toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Ryegrass Yetiştiriciliği  (Okunma sayısı 23975 defa)

Çevrimdışı Cebrail68

Ryegrass Yetiştiriciliği
« : Eylül 14, 2016, 11:06:18 »
 Diğer İsimleri=Lolium multiflorum - Caramba)
- Caramba, geniş yapraklı , çok lezzetli ve kolay sindirilebilen
tek yıllık buğdaygil yem bitkisidir.
- Enerji ve protein değeri çok yüksek olan CARAMBA yeşil
ot olarak yedirildiği gibi kuru ot olarak ve silajı yapılarak da
değerlendirilir.
- İdeal iklim şartlarında her 20 günde bir biçime gelmektedir.
- Diğer yeşil otlarda olduğu gibi kondisyon düşüklüğüne sebep olmaz.
- Kolay sindirilebilirliği, yüksek besin değerleri ve yüksek kuru
madde oranı sayesinde süt ve besi artışı sağlar.

Ekim Zamanı: Ege, Marmara, Akdeniz, Güney Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde Eylül/Ekim,Orta ve Doğu Anadolu Bölgesinde Ağustos sonu Eylül başında ekilir.

Tohum Yatağı: Düz tesviye edilmiş ve sıkıştırılmış olmalıdır

Ekim Miktarı: 3-4 Kg/da

Ekim Derinliği: 1.5-2 cm

Gübreleme: Ekimden önce tohum yatağına 15 kg/da 20-20-0 (NPK) ilk çıkıştan 15 gün sonra 15-20 kg/da Amonyum nitrat (%33) uygulanır. Ekim-Kasım aylarında don görülen bölgelerde çıkıştan sonra gübre tavsiye edilmez. Her biçimden sonra:20-25 kg/da Amonyum nitrat (%33) ile gübre yapılmalıdır. Gübreleme biçimden sonra otların toplanmasını takiben yapılmalıdır. Gübre uygulandığı zaman yaprakların kuru olmasına dikkat edilmelidir. Ekimden önce ve her biçimden sonra hayvan gübresi de uygulanabilir.

Sulama: Genellikle tohumlar ekimden 1 hafta sonra çimlenirler. Çimlenme, ilk çıkış ve fide aşamalarında toprağın üst tabakasının nem oranının korunması için ekimi takip eden 2-3 hafta içinde az miktarda ancak sık sık sulama yapmak gereklidir. Bitkinin köklenmesinden sonra ise sulama, buharlaşma oranına bağlı olarak yapılmalıdır. Her sulama için uygulanması gereken en uygun su miktarı
30 mm’dir. (=30,000 lt/da)

Yabancı Ot Kontrolü: Gerekli olan hallerde bitkinin 4. Yaprak aşaması ve sonrasında 2,4-D Amin gibi geniş yapraklı yabancı ot öldürücü ilaçlar uygulanabilir.

Ot Üretimi Ve Verimi: CARAMBA 6-32 °C arasında her ısıda gelişmektedir. En ideal gelişme ısısı 18-24 °C arasındadır. Donlara karşı dayanıklıdır. Ekildiği alanın yaz aylarında sulanması, iklim koşullarının ve uygulanan bakımın iyi olması şartıyla CARAMBA’dan yılda 5-8 biçim alınır. Biçim, bitki boyu yüksekliği 30-40 cm arasında iken yapılmalıdır.
1200 kg-2000 kg kuru madde/da/yıl; 10-20 ton yaş ot/da/yıl/ oranında verim alınması mümkündür.
Kuru arazide 2 defa biçim yapılmaktadır.

Biçim ve Otlatma: 6 cm biçim yüksekliği önerilmektedir. Orak veya tırpan ile biçilmesi mümkündür. Gelişmiş işletmelerde ise çayır biçme makinaları ile biçim yapılabilmektedir. Otlatma 8-15 cm arasında yaptırılmalıdır. 6 cm’den daha derin otlatmalardan kaçınılmalıdır.

Çevrimdışı DeHLiZ

Ynt: Ryegrass Yetiştiriciliği
« Yanıtla #1 : Eylül 14, 2016, 11:21:06 »
Paylaşım için teşekkürler, süt otu olarak da biliniyor, kesif yemi düşürüp sütü arttırıyor. Direkt hayvanlar ota salınabiliyor, taze ot yemeleri de sütü arttırıyor. Yararlı bir ot.

Çevrimdışı Cebrail68

« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2016, 20:21:28 »
Paylaşım için teşekkürler, süt otu olarak da biliniyor, kesif yemi düşürüp sütü arttırıyor. Direkt hayvanlar ota salınabiliyor, taze ot yemeleri de sütü arttırıyor. Yararlı bir ot.

her yönden faydalı bir bitki,hertülü değerlendirilebiliyor.Kıraç arazilerdede yetişebiliyor.

Çevrimdışı sinan35

« Yanıtla #3 : Eylül 15, 2016, 21:04:26 »
Youtube da Eşref Şekerli nin konu ile ilgili çok sayıda programı var.

Çevrimdışı Cebrail68

« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2016, 22:04:47 »
Youtube da Eşref Şekerli nin konu ile ilgili çok sayıda programı var.
Evet zaten ilk ondan öğrenmiştim,En dataylı bilgiyi bilenlerden birisi Eşref Şekerli'dir.Tohumu ilk başta avrupadan kendi getirip denemişti.
Avrupada bu ryegrass otu'nun derneği bile var.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #5 : Eylül 15, 2016, 23:57:20 »
Eşref şekerli işi ticarete döktüğü için benim gözümden düştü. Önceden daha samimi ve tarafsız buluyordum. Şimdi ise reygras satmaya çalışıyor.

Çevrimdışı Cebrail68

« Yanıtla #6 : Eylül 16, 2016, 00:03:15 »
Eşref şekerli işi ticarete döktüğü için benim gözümden düştü. Önceden daha samimi ve tarafsız buluyordum. Şimdi ise reygras satmaya çalışıyor.
Son yıllarda pek takip etmediğim için haberim yoktu.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #7 : Eylül 16, 2016, 03:33:20 »
Ekimi hava serinken yapılır .Ağustostada ekebilirsin lakin fiskiyelerle dolandirir gerekte yok.

Sıcak gördüğü an tohuma gider bu meret hiç sevmez

Küçükmenders için soyliyeyim . Ekimi güz yagislariyla yapmak mantıklı . Gerisi yine sulama hammalligi.

Mayıs sonuna kadar güzel gelişiyor.  Sicaklikla beraber düşüyor boy tohum veriyor.

Yedirmesi  çok zevklidir. Paketlerini kurabiye yerler gram kalmaz yerde çok sever büyükbas.  Otuda es keza öyledir . Sürekli girer yer gelirler.

1000 kg süt olan yerde verilmesiyle 100 kg artış yaptırıyor.  Yemde azalıyor. 

Mera şeklinde yapılırsa ayak sorunları azalıyor.  Hayvanlar hareket halinde oldukları için sağlıkda düzeliyor. 

Bu nedenle mera yapacak alanı olan çiftlikler bir nimet .

Verim ise şöyle soyliyeyim subatla Mayıs başına kadar biçilmeyen 10 dk yer vardı 1000 Balya üstü verdi.

Gelelim en kötü yanına.  Bu yapay merayi bozmasi kahir gibi.  İnek gezdiği ve acaip  gelişmiş bir köklenemsi olduğu için traktör yiyor.   Kuru  hali sürmek olum.
.

Sonuç  olarak  şiddetle tavsiye olunur.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2016, 05:41:29 »
Aklıma gelmişken yazayım . Nalet ot bicildiginde  kurumuyor kurumuyor kurumuyor.  Alttan sürekli nemli kalmayi başarıyor.   Ya rulo yapıp makineden inuklant i basacaksiniz. Ya slaj yapıp gomeceniz yada kuruyasiya kadar cevireceksiniz

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #9 : Eylül 16, 2016, 08:38:05 »
Bu biçtikten  sonra tekrar çimlenmemesi için erken biçip yeri hemen çevirsek, ardından herbisit ile ilaçlasak başarılı olmak mümkün mü?

Çevrimdışı Cebrail68

« Yanıtla #10 : Eylül 16, 2016, 10:02:24 »
Ekimi hava serinken yapılır .Ağustostada ekebilirsin lakin fiskiyelerle dolandirir gerekte yok.

Küçükmenders için soyliyeyim . Ekimi güz yagislariyla yapmak mantıklı . Gerisi yine sulama hammalligi.

Mayıs sonuna kadar güzel gelişiyor.  Sicaklikla beraber düşüyor boy tohum veriyor.

Yedirmesi  çok zevklidir. Paketlerini kurabiye yerler gram kalmaz yerde çok sever büyükbas.  Otuda es keza öyledir . Sürekli girer yer gelirler.

Mera şeklinde yapılırsa ayak sorunları azalıyor.  Hayvanlar hareket halinde oldukları için sağlıkda düzeliyor. 

Verim ise şöyle soyliyeyim subatla Mayıs başına kadar biçilmeyen 10 dk yer vardı 1000 Balya üstü verdi.

Gelelim en kötü yanına.  Bu yapay merayi bozmasi kahir gibi.  İnek gezdiği ve acaip  gelişmiş bir köklenemsi olduğu için traktör yiyor.   Kuru  hali sürmek olum.
.

Tohumu nerden be ne kadar fiyata aldınız

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #11 : Eylül 16, 2016, 12:22:34 »

Bu biçtikten  sonra tekrar çimlenmemesi için erken biçip yeri hemen çevirsek, ardından herbisit ile ilaçlasak başarılı olmak mümkün mü?

Pulluk care olmuyor çünkü her yıl çeviriyoruz çıkıyor yine. Herbisite gerek kalmadan çapa ile hallettik biz. Sıcaklar girdimi öyle büyük bir gelisme yapmıyor.  Esas problem dar yaprak olarak kaynasik büyük problem

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #12 : Eylül 16, 2016, 12:24:33 »
Tohumu nerden be ne kadar fiyata aldınız
Geçen yıl polenin bir tohumu ektik memnun kalmadik.  Ondan evvel ise ulusoyun bir tohumu vardı . Bahsettigim verimleri de ondan aldık zaten. 
 Fiyatları hatırlamıyorum ne yazık ki .

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #13 : Eylül 16, 2016, 12:25:58 »

Pulluk care olmuyor çünkü her yıl çeviriyoruz çıkıyor yine. Herbisite gerek kalmadan çapa ile hallettik biz. Sıcaklar girdimi öyle büyük bir gelisme yapmıyor.  Esas problem dar yaprak olarak kaynasik büyük problem

Nasıl hallediyorsunuz çapa ile? Ekmeyi düşünüyorum verimli olduğu için. Daha önce konuşmuştuk. Anacak sorun olarak 2. ürünün içinde çıkması var.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #14 : Eylül 16, 2016, 12:28:18 »
Nasıl hallediyorsunuz çapa ile? Ekmeyi düşünüyorum verimli olduğu için. Daha önce konuşmuştuk. Anacak sorun olarak 2. ürünün içinde çıkması var.
Arikla sulama yaptigimizdan boğaz doldurmaya giriyoruz.  Orada hem çapa hemde boğaz dolduğu için ustleri ortuluyor. Mısırida bastiramiyor

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #15 : Eylül 16, 2016, 12:28:55 »

Ali ben geçende de kendi aramızda konuşurken söyledim, kimse babasının hayrına o programları yapmaz :) Üstüne para bile veriyor olabilir, damızlık satıyor, çiftlik kurulumu için danışmanlık yapıyor, belki de Rye otunun da tohumunu satıyor :) Ticaretçi olduğu için ben yadırgamıyorum :)

.

Emre siz sulama yapıyor muydunuz yoksa yağışlar yeterli oluyor muydu?

Düzeltme: Ben yazarken bunu cevap yazmışsın aldım cevabı :)

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #16 : Eylül 16, 2016, 16:29:39 »
Ali ben geçende de kendi aramızda konuşurken söyledim, kimse babasının hayrına o programları yapmaz :) Üstüne para bile veriyor olabilir, damızlık satıyor, çiftlik kurulumu için danışmanlık yapıyor, belki de Rye otunun da tohumunu satıyor :) Ticaretçi olduğu için ben yadırgamıyorum :)

Emre siz sulama yapıyor muydunuz yoksa yağışlar yeterli oluyor muydu?

Düzeltme: Ben yazarken bunu cevap yazmışsın aldım cevabı :)
Abi söyle anlatım . Yagislardan erken ekmek hammallik boşuna . Serin girmeden gelişmiyor zaten. Kasınan çiftciler agustostan bile ektiler.  Kucukmenderea ovasi için mevcut  yagislarla gelişiyor . Yağış durduğu an hazirana kadar fiskiye ile goturebiliyoruz . Zaten o vakitte boy yapmıyor tohum bırakıyor.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #17 : Ekim 31, 2018, 23:28:45 »
Yeni sezon ryegrass ekimleri başladı ve neredeyse bitiyor. Tohum çeşitleri ülkede çok yaygınlaştı. Yerli tohumlar da artık piyasada yerini aldı. Tohumluk fiyatları 12 TL'den başlayıp, 21 TL'ye kadar çıkıyor. Genel itibarıyla tohumluklar ithal olduğu için fiyatlar yüksek.

Bu tohum taban araziler için birebir. Su kesme sorunu hiç yok ve verim olarak gerçekten iyi. Bu yıl 3. kez bu otu ekiyorum ve çok memnunum.

Çevrimdışı sadesoda

Ryegrass Yetiştiriciliği
« Yanıtla #18 : Kasım 01, 2018, 00:05:31 »
Bizim arazide şuan içine sagmal grubu bıraktık. Haftasonu bakacagim nasıl olmuş.  Eğer çiftligin önünde tarla var ise iklimde buna müsaitse fevkalade birşey. Şiddetle tavsiyemdir

Bu yil ilk biçimi rulo yapacaktım. Sebebi de ilk biçim makina ile oldu mu bitki çok daha kuvvetli çıkıyor. Makina keserek gittiği için daha güzel oluyor.  Gel gelelim %50 zam yemiş işlem. Pas geçtik mecbur

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #19 : Kasım 11, 2018, 03:19:39 »
Eğer çiftlik önünde bizim ki gibi araziniz varsa kesinlikle ekin derim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı mdivrik

« Yanıtla #20 : Eylül 09, 2019, 19:51:04 »
Konuyu hortlatacam galiba ama durum şuki İnternet üzerinden satın aldığım ryegrass tohumu ektiğimde tarlada yemyeşil ot yerine roka bitti gülsem mi ağlasam mı bilemedim ilk defa ekip deneyeyim dedim böyle bir durumla karşılaştım.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #21 : Eylül 10, 2019, 12:32:06 »
Konuyu hortlatacam galiba ama durum şuki İnternet üzerinden satın aldığım ryegrass tohumu ektiğimde tarlada yemyeşil ot yerine roka bitti gülsem mi ağlasam mı bilemedim ilk defa ekip deneyeyim dedim böyle bir durumla karşılaştım.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Size yanlışlıkla roka tohumu mu satmışlar? :D Hangi firma bu? İnternet üzerinden almak isteyen arkadaşlar dikkat etsin.

Çevrimiçi yenikentli123

« Yanıtla #22 : Eylül 10, 2019, 13:47:43 »
Roka tohumu daha pahalı :)