toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Süt Otu Ekimi (Ryegrass - Trinova - Caramba - Reygras)  (Okunma sayısı 8837 defa)

Çevrimdışı Demir

Merhaba arkadaşlar,

Bu yıl 25 dekar ryegrass ekmeye karar verdik. Hep serpme ektiğimiz için bunu da serpme olarak ektik.

Tohumu küçük olduğu için macar fiğ ve üre ile karıştırıp ektik. Süt otu tohumu miktarı dekara 5 kg gelecek şekilde attık. Macar fiğ dekara 3 kg, Üre ise dekara 6 kg gelecek şekilde karıştırıp attık.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Süt otu tohumunu ve üreyi Pancar kooperatifinden aldık. Diğer yerlerde tohum 13 lirayken buradan 11.50 ye aldık.

Macar Fiğ tohumunu ise İzmir İl Tarım Müdürlüğü mera ıslah çalışması yapılması sebebiyle köylüye ücretsiz dağıttı.

Yalama sürgü tarlanın işinin bitmesine 15 20 dk kala kırıldı. İşi yarım bırakıp tamir etmeye götürdüm.

Değerlendirme: Siz siz olun süt otunu serpme ekmeyin. Mutlaka mibzer kullanın. Eğer serpme ekerseniz de kesinlikle diskaro ile karıştırmayın. Mümkünse tırmık kullanın. Diskaro çok derin karıştırıyor siz ne kadar yüzeysel kullanmaya çalışsanız da. Sırf bu yüzden çıkış çok gecikti. Eğer nasip olur da tekrar süt otu ekmeye karar verirsek mibzerle ekim yapacağız.

İkinci tavsiyem ise 2. ürün ekiyorsanız 2. ürünü kaldırdıktan hemen sonra süt otu ekin. Böylece kışa girmeden ilk hasadı yapmış olursunuz. Sulama imkanı yoksa da ilk yağmurlar düştükten hemen sonra ekin. Kışa girmeden biraz gelişmiş olsun.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Çevrimdışı Emre

Ynt: Süt Otu Ekimi (Ryegrass - Trinova - Caramba - Reygras)
« Yanıtla #1 : Ocak 27, 2017, 14:12:32 »
Bereketli olsun

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #2 : Ocak 27, 2017, 18:42:25 »
Bereketli olsun

Teşekkür ederim

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #3 : Ocak 27, 2017, 19:08:36 »
Bereketli olsun kardeşim ekerken tecrübelerinden faydalanırız.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2017, 22:18:05 »
Bereketli olsun Ali. Tohumu da cok pahali imis duydugum kadari ile. En iyisi mibzer bencede.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2017, 22:55:59 »
Bereketli olsun kardeşim ekerken tecrübelerinden faydalanırız.

Teşekkürler abi. Faydam olursa ne mutlu.

Alıntı
Bereketli olsun Ali. Tihumuda cok pahali imis duydugum kadari ile. En iyisi mibzer bencede.

Sağol Yakup Abi. Bencede en iyisi mibzer çünkü riske atılacak bir miktar değil. sadece 125 kg tohuma 1500 liraya yakın para verdik.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #6 : Ocak 28, 2017, 17:25:49 »
Ali senin karamba lar nasıl oldu şimdi.   

Bu soğuklar bizimkileri maf etti

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #7 : Ocak 28, 2017, 17:43:06 »
Ali senin karamba lar nasıl oldu şimdi.   

Bu soğuklar bizimkileri maf etti

Bizim de çok iyi sayılmaz çimlendiler 2 ay oldu bekliyolar aynı şekilde umarım hava ısınınca büyümeye başlarlar.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #8 : Ocak 28, 2017, 17:45:07 »
Bizim de çok iyi sayılmaz çimlendiler 2 ay oldu bekliyolar aynı şekilde umarım hava ısınınca büyümeye başlarlar.
Suyla büyüttük biraz soğuk gelince şeker gübrede yalan oldu. Gram gelişme yok . Bu yıl bereketsiz

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #9 : Ocak 28, 2017, 17:57:28 »
Suyla büyüttük biraz soğuk gelince şeker gübrede yalan oldu. Gram gelişme yok . Bu yıl bereketsiz
Yanlış yaptınız bu havada geliştirmeye çalışarak. Ben şubat sonuna kadar beklicem. Baktım olmuyor bir daha ekebiliriz tarlaya girebilirsek.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #10 : Ocak 28, 2017, 18:03:13 »
Mecburen denemek zorundaydik.  Deli gibi tüketiyor bunlar .  1000 tona yakın slaj vardı yarıya geldik .  Bira posasi ve ryegrass le frenliyorduk.  Gelelim rye bize yamuk yaptı

Çevrimdışı sebazios

Süt Otu Ekimi (Ryegrass - Trinova - Caramba - Reygras)
« Yanıtla #11 : Ocak 29, 2017, 16:49:12 »

Değerlendirme: Siz siz olun süt otunu serpme ekmeyin. Mutlaka mibzer kullanın. Eğer serpme ekerseniz de kesinlikle diskaro ile karıştırmayın. Mümkünse tırmık kullanın. Diskaro çok derin karıştırıyor siz ne kadar yüzeysel kullanmaya çalışsanız da. Sırf bu yüzden çıkış çok gecikti. Eğer nasip olur da tekrar süt otu ekmeye karar verirsek mibzerle ekim yapacağız.

Çok güzel bir anlatım olmuş Ali.

Bir yandan okuyup bi yandan fotoğraflara bakarak aşağı ilerliyorum.

Gübre kovasını görünce bi afalladım. Dedim n'oluyo?..

Ardından diskaroyu gördüm. "Tamam" dedim. Öldürücü darbeyi de vurmuş, İflah etmez artık

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #12 : Ocak 29, 2017, 19:45:00 »

Çok güzel bir anlatım olmuş Ali.

Bir yandan okuyup bi yandan fotoğraflara bakarak aşağı ilerliyorum.

Gübre kovasını görünce bi afalladım. Dedim n'oluyo?..

Ardından diskaroyu gördüm. "Tamam" dedim. Öldürücü darbeyi de vurmuş, İflah etmez artık
Yokluk adama neler yaptırıyor işte abi görün diye paylaştım. :) Hem ben yaptım başkası yapmasın diye de düşündüm :)

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #13 : Ocak 29, 2017, 21:26:16 »
Şimdi benim anladığım kadarıyla, reygras sonbaharda ekilecek, yüzlek ekilecek derine ekilmeyecek, diskaro çekilmeyecek tapan çekilecek. Macar fiği de ekilecekse, karışım yerine iki ayrı parsel halinde ekilirse daha iyi olur. Ekim sırasında üre kullanmamalı, üre veya azotlu gübreler çimlendikten sonra üst gübre olarak verilmeli, zaten bunlar taban gübresi değildir. Doğru mu anlamışım :)?

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #14 : Ocak 29, 2017, 22:41:48 »
Şimdi benim anladığım kadarıyla, reygras sonbaharda ekilecek, yüzlek ekilecek derine ekilmeyecek, diskaro çekilmeyecek tapan çekilecek. Macar fiği de ekilecekse, karışım yerine iki ayrı parsel halinde ekilirse daha iyi olur. Ekim sırasında üre kullanmamalı, üre veya azotlu gübreler çimlendikten sonra üst gübre olarak verilmeli, zaten bunlar taban gübresi değildir. Doğru mu anlamışım :)?
Üre kullanmamızın sebebi tohumun küçük olması sebebiyle dağıtma kolaylığını artırmak. Onun yerine taban gübresi de kullanılabilir. Zaten mibzer kullanınca üre kullanmaya da gerek kalmayacak. Tapan ne bilmiyorum abi. Bir de fiğ karıştırıp attım ayrı atmaya gerek yok. Diğerlerini doğru anlamışsın. Ben konuda ne yapılacağından çok ne yapılmayacağını anlattım :)

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #15 : Ocak 30, 2017, 00:29:55 »
Zaten bizim oralarda da sürgü derler tapana. Tapan traktör, öküz arkasına takılan, düz demir ya da kütük bir bloktur. Tarlaya atılan tohumu daha yüzlek örtmeye yarar. Mesela susam gibi küçük tohumlar, bununla örtülürdü. Derine gitti mi çimlenme olmayabilir. Fiğ ise daha iri ve sert bir tohum, yani karışık ekildi mi bunun ekimi problem olur diye düşündüm. Ayrıca birbirinin çimlenmesini baskılama olasılığı yükselmiş midir ki diye düşündüm. Ben ya ayrı parsele ekerdim ya da illa karışım ekeceksem, önce derine fiğ ekip, yüzeye üstten reygras saçıp, sürgü çekerdim herhalde, diye düşünüyorum.

Çevrimdışı 516

« Yanıtla #16 : Mart 31, 2017, 22:11:52 »
Reygrass bitkisi 1,5 cm den aşağı düşerse çıkışlar çok güç olur.Hem fırfır la ekip bide üzerine diskaro çekilirse tohumun 1,5 cmden aşağı düşmesi çok yüksek.Eğer mibzer imkanı yoksa serpme ekip tırmık ile karıştırılıp üzerine merdane veya tapan çekilmesi gerekir.Taban gübresi olarakta 20 Kg 15-15 veya 20-20 gübre kullanılmalıdır çünkü üre gibi azotlu gübreler bitki çıktıktan sonra verilmelidir.
Bu arada Macar fiğ ile reygrası birlikte ekmenin mantığını anlamadım.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #17 : Mart 31, 2017, 23:45:06 »
Reygrass bitkisi 1,5 cm den aşağı düşerse çıkışlar çok güç olur.Hem fırfır la ekip bide üzerine diskaro çekilirse tohumun 1,5 cmden aşağı düşmesi çok yüksek.Eğer mibzer imkanı yoksa serpme ekip tırmık ile karıştırılıp üzerine merdane veya tapan çekilmesi gerekir.Taban gübresi olarakta 20 Kg 15-15 veya 20-20 gübre kullanılmalıdır çünkü üre gibi azotlu gübreler bitki çıktıktan sonra verilmelidir.
Bu arada Macar fiğ ile reygrası birlikte ekmenin mantığını anlamadım.
Bilgileriniz için teşekkürler. Üst gübrelemeden sonra baya toparlanma oldu. Şu an ki durum bu:

Fotoğrafta görüldüğü gibi açık kalan yerler var. Bu da bizim yaptığımız hatanın sonucu.

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #18 : Mart 31, 2017, 23:47:04 »
Bilgileriniz için teşekkürler. Üst gübrelemeden sonra baya toparlanma oldu. Şu an ki durum bu:

Fotoğrafta görüldüğü gibi açık kalan yerler var. Bu da bizim yaptığımız hatanın sonucu.
Bereketlisi olsun  inşallah zamanla daha güzel olacak hatasız kul olmaz 😊

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #19 : Mart 31, 2017, 23:48:47 »
Bereketlisi olsun  inşallah zamanla daha güzel olacak hatasız kul olmaz 😊

Acemi çiftçinin yaptığı bu kadar olur. :) Hatalarımızdan ders alıyorsak bu işte başarılı olmaya başlıyoruz demektir. :)

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #20 : Mart 31, 2017, 23:52:36 »
Acemi çiftçinin yaptığı bu kadar olur. :) Hatalarımızdan ders alıyorsak bu işte başarılı olmaya başlıyoruz demektir. :)
Aynen arkadaşım yaptığımız iş başlı başına deneme yanılma yöntemi yaptığımız yanlışları doğruları arkadaslarimiza aktararak başarılı bir şekilde yolumuza ilerliyoruz TOPRAK BİLGİ formu sayesinde

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #21 : Nisan 01, 2017, 00:11:45 »
Aynen arkadaşım yaptığımız iş başlı başına deneme yanılma yöntemi yaptığımız yanlışları doğruları arkadaslarimiza aktararak başarılı bir şekilde yolumuza ilerliyoruz TOPRAK BİLGİ formu sayesinde

Birlik olursak hepimiz kazanırız. Birlik olamazsak bir kişi kazanır gerimiz kaybederiz. Bu forum bu yüzden önemli.

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #22 : Nisan 01, 2017, 00:13:04 »
Birlik olursak hepimiz kazanırız. Birlik olamazsak bir kişi kazanır gerimiz kaybederiz. Bu forum bu yüzden önemli.
Teşekkür

Çevrimdışı 516

« Yanıtla #23 : Nisan 01, 2017, 00:23:54 »

Bu ekime göre bile bitki çıkışı ve sıklığı gayet başarılı görünüyor.Tebrik ederim.Her biçimden sonra 10 Kg üre gübresi atıp sularsanız İzmir gibi bir yerde yaklaşık 20-30 gün arası bir defa daha biçersiniz.Ta ki hava sıcaklığı 30 dereceyi bulana kadar.Unutmayın hayvanlarımız ot yiyecek, içinde hiç birşey olmayan samanı değil.Bereketli olsun.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #24 : Nisan 01, 2017, 00:34:31 »
Bu ekime göre bile bitki çıkışı ve sıklığı gayet başarılı görünüyor.Tebrik ederim.Her biçimden sonra 10 Kg üre gübresi atıp sularsanız İzmir gibi bir yerde yaklaşık 20-30 gün arası bir defa daha biçersiniz.Ta ki hava sıcaklığı 30 dereceyi bulana kadar.Unutmayın hayvanlarımız ot yiyecek, içinde hiç birşey olmayan samanı değil.Bereketli olsun.

Çok teşekkür ederim. :) 30 dereceye Haziran ayında ulaşırız büyük ihtimalle. Zaten benim niyetim tek biçim yapıp silajlık mısır ekmek.