toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Lastiklerin dengesiz aşınması  (Okunma sayısı 480 defa)

Çevrimdışı MuratYılmaz

Lastiklerin dengesiz aşınması
« : Mart 25, 2019, 20:09:51 »
New Holland td 100 traktörüm var. Traktör 2014 model 2200 saatte. Sağ ön tekerleğin dişlerinin dışa bakan kısmı çok aşınmış sol tekerlekte böyle bir durum yok. Rotları ölçtürdüm. Normal çıktı. Sebebi ne olabilir. Bilgisi tecrübesi olan var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Cenap

Ynt: Lastiklerin dengesiz aşınması
« Yanıtla #1 : Mart 25, 2019, 20:21:25 »
New Holland td 100 traktörüm var. Traktör 2014 model 2200 saatte. Sağ ön tekerleğin dişlerinin dışa bakan kısmı çok aşınmış sol tekerlekte böyle bir durum yok. Rotları ölçtürdüm. Normal çıktı. Sebebi ne olabilir. Bilgisi tecrübesi olan var mı?

Akrabamın Td75D traktörü bir sezon yanındaydı. Onun da ön lastikleri dengesiz aşınmıştı.

Çevrimdışı yenikentli123

« Yanıtla #2 : Mart 25, 2019, 21:45:58 »

çok Nadas yapıyorsanız olabilir traktör sağa meyilli gidiyor çizgiye düşünce

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #3 : Mart 26, 2019, 06:32:39 »
çok Nadas yapıyorsanız olabilir traktör sağa meyilli gidiyor çizgiye düşünce
Başka bir deyişle tam ayarı yapıl(a)mamış puklukla tarla sürmenin etkisi...
Bende öyle olduğunu düşünüyorum. 4x4 traktör kullananların pek dikkatini çekmiyor yada ihtiyaç hissetmiyor olabilir. Puklukla sürüm esnasında sağ - sol lastik basınçları aynı olMAMAlıdır. Ben 4x2 kullanıyorum. Zorlandığında sol ilk patinaja düşen lastik oluyordu. Hele MF olunca... :) artık sol tarafın basıncını düşürüyorum. Düz zeminde sol inik duruyor çiziye ve yüke binince jant-toprak arası mesafe eşitleniyor. Çekişte kayda değer far oluştu. Tavsiye ederim.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #4 : Mart 27, 2019, 09:18:26 »
kuru veya taşlı arazi sürerken direksiyonun sola fazla çevrilmesinden kaynaklanır.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #5 : Mart 29, 2019, 01:01:02 »
Başka bir deyişle tam ayarı yapıl(a)mamış puklukla tarla sürmenin etkisi...
Bende öyle olduğunu düşünüyorum. 4x4 traktör kullananların pek dikkatini çekmiyor yada ihtiyaç hissetmiyor olabilir. Puklukla sürüm esnasında sağ - sol lastik basınçları aynı olMAMAlıdır. Ben 4x2 kullanıyorum. Zorlandığında sol ilk patinaja düşen lastik oluyordu. Hele MF olunca... :) artık sol tarafın basıncını düşürüyorum. Düz zeminde sol inik duruyor çiziye ve yüke binince jant-toprak arası mesafe eşitleniyor. Çekişte kayda değer far oluştu. Tavsiye ederim.
Aynen abi doğru yerden yakalamışsın 4wd traktörlerde patinaja düşüyor ama bu 2wd gibi onun ilerlemesine mani değil bu yüzden gizli patinaj denen olay lastiklerin erken bitmesine neden oluyor