toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Taşkent Yem Bezelyesi + Tritikale Tecrübem. 2015/2016  (Okunma sayısı 6286 defa)

Çevrimdışı Demir

Taşkent Yem Bezelyesi + Tritikale Tecrübem. 2015/2016
« : Ağustos 14, 2016, 22:57:06 »
   2015 yılında ilk defa denediğim yem bezelyesi yetiştirme deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. En azından ilk defa yem bezelyesi ekecek olan arkadaşlar benim yaptığım hatalara düşmesin.

Yem bezelyesi ekim işlemini Kasım ayı içinde yaptım. Ekim zamanı bölgeden bölgeye değişir ancak Balıkesir ve Kuzey Ege Bölgesi için uygun bir ekim zamanı.

Ekmeden önce dekara 12 kg DAP attım. (Tarla bir önceki yıl boştu.) Tohum karışım miktarı ise Yem bezelyesi 10 kg + Tritikale 8 kg olarak uyguladım. Ancak tavsiyem tritikale miktarını azaltıp yem bezelyesi miktarını artırmak olacaktır. Çünkü Tritikale yem bezelyesinden aldığı azotla boya gidip yem bezelyesini bastırıyor. Özellikle bu tavsiyem küçükbaş hayvanlar için üretim yapan arkadaşlara. Çünkü tritikale yoğunlukta olduğunda küçükbaş hayvanlar tritikaleyi bıraktığından çok zaiyat oluyor. Ben önümüzdeki sezon için, 12 kg yem bezelyesi + 6 kg Tritikale karışımı uygulamayı düşünüyorum.

Mart ayının 2. yarısında dekara 12 kg üre uyguladık sadece ara gübreleme olarak.

Eğer kuru ota biçecekseniz. Biçim zamanını yem bezelyesinin çiçek evresinin yarısı geçtikten sonra yapmak avantajlı olacaktır. Ben biraz geçirdim o yüzden verimde biraz düşüklük olduğunu düşünüyorum. Ancak yine de dekardan 32 balya aldım.

Elimde 1 tane fotoğraf kalmış onu yüklüyorum:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Eken arkadaşlar da buraya tecrubelerini yazarsa yem bezelyesi kulübü olarak daha iyi yerlere gelebiliriz.

Yaşasın Yem Bezelyesi!

Çevrimdışı Mehmet39

Ynt: Taşkent Yem Bezelyesi + Tritikale Tecrübem. 2015/2016
« Yanıtla #1 : Ekim 13, 2016, 03:53:26 »
   2015 yılında ilk defa denediğim yem bezelyesi yetiştirme deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. En azından ilk defa yem o bezelyesi ekecek olan arkadaşlar benim yaptığım hatalara düşmesin.

Yem bezelyesi ekim işlemini Kasım ayı içinde yaptım. Ekim zamanı bölgeden bölgeye değişir ancak Balıkesir ve Kuzey Ege Bölgesi için uygun bir ekim zamanı.

Ekmeden önce dekara 12 kg DAP attım. (Tarla bir önceki yıl boştu.) Tohum karışım miktarı ise Yem bezelyesi 10 kg + Tritikale 8 kg olarak uyguladım. Ancak tavsiyem tritikale miktarını azaltıp yem bezelyesi miktarını artırmak olacaktır. Çünkü Tritikale yem bezelyesinden aldığı azotla boya gidip yem bezelyesini bastırıyor. Özellikle bu tavsiyem küçükbaş hayvanlar için üretim yapan arkadaşlara. Çünkü tritikale yoğunlukta olduğunda küçükbaş hayvanlar tritikaleyi bıraktığından çok zaiyat oluyor. Ben önümüzdeki sezon için, 12 kg yem bezelyesi + 6 kg Tritikale karışımı uygulamayı düşünüyorum.

Mart ayının 2. yarısında dekara 12 kg üre uyguladık sadece ara gübreleme olarak.

Eğer kuru ota biçecekseniz. Biçim zamanını yem bezelyesinin çiçek evresinin yarısı geçtikten sonra yapmak avantajlı olacaktır. Ben biraz geçirdim o yüzden verimde biraz düşüklük olduğunu düşünüyorum. Ancak yine de dekardan 32 balya aldım.

Elimde 1 tane fotoğraf kalmış onu yüklüyorum:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Eken arkadaşlar da buraya tecrubelerini yazarsa yem bezelyesi kulübü olarak daha iyi yerlere gelebiliriz.

Yaşasın Yem Bezelyesi!
bizim gıbıkumsal ve kirac tarlalarda hatta kımı yerde dusuk ph (mesela 5.5) olan yerde  de verim alma sansımız var mı acaba

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #2 : Ekim 13, 2016, 09:05:20 »
bizim gıbıkumsal ve kirac tarlalarda hatta kımı yerde dusuk ph (mesela 5.5) olan yerde  de verim alma sansımız var mı acaba
Bizim tarlalar da kumsaldır. Ona rağmen iyi yetişiyor.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2016, 16:56:42 »
Ali eksem balyayi pazarlama konusunda sikinti yasarmiyim.
Balyasi kac para bunun

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #4 : Aralık 14, 2016, 17:46:20 »
Ali eksem balyayi pazarlama konusunda sikinti yasarmiyim.
Balyasi kac para bunun

Abi bezelye yeni yeni yaygınlaşıyor. Eğer çok geciktirmeden biçersen pazarlamada sıkıntı olacağını sanmam. Çünkü yoncadan sonra en yüksek besin değerine sahip yem bitkisi. Sezonda 12 lira kışın 15 liradan satılır.

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #5 : Aralık 15, 2016, 12:06:31 »
Bunu ekmeyi düşünüyorum. Tecrübelerinizden yararlanırım.