu tercih ediyor. Küçük traktörlerde de olması gerekir.

Diğer bir konu da olan ABS sistemi de traktörlerde muhakkak olmalıdır. Bu sayede traktörler daha güvenli bir şekilde durur.

Çevrimdışı Demir

Ynt: Traktörlerde Nasıl Bir Frenleme Sistemi Olmalı?
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2019, 22:50:01 »
 Dediğiniz gibi dört tekerden disk frenleme olmalı. Örneğin same ve deutz fahr traktörlerinde olduğu gibi. Kullanan birisi olarak söylüyorum gerçekten çok iyi bir frenleme performansı var.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Traktörlerde Nasıl Bir Frenleme Sistemi Olmalı?
« Yanıtla #2 : Eylül 01, 2019, 03:07:24 »
New holland td4b kullanıyorum otomatik 4x4 sistemi sayesinde fren yaptığımızda 4 çekere geçerek fren performansını arttırıyor bu bile bir artı
sdf grubu gibi bağımsız fren değil ama başakla yokuş aşağı boş römorkla fren yaptığımda arka tekerler frenlemeye yeterli olmayıp kaydırmıştı ona göre biraz daha iyi bir sistem olduğunun bizzat tanığıyım.
Gayet yerinde bir konu olmuş inşallah çiftçilerimiz bağımsız ve abs li fren sistemlerini yerli markalardan talep ederler de üreticiler uygulamak zorunda kalır.
Aslına bakarsanız euroncap testleri gibi bir kurul tarafından puanlayıp onaylanan traktörler olmalı artık